|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.7.2014 22:16:43   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Докторке имам неколку прашања до Вас

1/Син ми има 11 и пол месеци,од раѓање на НАН1 па НАН2. Од секогаш не е љубител на млеко.Мерката сеуште му е 120мл , 1 во месец 150мк.Ова на заспивање и околу 5-6 часот 100 до 120мл. и некогаш ако е гладен пред доручек 90 мл. Моментално до 300мл во ден.Тежина 8.500, одлично јаде но млеко слабо.Сакам да воведам кравјо во каши потоа и за пиење. Кажете ми дали има некоја шема ( не сооднос на млеко вода туку по денови или паузи) или временска рамка на прифаќање и евентуална реакција, во смисол со постепено неколку недели,месец .......

2/Веќе 2 недели секој 2 ден , кога пие млеко по 4 часа оброк , по тоа има голема нужда некако по ретка и златно жолта боја.Треба да е од млекото но некако ретко.Тоа 1 во ден потоа нормална нужда.Но две утра дури се прелеа надвор од пелена.Дали пролив,реакција на млекото???Давам 2 пати неделно нормиа но пак исто.

Pochituvana,
Vozrasta na vasheto bebeche e takva da nemora mlekot da e glavna hrana.kako shto dsega napomenavme obavezno e do 6 mes.vozrast a potoa imate obroci so zelenchuk ,ovoshje i kravjo mleko.No,ako vie imate kako shto kazhuvate obroci so kravjo mleko posle koi se javuva potechna stolica ili neregulirana,mozhe da se raboti za intolerancija na mleko, pa toa kje znachi mozhebi i iskluchuvanje od ishrana,ili voveduvanje na formula SL ( sune lacte- mleko bez mleko).Okolu voveduvanjeto na bilo koe drugo , ako sakate da vidite dali kje ima nekoja reakcija ili ne ,najdobar e toa soodnos voda i mleko za da se v idi eventuaqlnata reakcija , no mozhe i so postepeno zgolemuvanje na kolichinata na mleko.Sekogash koga kje davate mleko , ostanataite obroci treba da se poznati,znachi vo ishrana da nema voveduvanje na novini,shto bi znachelo , ne novi voshja,ne zaedno mleko ,jajce ,meso...Vovedete mleko preku eden den , no postepeno zgolemuvajte kolichina na mleko.Probajte i so jogurt i videte dali ima promeni so kolichinata i konzistencijata na stolicata za da se vidi dali laktozata,laktoglobulinite ili kazeinot se tie ko davaat neochekuvana alergiska reakcija kon proteinite od mlekoto ili intolerancija kon laktozata.Toa mora sami da go utvrdite .Intolerancijata se karakterizira so prolivestii stolici nenpreduvanje vo kilazha,a alergiskata reakcija se karakterizira so isipi po telo i kashlici koi doveduvaat dp obstruktivni bronhiti..Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
31.7.2014 0:01:30   
лела
Здраво др, син ми има две недели 2 денаuser posted image . Сака да цица често ама несака да пождригне и после повраќа, како да го научам да пождригне? Еве три дена има грчеви во стомачето и не сме спиени ич поради грчевите, му давам чајче од хип по малку и му го мачкам стомачето со едни капки за загррвање на стомачето и му правам масажа ама пак не поминуваат грчевите.. ваш совет??

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
2.8.2014 19:23:14   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: лела

Здраво др, син ми има две недели 2 денаuser posted image . Сака да цица често ама несака да пождригне и после повраќа, како да го научам да пождригне? Еве три дена има грчеви во стомачето и не сме спиени ич поради грчевите, му давам чајче од хип по малку и му го мачкам стомачето со едни капки за загррвање на стомачето и му правам масажа ама пак не поминуваат грчевите.. ваш совет??

