|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.4.2014 21:23:28   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina81

draga doktorke imem bebce 2 ipol meseci si kakase normalno pred skoro vreme potoa pocna na 2-3 dena a sega eve ne e pokakano 6 dena nekoj mi vika normalno e bidejki e samo na doenje so nikakvi dodatoci nekoj mi vikat davaj pomos neznam sto da pravam za sirupot portalak vo apteka me iskaraja bebeto bilo mnogu malo a gasovi si ima redovno i meko mese stvarno neznam sto da pravam ve molam za sovet
blagodaram odnapred pozdravuser posted image

Pochituvana,
Ne e vo red kakanje na povekje od 2 dena.Bidejkji vie se nemate pokakano 6 dena,za da se oslobodi crevot od sodrzhinata kje treba za pochetok da stavite edna mikroklizma,so sigurnost kje s epokaka,a potoa do celosna regulacija sekako kje upotrebuvate Sir.Portalak( voopshto ne e shteten) i se dava po navrsheni 28 dena od ragjanje,znachi od novoreden pa natamu.Kje davate 2x 1/2 k.l sekoj den onolku dena dodeka e potrebno da se sredi stolicata .Koga kje dobite nekolku stolici po red so uredna konzistencija kje s eprekine sirupot istiot e na baz ana lactulosa,znachi sheker ,a dobro e sega vo ovoj period da vluchite i probiotik od tipot na Prolife toa se shishenca koi sodrzhat bakterii i destiliranja voda pa davajte pola sodrzhina od shishenceto okolu 7 dena se so cel da se sredat gasovite a to akje pomogne i vo normalizacija an stolicata ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот jasmina81)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.4.2014 21:27:13   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marina I

Pocituvana doktorke na sinceto 2 godinki, mu se pojavija crveni tocki na kapakot na okoto bas tamu kade sto se korencinjata na trepkite, mu se vcrvuvaat I kapacite I ete pred 2 nedeli mu se podduva kapaceto I se napravi kako jacmence, stavav hloramfenikol mas I 2 dena samo citetal po preporaka na doktor ama nikako ne davase kapki pa prodolzivme so mast, toa pred 2 meseca koga imase konjuktivitis, go izmivav I so kamilica I ne se povlece duri sega najmnogu e podduvano kako jacmence.Inaku pie Amoksiklav I citeral vo nose zaradi bakterijata sto ja ima vo nose, streptococa piygenes, napravivme zavcera bris I od oko nemase bakterija, samo vo noseto. Znaci crvenite tocki kako bubulicki i zacrveneti kapaci se pojavija i pred konjuktivitot i pred bakterijata. Vi blagodaram

Pochituvana,
Za seto ova shto go kazhuvate najdobro reshenie e i pokraj negativniot bris od ochi da s ekonsultirate so spec.po ochni bolesti za da ve informira dali horedolumot(jachmencheto) e inficirano i vospaleno i shto e dobro da se napravi i pokraj negativniot bris od ochichkite.Lechete ja bakterijata vo nosot i pijajte go Amoxiklavot min 7 dena a potoa na kontrola kaj matichen pedijatar.Ako ne e vospaleno jachmencheto predlagam da ne se machka nishto,eventualno topli oblogi ,ako mozhe samo da se izdrenira,no sekako vo sovet so oftalmolog...Poz zi sekoe dobro..Se razbira kje treba po terapijata so antibiotikot da s enapravi kontrolen bris od nos i grlo zaradi proverka za eventulano prisustvo ili ostsustvo na bakterijata..user posted image

