|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Контрацепција
12.4.2012 10:58:58   
vezilka RR
Според Светската здравствена организација, поимот контрацепција значи спречување на несакана бременост и прекинување на природните процеси на репродукција.
За таа цел се користат контрацептивни средства и методи кои можат да се поделат според начинот на употреба, ефикасноста, според траењето на употреба итн. Прифатена е следната класификација:

Природни методи
Механички методи
Хемиски контрацептивни средства
Хормонска контрацепција
Интраутеринска контрацепција
Стерилизација.

Природни методи:

Во природни методи на контрацепција спаѓаат: календарски метод, постпартална неплодност, прекинат однос, апстиненција.

Календарски метод

Календарскиот метод преставува предвидување на настапот на овулација. Кај девојки со менструален циклус кој трае 28 дена овулацијата настанува околу четиринаесетиот ден. Ова значи дека 3-4 дена пред и 2-3 дена после овој ден не се препорачливи сексуални односи поради можноста од забременување.

Прекинат однос

Прекинатиот однос е традиционален метод кој на латински се нарекува coitus interruptus. Тој се состои во прекинување на односот пред ејакулацијата, т.е. спречување на внесување на спермата во вагината. Овој метод не е безбеден и се смета за примитивен бидејќи извесен број на сперматозоиди стигнуваат во вагината и пред ејакулацијата. Процентот на веројатност од забременување е 18%.

Механички методи

Во механички методи спаѓаат: презервативот (кондом), женскиот презерватив (фемидом), дијафрагмата, цервикалната капа.

Користењето на кондомот е најпопуларен начин на контрацепција. Ратата на неуспех изнесува 3-4%, а 2% од кондомите руптурираат (се кинат). Поради овој факт потребно е партнерите кои го користат ова средство за контрацепција со себе да имаат контрацептивна пена за итна употреба. Или пак најдоцна до 72 часа да земат ургентна контрацепција.

Женскиот кондом им овозможува на жените да бидат помалку зависни од мажите. Фемидомот се внесува во вагината и се мести на грлото од матката. Овозможува и заштита од преносливи болести како и кондомот.

Дијафрагмата преставува гумена чашка со флексибилен обрач. Ратата на забременување е 3%. Се мести на грлото од матката и механички го спречува навлегувањето на сперматозоидите. Големината на дијафрагмата ја определува гинеколог.
Цервикалната капа е слична како дијафрагмата и може да остане на местото до 48 часа.

Хемиски методи

Во хемиски методи спаѓаат: спермициди, вагинална пена, крем, филм и супозитории, кои се користат комбинирано со кондом и дијафрагма. Сe внесуваат пред половиот однос, но можат да предизвикаат иритација поради што е потребна консултација со гинеколог.

Хормонска контрацепција

Хормонската контрацепција се остварува преку земање на хормонална терапија (таблети). Тие се земаат континуирано 21 ден и не смее да се пропушти ниту еден ден. Се пијат на 24 часа и ја одложуваат менструацијата, која настапува после 21 ден откако ќе се престане со земањето на таблетите. Се смета дека ова е најдобар метод за контрацепција за младите генерации кои планираат понатаму да се репродуцираат. За тие 21 ден додека се пијат таблетите, бременост не може да настане. Исто така во групата на хормонска контрацепција спаѓа и ургентната контрацепција. Таа претставува контрацепција по избор и се зема само во ургентни итни ситуации (кинење на кондомот или пак секс без кондом). Ваквата контрацепција се зема најдоцна 72 часа по односот, но колку тоа се стори порано толку таа ќе биде поефикасна. Ваквиот вид на контрацепција се состои исто така од женски хормони, но во многу поголемо количество. Се земаат три таблети, а со нив се зема исто така и апчиња против повраќање, како не би се повратиле контрацептивните апчињата.

Позитивни страни

Многу се ефикасни ако се земаат таблетите правилно.
Нема потреба од прекинување на сексуалниот однос.
Можна е долга употреба без штетни последици.
Помага во спречување на некои болести како вонматерична бременост и други.
Може да се прекине со земање во секое време

Негативни страни


Не штитат од полово преносливи болести
Ако се земаат неправилно, те нередовно можат да бидат неефикасни
Можат да предизвикаат несакани ефекти како гадење, повраќање...