Pochituvana,
Posle sekoe doenje,vaasheto bebche kje go drzite vo ispravena polozhba so grpcheto svrteno na kaj vas,ednata vasha raka megju nozhinja a drugata pod negova pazuva,taka da ni eden vash prst da ne go dopira negovoto zheludniche koe ne e seushte zatvoreno,zaradi nezrelosta na sfinkterot megju hranoprovodot i zheludnikot,pa sekoe vashe pritiskanje mozhe da dovede do izlevanje na mlekoto preku usta vo mlaz,ili ako go legnete vo horizontalna polozhba da teche pokraj usta mlekoto.Sekoe bebche nemora da zhdrigne,znachi vie po sekoja cena ne cekajte da zhdrigne,ako ne zhdrigne,kje prdne ,najbitno e da se pridrzhuvate do vISOKA POlozhba okolu negovoto lezhenje ,znachi da ima agol , ostar megju podlogata kade lezhi bebcheto i celata negova dolzhina za da se izbegne vrakjanjeto na mleko,a okolu grchevite koi se chesti vo ovoj period najdobro e da se dava probiotik ,koj kje pomogne vo naseluvanje na neophodnite bakterii vo crevata ,za da se vari hranata vo sluchajot mlekoto...Zemete slobodno Susp.Prolife i kje davate 1x 1/2 sodrzhina sekoj den ,nezavisno koj period vo tek na nekoi 7-10 dena,ostatokot od shishenceto e stabilen 24-48 h shto znachi drugata polovina kje ja dodadete ,naredniot den.Zemete nekolku shishenca,vo pakovanje se 7 ,za 14 dena ....Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот лела)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
3.8.2014 13:11:17   
kuklickaa
Pocituvana doktorke imam prekrasno since koe uutre ke polni 40 dena,pa sakam da ve prasam okolu doenjeto...se rodi 3.550 ne ispustija od bolnica so 3.400 koga bevme na merenje za 1 mesec imame naprednato 1.700,moeto since bese 5.100 grcevi skoro i da nemame...e sega problemot e sto koga se vrativme od bolnica ni rekoa deka imame zolticai posle 1 mesec skoro eve pak kpoga bevme na kontrola mi rekoa deka ja ima seuste a e bas cudno zatoa sto sinko e dosta naprednat ne ''zapaga'' vo dlabok son i postojano cica,ako moze mislenje vo vrska so toa...navecer legnuva kaj 11 cica okolu 45 minuti i stanuva duri kaj 4-5 casot dali toa e mnogu vreme i dali treba da go budam dodeka denski cicame skoro na 2 casa ama e cudno koga nekogas place i go cicam na cas cas i polovina,dali da prodolzime so toa tempo ili ke treba da promenime nesto....se izvinuvam za dolgiot post,i ocekuvam vas odgovor
(p.s vo usteto imame belo (kandida) ja tretiravme so nistatin ama povtorno i se pojavi ....go mackav so gaza so soda i prevriena voda ama eve seuste ja ima,sovet i za toa ako moze)...vi blagodaram odnapred za odgovorot

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.8.2014 11:14:31   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: kuklickaa

Pocituvana doktorke imam prekrasno since koe uutre ke polni 40 dena,pa sakam da ve prasam okolu doenjeto...se rodi 3.550 ne ispustija od bolnica so 3.400 koga bevme na merenje za 1 mesec imame naprednato 1.700,moeto since bese 5.100 grcevi skoro i da nemame...e sega problemot e sto koga se vrativme od bolnica ni rekoa deka imame zolticai posle 1 mesec skoro eve pak kpoga bevme na kontrola mi rekoa deka ja ima seuste a e bas cudno zatoa sto sinko e dosta naprednat ne ''zapaga'' vo dlabok son i postojano cica,ako moze mislenje vo vrska so toa...navecer legnuva kaj 11 cica okolu 45 minuti i stanuva duri kaj 4-5 casot dali toa e mnogu vreme i dali treba da go budam dodeka denski cicame skoro na 2 casa ama e cudno koga nekogas place i go cicam na cas cas i polovina,dali da prodolzime so toa tempo ili ke treba da promenime nesto....se izvinuvam za dolgiot post,i ocekuvam vas odgovor
(p.s vo usteto imame belo (kandida) ja tretiravme so nistatin ama povtorno i se pojavi ....go mackav so gaza so soda i prevriena voda ama eve seuste ja ima,sovet i za toa ako moze)...vi blagodaram odnapred za odgovorot

Pochituvana,
So ogled na golemoto napreduvanje ne bi trebalo dolgo vreme da vi se zadrzhi taa fizioloshka zholtica, najverojatno taa e locirana na liceto i goren del od graden kosh, dobro vi e cicanjeto,no efikasen podoj nemozhete da imate po 45 min,sekogash toa da se sveduva na 15 min na edna pa 15 min na druga dojka.Za da sme sigurni deka zholticata e vo pominuvanje ,ispitajte go vkupniot,indirekten i direkten bilirubin a potoa pak kje se iskonsultirame okolu dobienite rezultati.Okolu kandidata,ne samo dA se chisti jazicheto,tuku dadete da pie 3x 5 kapki da pie bebcheto 10 dena.Chistenjeto so Nistatin mozhe da odi sekoj den ednokratno pred da gi dadete kapkite so sterilna gaza ...Pozz i sekoe dobro..Se izvinuvam za docniot odgovor ...user posted image