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.4.2014 21:32:16   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka15

najiskreno blagodaram za odgovorot doktorke... veke pominaa uste nekolku dena nie sega sme vo nova situacija... posle 4 dena temperatura kade dvata primavme paracetamol 125 mg, a dvata dena primavme sirup ibuprofen po 3,8 ml , temperaturata na malava se spusti i padna 35, 5 pa duri i 35 stepeni.... cela vecer posle cetirite veceri so visoka, znaci ovaa e 5 vecer deteto placese ne spiese, celoto ripase od son i bese mnogu ladna po celoto telo... vednas prestanav so davanjeto na ibuprofenot koj trebase da bide 3 den sto ke go dadam, no malata nikako da se podobri... e veke posle ovo j petti den se pojavija i mali beli rozovi tockicki po celoto telo vo vid na spipanica.... od togas pominaa uste 4 dena i eve malata uste si place , ne spie, ne jade... Bevme kaj pedijater i ja pregleda rece zacrveneto use, i grlo i vednas bez nikakvi analizi na krv ili sto bilo prepisa antibiotik PANCEF, i 3 vecera edno podrugo da i davam 125mg cepce paracitamol... inaku zaboraviv da napisam i deka izminative denovi imase i kako krvavi partali vo noseto koi izleguvaat i od dvete strani... posle vakcinava MMR detevo mi se smeniuser posted image user posted image .. se nadevam terapijava ke pomogne zosto malava mi e malaksana bleda,ne jade a voopsto za ispituvanje krv ne ni sakaat da spomnes ovde vo italija.... Ve molam za sovet, zosto neznam poveke kako da postapam .... user posted image user posted image

Pocutvana,
Smetam deka treba da s eprekine so koristenjeto na paracetamol,zashto kazhav deka i toj ne e bezazlen lek ako podolgo s eupotrebuva.Prekinete so nego i davajte go Pancefot,eden odlichen antibiotik koj smetam deka kje ja reshi ovaa burna situacija.Pozhelno e krvna slika da se napravi ,no ako so klinichki pregled e zaklucheno deka se raboti za vospalenie na grlo i zaradi malaksanosta i nesakanite reakcii od MRP vakcinata Pancefot so sigurnost kje ja rshi situacijata.Inaku sitniot ispi imitira morbili,neli vo pomala mera,asekako i toa e reakcija od vakcinata.Ona shto kje s esreduva poleka poleka e namaluvanje na malaksanosta,prekin na plachot i vrakjnaje na apetitot vo normala koj se razbira sega go nema,ochekuvano ,ako s ezeme predvid denovite so pokazhena tempretura i opshtata malaksanost.ve molam da ne se grizhite imate pokraj sebe jadobar antioiotik koj e do sega na pazar ... Pozz i sekoe dobro .. ne ochajuvajte.Situacijata kje s esredi sekako ...user posted image user posted image

(Одговор на членот mamicka15)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.4.2014 13:42:18   
Ilina87
Докторке, Ве молам за совет. На син ми му се направи топче на задниот дел на вратот поточно на главата кај што му завршува косата. Многу се исплашив, ќе го носам кај матичната оваа недела. Ве молам кажете ми што може да биде. Благодарам!!!

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.4.2014 21:03:32   
emaaaa
draga doktorke user posted image mojot sin e 3.5 meseci mu utvrdija deka ima stridor ,Ponekogas mu se aktivira i krci no nekogas ne ,se aktivira samo nekogas koga go dojan .pa bi sakala da ve prasam do koga ke e prisuten i dali e toa pricinata za crveno glce,Koga i da go odnesam na kontrola se veli maticnata crveno grlce,Prelezavme bronhit.i dali ima vlijanie promenata na klimata stom go iznesam nadvor vednas crveno grlce i pocne da struze toj stridor odnapred blagodaram pozzz

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.4.2014 22:51:42   
Crnokosaaa
Zdr dr Biljana. Sakam da ve prasam so kakvi zitarici da pocnam ? Sin mi ima 7 mes, mu imam dadeno od mlecnite kasi na hipp i jade samo ako mu stavam i ovosje vnatre, i od ovosnite so zitarki jade, no doma kakvi da mu spremam ?? Uste go dojam, adaptiranovo vo kasive ne go saka pa go zalazuvam so ovosje ,, :)
Dali da mu kupam od Nestle ( no nemam tolku mleko za da pravam so moe, a adaptirano nikako ne saka, pa dali mozi so voda ? )
ili smeam od vitalia da pobaram ??
I sakam da mi kazite koga se pocnuva so malku zolcka, meso i riba ??
Molam za odgovor ! Blagodaram.