Интраутеринска контрацепција

Интраутеринската контрацепција е многу попозната како спирала. Таа е наменета за жени кои не планираат да се репродуцираат и кои не сакаат понатаму да имаат деца. Обично ја употребуваат жени кои се во брак и не сакаат да имат многу деца. Спиралата ја поставува гинеколог, таа се поставува во матката и не смее да стои повеќе од 6 години. Од неа се ослободуваат хемиски материи кои предизвикуваат стерилност.

Стерилизација

Стерилизација е метод при кој со оперативен зафат се врши прекин во преносот на гаметите кај мажите, т.е. се врши прекинување на семеводот. Процесот се изведува амбулантно и трае 20 минути со локална анестезија. Кај жените се врши сечење и прекинување на јајцеводите. Оваа операција е многу покомплицирана, а се изведува со целосна анестезија.

Корисни Совети

Ејакулација надвор (коитус интеруптус), не се препорачува како сигурен метод за контрола на бременоста кај тинејџери. Овој метод, кога пенисот излегува од вагината пред да ејакулира, не е секогаш ефикасен. Овој начин не штити од СПБ.
При одлука да се користи кондом, тој треба да биде нов при секој сексуален контакт. Многу ретко, кондомот може да предизивка алергична реакција.
Рацете треба секогаш да се измијат со сапун и топла вода, пред да се вметне контрацептивно средство во вагината.
Одредување на плодните и неплодните денови во месецот е тешко, ако не ги одредува стручно лице.
Жената може да остане бремена или да се зарази со СПБ, дури и при нејзиниот прв сексуален контакт во животот.
При сексуално општење постои голема можност за СПБ, особено во последно време вирусни инфекции со ХПВ (хуман папилома вирус за кого со сигурност се знае дека одредени типови предизвикуват рак на грлото на матката).

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Контрацепција
12.4.2012 11:05:38   
Sandric
Би сакала да прашам дали користите контрацепција и каква?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Контрацепција
12.4.2012 11:11:28   
Ikana
Јас користев и планирам да користам понатаму, апчиња, прво логест, после тоа јасмин, и секако кондоми. Бременоста ми беше планирана, и скоро година дена не пиев контрацепција пред да забременам, а кондоми престанавме да користиме кога одлучивме дека сакаме бебе.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 128
   Контрацепција
21.4.2012 14:57:52   
Evdokija.Radeska
Здраво нова сум тука, сакам некој да ме советува, мојот гинеколог, не комуницира и незгодно и срам ми е да ја прашам за пилулите сакам да земам пилули, ама немам баш средства за на приватно дали мора од гинеколог да бидат препишани или пак дали има некои поевтини ако некој знае на приватно сама да си ги купам ???

Благодарам однапред

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 10:33:06 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 129
   Контрацепција
21.4.2012 15:10:54   
mamicki
Зошто ти е срам? Контрацепцијата е многу нормална работа. Задолжително поразговарај со гинекологот околу тоа кој тип таблети би биле најпогодни за тебе, а мислам дека сега контрацептивите (орални) одат само на рецепт.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 10:34:07 >

(Одговор на членот Evdokija.Radeska)
Непосредна врска до пораките: 130
   Контрацепција
22.4.2012 14:45:17   
mila 3
Netreba da se sramime da prasema nisto, pogotovo koga stanuva zbor za naset_o zdravje. Jas sakam da stavam spirala, nemislam da imam uste deca dostase 2 user posted image Ako se predomislam ke ja vadam user posted image

Inaku sakam da stavam Mirena(mislam deka taka se vikase), mi ja preporaca ginekologot posle prvoto dete, ama togas nesakav bidejki sakav uste edno. Za nekoj den odam na ginekolog pa ke vidam sto ke kaze sega , sigurno treba da se napravat nekoj ispituvanja kako PAP. mikrobiologija.... Ja barav ovaa spirala vo Zegin ama ja nemase.......

Neka mi pise nekoj ako ima iskustvo so ova spirala ili pak nekoja drugauser posted image

Gi procitav site mislenja nanazad ama sakam da slusnam i nesto po taze user posted image

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 10:33:48 >

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 131
   Контрацепција
23.4.2012 10:28:23   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Evdokija.Radeska

Здраво нова сум тука, сакам некој да ме советува, мојот гинеколог, не комуницира и незгодно и срам ми е да ја прашам за пилулите сакам да земам пилули, ама немам баш средства за на приватно дали мора од гинеколог да бидат препишани или пак дали има некои поевтини ако некој знае на приватно сама да си ги купам ???