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.8.2014 16:56:46   
SaraV
Pozdrav do portalot i do Doktorkata. Podolgo vreme ve pratam i citam, recisi eshte pred da zabremenam. Eve ima edna nedela kako se rodi nasata bebuska, bas vo ovie zestini. Imam prasanje do doktorkata vo vrska so oblekuvanje na novorodence vo leten period. Potocno kako da ja oblecam denje, kako navecer koga spie ili koga sme izlezeni, po dolgi ili po kratki rakavi. Da naglasam deka klima ne koristime doma. Isto taka imam prasanje i vo vrska sdo doenjeto. Za periododt dodeka e budna 2-3 casa taa skoro celo vreme e na grada so mali pauzi. Zaspiva pa pak se budi i prodolzuva da cica. Mozebi e zatoa sto se izmoruva ili sto ima fizioloska zoltica? Seuste ja nemame odneseno na kotrola i merenje no mene mi izgleda deka dobro napreduva. Blagodarnost odnapred i cekame odgovor

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
21.8.2014 7:43:40   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: SaraV

Pozdrav do portalot i do Doktorkata. Podolgo vreme ve pratam i citam, recisi eshte pred da zabremenam. Eve ima edna nedela kako se rodi nasata bebuska, bas vo ovie zestini. Imam prasanje do doktorkata vo vrska so oblekuvanje na novorodence vo leten period. Potocno kako da ja oblecam denje, kako navecer koga spie ili koga sme izlezeni, po dolgi ili po kratki rakavi. Da naglasam deka klima ne koristime doma. Isto taka imam prasanje i vo vrska sdo doenjeto. Za periododt dodeka e budna 2-3 casa taa skoro celo vreme e na grada so mali pauzi. Zaspiva pa pak se budi i prodolzuva da cica. Mozebi e zatoa sto se izmoruva ili sto ima fizioloska zoltica? Seuste ja nemame odneseno na kotrola i merenje no mene mi izgleda deka dobro napreduva. Blagodarnost odnapred i cekame odgovor

Pochituvana,
Zaradi nezrelosta na vasheto bebche, odnosno seushte nerazvienata termoregulacija,bebcheto e pod vlijanie na temperaturata na nadvoreshnata sredina.Okolu oblekuvanjeto vo ovoj period znachi za nadvor ( pamper,bodi,shpikozni so dolgi rakavi),prekrieno so nezhna tenka pelena,no vo period od denot koga nema veter i temperaturata vo nadvoreshnata sredina okolu 23-24 stepeni i ne povekje od 15 min.Okolu domashna sredina istata obleka ,mozhe i so kusi rakavi,no bidejkji nemate klima ,ako temperaturata vo sobata e povisoka od 24 stepeni treba da se ladi do nekoi 23 stepeni,a ako e pod taa temperatura treba da se zagreva do 23-24 stepeni.So dobivanjeto na zrtelost nakaj 3 -ot mesec mozhi se izleguvanja nadvor,povekjkratni vo tekot na denot no ne povekje od 30 min.Okolu doenjeto, potrebno e obrocite t.e doenjeto da e na 1,5 - 2 h so ponuduvanje na dvete dojki no ne povekje od 30 min.Ako deteto e zrelo,znachi rodeno vo 38-40 g.nedela i RT-3000 gr i povekje togash ima dobro razvien refleks za cicanje i podoite kje traat pokratko vreme.Najdobro za da se znae kolku e napredokot po podoj merenjena deteto golo pred podoj i po podoj,potoa merenje na kolichina mleko koja eventualno mu nedostiga ako megju dva podoi deteto se ponuduva so kolichina chaj koja kje ja pie bez ogranichuvanje ,taa se meri vo tek na 24 h i toa se ml mleko koi mu nedostigaat.Ako bebcheto nema sekogash mochkian pampers i makar edna stolica vo denot ( zlatno zolta i ako e taa techno prolivasta i temno zelena t.n gladna stolica togash mu nedostiga mleko pa kje treba voveduvanje eventualno ad mleko vo odredeni kolichini,no sepak e najdobro merenje na tt i sporedba so rodilna tezhina ,pa da se pogledne napreduvanjeto do sega ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот SaraV)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.9.2014 13:09:46   
jasmina81
doktorke ve molam za sovet
sinceto ima 7 i pol meseci pred nekoj den pravevme krvna slika pred vakcina i izleze deka hemoglobinot mu e mnogu nizok 85 a sve drugo vo vrska so krvnata slika mu e vored
doktorkata mi rece deka ne e strasno i deka mozi da e rezultat na toa sto nemav vovedeno vo ishranata seuste meseo i zolcka sega vovedov inace nvnimavam na ishranata najcetso doma sve mu pravam retko koga mu davam gotova kasicka i se doime koga saka i kolku saka a najpovejke cica nojke
isto taka ni prepisaa i sirupce ferum lek da go pijame po edno kafeno lazice na den dve nedeli i potoa na kontrola
jas sepak sum zagrizena zosto tolku nizok hemoglobin ima ve molam za sovet dali e nesto zagrizuvacki ili bi trebalo da se sredi so ishranata
isto taka pocnav da mu davam lejka bidejki znam deka sodrzi visok procent na zelezo samo neznam dali smejam da davam cveklo i po edno dve zrncija aronija da mu melam vo ovosnite kasicki
pozdrav i se nadevam deka ke mi odgovorite

