|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Рак на дојката
18.1.2010 1:50:26   
Aceva
Eве еден многу корисен интернет портал на македонски јазик кои изобилува со информации од областа на медицината и здравата исхрана и здравите животни навики. Тоа е Македонскиот портал за ракот кој има за цел подобра едукација на македонската популација за важноста на превенцијата, редовниот скрининг и раното откривање на болестите, кои се битни фактори за зачувувањето на здравјето.

Здравата исхрана и здравите животни навики се клучни за зачувувањето на здравјето. Велат најдобар лек против болеста е токму превенцијата.

Еве еден текст од интернет порталот.  Текстот е за корисноста на доењето. Доењето не е добро само за бебето, туку и за мајката.
Впрочем прочитајте го текстот од порталот. и се надевам дека редовно ќе го посетувате.

Пременопаузалните жени со фамилијарна историја на рак на дојка имаат 59 % помал ризик да заболат од рак на дојка, ако тие ги доеле своите бебиња. Ова се резултатите од најновата студија на научниците од „Harvard University“ и Brigham and Women''s Hospital“, кои биле објавени во Архивата на интерната медицина ( Archives of Internal Medicine).
user posted image Dr. Alison M. Stuebe

Истражувачите, на чело со Dr. Alison M. Stuebe, ги проучиле медицинските истории на повеќе од 60.000 бремени жени.

Научниците прво ги интервјуирале жените во 1997 година, а потоа ги следеле сè до 2005 година, кога биле дијагностицирани преку 600 случаи на рак на дојка, меѓу жените кои биле вклучени и следени во студијата.
Меѓу жените, чии мајка или сестра имале рак на дојка, оние кои доеле, дури и само еден месец, имале 59 % помал ризик од рак на дојка, во споредба со жените, кои никогаш не ги доеле своите деца. Жените без фамилијарна историја на рак на дојка, не ја покажале истата поврзаност помеѓу ракот на дојка и доењето.

Оваа студија била предводена од Dr. Alison M. Stuebe, која сега е на Универзитетот во Северна Каролина (University of North Carolina).

Сеуште не е сосема разјаснето како доењето може да го намали ризикот од рак на дојка. Но, авторите сугерираат дека тоа може да е поврзано со на воспалението и другите промени во ткивото на дојките, кои се јавуваат после породувањето, ако жените не ги дојат своите деца.
Доењето и постепеното откажување од доењето, ги спречува ваквите промени во ткивото на дојките, велат научниците, како и лековите кои се земаат за прекин на лактацијата. Ракот на дојката бил поредок кај жените кои никогаш не доеле и земале лекови за прекин на лактацијата, отколку кај жените кои не доеле, но не користеле лекови за прекин на лактацијата.

Оваа обсервирачка студија не може да докаже дека доењето го намалува ризикот за рак на дојка, бидејќи може да постојат и други фактори кај жените кои доеле, кои исто така, може да бидат причина за овие разлики во ризикот межу жените кои доеле и оние кои не доеле. А бидејќи истражување било спроведено меѓу медицински сестри, од кои 90% биле белкињи, овие наоди може да не се однесуваат и за жените од другите раси или професии.
Но, бидејќи доењето дава и други здравствени бенефиции и за мајката и детето, авторите го препорачуваат, особено за жените со поголем ризик за рак на дојка.

„Овие податоци укажуваат на тоа дека жените со фамилијарна историја на рак на дојка треба да се поттикнуваат да ги дојат своите бебиња“, заклучуваат научниците.

ИЗВОР: rak.mk

< Поракaта ја уредил виктори -- 13.4.2011 20:00:52 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Рак на дојката
27.1.2010 14:48:32   
pacuvce
Еве колкава може да биде храброста на една мајка...Дури и по цена на сопствениот живот...user posted image user posted image user posted image  за Теута Арифи...

