|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 32 [33]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
7.9.2015 16:32:23   
Milicka 30
Почитувана докторке,
Ќерка ми е 2 ипол месеци, од почеток сме на комбинирано хранење , доење и АД. Првите недели си какаше по еднаш до двапати на ден , потоа по еднаш на 3-4 дена а последно на една недела. Таа си е весела, си испушта гасови стално а ден пред да се искака е малку понервозна. Масажи и правам стално, и ставам чепкалка за уши натопена во кантарион ама во последно време не помага ништо.Ве молам за совет.
Ви благодарам.

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 7.9.2015 16:33:08 >

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.9.2015 17:12:37   
lunahn
Здраво Докторке. Моето бебе е 1 месец, родено 3350. Од болница излеговме со хемоглобин 140 и ни рекоа дека е низок за новороденче и ке треба да го следиме. На вчерашната контрола испитавме и хемоглобинот е 91, ни препишаа терапија капки ц витамин x3 и форрум лек сируп 2.5 мл. Инаку сме на доење само и за еден месец од 3350 сега сме 4600 грама. Исто така сакам да ве прашам во врска со грчевите оваа недела ги има се повеке и повеке , но вчера и денес не можам да го смирам по 2 часа цело време вреска... Дали е можно од сирупот и капките да се зголемат грчевите и што можеме да користиме за намалување? И во врска со хемоглобинот кое е вашето мислење во нашиот случај?

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.9.2015 16:39:27   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Почитувана докторке,
Ќерка ми е 2 ипол месеци, од почеток сме на комбинирано хранење , доење и АД. Првите недели си какаше по еднаш до двапати на ден , потоа по еднаш на 3-4 дена а последно на една недела. Таа си е весела, си испушта гасови стално а ден пред да се искака е малку понервозна. Масажи и правам стално, и ставам чепкалка за уши натопена во кантарион ама во последно време не помага ништо.Ве молам за совет.
Ви благодарам.

Pochituvana,
Zaradi sezonata na odmorite i zaminuvanjeto na edna od doktorkite na specijalizacija imashe prekin vo funkcioniranjeto na nashiot forum.So golemo izvinuvanje i so zadocnuvanje sledi odgovor na Vasheto prashanje.
Kombiniranata ishrana kojashto sodrzhi edno od AD mleka e verojatna prichina za vashiot problem zashto AD mleko e chesta prichina za hronichna opstipacija vo taa vozrast.Bidejkji vekje ne pomagaat masazhite ,verojatno e moment da mu se pomogne na deteto ako Vashiot problem ne e reshen.Ako vo prethodnite denovi ima zastoj na stolicata podolg od 5-6 dena,potrebno e izmetot da se evakuira so pomosh na glicerinsko chepche ili mikroklizma no toa da ne se praktikuva chesto i da se zapochne so Sir . koj sodrzhi lactulose a go ima vo aptekite pod razlichni fabrichki iminja.Kje pochnete so 2x 2,5 ml podolg period ( povekje od eden mesec) bez grizha deka deteto kje bide predozirano so nekoj lek zashto sirupot sodrzhi sheker.A so podolgotrajna upotreba na istiot bi trebalo da se vospostavi normalna peristaltika i ponatamu da se prazni deteto bez Vasha pomosh.Ako i toa ne vrodi so plod ,po 1 mesec mozhe da se vnese vo sekojdnevnata ishrana ovoshen sok ili ovoshna kashichka od jabolko i krusha ,podgotveni vo domashni uslovi ili od apteka.Pozz i sekoe dobro..I ushte edno golemo izvinuvanje...user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
24.9.2015 16:48:13   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: lunahn

Здраво Докторке. Моето бебе е 1 месец, родено 3350. Од болница излеговме со хемоглобин 140 и ни рекоа дека е низок за новороденче и ке треба да го следиме. На вчерашната контрола испитавме и хемоглобинот е 91, ни препишаа терапија капки ц витамин x3 и форрум лек сируп 2.5 мл. Инаку сме на доење само и за еден месец од 3350 сега сме 4600 грама. Исто така сакам да ве прашам во врска со грчевите оваа недела ги има се повеке и повеке , но вчера и денес не можам да го смирам по 2 часа цело време вреска... Дали е можно од сирупот и капките да се зголемат грчевите и што можеме да користиме за намалување? И во врска со хемоглобинот кое е вашето мислење во нашиот случај?