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.9.2014 13:50:38   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina81

doktorke ve molam za sovet
sinceto ima 7 i pol meseci pred nekoj den pravevme krvna slika pred vakcina i izleze deka hemoglobinot mu e mnogu nizok 85 a sve drugo vo vrska so krvnata slika mu e vored
doktorkata mi rece deka ne e strasno i deka mozi da e rezultat na toa sto nemav vovedeno vo ishranata seuste meseo i zolcka sega vovedov inace nvnimavam na ishranata najcetso doma sve mu pravam retko koga mu davam gotova kasicka i se doime koga saka i kolku saka a najpovejke cica nojke
isto taka ni prepisaa i sirupce ferum lek da go pijame po edno kafeno lazice na den dve nedeli i potoa na kontrola
jas sepak sum zagrizena zosto tolku nizok hemoglobin ima ve molam za sovet dali e nesto zagrizuvacki ili bi trebalo da se sredi so ishranata
isto taka pocnav da mu davam lejka bidejki znam deka sodrzi visok procent na zelezo samo neznam dali smejam da davam cveklo i po edno dve zrncija aronija da mu melam vo ovosnite kasicki
pozdrav i se nadevam deka ke mi odgovorite

Pochituvana,
Mozhebi e do toa shto vie samo ste cicale i ne ste vovedile zelenchuk i meso vo ishrana, ne e ova neshto zagrizhuvachko ,ne sekako pokraj ishranata mora da se vovede prewparat na Fe kako shto e Ferrum lek.Davajte go sekako 1 mesec plus 1 tabl.Vit C od 50 mg ili 10 kapki od techen oblik na vit.C megju obroci ,znachi " na Gladno".Ako na gladno ne go prifakja bebcheto togash barem 1 do 1 i pol chas po obrok,zashto resorpcijata na zhelezo e podobra dokolku e toa primeno na popraen zheludnik.Jas bi rekla kontrola po 1 mesec,zashto popravanjeto na HgB ne e tolku brzo ...Sigurno kje treba da se ispijat najmalku 2 shishinja ferrum lek.Okolu davanje na cveklo ,da no ne vo oblik kako shto nie go jadime znachi vo kiselina,neka e toa vareno i rendano pa ispasirano,a aronija ne bi rekla zashto tie ovoshja malinastite zaradi alergiski reakcii ne gi davame do 1 godishna vozrast ...Pozz i sekoe dobrouser posted image

(Одговор на членот jasmina81)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.10.2014 22:15:25   
Proletna
Имаме 2 и пол години и сеуште му давам Аптамил 3ка,друго млеко нема пробано.Дали е штетно ако натаму да продолжам?
Фала ви однапред докторке

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.10.2014 22:29:32   
Zore Bele
Ke ve zamolam za edna konsultacija.
Deteto mi ima 2 godini i 7mes.Razvojot na govorot ni odi bavno i plus toa deteto mi go ignorira makedonskiot jazik i koristi angliski zborovi...Go primenivme sovetite kako:citanje na slikovnici na makedonski jazik;Gledanje na TV samo na medonski jazik;vklucuvanje vo igri;podaleku od komjuter i sl...no nisto ne ni pomogna.Od pred nekoj den deteto mi spelova na angliski.Broi do 10 na angliski,a na makedonski do 5.
Mnogu se grizam zasto uste nemame komunikacija kako sto treba.Mnogu siromasen fond na zborovi i toa najmnogu angliski,a od druga strana pokazuva
intelegencija i snaodlivost.Znae da odglumi deka padnal i da place pa skoro kako vistinito.
Za logoped e seuste mal.Ke ve molam nekoja nasoka.
Fala vi mnogu odnapred


(Одговор на членот Proletna)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.10.2014 15:31:29   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Proletna

Имаме 2 и пол години и сеуште му давам Аптамил 3ка,друго млеко нема пробано.Дали е штетно ако натаму да продолжам?
Фала ви однапред докторке