ПРА­ТЕ­НИЧ­КА­ТА ТЕУТА АРИФИ СЕ БОРИ СО ТЕШКА БОЛЕСТ

Ра­кот не ме спречи да родам

Пра­те­нич­ка­та на ДУИ Теута Арифи речиси една година храбро бие битка со рак на дој­ка. Арифи, мајка на две деца, петгодишната ќерка Елза и тримесечниот син Илир, ве­ли дека уште од почеток одбрала да ја победи болеста со верба и надеж. Уште повеќе што таа битката за живот не ја водела само за себе туку за уште еден нов живот.
Де­ка има рак таа дознала кога била во четвртиот месец од бременоста со Илир. Една од опциите на лекарите била теута да абортира за да може веднаш да почне со хе­мо­те­ра­пи­ја и полесно да ја води битката со оваа тешка болест, но таа не се предала. Од­би­ла да го загуби бебето и го одлагала лекувањето за шест месеци, додека не се по­ро­ди.
"Ми требаа два дена да решам. Размислував чиј живот да спасам, на една че­ти­ри­е­сет­го­диш­на жена или на едно бебе кое можеби ќе има шанса да живее подолго. Се определив за второто", вели Арифи.
Таа во Скопскиот клинички центар е на хемотерапија и, според последните анализи, е на добар пат целосно да се излекува. Вели дека во ниту еден момент не се предала за­тоа што имала дополнителен мотив да ја победи болеста, бебето кое го роди после пет месеци.
"Мно­гу сум радосна што го видов Илир, кој сега наполни три месеци", вели теута.
Кажува дека цело време имала поддршка од семејството и од пријателите, но, пред сe, од са­ма­та себеси.
"Јас победувам канцерогени политички противници, а не ракот, тоа е детска иг­рач­ка за мене", се смее Теута.
Таа вели дека првите знаци на болеста ги забележала пред девет месеци и веднаш се ја­ви­ла на преглед, а по направените анализи, болеста била потврдена.
"Ги повикувам сите жени редовно да се прегледуваат, а тие што се соочуваат со ис­та­та болест храбро да се борат, бидејќи тоа е единствениот начин таа да се победи", ве­ли Арифи.
Сво­ја­та приказна за ракот на дојката Арифи прв пат ја откри за ал­бан­ска­та телевизија "Топ чанел", во популарната емисија "Недела".


< Поракaта ја уредил pacuvce -- 27.1.2010 14:49:39 >


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Aceva)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Рак на дојката
27.1.2010 14:52:33   
mami
ме наежи, ова не го знаев..Секоја чест за Теута и само најдобри желби за побрзо  и целосно оздравување

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Рак на дојката
27.1.2010 14:52:58   
delfinka
bas i jas procitav vo vest denes za ovaa vest ike kazam samo edno ogromno bravo za ovaa jaka zena
ne e sekoj podgotven da se bori so taka silna bolest i toa vo momentite koga zenata e najkrevka
se nadevam so jaka verba vo boga i uspesna terapija deka ovaa majka,nasa pratenicka ke si doceka vnucinja od dvete deca
i posakuvam od se  srce istrajnost i pobeda nad bolesta
veruvam deka moze da go stori toa

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Рак на дојката
27.1.2010 14:56:52   
Палешка РР
Ја познавам лично, колку широка жена. И посакувам што побрзо оздравување, оваа болест е и психички многу тешка user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Рак на дојката
18.2.2010 14:18:22   
ripce
Мастите најчест ризик-фактор за рак на дојка

Карцином (рак) на дојка е најчест вид рак, кој се појавува особено кај жените што во текот на животот имаат хормонска нерамнотежа. Оттаму, ракот на дојката спаѓа на т.н. хормон-зависни заболувања.

Епидемиолошките испитувања покажуваат дека постојат различни фактори што го зголемуваат ризикот за ова заболување. Тука спаѓаат: појава на исто заболување кај мајката или сестрите, раѓање на деца по 30-та година; рана менструација и фиброцистични формации во дојките кај младите девојки со хормонален дебаланс.

Раното откривање и ургентниот третман е од најголемо значење кај сите малигни заболувања. Начинот на исхраната и промена на животните навики можат многу да помогнат во превенцијата и лекувањето на тоа заболување.

Според мислењето на некои автори, иницијалниот стадиум за појава на ракот на дојката почнува уште во пубертетот, кога се развива жлездестото ткиво на дојката. Преканцерозните оштетувања преоѓаат во канцер исклучиво кога се стимулираат со разни фактори на ризик, меѓу кои спаѓаат и консумирање многу масти во исхраната. Прекумерното количество масти се акумулира во ткивото на дојките и влијае на зголемено ниво на женските полови хормони (естрогени и пролактин) во крвта, со што се создаваат услови за рак на дојката. Истовремено, зголемените маснотии во крвта во извесна мера негативно влијаат на имунолошкиот систем, кој не е во состојба да ги уништува појавените ненормални канцерозни клетки.

