|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Контрацепција
26.5.2013 13:09:07   
kikicka
Ники може ќе тропнам глупост:) ама зошто не одиш да ти ги подврзаат јајниците? Обично така прават тие што не планираат повеќе да раѓаат.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Контрацепција
26.5.2013 16:02:48   
Anonimen
Море шесто јас да му ја мислам за контрацепција,тој нека се подврзе и готовоuser posted image Ем си сигурна ти ем знаеш дека нема да направи беља по ссветовuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
  Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Контрацепција
26.5.2013 18:03:31   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Ники може ќе тропнам глупост:) ама зошто не одиш да ти ги подврзаат јајниците? Обично така прават тие што не планираат повеќе да раѓаат.


pa toa e konecna procedura posle koja nema vrakanje nazad, a ni jas ni mm nemame doneseno konecna odluka deka sme zavrsile so reprodukcija, a duri i da sme odlucile ne bi se podvrgnuvala na tolku radikalni proceduri bidejki ne znaes sto ti nosi noviot den, nekogas poradi zdravstveni pricini moze da zatreba da rodam, ne bi si gi ogranicuvala moznostite koga ima i drugi nacini na zastita

inaku anonimen ne se plasam od pravenje belji po svetov, pa da go teram mm da se podvrzuva, edinstveno sto sakam e da uzivam vo seksot so nego bez mnogu pritresuvanje so zastitna metoda koja ke ni bide prakticna i udobna na dvajcata i nema da ugrozuva nicie zdravje, dosega koristevme kondomi ili vo nedostatok na isti rikverc metodauser posted image uspesno, ova ni e prv pat da se zgresi, no zaradi problemi so erekcija kondomive znacitelno ni go unistuvaat seksualniot zivot pa zatoa zastitata od bremenost planiram da ja prevzemam na sebe
svesna sum za rizik od seksualno prenoslivi bolesti, no nie sme veke 9 godini zaedno vo monogamna vrska, redovno posetuvam ginekolog, site naodi mi se uredni pa i od toj aspekt sum nekako mirna, imam doverba i vo nego i vo sebe

ete da vi ja zadovolam ljubopitnostauser posted image
sega ke se javi nekoja sto koristela dijafragma ili toa e endemski vid sto retko se naogauser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Контрацепција
26.5.2013 18:12:32   
Палешка РР
Јас еднаш имам видено жена на болница, на која при киретажа и имаа извадено делови од спирала која стоела во неа 3 години и повеќе и и предизвикувала невообичаени крварења. Па како еден доктор не се најде во три години да му текни за ваква можност се чудам...Да не те плашам сега.

За мене најприфатливи се таблети за контрацепција, ама да се пијат со паузи...оти имаат многу контраефекти.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Контрацепција
4.6.2013 12:19:19   
vezilka RR
Ајде и овде да прашам. Дчки итно ми треба инфо колку кошта дијафрагма и спирала??

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Контрацепција
4.6.2013 12:44:31   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki




ete da vi ja zadovolam ljubopitnostauser posted image
sega ke se javi nekoja sto koristela dijafragma ili toa e endemski vid sto retko se naogauser posted image



Тотално ендемски. Во моментов вртам по гинеколошкиве ординации да прашам колку кошта тоа задоволство, и од три, четири, побајаги познати ординации во Скопјеми одговорија дека ќе треба да се консултираат оти немаат местено „во последно време“!!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Контрацепција
4.6.2013 12:48:38   
miana
Srcka,javi se vo Zegin i fino kulturno prasaj si po telefon kakvi ima i koja cena se..Ako ne vo Zegin,vo bilo koja druga apteka

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Контрацепција
4.6.2013 13:11:22   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki



ми одговорија дека ќе треба да се консултираат оти немаат местено „во последно време“!!!!



user posted image user posted image user posted image
i posle sakale po poveke pati godisno da abortiraat...
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Контрацепција
4.6.2013 13:19:50   
Malecka23
Jas eve veke 9meseci odkako se porodiv razmisluvam na ovaa tema.Zborev i so Nadica bas i kazuvav deka sum alergicna na latex i do sega praktikuvavme metota rikverc pa do sega samo ednas pred 2god imavme belja pa piev nor levo.Arno ama se nesto me faka strav a i na kraj kraeva sakam da uzivam vo sexot i vo toa malku vreme sto go imame za nego.Od toa sto se konsultirav so gink i od toa sto citam patot me vodi nakaj piluli.Spirala ne doaga vo obzir(obicnite cinat 3000-5000) a za dijafragma malku sum skeptik.I na um sum od sledniot ciklus da pocnam a mi gi preporaca yasmin

