|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Електронски здравствени легитимации
12.1.2012 13:46:32   
Yummy Mammy
Мамици, денес бев во книжара да купам здравствена книшка за малото, уште не ми е пријавено и осигурано, а веќе ќе направи 3 месеци. Во книжара ми рекоа дека веќе не продаваат здравствени книшки затоа што се ќе оди електронско.
Дали некој веќе има искуство со ова?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Електронски здравствени легитимации
12.1.2012 13:48:51   
dostickage
Mislam deka ke treba da se javis kaj maticniot lekar i da ti dade formular za popolnuvanje.
Ne sum bas najupatena , no sepak so sigurnost mozam da kazam deka meticnite lekari znaat najdobro.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Електронски здравствени легитимации
12.1.2012 15:23:52   
vezilka RR
Точно од кј матичниот ти даваат формулар да пополниш, но мислам дека изработувањето ќеоди по групи, а не сите граѓани одеднаш. Прва гупа се пензионерите..моите веќе пополнија формулари, но се уште не им ги дале книшките. И колку што се сеќавам од вестите, а богами и од искуството во нашава држава како „брзо“ се спроведуваат проектите (сетете се , лични карти, пасоши) не би рекла дека тоа ќе биде скоро. Мора да ти дозволат книшка додека бидат картицците!?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Електронски здравствени легитимации
12.1.2012 16:51:26   
miana
 mm denes i izvadi kniska na kerkami,i  bas zaradi ova sto ke trae go napravivme ova...Vo knizarata moze im se potrosile kniskite i ne nabavile novi pa taka ti kazale..Jas i na Mia i vadev kopija ( ja izgubivme starata kniska ) i sega na bebevo bas denes mm ja zema od rabota...Izvadi si nemoj da cekas moze ke ti zatreba ( nedaj boze )

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Електронски здравствени легитимации
1.11.2012 23:21:04   
Felly RR
Стартува примената на електронската здравствена картичка



Сините картони заминуваат во историјата, а на нивно место доаѓа електронската здравствена картичка, чија примена стартува од денеска во здравствените установи во земјава.

Осигурениците кои веќе ги имаат добиено новите електронски картички при користење здравствена услуга во установи кои работат со Фондот за здравствено осигурување нема да има потреба да носат сини картони.

Здравствената електронска картичка чини 250 денари за вработените, 100 денари за невработените и оние со ниски примања и пензионерите, а социјалните случаи врз основа на потврда од Министерството за труд и социјална политика ја добиваат без надомест.

Досега се дистрибуирани 65.000 здравствени картички на вработени во 1.300 државни и јавни институции и на членови на нивните семејства. Подготвени се и треба да се достават уште 133.000 здравствени електронски картички, исто така, за вработени и членови на нивните семејства во овој сектор.

Здравствените електронски картички ќе може да се користат во сите здравствени установи и аптеки, каде се обезбедени минимални услови, односно имаат добиено бесплатни читачи од Министерството за здравство. Секоја здравствена установа има добиено по два читача.

Здравствената електронска картичка на почетокот ќе биде само замена за сините картони, а понатаму може да се надгради и да содржи и здравствени информации. Засега има само лични податоци за осигуреникот, кој при првото користење на картичката ќе треба да впише пин од комбинација на пет бројки.

извор: дневник.ком.мк

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 12:36:09   
vezilka RR
До 30 јуни истекува рокот за пријавување за електронските здравствени картички или јас сум нешто јамлаш? (ме потсети sandriana во другана тема user posted image ) КАко стојат кај вас работите, до кај сте? Оние кои немаат поднесено барање, ќе можат да се лекуваат со актуелната здравствена легитимација, до јули 2014 година.

По истекот на овој рок, тие ќе бидат исфрлени од употреба. Фирмите или поединците кои нема да аплицираат во овој период, нема да имаат право да се лекуваат на товар на Фондот за здравствено осигурување.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 12:38:14   
Mihaela 2010
jas oddamna ja imam ama samo si ja setam vo novcanik

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 12:42:58   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

jas oddamna ja imam ama samo si ja setam vo novcanik


Исто, се уште не профункционирале.
А навистина едвај чекам што побргу да се заврши со процедурава и да профункционира. Мене ми се многу смешни тие картончиња, ко поштански марки, па ги имам ли доволно, немам ли... Па и со тие книшки (да не спомнувам тие порано поголеми што беа) ко на училиште да тргнам со нив user posted image


(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 12:44:00   
miana
Daj kazete ja procedurata,kako se vadi ovaa karticka? Aj ve molam detalno da kazete kade sto se poponuva? Za firmi i za fizicki lica? Znae nekoj ? Ima li nekoj sajt kaj sto mozma da simnam obrasci?Aj dajte link..Tnx