< Поракaта ја уредил Crnokosaaa -- 15.4.2014 22:54:41 >

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.4.2014 21:59:17   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Докторке, Ве молам за совет. На син ми му се направи топче на задниот дел на вратот поточно на главата кај што му завршува косата. Многу се исплашив, ќе го носам кај матичната оваа недела. Ве молам кажете ми што може да биде. Благодарам!!!


Pochituvana,
Toa topche znachi zgolemen limfen jazol koj mozhe da se zgolemi kako rezultat na vekje postoechki infekt( vospaleni e uvo,vospalenie na grlo i krajnici) ,izolirano vospalenie na limfna zhlezda,pojava na opipliva zhlezda posle vakcina.Znachi ako nema infekt mozhe da ne ste go zabelezhale toa do sega i da e kako rezultat na veje primena vakcina i istata zhlezda ne treba da se masira ili pritiska.Ako e novo pojavena znachi treba da se lechi osnovnoto zaboluvanje za istata da ja dobie prvobitnata golemina ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.4.2014 22:02:14   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: emaaaa

draga doktorke user posted image mojot sin e 3.5 meseci mu utvrdija deka ima stridor ,Ponekogas mu se aktivira i krci no nekogas ne ,se aktivira samo nekogas koga go dojan .pa bi sakala da ve prasam do koga ke e prisuten i dali e toa pricinata za crveno glce,Koga i da go odnesam na kontrola se veli maticnata crveno grlce,Prelezavme bronhit.i dali ima vlijanie promenata na klimata stom go iznesam nadvor vednas crveno grlce i pocne da struze toj stridor odnapred blagodaram pozzz

Pochituvana
Stridorot e najchest kaj doenchinja i istiot mozhe da bide predizvikan kako rezultat na laringomalacija( pomek grklan) za razlika od vozrasnite ,alergiska reakcija,virusen infekti najchesto istiot spontano se gubi...No,ako istiot e predizvikan od infekt kje treba da se lechi infektot za stridorot da se izgubi i povlechi ...Mozhebi toa crveno grlce , znachi vospalenie na grlo koe e proprateno so takov zvuk pri izdishuvanje na vozduh od dishno steblo...Kako i da e ,ako ima infekt lechetego ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.4.2014 22:07:03   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Crnokosaaa

Zdr dr Biljana. Sakam da ve prasam so kakvi zitarici da pocnam ? Sin mi ima 7 mes, mu imam dadeno od mlecnite kasi na hipp i jade samo ako mu stavam i ovosje vnatre, i od ovosnite so zitarki jade, no doma kakvi da mu spremam ?? Uste go dojam, adaptiranovo vo kasive ne go saka pa go zalazuvam so ovosje ,, :)
Dali da mu kupam od Nestle ( no nemam tolku mleko za da pravam so moe, a adaptirano nikako ne saka, pa dali mozi so voda ? )
ili smeam od vitalia da pobaram ??
I sakam da mi kazite koga se pocnuva so malku zolcka, meso i riba ??
Molam za odgovor ! Blagodaram.