Благодарам однапред


Здраво живо Evdokija.Radeskaм и добре ни дојде на форумов. Немој никако да се срамиш да прашаш, Слободно да си го прашаш гинеколкогот, негова должност е да ти одговори на сите прашања, плус тој најдобро ќе знае да ти каже кој апчиња најмногу одговараат за тебе. Не сум сигурна дали сите одат на рецепта, ама како и да е секако е подобро да се консултираш со гинекологот. Поздрав и пиши ни што си направила.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 23.4.2012 10:33:30 >

(Одговор на членот Evdokija.Radeska)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Прашање за Контрацепција
23.4.2012 10:36:07   
Maca25
Евдокија ти посакувам топло добредојде на РР.
Пилулите не би ти препорачала да ги земаш на своја рака, туку прво да се консултираш со гинекологот твој. Нема потреба од срамење кога се работи за контрацепција, срамота е да не знаеш како да се заштитиш. Јас не знам како иде издавањето и препишувањето на антибеби пилули во Македонија, јас имам земано, но додека бев во странство и за да ми дадат рецепта таму ми требаше прво преглед, ехо, крвна слика, пап и хормони. Се испитаа, па после ми дадоа апчиња.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Контрацепција
25.4.2012 10:48:15   
vezilka RR
Во Македонија веќе имаме усвоено „Националната стратегија за сексуалното и репродуктивното здравје во Република Македонија (2010-2020)“ каде е планирана интервенција „вклучување на контрацептивните средства на позитивната листа на лекови“ со цел „да се зголеми пристапот до квалитетни услуги за планирањето на семејството и за изборот на современи контрацептивни методи за сите оние што сакаат да гикористат“.
Денес прочитав дека иако еден од индикаторите во стратегијата е „позитивната листа на лекови да биде проширена со најмалку 3 различни типови на контрацептивни средства“, министерот за здравство јавно изјавил дека нема да има орални контрацептиви на позитивната листа.
Тоа се коси, не само со обврските преземени со стратегијата, туку и со препораката на Комитетот на ЦЕДАВ, за програми и политики што ќе им овозможат на жените ефективен пристап до средства и до услуги за контрацепција.

Што мислите вие дали контрацептивните средства треба да бидат на позитивната листа?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Контрацепција
25.4.2012 19:37:42   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR
Што мислите вие дали контрацептивните средства треба да бидат на позитивната листа?

Apsolutno, golemo- DA!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Контрацепција
8.6.2012 14:43:30   
suzeto
dali znaete nekoj dali gi ima stediril ???????????????

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Контрацепција
8.6.2012 23:28:36   
mosa
Nemozes srce slobodno goltaj, vikaat dobro bilo za tenot, a i so analen nemoze, vo matkata se slucuva oploduvanjeto, a taa osven so jajnicite nema vrski so drugite organi. user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
hahahha bas fino se iznasmeav na ova.
E sega dragi moi sakav da ve prasam nesto nekade pogore procitev deka hormonite sprecuvale bremenost.Jas imama neredovni menstuacii i bev na gin,toj mi dade apcinja za da dobijam menstruacija,a potoa otkako ke ja zavrsan terapijata mi rece ke dobijam,a po menstruacija na kontrola i da mi prepise apcinja za kontracepija,normalno ako ne planiram user posted image .E sega posto nastanaa i drugi problemi gin mi rece deka treba da ispituvam hormoni.Pravev muabet so mm,a i jas sum slusnala, deka apcinjata za kontracepcija imaat nesakani dejstva.No sepak od druga strana gin.mi rece verojatno znae podobro od mene.Toj mi rece treba da gi pijam 3 meseci.Ajde ve molam za sovet.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Контрацепција
8.6.2012 23:42:48   
Viktori
Пројдено е времето кога апчињата имаа несакани дејства демек брк, брада, килажа и тн... user posted image
Мислам дека нема подобра контрацепција, поготово во брак, кога ризикот за други инфекции или полови болести е скоро никаков, нели. user posted image

Неколку поста погоре има позитивни и негативни страни на контрацептивите. Кај апчињата како негативно е наведено само тоа што не штитат од преносливи болести.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Контрацепција
10.6.2012 10:00:19   
meU87

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR
Што мислите вие дали контрацептивните средства треба да бидат на позитивната листа?

Apsolutno, golemo- DA!



На времето и беа, кога ги пиев Диане35 за ПЦО, за 140ден ги купував,а вака беа по 490-650 зависи каде ќе ги најдам.