< Поракaта ја уредил Malecka23 -- 4.6.2013 13:20:59 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Контрацепција
4.6.2013 13:29:02   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Jas eve veke 9meseci odkako se porodiv razmisluvam na ovaa tema.Zborev i so Nadica bas i kazuvav deka sum alergicna na latex i do sega praktikuvavme metota rikverc pa do sega samo ednas pred 2god imavme belja pa piev nor levo.Arno ama se nesto me faka strav a i na kraj kraeva sakam da uzivam vo sexot i vo toa malku vreme sto go imame za nego.Od toa sto se konsultirav so gink i od toa sto citam patot me vodi nakaj piluli.Spirala ne doaga vo obzir(obicnite cinat 3000-5000) a za dijafragma malku sum skeptik.I na um sum od sledniot ciklus da pocnam a mi gi preporaca yasmin


Jas piev Jasmin i posle prvoto i posle vtoroto dete. Iskreno mnogu ubavo se cuvstvuvav zatoa sto pokraj konktracepcija, gi preporacuvaat i za nekoi drugi problemi. Mene liceto mi se iscisti, kozata mi svetna, nemav veke bolki vo jajnicite pred dobivanje. Edinstveno prvite 2-3 dena vo mesecot koga se pocnuva so nova tura tableti togas mi se losese malku, ama si najdov resenie - namesto nautro, gi piev navecer pred legnuvanje i nisto ne osekav.
Samo vnimavaj, ima prikazni deka posle pilulite odma mozes da ostanes bremena. Ginekolog ne mi go potvrdil ova, tuku zeni koi zabremenile pri ispustanje na samo edna pilula, ili vednas otkoga prestanale da gi pijat.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Контрацепција
4.6.2013 13:38:05   
Malecka23
ee epa super stom ti se pogidile.fakt e deka nisto ne e 100% sigurno ako resilo da si dojde toa e nema beganje pa ti kolku sakas pazi seuser posted image Jas ne smea ni da pomislam na dete neka dade Gospod tamu kaj sto nema pa taka mora nesto da se probuva pa ke vidime i da ispadne ...toa euser posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Контрацепција
4.6.2013 13:41:37   
Bethany
Од пилули секогаш имам страв дека ќе ме здебелат и ќе се чувствувам подувано, вистина ли е или заблуда ? user posted image
Сепак се хормонски таблети...

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 4.6.2013 13:44:09 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Контрацепција
4.6.2013 13:47:07   
Malecka23
се зависи од организмот.од тие пилули дури можеш и да слабееш.Во принцип од тоа што ме советуваат не би требало да има никакви такви ефекти е сеа додека не пробаш нема да знаеш

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Контрацепција
4.6.2013 13:51:24   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

i nikoj so dijafragma nikogas ne se zastituval od bremenost, da podeli iskustvo? brej sto maler sum


За жив срам сум, бидејќи мислев дека спирала и дијафрагма се едно те исто user posted image
Сега малку прочитав по нет за дијафрагма и пишува дека величина ти ја одредува доктор. После секое менување на телесна тежина, или после пороѓај, треба повторно да се провери величина.
Исто најдов дека дијафрагма се става неколку саати пред однос и често се употребува во комбинација со некое од хемиски конт. средстава.

Тоа дека треба пар саати пред однос да се стави, никако не ми се допаѓа, па значи секој однос треба да го планираш со саати унапред.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Контрацепција
4.6.2013 13:57:11   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Од пилули секогаш имам страв дека ќе ме здебелат и ќе се чувствувам подувано, вистина ли е или заблуда ? user posted image
Сепак се хормонски таблети...