Pochituvana,
Od zhitarkite mozhe pchenkarni troshki,soini,jachmen,rzh no sekako pomeshani so kornfleks za d amozhe da se mesha so mleko trajno,znachi nemora ad nitu tve tuku kupeno trajno polnomasno kravjo mleko.Doma mozhe da se sprema zelenchukovi od vareno orivche,kompirche,grashok,brokula,palenta( pchenka),griz dodavate posno sirence koe e pakuvano,i maslinovo maslence a ednash nedelni i puterkako zhivotinska mast ...Zholcha treba da pochnete sega,ako e potpolno zdravo ,tvrdo varena ,malku i postepeno sekoj den nagolemuvate do polovina zholcha a vo praznite denovi znachi kje ja davate zholchkata preku eden den,vo praznite davate vareno teleshko ili pileshko meso ,okolu 20 tina gr ,sechkano sprotivno od pravecot na muskulnite vlakna i bledirano.A okolu ribata,posle 1 godina ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот Crnokosaaa)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
21.4.2014 18:22:32   
mamicka15
Srekni praznici doktorke, kako na vas taka i na site rr mamicki... Blagodaram za posvetenoto vreme, i odgovorite.. Deneska najdov vreme da pisam pak na forumov... posle 10 dena tarapiaj so panacef nie sme podobro nemame nekoi bolki vo uvceto, se nadevam i nema da se povtorat... no bi sakala da prasam uste nesto... se raboti za drugo bebusce od 14 meseci.... malata pred 3 meseci kakase redovno ponekolku pati na denn, e sega vo posledno vreme detevo koga kaka bukvalno koga vidov mi se placese i na mene... se trese , place , se valka po zemja.... ponekogas kaka tvrdo , no ponekogas normalna kaka,, no sepak place strasno od bolkaa.... na gazeto ima brunce meko kako so vodicka , sto e tamu veke 10 dena...Koga nejzinata mamicka se javilA na pedijater i rekle ke pomine mozebi ima ranicki vo debeloto crebo sto tolku mnogu place... no detevo place mnogggguuu... ako mozete da mi pomognete, nekoj sovet za nekoj krem ili slicno zosto malava stvarno e za zalenje.... golem pozz od nas... i baknez od malive angelcinja user posted image user posted image

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
22.4.2014 23:16:38   
mamaveki
докторке
имам едно прашање
на ќеркичката која има 40 дена и се појавија како бубулички црвени, прво во пределот на јаболчниците ( кои гребат на допир) за потоа да и се прошират на веѓите, ушињата и вратчето, но само како црвенило кое не гребе на допир.
а пред два дена на целото тело и се појави црвенило како исшарано.
на доктор ни препишаа декотал само за лицето, а за телото ни препорачаа да го смениме прашакот за перење.
тоа што ме загрижува е тоа дека маста не треба да дојде до допир со очите, а малава баш во тој предел(јаболчницата и носето) е највеќе исфрлана.
Дали би можело да се употреби нешто на природна база наместо кортикостероид.
ви благодарам

< Поракaта ја уредил mamaveki -- 22.4.2014 23:17:16 >

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.4.2014 17:32:18   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka15

Srekni praznici doktorke, kako na vas taka i na site rr mamicki... Blagodaram za posvetenoto vreme, i odgovorite.. Deneska najdov vreme da pisam pak na forumov... posle 10 dena tarapiaj so panacef nie sme podobro nemame nekoi bolki vo uvceto, se nadevam i nema da se povtorat... no bi sakala da prasam uste nesto... se raboti za drugo bebusce od 14 meseci.... malata pred 3 meseci kakase redovno ponekolku pati na denn, e sega vo posledno vreme detevo koga kaka bukvalno koga vidov mi se placese i na mene... se trese , place , se valka po zemja.... ponekogas kaka tvrdo , no ponekogas normalna kaka,, no sepak place strasno od bolkaa.... na gazeto ima brunce meko kako so vodicka , sto e tamu veke 10 dena...Koga nejzinata mamicka se javilA na pedijater i rekle ke pomine mozebi ima ranicki vo debeloto crebo sto tolku mnogu place... no detevo place mnogggguuu... ako mozete da mi pomognete, nekoj sovet za nekoj krem ili slicno zosto malava stvarno e za zalenje.... golem pozz od nas... i baknez od malive angelcinja user posted image user posted image