Pochituvana,
Zaradi sezonata na odmorite i zaminuvanjeto na edna od doktorkite na specijalizacija od ambulantata ,imashe prekin vo funkcioniranjeto na nashiot forum.So golemo izvinuvanje i zadocnuvanje sledi odgovor na Vasheto prashanje.
Vashiot problem poteknuva verojatno od anemija vo tek na bremenosta ( prisutna kaj majkata),kojashto chesto se reperkuira na HgB kaj novorodenoto.shto se pokazhalo ushte vo tekot na bolnichkiot prestoj pri ragjanje.Terapijata e dadena na vreme i vo propishani dozi megjutoa mozhe da bide prichina za stomachni problemi kaj deteto.Najdobra pomosh bi bila reguliranje na crevnata flora ,na kojashto vo taa vozrast i nedostasuvaat bakterii,pa nasha preporaka bi bila da 3-ot mesec da prima bebcheto nekoj probiotik koj sodrzhi pogolem broj na bakterii.Probiotik vo taa vozrast se dava i koga nema nikakvi problemi so stomacheto.Vo funkcija na podobruvanje na imunitetot,smetajkji gi crevata kako vlezna vrata na infekcija,na toj nachin mu pomagame na deteto da se zashtiti od istite.Problemot(grchevite i plachot) so sirupot za anemija mozhebi nema vo potpolnost da se reshi (reakciite na tie sirupi se slichni no sepak individualni)pa dodatno mozhe da mu se pomogne so nekoe sredstvo shto voobichaeno se dava protiv gasovi vo crevata.Sirupot za krvta mora da go prima deteto,so problemi ili bez niv.Pozz i sekoe dobro...user posted image

(Одговор на членот lunahn)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.9.2015 19:57:30   
Палешка РР
Почитувани корисници на овој форум

Ве известувам дека докторката Билјана Спиркоска, која досега одговараше на вашите прашања е на специјализација и нема да биде во можност да одговара на вашите прашања. Оваа тема отсега ја презема новата докторка, вработена во амбулантата на Др. Ирена Москова, Др. Лидија Новаческа.

Почитувана докторке Билјана Спиркоска,
Од името на Редакцијата на Рингераја.мк Ви благодариме на досегашниот ангажман, на вашата несебична помош на нашите членови, на вашите совети, исцрпни одговори и посветеното време. Беше чест и задоволство да Ве читаме и се надеваме дека и понатаму ќе ги посетувате страниците на Рингераја.мк. Воедно ви посакуваме успешна специјализација.
user posted image user posted image

Почитувана докторке Лидија Новаческа,
Од името на Редакцијата на Рингераја.мк ви посакувам срдечно ДОБРЕДОЈДЕ.
Познавајќи Ве, сигурна сум дека со вашиот пристап, стручност и внимателност веднаш ќе станете дел од нашето семејство и доктор од доверба на членовите на Рингераја.мк.
user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.9.2015 9:31:33   
Milicka 30
Почитувана докторке, ви благодарам за вашиот совет и за одвоеното време.
Мислам дека ќе ја регулираме столицата, од 6 дена намаливме на 4 , што мислам дека е добро, ќе видиме за понатаму.
Сакам да ве прашам ќерками е со затнато носе подолго време ,најчесто и беше навечер затнато па со марисол капки го регулиравме тоа. Сега веќе 10 дена ем е зо затнато носд, наутро кивка и поткашлува. И го чистам носето со аспиратор, и вадам стално бел секрет, ама пак и е носето затнато. По препорака на матичната , која ја прегледува ќерка ми на 3 дена, ја мачкам со мукоплант балсам помешан со млеко за тело сооднос 1:1, ја мачкам со топла ракија и една лажичка свинска маст, пра име инхалации со физ. Раствор, и пак не помага.
Ве молам за совет. Ви благодарам.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.11.2015 15:36:40   
Admin
Прашање поставено на Фан страната на ФБ