Инаку нема логика да имаат несакани дејства, да излегуваат бркови и сл, мене ми ги даваа баш за тоа, да се намали количеството на машкиот хормон а да се покачи естрогенот. Кога ги пиев ми беше прекрасно , ни акни, влакнавост намалена, ни килограми вишок, ни подуеност, рај. Имам искуство и со Диане35 и со Јасмине(од овие сум позадоволна).
Здравје после бременоста планирам да ги пијам како контрацепција.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Контрацепција
18.6.2012 22:46:53   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

dali znaete nekoj dali gi ima stediril ???????????????


(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Контрацепција
13.7.2012 16:46:03   
suzeto
ve molam dali nekoj znae nesto za stediril ne mozam nikade da gi najdam

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Контрацепција
13.7.2012 23:30:10   
miana
Jas dosega ne sum piela tableti za kontracepcija..
.Jas sum seriozno zainteresirana za "spirala" ili "dijafragma"
Resena sum naredno odenje na ginekolog da go prasam sto misli za ova? I kolku bi me cinelo? Nekade procitav deka stitat 3- 5 godini i potoa se menuvaat.
Jas sum za ova..Imate li vie iskustvo so nesto vakvo????

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Контрацепција
15.7.2012 22:44:27   
suzeto
od koj den se pijat kontraceptivni........jas prviot pat gi piev od 3 den no za da se odmorat jajnicite potoa za zabremenuvanje..............i sega od ista pricina ke gi pijam ....ama denes mi e 3 den i propustiv ne kupiv kontraceptivni cel den ne bev tuka pa ne stignav na vreme da najdam otvorena apoteka ...... sega procitav vo upastvoto deka se pijat od 1 den na ciklus.......neznam dali da gi pocnam utre ili od sledniot mesec ......ve molam za mislenje...........

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Контрацепција
15.7.2012 23:07:23   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

od koj den se pijat kontraceptivni........jas prviot pat gi piev od 3 den no za da se odmorat jajnicite potoa za zabremenuvanje..............i sega od ista pricina ke gi pijam ....ama denes mi e 3 den i propustiv ne kupiv kontraceptivni cel den ne bev tuka pa ne stignav na vreme da najdam otvorena apoteka ...... sega procitav vo upastvoto deka se pijat od 1 den na ciklus.......neznam dali da gi pocnam utre ili od sledniot mesec ......ve molam za mislenje...........


suzeto apcinjata za kontracepcija se pijat od prviot den na ciklusot,nikako na drug nacin.Za da se cuvstvuvash posigurno prashaj si go genioklogot,malku mi e cudno shto ne te informiral kako se zemaat.Sega nema poenta da pocnesh da gi piesh,drugiot mesec navreme pocni.

(Одговор на членот suzeto)
  Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Контрацепција
16.7.2012 14:30:16   
suzeto
fala.......pa jas kako sto pisav pogore prviot pat gi piev od 3 den

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Контрацепција
21.9.2012 14:26:56   
suzeto
pijam jasmin i pred da gi dopijam jas pocnav da krvaram.......

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Контрацепција
6.11.2012 14:00:28   
Mimushka
otkako se porodiv sekoj ciklus mi e so strasni migreni.Vcera zboruvav so mojot ginekolog i mi rece od nareden ciklus da pijam Jasmin da probame dali ke mi se smirat galvobolkite. Ima li nekoj vakovo iskustvo.Za jasmin nekade citav neubavi raboti ( za koi mojata doktorka tvrdi deka se gluposti), pa znae li nekoj nekoi podobri kontraceptivi.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Контрацепција
6.11.2012 22:30:37   
MERUSHKA
Jas pred 2 meseci staviv spirala Nova T(bakarna),super se custvuvam.Samo menstruacijata mesto da mi trae 5 dena,sega se 7.

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Контрацепција
7.11.2012 14:27:15   
Mimushka
Девојки мене ми треба лек за ПМС- мигрена, изливи на бес.
Со што се нормализира тоа? Дали некој користел контрацптиви за да се регулираат симптомиве?

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Контрацепција
7.11.2012 22:09:30   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Jas pred 2 meseci staviv spirala Nova T(bakarna),super se custvuvam.Samo menstruacijata mesto da mi trae 5 dena,sega se 7.


И јас мислев за оваа алтернатива, ама прочитав погоре Везилка што пишала и нешто ми е нејасно. Спиралата преизвикува стерилност?! Многу чудно ми звучи тоа. Кога ќе се извади има шанси нормално да се забремени?

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 7.11.2012 22:11:37 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?