Pochituvana,
Treba da se vidi shto vnesuva deteto kako hrana i dali e povekje a suva hrana.Tochno e toa deka se sozdavaat ranichki vo sluznicata na debeloto crevce,zashto podolgo vreme ne odenje da se kako,doveduva do kompletno odzemanje na vodata od stolicatA ,nejzino sushenje i predizvikuvanje na fisuri( brazdichki) na sluznica.Ona shto vie treba da go napravite e voveduvanje na leneno seme,seme od tikva,go ima kako preparat vo teglichki pa mozhe edna lazhichka vo kashichka,voveduvanje na parafinsko maslo 1x1 k.l a ako toa ne dade uspeh i dodavanje na 2 vo den.Sekako deka ne treba da se zaboravi probiotik od tipot na Kesichki Normia koi kje gi davate 1x dnevno vo mala kolichina na technost...Se nadevam na pobrzo oporavuvanje...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот mamicka15)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.4.2014 17:34:51   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamaveki

докторке
имам едно прашање
на ќеркичката која има 40 дена и се појавија како бубулички црвени, прво во пределот на јаболчниците ( кои гребат на допир) за потоа да и се прошират на веѓите, ушињата и вратчето, но само како црвенило кое не гребе на допир.
а пред два дена на целото тело и се појави црвенило како исшарано.
на доктор ни препишаа декотал само за лицето, а за телото ни препорачаа да го смениме прашакот за перење.
тоа што ме загрижува е тоа дека маста не треба да дојде до допир со очите, а малава баш во тој предел(јаболчницата и носето) е највеќе исфрлана.
Дали би можело да се употреби нешто на природна база наместо кортикостероид.
ви благодарам

Pochituvana,
Dobro e shto ste smenile prashok za perenje ,treba da stavate mn mala kolichina no alishtata strogo vo mashina i na centrifuga da se pushtaat..Okolu preparati za liceva regija namesto kortikosteroid najdobro e da se dava barem spored moeto iskustvo ako se zabelezhi deka toa e kako rezultat na nedovolen balans na voda i masti na nivo na kozha t.n atopic dermatitis Crem.Blue cap so 2 aplikacii dnevnoo ,ne e so kortikosteroid i navistina imame odlizhni rezultati.Koristenjeto ne e ogranicheno vo vremetraenje kako shto e kortiko preparat ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот mamaveki)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.5.2014 18:45:22   
gvenda
pocituvana

moeto bebe ima tocno 4 nedeli me zagrizuva sto navecer spie epten nemirno samo kreva noze kenka i prodolzuva ili pa se budi celo vreme i ke cica i pak taka ne se smiruva ova vaka pred nekoi 10 dena pocna inace pomirno spiese preku den znae da zaspie i mirno spie
place epten navecer po nekolku saati edvaj go smiruvame i uspivame inace e na doenje i mislam deka ne e gladen bidejki naprednat e skoro kilo bese pred edna nedela i stolicata mu e zlatno zolta,
dali e toa od grcevite ili moze da e pokazatel na nesto drugo
inace nekoj denovi znae da ne se iskaka a pa na pr denes 4 pati i tecna mu e stolicata
dali e normalna taa pojava kaj bebinja bidejki mn mi e tesko ne za mene za nego koga ke kazat deka drugi spijat po cela vecer ne mrdaat imam griza na sovest deka nesto ne pravam dobro ili nedaj boze da ne mu e nesto

pozdrav i vi blagodaram

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.5.2014 19:42:42   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: gvenda

pocituvana

moeto bebe ima tocno 4 nedeli me zagrizuva sto navecer spie epten nemirno samo kreva noze kenka i prodolzuva ili pa se budi celo vreme i ke cica i pak taka ne se smiruva ova vaka pred nekoi 10 dena pocna inace pomirno spiese preku den znae da zaspie i mirno spie
place epten navecer po nekolku saati edvaj go smiruvame i uspivame inace e na doenje i mislam deka ne e gladen bidejki naprednat e skoro kilo bese pred edna nedela i stolicata mu e zlatno zolta,
dali e toa od grcevite ili moze da e pokazatel na nesto drugo
inace nekoj denovi znae da ne se iskaka a pa na pr denes 4 pati i tecna mu e stolicata
dali e normalna taa pojava kaj bebinja bidejki mn mi e tesko ne za mene za nego koga ke kazat deka drugi spijat po cela vecer ne mrdaat imam griza na sovest deka nesto ne pravam dobro ili nedaj boze da ne mu e nesto