Pochituvana,
Voopshto ne e shtetno davanje na Aptamil 3 za vozrasta .I ushte povekje e pokorisno da se dava ova ad mleko za razlika od trajnite kravji mleka.Vo Aptamil 3 imate prekrasno izbalansiran odnos na minerali kalcium,fosfor,zhelezo i proteini ,za razlika od trajnite kravji mleka koi isto kako i Aptamil se kravji,megjutoa ne e taka dobro postaven i izbalansiran odnosnot na ovie minerali koi se vo ad mleka.Sekako kaj kravjoto mleko ima mnpogu povekje proteini , konzervansi,stabilizatori,kako i namaluvanje na maslenost , a od koi proteiniti koi se vo golema kolichina se odgovorni za pojavata na ispini promeni na kozha( alergii) kaj decata koi se na kravjo mleko... Se razbira so tek na vreme vie slobodno mozhe da preminete na kravjo mleko , megjutoa so osobeno vnimanie tokmu poradi ova, da se voveduva postepeno so razreduvanje zaradi alergii na laktozata ... I se razbira slobodno davajte Aptamil 3 ako toa finansiski mozhe da go izdrzhite so ogled na faktot ,deka vo ovaa vozrast mlekoto i ne e najbiten produkt,kako ostanatite produkti koi sigurno ste gi vovedile i gi davate ( ovshje,zelenchuk,puter kako zhivotinska mast,sirenje,jogurt itn )Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Proletna)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
18.10.2014 15:38:06   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zore Bele

Ke ve zamolam za edna konsultacija.
Deteto mi ima 2 godini i 7mes.Razvojot na govorot ni odi bavno i plus toa deteto mi go ignorira makedonskiot jazik i koristi angliski zborovi...Go primenivme sovetite kako:citanje na slikovnici na makedonski jazik;Gledanje na TV samo na medonski jazik;vklucuvanje vo igri;podaleku od komjuter i sl...no nisto ne ni pomogna.Od pred nekoj den deteto mi spelova na angliski.Broi do 10 na angliski,a na makedonski do 5.
Mnogu se grizam zasto uste nemame komunikacija kako sto treba.Mnogu siromasen fond na zborovi i toa najmnogu angliski,a od druga strana pokazuva
intelegencija i snaodlivost.Znae da odglumi deka padnal i da place pa skoro kako vistinito.
Za logoped e seuste mal.Ke ve molam nekoja nasoka.
Fala vi mnogu odnapred



Pochituvana,
Gledanjeto na emisii na makedonski jazik sigurno datira od ponov datum.A broenjeto ,speluvanjeto na Angliski jazik mora deteto da go nauchilo od nekade.Koj e toj izvor na informacii na Angliski jazik? Ako tolku vreme 2 godini i 7 meseci deteto Vashe go govori i polesno broi na Angliski otolku na MAkedonski jazik,togash treba da pomine ushte tolku pa i povekje vreme ,deteto da go sovlada i dobro da komunicira na Makedonski.Inaku vazhi praviloto deka dete do 5 godishna vorast ,jazikot koj go slusha ,gleda go vospriema kako majchin jazik i so nego se izrazuva podobro,shto vo vash sluchaj e Angliski.Znachi ovde se gleda deka deteto kako majchin jazik go percepira Angliskiot otkolku Makedonskiot,i zatoa tolku i povekje vreme kje treba da pomine,ako postoi Vasha upornost vo protezhiranje na Makedonskiot jazik i sekako ova ne e za grizhenje,shto znachi deka vie kje prodolzhite so Vashi napori i trpenie da ponuduvate igri, emisii, crtani se razbira na Makedonski jazik,no shto povekje verbalno za da se percepira kako svoj jazik i da se primenuva ponatamu ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Zore Bele)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.10.2014 1:20:50   
DoraT
Почитувана докторке,ќе ве молам нешто повеќе да ми објасните за "Ајнштановиот синдром" или "late talk" синдром и нешто накратко за "Билингвинизмот".
Детето ми има 2.5 год., сеуште не поврзува реченици,а зборовите кои ги користи 90% се англиски.Точно е дека изворот на англиски јазик кај нас е таблетот,кој со мака му го кријам колку што можам. И да поменам дека 4 месеци бевме странство каде слушаше трет јазик.Значи се ни е хаос.
Разбира наредби на македонски јазик и несомнено е интелегентен: реди слагалици,ги знае буквите ама на Латиница,снаодлив е во игрите,но премногу ме плаши ова наше некомуницирање.
Ве поздравувам и фала ви.