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 12:47:33   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Daj kazete ja procedurata,kako se vadi ovaa karticka? Aj ve molam detalno da kazete kade sto se poponuva? Za firmi i za fizicki lica? Znae nekoj ? Ima li nekoj sajt kaj sto mozma da simnam obrasci?Aj dajte link..Tnx

miana neznam da ne imase nekoj rok...nas od rabota ni ja zavrsija taa rabota,bi trebalo i od kaj tebe na rabota da vi ja sredea taa procedura...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 12:51:21   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Daj kazete ja procedurata,kako se vadi ovaa karticka? Aj ve molam detalno da kazete kade sto se poponuva? Za firmi i za fizicki lica? Znae nekoj ? Ima li nekoj sajt kaj sto mozma da simnam obrasci?Aj dajte link..Tnx

Имаш Миана на сајтот на ФЗОМ, и образе, и упатство за пополнување. Линк у пп ќе ти пратам

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 14:09:27   
ivoni4ka
rokot e do 30 juni da ne podnesat potpolenti baranja vo fzo, ako si licno osigran ke ti treba samo fotoopija od licna karta, za deca izvod na rodenite, a osigureni preku soprug/a izvod od vencanite

_____________________________



(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 14:28:30   
anaana
a be jas ja imam taa kartickata od na rabota mi ja dadoja
ama za kerka mi? treba i za nea posebno da se vadi? bidejki e ona na mene osigurana ili so mojata kartica si odi
znam deka e glupavo prasanjevo ama da si znam :)))

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 14:34:30   
vezilka RR
И за неа треба. Ако е на тебе, треба од кај тебе од фирма да поднесат и за неа. Треба да однесеш Извод на родените за неа. За дете над 18, потврда од факултет за редовен студент, а за сопрушник Извод од книга на венчани.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 14:37:21   
Mihaela 2010
treba treba,kerka mi e kaj mm pa mu dale i za nego i za nea

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 14:37:36   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

И за неа треба. Ако е на тебе, треба од кај тебе од фирма да поднесат и за неа. Треба да однесеш Извод на родените за неа. За дете над 18, потврда од факултет за редовен студент, а за сопрушник Извод од книга на венчани.


fala fala, ajde bas sega ke se kacam gore da prasam vo HR so ke mi kazat

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 14:39:12   
vezilka RR
..и нормално да уплатиш уште 250 денари user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Електронски здравствени легитимации
27.5.2013 14:41:12   
anaana
da da toa mi e jasno :)))))
jas za mene koga ja zemav si plativ preku uplatnica
bidejki bev na porodilno i ne mozea da mi zemat od plata :)))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Електронски здравствени легитимации
17.7.2013 16:08:51   
JovanaJ
Pred nekoj den ne izvestija na rabota deka veke nema da ni davaat sini kartoni, bidejki veke imame elektronski karticki.
No jas mislam deka seuste ne funkcioniraat tie, ili sum greska?
Bas sega koga bev na ginekolog ja prasav sestrata, i ona mi rece deka uste ne rabotat so niv bidejki nemaat site.
I sega se cudam, sto ako nemozam da zavrsam rabota taka bez kartoni? Nekoj ima vakvo iskustvo? user posted image
Sega za sega samo jas i sin mi imame, posto e osiguran na mene.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Електронски здравствени легитимации
17.7.2013 23:14:24   
ole2004
И мене од работа ми рекоа дека нема плави картони од овој месец.Бидејки ќе одиме на одмор и земав рецепти за лекови на ќерка ми,но со електронска картичка неможат да земат во аптека.Следниот ден книговодителката зема плави картони и завршивме работа.Мој совет прашај повторно на работа,мора да има плави картони бидејки електронските картички сеуште не функционираат секаде.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Електронски здравствени легитимации
17.7.2013 23:29:36   
Snowhite RR
Мене вчера ми ја дадоа електронската здравствена, а и мм и Михаил имаат веќе, уште за Јана не е готова. Е сега колку функционираат не знам, свекрва ми има одамна, зашто е во државниот сектор и кога ја доби кај матичната не знаеле се уште да работат со нив. Јас мислам дека се уште докторите не се обучени и имам претчувство дека ќе настане хаос како и со се друго што се воведува

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Електронски здравствени легитимации
18.7.2013 11:31:50   
Felly RR
Јас ја имам веќе цела година - и само така ми стои во новчаник.user posted image Сини картони си земам исто како и претходно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Електронски здравствени легитимации
18.7.2013 12:31:00   
masa
Нас денес ни дадоа плави картони за 8ми месец.Пред еден месец пред истекот на крајниот рок кога беше да провери сопругот немаше електронска картица за никој од нас,а имаме уплатено уште пред нова година.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Електронски здравствени легитимации
22.8.2013 12:51:50   
Felly RR
Кај нас еве од минатиот месец немаше сини картони, не ми затребало (и дај Боже да не ни затреба) па не знам дали ќе функционира електронската картичка. Веќе и пинот си го заборавив од што ја немам употребено.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Електронски здравствени легитимации
22.8.2013 12:55:26   
Mihaela 2010
I kaj nas vekje nema kartoncinja,navodno funkcioniraat kartickive...a kakov pin?mene koga mi ja dadoa ne mi kazaa za nikakov pinuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?