pozdrav i vi blagodaram

Pochituvana,
Ona shto mozhe da krene bebe se sigurno nozhinjata no toa ne znachi deka e vo proshanje samo stomachni grchevi koi se javuvaat bidejkji bebeto se ragja so sterilno crevo,znachi bez bakterii.Za da se namalat istite ako ochigledno ima nekoj takov problem kaj vas zaradi promeni vo konzistencijata na stolicata kje treba da se vkluchi nekolku dena probiotik kako Pro life i toa pola sishe dnevno vo tek na primer na 7 dena so mozhnost istoto da se povtori pak natamu.No mozhe da se raboti za vospalenie na sredno uvo koe isto odi so plach i voznemirenost.Neophodno e da se odnesi bebcheto na klinichki pregled kaj matichen Pedijatar i da se zakluchi za shto se raboti pokonkretno ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.5.2014 19:38:12   
frosina1
Здраво, почитувана докторке моето бебе има 7 и пол месеци сеуште го дојам му давам една зеленчукова каша и една овошна дома подготвени,на сабајле ко кога ке стани прво го дојам после му давам зеленчукова каша после цел ден е на доење и на вечер кај 8 и пол или 9 му давам овошна на пример јаболко со бисквити изблендирано,но ноќе ми се буди многу набрзо за цицање на полсат или сат.Прашањето е дали треба уште 1 оброк да му воведам да не му се малку 2 и како да му подготвувам домашни житни каши несакам вештачки да му давам.Дали смеам гриз да му давам со шо да му го комбинирам,кравјо млеко му немам до сега дадено разредено незнам дали смеам да му дам затоа сакам се да ми објасните во врска со дохраната.Благодарам однапред поздрав

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.5.2014 11:58:44   
lekokrila
zdravo pocituvana doktorke moeto bebce ima 7 ipol meseci i sakam da prasam so mozam da i voveduvam vo ishranata vo 7 i 8 mesec ? vi blagodaram :)

(Одговор на членот frosina1)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.5.2014 12:47:29   
MAJKICKA
Pocituvana doktorka
imam prasanje za mojata 4 mesecna kerkicka
od ragjanje bese na cicanje i dohrana so hipp combiotic prviot mesec stolicata bese super izleguvase otprilika 2-3 pati dnevno
potoa stana zelena i lepliva sekoj tret den, prosledena so grcevi i gasovi, perijatarot ni rece da ostaneme na istata ishrana
za grcevite zemavme kapki colief i posle 2 dena stolicata stana zolta no seuste ima grcevi i bucenje na crevata posebno dodeka go pie mlekoto, seuste stolicata e potecna, a izleguva sekoj 3 den
od tretiot mesec e samo na adaptirano mleko
se rodi 3100gr a sega e 6400gr
se plasam deka ako gi prekinam kapkite colief ke se vrati zelenata boja na stolicata
dali mozebi se raboti za laktoza intolerancija?? da prodolzime li so isto mleko ili da go promenime? i dali moze da pocnam so dohrana?

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.5.2014 21:37:44   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: frosina1

Здраво, почитувана докторке моето бебе има 7 и пол месеци сеуште го дојам му давам една зеленчукова каша и една овошна дома подготвени,на сабајле ко кога ке стани прво го дојам после му давам зеленчукова каша после цел ден е на доење и на вечер кај 8 и пол или 9 му давам овошна на пример јаболко со бисквити изблендирано,но ноќе ми се буди многу набрзо за цицање на полсат или сат.Прашањето е дали треба уште 1 оброк да му воведам да не му се малку 2 и како да му подготвувам домашни житни каши несакам вештачки да му давам.Дали смеам гриз да му давам со шо да му го комбинирам,кравјо млеко му немам до сега дадено разредено незнам дали смеам да му дам затоа сакам се да ми објасните во врска со дохраната.Благодарам однапред поздрав