(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
22.10.2014 21:25:47   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: DoraT

Почитувана докторке,ќе ве молам нешто повеќе да ми објасните за "Ајнштановиот синдром" или "late talk" синдром и нешто накратко за "Билингвинизмот".
Детето ми има 2.5 год., сеуште не поврзува реченици,а зборовите кои ги користи 90% се англиски.Точно е дека изворот на англиски јазик кај нас е таблетот,кој со мака му го кријам колку што можам. И да поменам дека 4 месеци бевме странство каде слушаше трет јазик.Значи се ни е хаос.
Разбира наредби на македонски јазик и несомнено е интелегентен: реди слагалици,ги знае буквите ама на Латиница,снаодлив е во игрите,но премногу ме плаши ова наше некомуницирање.
Ве поздравувам и фала ви.



Pochituvana,
einstain sy se karakterizira so postoenje na natprosechna inteligencija kaj decata,a toa znachi da do 3 godini deteto chita,a na vozrast od 6-7 godini chita na nivo na uchenici od osnovno uchilishte od povisoko oddelenie,deteto mozhe da se usovrshi na povekje stranski jazici ,ne samo bilingvizam do svoja 6-ta godina,da razvie fenomenalen i mnogu bogat vokabular,da zavrshi sredno uchilishte do 10-11 godini,a fakultetsko obrazovanie do 15 godini,istotaka ovie deca imaat silno razvieni fizichki aktivnosti.decata docna prozboruvaat 9 ( late talk),no se raboti za iskluchitelno bistri deca.Inaku vo povekje studii ,megju koi i edna kade se opfateni deca megju 3 i 3,5 godishna vozrast koi do togash go nemale svojot prv zbor odnosno nepozborile,se zakluchilo deka tie deca poseduvaat iskluchitelna inteligencija,mnogu razvieni analitichki sposobnosti, no mozhe da se sluchi da tie docnat na primer so uchenje za odenje vo toalet,no ne treba da postoi zagrizhenost zashto i toa doagja so vreme.mnogu e vazhno da od najrana vozrast se prepoznaat takvite deca i kaj niv takvite izrazeni sposobnosti,pa na ADEKVATEN nachin da mozhe da se razvivaat i na toj nachin da mu se pomogne na deteto ,deka e navistina posebno ,no ne po toa deka docna prozboruvalo,tuku po spojot na visoko razvienite sposobnosti i mozhnosti ...Sekako deka e neophodno sledenje od logoped,da se trgne kompletno na strana angliskiot jazik ( bidejkji mu e sovladan),da se dolovuva makedonskiot ajzik niz igra,zashto ako toa ne e taka mozhe da dojde do odbojnost kon makedonskiot jazik,posetata na logoped kje znachi lista na soveti za doma,iznajduvanje na nachin za rabota so deteto,od tipot- ajde donesigo zelenot jabolko, i na prashanjeto ako deteto odgovori deka e toa green , da se kazhe da toa e taka,no e i zeleno,ponatamu majkata d apravi greshka ,na primer.Eve ja viljushkata ,a taa ja zema lazhicata ,pa go pottiknuva deteto da izgovori ,deka ne e toa lazhica,viljushka e,manipulativni igri ,kade na primer na tabla kade e istureno brashno se crtaat delovi od telo i se imenuvaat,brojki se kazhuvaat, geometriski figuri na makedonski. na samo postepeno i bez grizhi i pokazhuvanje nervoza i netrpenie,zashto ako se kara deteto mozhe da dovede toa do t.n elektiven mutizam - sostojba na odbojnost kon govor voopshto ...pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот DoraT)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
29.10.2014 21:23:04   
Ilina87
Почитувана докторке, сакам да Ве прашам за совет како да го одвикнам син ми од конзумирање на адаптирано млеко и најлесно да го прифати кравјото млеко? Има 13 месеци, сеуште пие ад млеко, пробавме неколку пати со разредно кравјо млеко, но не сака да го пие. Сменав повеќе видови на млеко, пробав и со додавање на малку шеќер, но немаше никаков ефект. Вчера и денес му измешав пола ад млеко пола кравјо и почна да пие. Но некако ми се страв, дали е тоа исправно?
Однапред благодарам.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
31.10.2014 16:55:51   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Почитувана докторке, сакам да Ве прашам за совет како да го одвикнам син ми од конзумирање на адаптирано млеко и најлесно да го прифати кравјото млеко? Има 13 месеци, сеуште пие ад млеко, пробавме неколку пати со разредно кравјо млеко, но не сака да го пие. Сменав повеќе видови на млеко, пробав и со додавање на малку шеќер, но немаше никаков ефект. Вчера и денес му измешав пола ад млеко пола кравјо и почна да пие. Но некако ми се страв, дали е тоа исправно?
Однапред благодарам.