Dobar den najprvo !!!Se raboti za 9 mesecno bebe koe redovno cica i se dohranuvame so kasite od hipp i bebivita.Problemot e vo toa sto sekojdnevno maka macime so stolicata .Se slucuva i po 3 dena da ne moze da se iskaka davam kompot od modri slivi,jabolce i nekolku pati do sega sme stavile i klizma.Ve molam za pomos i sovet ?Vi blagodaram odnapred!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.12.2015 12:01:01   
Sani_28
Pocituvana doktorke

Imam dete 1 godina i 10 meseci eve dva dena e nemiren vecer mnogu se budi i place neznam sto moze da e problem temperatura nema i nekoi drugi simptomi na bolest. Neznam dali moze katnicite da se vo prasanje
I uste nesto dali pred spienje ako mu davam kasa od banana i biskviti so mleko moze da mu pravi problemi bidejki toa mu go davam odsekogas i nemase problemi.

Pozdrav i ocekuvam odgovor

(Одговор на членот Admin)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.12.2015 13:32:46   
cokolino
Zdravo doktorke kerka mi e 13 meseci i uste ja dojam ama samo od edna gradaa veke 8 meseci bidejki use od pocetok nesakase od drugata grada i takaa mi se namali mlekoto. edno 3 meseca nemav voopsto mleko i segaa pocnaa pak da mi tece po nekoja kapka ne mi e tvrda gradata edninstveno sto osekam e ponekojpat kako ladna da mi stanuva toa e 2 sekundi.Dali moze da mi se sluci nesto ve molam za odgovor

< Поракaта ја уредил cokolino -- 25.12.2015 13:34:44 >

(Одговор на членот Sani_28)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
1.3.2016 2:51:50   
Маја С.
Добар ден Докторке, Мајки
Пред точно една недела добивме машко дете.
Не интересира дали има некој како нашиот случај ?
Во болница ја имаме примено само БСЖ вакцината, а првата доза од хапетит б ,бидејки ја немале ја немаме примено.
Ја побаравме вакцината и на другиве места го добивме истиот одговор, дека ја немаат вакцината и незнат дали ке ја добијат. user posted image

Но добивме предлог да почнеме со наполнети два ипол месеци,веднаш со шестовалентните вакцини.

Дали е тоа исправно ??

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.3.2016 18:34:07   
simpaticna
Zdr imam dve prasanja 1.-sinceto mi se rodi 3750 od bolnica izlegovme so 3500 sega imame 2 meseci i 10 dena i tezime 5 kg mislam deka e mnogu malku inaku sme samo na doenje i imam mnogu mleko uste ovaa prasanje ve molam za pomos ovie dva dena kasla suva kaslica vcera bevme kaj maticnata taa ni rece da se inhalira no jas odbiv nesakav tamu da go inhalirame so taa maska sto site se inhaliraat kupiv denes inhalator barem znam deka maskata samo moeto bebe go koristi go inhalirav so fizioloski rastvor ne sakam da stavam deksametazon i ventolin mnogu e mal isto taka mu davam po 60 ml caj od kamilica i anason i kapki vitamin c 4 dnevno izvinete za golemiot post ve molam za odgovor poz



(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
31.5.2016 12:20:01   
anetk
Почитувани,
имам проблем со детето кое е старо 20 месеци и која што има ортопедите викаат дека е вродена аномалија на палчето на десната нога кое што расте двапати побрзо и поголемо од другото на левата нога. Исто така сега приметувам дека и на горниот дел од десната нога има повеќе витки од левата нога која што изгледа послаба. Инаку малата од и одлично се развива но постојано наидувам на доктори кои што за првпат се соочуваат со ваков случај и не знаат што да прават и ми викаат да чекам како понатаму ќе расте прстето и дали ако премногу расте да го сечат или можеби ќе сопре со растот итн.
А јас сум толку исплашена и загрижена дека моете девојче ќе остане нагрдено и засрамено. а да не зборувам за претстојните летни денови кога ќе сака да се соблече и да шлапка боса по водата.
Однапред Ви благодарам на посветеното време.
Со почит!