Ризикот за рак на дојката се зголемува кога во исхраната се зголемува присуството на масти и белковини, а се намалува овошје и зеленчук и храна што содржи многу целулозни влакна. Големи количества заситени масни киселини од месото и млечните производи го зголемуваат ризикот од рак. Епидемиолошки студии во светот констатирале дека кај Јапонките, кај кои мастите во целодневниот оброк се застапени само со 11 до 15 отсто, има 10 пати помалку појава на рак на дојката од жените во САД или кај нас, каде што присуството на мастите во енергетската вредност на оброкот се застапени со 40 отсто. Не само мастите туку и канцерозните состојки што се растворени во тие масти (пестициди, хербициди, фунгициди и др.) влијаат на појавата на ракот. Годините на староста и постменопаузниот период е исто така фактор за заболување, така што 2/3 од сите случаи на карцином кај жените се појавени по 50-та година од животот. Употребата на рибино масло и на нерафинирано ладно цедено маслиново масло имаат видлив протективен ефект против ракот на дојката. Зголемената телесна тежина го зголемува ризикот од појава на ракот, а кога ракот е создаден, значително го отежнува лекувањето. Жените што имаат вишок масни наслаги над половината и на градите (андроиден тип) почесто заболуваат од рак на дојката од жените чии масни наслаги се распоредени на задникот и бутовите (гиноиден тип дебелина). Особено е силен ризичниот фактор кога човекот внесува енормни количества храна, која ќе го зголеми присуството на масни наслаги во организмот.

Постои усогласено мислење на медицинските стручњаци дека вишокот на естрогените кај жената е фактор на ризик за ракот. Кога ќе се установи кај жената тој хормонален дебаланс, се препорачува употреба на поголемо количество растителни влакна, кои го намалуваат нивото на прекумерните естрогени, а со тоа и ризикот за рак. Најдобро е растителните целулозни влакна да се внесуваат преку интегралните жита, про'ртените мешункасти зеленчуци, преостанатиот зеленчук и овошјето. За да се намали ацидозата на организмот треба редовно да се консумираат и свежо исцедени сокови од зеленчук и овошје. Витаминот Ц треба да се зема со храната како додаток, 3 пати дневно по 500 милиграма, во комбинација со матичен млеч во лиофилизирана форма. Витаминот Е преку путер без сол, од јајцата, во мали количества и од рибата е силен антиоксиданс и им помага на клетките да не дојде до мутација на гените и до појава на неоплазми. Освен витаминските, постојат и минерални антиоксиданси, како што е селенот, кој е најдобро во мали количества да се внесува со бразилскиот орев. Недостигот на калциумот и на витаминот Д во организмот на жената може да биде причина за рак. Кусокот калциум, во консултација со лекарите, најдобро е да се дополнува со биоактивен калциум во јонска состојба.


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Рак на дојката
18.2.2010 15:24:08   
profesorica
и јас незнаев за Теута- многу храброuser posted image

и посакувам што поскоро оздравувањеuser posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Рак на дојката
19.3.2010 12:59:49   
mila_ma
pred dva dena mi otkrija tumor na gradata koj se pretpostavuva deka e benignen no napraviv biopsija i gi cekam rezultatite,vo sekoj slucaj mora da se operiram pa dali ima nekoj iskustvo so vakva slicna situacija i preporaka kade da se operiram.pisete ve molam

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Рак на дојката
19.3.2010 13:02:52   
Enika
Мајка ми имаше два тумора на двете гради...и двата беа бенигни, и и ги извадија. Операција и за двете гради ја правеше Крцковски...кај него само иде и е многу задоволна. Во Дијагностички центар работи.

_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот mila_ma)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Рак на дојката
19.3.2010 13:02:55   
MamaOhrid
Многу се растажив. user posted image

(Одговор на членот mila_ma)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Рак на дојката
19.3.2010 13:06:36   
mila_ma
enika znam za krckovski deka pravi samo pregledi vo dijagnosticki ama kade operira i kolku zima za operacijata dali znaes 

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Рак на дојката
19.3.2010 13:29:04   
Enika
Во Систина оперира , а колку е за операција ке ја прашам мајка ми денес и ке пишам пдооцна...или на пп ке ти одговорам. Се надевам се ке биде во ред. Поздрав

_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот mila_ma)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Рак на дојката
29.3.2010 12:05:23   
Enika
Да одговорам на прашањето колку пари е операцијата во Систина...ја прашав мајка ми и она ми кажа дека за бенигне тумор платила 19 илјади...се лежи цел ден и вечерта си одиш дома, а за малигно е повеке и се лежи 3 дена во болница. Мила_ма...се надевам ке биде се во ред , пиши ако те интересира нешто друго и кажи ни како си.