pochituvana,
Vie davate 2 novi obroci ko zamenuvaat mlechen obrok, no posle 6 meseci treba 3 novi i plus dve uzhinki od svezho zagrebano ovoshje.Znachi pokraj zelenchukova i ovoshna kashichka koi gi davate kje treba da vovedete mlechen obrok kde imame voveduvanje na skrob ,mlekoto ni sluzhi kako rastvoruvach.Vo sluchaj ako ne sakate da dodavate kravjo mleko a mozhete ,toj obro mozhete da go podgotvuvate so ad mleko,kade se koristi oriz na mleko kako sutlijash,griz na mleko,palenta,jogurt slobodno na pochetok razreden a potoa slobodno polno masen ,za da vidime dali kje pojavi eventualno alergiska reakcija na kazeinot od jogurtot.Ili ako sakate kako za pochetok mzhete da zemete gotovi kashichki od apteka na primer mlechna kashichka so griz kade dodavate samo voda bidejkji ima vnatre ad mleko,mlechna kasichka so jabolko,banana i dvopek pak dodavate samo voda ili mlechna kashichka so biskviti,plus mozhete da upotrebuvatewi ovoshni jogurtchnja strogo od apteka za nad 6 mesechna vozrast od banan,praska,kajsija,no ne i malinasti plodovi.Ima mn kashichki i so zhitarki ,sega kupuvajte a ponatamu zemeti i sami so meshanje so jogurt kje podgotvite obrok ....Pozz i sekeo dobro ...user posted image

(Одговор на членот frosina1)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.5.2014 21:41:32   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

zdravo pocituvana doktorke moeto bebce ima 7 ipol meseci i sakam da prasam so mozam da i voveduvam vo ishranata vo 7 i 8 mesec ? vi blagodaram :)

Pochituvana,
Vekje vo 7 i 8 mi mesec slobodno pokraj trite obroci od ovshje,zelenchuk i mlechen obrok,kako i uzhinki od svezho ovoshje treba da se pochne so jajce i toa samo tvrdo varena zholchka po mn malku sekoj den,Kolic hinata na zholchkata ja zgolemuvate sekoj den dodeka ne dojdete do polovina od istata,a potoa preku eden den ja davate a vo slobodnite denovi kje pochnete so vareno pileshko ili teleshko mevce,i toa sekako pasirano ,sechenjeto na parcheto vareno meso treba da se pravi sprotivno od pravecot na samite muskulni vlakna na mesoto zaradi da nema zasrknuvanje i da se izblendira ubavo,belkata se ostava nakaj 1 godina.Sekako ne smeete med,vekje poleka vkluchuvate citrusni ovoshja kako limon ,portokal od ovoshje i se dotogash shto si jadelo doencheto ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.5.2014 21:47:17   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: MAJKICKA

Pocituvana doktorka
imam prasanje za mojata 4 mesecna kerkicka
od ragjanje bese na cicanje i dohrana so hipp combiotic prviot mesec stolicata bese super izleguvase otprilika 2-3 pati dnevno
potoa stana zelena i lepliva sekoj tret den, prosledena so grcevi i gasovi, perijatarot ni rece da ostaneme na istata ishrana
za grcevite zemavme kapki colief i posle 2 dena stolicata stana zolta no seuste ima grcevi i bucenje na crevata posebno dodeka go pie mlekoto, seuste stolicata e potecna, a izleguva sekoj 3 den
od tretiot mesec e samo na adaptirano mleko
se rodi 3100gr a sega e 6400gr
se plasam deka ako gi prekinam kapkite colief ke se vrati zelenata boja na stolicata
dali mozebi se raboti za laktoza intolerancija?? da prodolzime li so isto mleko ili da go promenime? i dali moze da pocnam so dohrana?