Pochituvna,
Apsolutno ,da,ispravno e .Pri toa ovaa kolichina pola kravjo pola adaptirano,neka odi nekolku dena,za potoa da zgolemish na kolichina na kravjo mleko i toa 3/4 od kolichinata kravjo,a 1/4 adpatirano i taa promena da potrae dodeka da se navikne na noviot vkus, se so cel sosem postapno i poleka da se premine komplet na kravjo mleko...Odlichno ste postapile ..Bravo ...pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
3.11.2014 13:49:29   
pavel21
Здраво! Моето мало е старо само 14 ден. се беше ок до вчера од кога се појавија грчеви, стегања на ногичињата нагоре
по некое кркорење на цревата и... нормално плачење.
Совет околу ова ми препишаа капки колиеф 2до4 на ден и чај плантх.
Колку чај може да внесува дневно и во самиот момент.
Фала и поз...user posted image

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.11.2014 23:11:20   
tean
Pocituvana diktorke
Imam nekolku prasanja kerkickata ima 2 meseci i 10 dena veke eden izvesen pe riod noseto i e zatnato pa vio stolicata ima sekret kako od mrsulcinja dali toa e normalno i dali na takov nacin bi gi isfrlila mrsulite a i stavam kapki za nos isomar i efedrin 0.25 a seuste isvrla takov sekret? I uste edno prasanje denes bebceto mi bese poveke nervozno i odbivase da cica a za prv pat si gi stavase racinjata vo usta i gi smukase e sega jas ne znam dali e gladno ili toa e normalno na taa vozrast? Vi blagidsram

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.11.2014 12:05:10   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: pavel21

Здраво! Моето мало е старо само 14 ден. се беше ок до вчера од кога се појавија грчеви, стегања на ногичињата нагоре
по некое кркорење на цревата и... нормално плачење.
Совет околу ова ми препишаа капки колиеф 2до4 на ден и чај плантх.
Колку чај може да внесува дневно и во самиот момент.
Фала и поз...user posted image

Pochivana,
Edinstvena manifestacija na bolka kaj bebe e krevanje na nozhinjata i svitkuvanje na teloto,shto mozhe no nemora da znachi deka se vo prashanje grchevi vo stomakot.Eden biten podatok bi bil na koj nachin se hrani bebcheto.Ako cica pomala e verojatnosta za grchevi vo toj period,no vo period na denot koga majkata ima pomalku mleko,gladta mozhe da se manifestira so grebenje na stomaot,a ako e na AD mleko,pogolema e verojatnosta za prisustvo na grchevi bidejkji deteto poteshko se adaptira na AD mleko pod uslov da e pravilno podgotuvano ( sekogash svezho izvriena voda,ostavena na sobna temperatura da izladi do nad 50- tina stepeni)i obavezno rastojanie megju dva veshtachki obroci 2,5 do 3 h.Ako se grchevi vo prashanje prichinata e nedostig na bakterii vo crevoto i mozhe povremeno da se koristat preparatite koi vi se davani no ti e ja lekuvaat posledicata.Prichinsko lekuvanje bi bilo nadoknaduvanje so nekoj probiotik.Dete shto e sito odbiva chaj.Nema shteta od pogolemo kolichestvo na chaj,megjutoa ako pie pogolema kolichina chaj,najverojatno stanuva zbor za glad.( a novorodeno glad i zhed ne razlikuva,pa vie so chajot samo mozhe da go zakjutite da ne plachi)...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот pavel21)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.11.2014 12:09:59   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: tean

Pocituvana diktorke
Imam nekolku prasanja kerkickata ima 2 meseci i 10 dena veke eden izvesen pe riod noseto i e zatnato pa vio stolicata ima sekret kako od mrsulcinja dali toa e normalno i dali na takov nacin bi gi isfrlila mrsulite a i stavam kapki za nos isomar i efedrin 0.25 a seuste isvrla takov sekret? I uste edno prasanje denes bebceto mi bese poveke nervozno i odbivase da cica a za prv pat si gi stavase racinjata vo usta i gi smukase e sega jas ne znam dali e gladno ili toa e normalno na taa vozrast? Vi blagidsram

