|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Рак на дојката
6.4.2010 13:10:02   
mother 29
user posted image

Баш ми е мило,што е бениген туморот..претпоставувам ти се симна голем товар  од душата и на тебе и на твоите најблиски!
сега одмарај,придржувај се на советите од докторот и се ке биде ок!
поззuser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Рак на дојката
15.4.2010 14:10:58   
@Mila@
Samo sto se vrativ od pregled na gradat ..Dr. Antevska e super ...preporakata e samo redovni kontroli..bash sum happy..mi olesna.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Рак на дојката
16.5.2010 22:06:05   
Julie1

ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

Расте бројот на ново откриени случаи на рак на дојката
Над 600 нови случаи годишно на заболени од рак на дојката се регистрираат во земјава. За жал дел од нив умираат, поради тоа што болеста се открива доцна. Најалармантно е во Свети Николе.
Во овој град е најголема смртност од оваа болест. Граѓаните немаат мамограф, најблискиот е во Штип и Велес каде за снимање чекаат повеќе од три месеци.
„Болеста не чека, бројките загрижуваат во Свети Николе. За минатата година имавме некаде околу 35 ново заболени жени. Само за неколку месеци од оваа година се некаде околу 16 заболени жени“, вели Вера Златева, Организација на жени на Свети Николе.
Болеста се лекува доколку биде навреме откриена. За таа цел од оваа година започна пилот проект за скрининг во три града. Жените над 45 години од Гостивар, Прилеп и Свети Николе од дома ќе бидат повикувани да направат мамограф.
„Луѓето ќе бидат повикани со картони, на име и презиме, со точен датум и време каде треба да се направи испитувањето“, изјави министерот за здравство, Бујар Османи.
Под мотото чекори против ракот на дојката стотина граѓани, амбасадори и политичари се вклучија во борбата против ракот на дојката. Целта е да се подигне свеста за оваа болест.
„Втора година ја организираме оваа голема прошетка, наречена „Напред розово“, мило ми е што ве гледам во вака голем број“, рече Биба Додева, претседател на НВО Борка.
Секој кој учествуваше на овој хуманитарен настан, донираше по 100 денари, за возврат добиваа розова маичка. Средствата ќе бидат наменети за лекување на болните од рак на дојката.
Во иднина и рр да се вклучи во кампањата!


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Рак на дојката
25.3.2011 16:59:49   
koalicka
RE: Рак на дојката
Zdravo, jas imam edna maka pa me interesira dali nesto znaete okolu toa. Pred nepoln mesec bev na mamografija i za sreka se bese dobro, ama sega me maci toa sto vo meguvreme sum ostanala bremena i ne znam dali toa ke mu steti na plodot.p.s. kako da znaev pobarav zastita za stomakot i ja nosev dodeka me snimaa ama pak se sekiram.Dali nekoj imal vakvo ili slicno iskustvo ili pak znae nesto okolu toa Ve molam piseteuser posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Рак на дојката
25.3.2011 18:37:58   
mila mama
Koalcika ako te snimale so zastita, ne bi trebalo da ima problem. Sepak konsultiraj se so tvojot ginekolog uste ednas. Pozdrav

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Рак на дојката
13.4.2011 22:21:21   
Viktori
Дали некој знае во кој период е најдобро да се прави самопреглед? Пред циклус, за време или после?

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Рак на дојката
13.4.2011 22:27:20   
Tanjat7880
Kolku shto jas znam samopregled se pravi sekoja nedela a najfino e da se pravi posle ciklus!Dali sama dali na EHO edna nedela od zavrshuvanjeto na krvarenjeto

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Рак на дојката
13.4.2011 22:32:26   
Тања РР
Виктори, колку што јас знам, најдобро е да се прави неколку дена по завршување односно десетина дена по почетокот на крварењето.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Рак на дојката
14.4.2011 7:37:06   
Палешка РР
Препорака за рано откривање на ракот на дојката според American Collage of Radiology and The National Cancer Institut (Gerald, 1989):
  • Самопреглед на дојките еднаш месечно, најдобро по 10-15 дена од почетокот на менструалниот циклус, почнувајќи веќе од 20 годишна возраст.
  • Клинички преглед на дојките на секои три години кај жени од 20 до 40 годишна возраст. Кај жени над 40 годишна возраст, посебно кај оние со висок ризик за појава на рак на дојка, се препорачува клинички преглед еднаш годишно.
  • Скрининг мамографија, за жени од 40 до 49 годишна возраст, се препорачува да се прави на секои 1-2 години, а кај жени од 50 годишна возраст и постари, да се прави мамографија еднаш годишно.
  • Биопсија, во случај на откривање на тврдина во дојката при клинички преглед или при мамографски докажан тумор во дојката.

Според rak.mk

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Рак на дојката
3.1.2014 11:07:54   
mami Sani
Драга Палешка,
На мојата мајка и беше дијагностициран рак на дојка пред две недели и таа од некои пациенти слушнала за ова змиско коренче или корен од змиско опавче (не беше сигурна како и го кажале)
Ќе бидам бескрајно благодарна ако можеш да ми кажеш нешто повеќе за змиското коренче каде се набавува и како и кога се зема?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Мајка ми пие комбуха и змиско коренче (корен кој се пие исклучиво сушен-инаку е отровен!)
Еве седум години откако е оперирана и супер е да чукнам во дрво!
Пие и лекарства-нормално.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 60
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?