Pochituvana
Ne bi rekla deka e intolerancija na laktoza.Ako e toa taka,kje ima nenapreduvanje ,gubenje vo telesna tezhina,prolivasti stolici a ne e bidejkji kako shto kazhuvate koristite kapki colief i imate odlichno napreduvanje i ste ja udvostruchile kilazhata.Znachi ostanete na istoto mleko,jas povekje bi rekla deka sol.Prolife e podobra opcija zashto prichinski podobro go reshava prashanjeto okolu naseluvanjeto na crevoto so crevna flora i toa 1/2 shishence dnevno vo tek na 7 dena i ako e neophodno po izvesbno vreme da se povtori istoto.Okolu novina mozhete no jne m ora,a toa e kashichki od vareno ovoshje i ispasirano od jabolche,krusha,sliva,praska,kajsija,tikva , no bidejkji imate tvrda stolica ne davajte banana i morkov koi ushte povekje ja stvrdnuvaat i ovoshen sok od svezho ovoshje od istite ovoshja no procedeni niz gaza za da se dobie bistar sok.Sekako treba da se vnese i vit.C od 50 mg so cel da se resorbira zhelezo od ad mleko,sekoj den po 1 tableta ili ako koristite techen oblik na vit.C 10 kapki dnevno...Pozz ii sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот MAJKICKA)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.5.2014 21:55:40   
elizabeta2
pozdrav do doktorkata i ve molam za eden konsultacija .moeto bebence ima 6 meseci unazat eden mesec mu tecese noseto potoa bronhit pocnavme so hikoncil pa amoksiklav i na kraj so tricev ne mu se smirio celo vreme krvnata slika e vo red .so zemanje na bris od usteto otkijaa deka ima bakterija e-coli .bideki primi mnogu antibiotici i ne mu se smiri ne ni dadoa nikakvi lekastva samo marisol so cink i da sledime kako ke bide ponatamu .no jas sum mnogu uplasena kako moze taa bakterija da se izleci ako veke ovie anibiotici ne mu pomognaa ve molam za sovet ?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.5.2014 8:24:52   
elizabeta2

ИЗВОРНА ПОРАКА: elizabeta2

pozdrav do doktorkata i ve molam za eden konsultacija .moeto bebence ima 6 meseci unazat eden mesec mu tecese noseto potoa bronhit pocnavme so hikoncil pa amoksiklav i na kraj so tricev ne mu se smirio celo vreme krvnata slika e vo red .so zemanje na bris od usteto otkijaa deka ima bakterija e-coli .bideki primi mnogu antibiotici i ne mu se smiri ne ni dadoa nikakvi lekastva samo marisol so cink i da sledime kako ke bide ponatamu .no jas sum mnogu uplasena kako moze taa bakterija da se izleci ako veke ovie anibiotici ne mu pomognaa ve molam za sovet ?



(Одговор на членот elizabeta2)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.5.2014 11:10:49   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: elizabeta2


ИЗВОРНА ПОРАКА: elizabeta2

pozdrav do doktorkata i ve molam za eden konsultacija .moeto bebence ima 6 meseci unazat eden mesec mu tecese noseto potoa bronhit pocnavme so hikoncil pa amoksiklav i na kraj so tricev ne mu se smirio celo vreme krvnata slika e vo red .so zemanje na bris od usteto otkijaa deka ima bakterija e-coli .bideki primi mnogu antibiotici i ne mu se smiri ne ni dadoa nikakvi lekastva samo marisol so cink i da sledime kako ke bide ponatamu .no jas sum mnogu uplasena kako moze taa bakterija da se izleci ako veke ovie anibiotici ne mu pomognaa ve molam za sovet ?




Pochituvana,
Vie ste primale antibiotici,tochno e toa ,no ne bi rekla deka treba da se ostavi taka bebcheto,osobeno zaradi vozrasta i nezreliot imun sistem.Zaradi toa ,kje bide najdobro da se primi i.v. antibiotik tretogeneraciski cefalosporin ,pa ako ne odgovara soodvetno na dadeniot antibiotik vkluchuvanje na ushte eden, no seto toa vo bolnichki uslovi ... Sigurno kje ima odgovor na terapija ...Pozz i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот elizabeta2)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.5.2014 15:30:21   
frosina1
благодарам многу на советите поцитувана докторкеuser posted image

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?