Pochituvana,
Sekret vo nosot na bebeto se analizira i lekuva,samo ako mu smeta pri spienje i jadenje.Ako toa ne e sluchaj mozhe da se koristat kapki isomar za navlazhnuvanje i prochistuvanje na normalniot sekret koj se lachi kaj site lugje pa i bebchinjata,no Effedrinot e lek koj strogo ogranicheno se dozira najmnogu 3 pati dnevno i najmnogu 5 dena voo kontinuitet.Sekoja podolgotrajna upotreba na ovoj lek e mnogu shtetna za celiot organizam na deteto.Se upotrebuva pri bolest.Analiza na izmet na novorodeno e nepotrebna i bespolezna bidejkji izmetot ima nepostojano konzistencija i boja i nemozhe da se oddeli normalniot izmet od primesi na sekret od nosot vo istiot.Ako ne e vo prshanje dolgotrajna primena na effedrinot i e nervozno,stavanjeto na rachinjata vo ustata e normalna pojava ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот tean)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.11.2014 13:05:23   
vezilka RR
Почитувана докторке,

Јас имам две прашања. Моето синче има пет ипол месеци. Родено е со хидронефроза. Имаме превезикална стеноза и сме на заштитна терапија со фуролин. Некаде периодот кога почнавме со терапијата бојата на каката му се смени, и сега цело време, веќе еве втор месец како таа е со зелена боја. Дали напоредно со фуролинот се препорачува и некој пробиотик, а ако да, кој би бил најсоодветен за петипол месечено бебе? И уште едно прашање пак поврзано со фуролинот. Дали додека ја примаме терапијата можеме да примаме вакцини?

Однапред ви благодарам.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.11.2014 15:58:46   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Почитувана докторке,

Јас имам две прашања. Моето синче има пет ипол месеци. Родено е со хидронефроза. Имаме превезикална стеноза и сме на заштитна терапија со фуролин. Некаде периодот кога почнавме со терапијата бојата на каката му се смени, и сега цело време, веќе еве втор месец како таа е со зелена боја. Дали напоредно со фуролинот се препорачува и некој пробиотик, а ако да, кој би бил најсоодветен за петипол месечено бебе? И уште едно прашање пак поврзано со фуролинот. Дали додека ја примаме терапијата можеме да примаме вакцини?

Однапред ви благодарам.

Pochituvana,
Okolu vnesuvanjena probiotik vo tek na zashtitna terapija so furolin ,mozhete da primenuvate bilo koj za vozrasta,eve na primer edna kesichka dnevno prashoche Linex junior,potoa Susp.Prolife pola sodrzhina od shishenceto dnevno,1/4 kesichka pomeshana so malku chajche od prashok Darmflora plus itn..Bidejkji ne znaeme za stepenot na hidronefrozata,a i deka skoro site a i furolinot kompletno se izlachuva preku bubrezite najdobro e da se upatite do Klinika za detski bolesti oddel Imunologija kade shto kje se izvrshi pregled i kje se napravi procenka okolu primanjeto na vakcini ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.11.2014 16:14:40   
Ki4iko
Почитувана докторке
Моето синче е 5 години,веќе неколку месеци многу често се издишува, не длабоко туку онака во играње.Кога го прашувам зосшто така прави,тој ми вика така ми е убаво,си правам така user posted image .Е сега сакам да прашам дали има место за паника, зашто детето е сосема здраво,освен терапија за алергија ,Аериус,нема ништо примано овие месеци.
Благодарам однапред.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.11.2014 17:07:13   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Почитувана докторке
Моето синче е 5 години,веќе неколку месеци многу често се издишува, не длабоко туку онака во играње.Кога го прашувам зосшто така прави,тој ми вика така ми е убаво,си правам така user posted image .Е сега сакам да прашам дали има место за паника, зашто детето е сосема здраво,освен терапија за алергија ,Аериус,нема ништо примано овие месеци.
Благодарам однапред.

Pochituvana,
Bidejkji deteto e zdravo i normalno se odnesuva vo sekojdnevieto i igrata,ne se raboti za nikakvo poremetuvanje,mozhebi za manifestacija na minimalen tik,kojshto po izvesno vreme kje se izgubi ako na ovaa pojava ne i se obrnuva vnimanie od sredinata.Voglavno ,decata manifestiraat vakvi ili slicni pojavi ,sakajkji da privlechat vnimanie,vo momentite koga mislat deka go nemaat dovolno.Sekoe potenciranje na ovaa pojava od majkata ili ostanatite chlenovi na semejstvoto kje ja zasili pojavata,sekoe ignoriranje na istata kje ja namali chestotata na pojavuvanje ako voopshto se raboti za patologija.Ako ne se izgubi za 1-2 meseci,mozhe da se pobara mislenje od psiholog.No,smetam deka ne e nishto i nema nikakva potreba da se voznemiruvate.Eventualna mozhe da se dava tabl.Bedoxin vo tek na 2-3 nedeli ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?