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.7.2016 1:35:21   
Anita car
Sakam da go odviknam da ne cica poveke poso mnogu kasa krvovi i rani sum cela...
Za kolkav vremenski period seknuva mlekoto?
Kolku vreme ne treba da go dojam bebeto za da mi prekine mlekoto?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
22.7.2016 0:58:13   
Anita car
Sakam da go odviknam da ne cica poveke poso mnogu kasa krvovi i rani sum cela...
Za kolkav vremenski period seknuva mlekoto?
Kolku vreme ne treba da go dojam bebeto za da mi prekine mlekoto?

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.7.2016 11:24:23   
linma048
Zdravo devojki.

Jas denes se zacleniv vo forumot. Bremena sum 10 nedela user posted image .

Imam edno prasanje denes bev na pregled, bebeto e super, ama kaj papocnata vrvca se javuva kila.
Ginekologot mi kaza deka nema nikakva pricina za panika, deka do 14 nedela ke se povlece.

Ako moze nekoj da mi pise dali imal iskustvo so ova.

Fala vi,

Pozdrav i ubav den.
user posted image

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.9.2016 15:39:16   
em43
zdravo doktorke imam edno prasanje imam novorodence staro 3 nedeli noseto mu e zatnato mu stavam kapki solen rastvor no prasanjeto mi e koga spie maleckoto kako da mi grci po malku dali e toa od sto mu e zatanato noseto ili nesto drugo go odnesov na sovet i mi rekoa deka e se vo red taka mi podgrcuva samo koga spie ve molam za sovet pozz

(Одговор на членот linma048)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.5.2017 14:26:33   
Mum Care
Здраво докторке.
Имам синче од 2,5 години и од раѓање има хемангиом на нога внатрешен, кој расте со паузи. Малку расти па после не и така, сега моментално не е малку повреден и има мало крварење внатре. Го носам во државна на контроли и докторката вика дека сега не е ништо страшно да го контролираме на 6 месеци , но хируршки да го вадиме после 4 години бидејќи сега анестезијата е многу штетна за неговиот црн дроб. Но јас го однесов и на приватно. Таму докторката ми рече што сум чекала до сега дека требало да се лекува со лекарства и да почнеме уште одма со нив. А јас знам дека тие се штетни за неговото срце. Бидејќи докторката од државна ми го објасни неговото дејство, од лекот. Е сега ве молам за ваше мислење? Дали да го лекувам? И кога да го вадиме со хоруршки зафат?
Однапред ви благодарам

(Одговор на членот em43)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
21.5.2017 18:03:14   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Почитувани корисници на овој форум

Ве известувам дека докторката Билјана Спиркоска, која досега одговараше на вашите прашања е на специјализација и нема да биде во можност да одговара на вашите прашања. Оваа тема отсега ја презема новата докторка, вработена во амбулантата на Др. Ирена Москова, Др. Лидија Новаческа.

Почитувана докторке Билјана Спиркоска,
Од името на Редакцијата на Рингераја.мк Ви благодариме на досегашниот ангажман, на вашата несебична помош на нашите членови, на вашите совети, исцрпни одговори и посветеното време. Беше чест и задоволство да Ве читаме и се надеваме дека и понатаму ќе ги посетувате страниците на Рингераја.мк. Воедно ви посакуваме успешна специјализација.
user posted image user posted image

Почитувана докторке Лидија Новаческа,
Од името на Редакцијата на Рингераја.мк ви посакувам срдечно ДОБРЕДОЈДЕ.
Познавајќи Ве, сигурна сум дека со вашиот пристап, стручност и внимателност веднаш ќе станете дел од нашето семејство и доктор од доверба на членовите на Рингераја.мк.
user posted image user posted image


kade e doktorkata koja go prezema forumot? nema odgovoreni poraku uste od 9ti mesec 2016 god eve pominaa vejke 9 meseci.... nekako temava ne funkcionira user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 818
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 31 32 [33]
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 31 32 [33]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?