_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Рак на дојката
29.3.2010 13:16:09   
mother 29
се надевам мила-ма се ке биде во ред со резултатите и ти посакувам многу среќа!
стискам палци за тебе!
поз и пиши ниuser posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Рак на дојката
29.3.2010 13:20:29   
profesorica
mila_ma user posted image user posted image user posted image ја имаш и мојата подршка- чекаме да ни пишеш како сиuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Рак на дојката
29.3.2010 13:26:01   
@Mila@
Me interesira dali nekoj moze da mi preporaca soliden doktor za diogosticiranje za eho na dojka .Do sega odev kaj Dr. Babushku vo gradska, no ona poveke ne e tamu ...a mestoto kade sto si zamina mi e tolku neprofesionalno i biznis orientirano ne planiram da odam tamu.

Odnapred fala

Pozz

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Рак на дојката
29.3.2010 17:43:50   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

Me interesira dali nekoj moze da mi preporaca soliden doktor za diogosticiranje za eho na dojka .Do sega odev kaj Dr. Babushku vo gradska, no ona poveke ne e tamu ...a mestoto kade sto si zamina mi e tolku neprofesionalno i biznis orientirano ne planiram da odam tamu.

Odnapred fala

Pozz



д-р Антевска-Грујоска од клиника приватно ординира кај мојот гинеколог, жената е user posted image

< Поракaта ја уредил April -- 29.3.2010 17:44:11 >

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Рак на дојката
31.3.2010 11:40:42   
@Mila@
[/quote]

д-р Антевска-Грујоска од клиника приватно ординира кај мојот гинеколог, жената е user posted image [/quote]

Dali moze da mi dadesh podetalni informaci kade e na privatno ili bojce da si zakazam zatoa sto i drugi mi ja preporacaai.

Fala odnapred

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 25.3.2011 20:18:48 >

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Рак на дојката
31.3.2010 13:53:55   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@



д-р Антевска-Грујоска од клиника приватно ординира кај мојот гинеколог, жената е user posted image

Dali moze da mi dadesh podetalni informaci kade e na privatno ili bojce da si zakazam zatoa sto i drugi mi ja preporacaai.

Fala odnapred


не можев да испратам пп, па ти пратив мејл, ок? поздрав


< Поракaта ја уредил April -- 31.3.2010 13:54:42 >

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Рак на дојката
31.3.2010 20:06:47   
@Mila@
sorry April no nemam mail  :( pls ako ne ti e problem pishi tuka

Fala i ushte ednash sorry za gnjavenjevo

Pozz

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Рак на дојката
6.4.2010 12:43:09   
mila_ma
fala vi na podrskata,spored rezultatite  tumorot bese benignen vsusnost ispedna deka se dva i veke se operirav vo remedika eve denes bev i koncite da mi gi izvadat inace sum odlicnouser posted image  

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Рак на дојката
6.4.2010 12:45:32   
Enika

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila_ma

fala vi na podrskata,spored rezultatite  tumorot bese benignen vsusnost ispedna deka se dva i veke se operirav vo remedika eve denes bev i koncite da mi gi izvadat inace sum odlicnouser posted image  


Супер Мила_ма...одлични вести...сега одмарај и нормално дружи неuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот mila_ma)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Рак на дојката
6.4.2010 12:52:24   
caci20
Bravo, sega bidi vesela i cuvaj se.
Moze li informacija kaj koj doktor odese i koj te operirase?

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mila_ma)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Рак на дојката
6.4.2010 13:03:01   
ripce
Ти посакувам што побрзо закрепнување, а ова лошото секогаш да биде далеку од тебе и од сите нас!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Рак на дојката
6.4.2010 13:08:12   
mila_ma
da moze pregledi i biopsija mi pravese babushku a me operirase dr. aNdrej arsovski i navistina e malku skapo no prezadovolna sum 

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?