Пилули еднаш имам пиено до сега и тоа едно паковање и никогаш повеќе.user posted image Кај мене имаше некоја си реакција(што е нормално) имав мало гадење, се чувствував лошо и затоа ги баталив.Си користиме строго кондом,и нормално контрола на плодните денови user posted image и чиста сметка,јас многу не ги обожавам овие спираливе,не знам зошто но имам некое лошо мислее за нив,сепак страно тело се во организмот...user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 4.6.2013 13:58:51 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Контрацепција
4.6.2013 14:04:37   
Bethany
Ма и јас на сама помисла да ми е нешто такво страно во тело се ежам. Се е во психата знам, ама ете ни ме е баш привлачна идеја. А знам дека мајка ми имаше спирала и знам дека тоа стои таму додека не одлучиш да ја извадиш, ама исто така може и да се измести па треба да се поправа кај докторот user posted image Барем тоа што ми остана во сеќавањето пред колку години, а можеби сега и тоа е малку усовршено, би требало барем. :))
А од таблети прва помисла ми е гадење, зголемен апетит, мада не мора да значи... Море ние како се помачивме за ово дете, мислам следно и да сакаме да направиме па ќе биде тешко, а ако се сепак случи па добредојдено е user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Контрацепција
4.6.2013 14:07:12   
Yummy Mammy
Pisav pogore deka gadenjeto se javuva vo prvite 2-3 dena koga ke go pocnes pakovanjeto, posle si se stabilizira organizmot. Ama i za toa ima reseie - da gi pies navecer pred legnuvanje.
A inace mene niti me zdebelija niti me oslabnaa. Verojatno kaj sekoj razlicno deluvaat.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Контрацепција
4.6.2013 14:29:19   
Bethany
Е тоа е кога и ние постари генерации што сме имале едукација, никаква!
Затоа сега од нет ќе се поучуваме user posted image

Ете самата себе да си се поучам дека прочитав дека тоа е сега многу ниско ниво на хормон во таблетата, не ко пред 20 години, па не доведува до зголемен апетит или подуеност, а чувство на гадење ко што кажа Јами Мами може да трае првите неколку дена додека организмот да се привикне.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Контрацепција
4.6.2013 14:55:33   
vezilka RR
Штотуку разговарав со еден гинеколог, и ми кажа дека дијафрагмата кај нас скоро и да не се користи оти го сметале за застарен метод. user posted image Не сум знаела ова.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Контрацепција
4.6.2013 15:13:16   
Malecka23
pa da zatoa se pogolem akcent se stava na pilulite kako edna najbezbedna kontracepcija pokraj neli kondomite.
No jas pak ke kazam sekoja piluli beaz razlika na nivoto na hormoni razlicno deluva na sekoj organizam.da prvenstveno e kontracepcijata no ete i toa malo nivo na hormoni na nekoj moze da mu preci kako i dae kaj sekoj razlicno no ako ne probas nema da znaes

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Контрацепција
4.6.2013 17:08:53   
Goddess*
Jas samo shto gi prekinav pilulite,poradi nus pojavite user posted image ,voopshto ne mi se rizikuva so zdravjeto

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Контрацепција
4.6.2013 17:15:31   
Malecka23
koi piluli gi piese?sto nus posledici ti se javija?

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Контрацепција
4.6.2013 21:30:38   
bucko mal
I jas piev tableti nekolku dena I gi prekinav.Gi piev pred spienje I koga ke stanev na sebajle mnogu neubavo se custvuvav I mnogu mi se losheshe.Aj se vikav ako ostanam bremena ke go rodam arno ama zaboraviv deka sum so carski I najmalku uste edna godina ne bi trebalo da zabremenam.
Sakam da se rasprasam, mi nudese doktorkata neshto kako da se stava vo raka kao inekcija,neznamuser posted image
Inaku kaj nas sekoja zastita e na recepta.


(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Контрацепција
4.6.2013 22:42:25   
srculko
Lele i jas se mislam za ova,kaj da e zdravje za mesec dena ke si dojde mm i sakam malku da se vidime so se vika na raat ama odma ne sakam drugo detence,pa neznam sto da koristam kako kontracepcja najverojatno nekoi apcinja no koi sto bi mi preporacale vie?

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Контрацепција
4.6.2013 23:35:03   
vezilka RR
За тоа кои апчиња би ги употребувала, најубаво е да си се консултираш со твојот матичен гинеколог. Веројатно ќе то препорача некои најсоодветни на твојата состојба, бидејќи тие нели се до различно ниво на хормони.

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?