|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Контрацепција
12.11.2012 13:46:31   
Mimushka
Да спиралата предизвикува стеризлност.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Контрацепција
12.11.2012 15:16:12   
vezilka RR
Интраутеринска контрацепција

Интраутеринската контрацепција е многу попозната како спирала. Таа е наменета за жени кои не планираат да се репродуцираат и кои не сакаат понатаму да имаат деца. Обично ја употребуваат жени кои се во брак и не сакаат да имат многу деца. Спиралата ја поставува гинеколог, таа се поставува во матката и не смее да стои повеќе од 6 години. Од неа се ослободуваат хемиски материи кои предизвикуваат стерилност.


Предизвикува стерилност само додека се носи и се препорачува да ссе замени за 6 години. Траен стерилитет се добива само со подврзување на јајцеводите.

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Контрацепција
12.11.2012 19:00:19   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Jas pred 2 meseci staviv spirala Nova T(bakarna),super se custvuvam.Samo menstruacijata mesto da mi trae 5 dena,sega se 7.


И јас мислев за оваа алтернатива, ама прочитав погоре Везилка што пишала и нешто ми е нејасно. Спиралата преизвикува стерилност?! Многу чудно ми звучи тоа. Кога ќе се извади има шанси нормално да се забремени?



kolku pari ja kupi spiralata i kade?


anna molly jas nosev spiral;a 4g ja izvadiv napraviv pap i brisevi i posle eden mesec odma ostanav trudna so vtoroto...taa predizvikuva sterilitet samo dodeka ja nosisuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Контрацепција
22.11.2012 12:08:26   
Mimushka
Јас готово, земав Јасмин.Го прашав гинекологот и ми рече не треба тестови.Ако не ми одговараат ке приметиме, па ке ги замениме со други.
Имам 33 години, пушач и неподносливи менструални мигрени.
Има ли некој од вас со сличен описuser posted image , а пие Јасмин?
Ако имате приметено нешто негативно, ве молам кажувајте треба да добијам за 2-3 дена, и да ги почнам.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Контрацепција
22.11.2012 13:04:15   
AnnaMolly RR
Јас сум слушнала дека не делуваат кај пушачи како кај непушачи, односно дека пушачите имаат поголеми шанси за забременување додека пијат апчиња за контрацепција.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Контрацепција
29.1.2013 6:48:22   
bucko mal
Zeni koristite li kontracepcioni sredstva mislam na tableti?Mene cetiri meseci mi stojat vo fioka nikako da se resam da pocnam da gi pijam a najmnogu mi za debeleenje i taka macam maki so kg.samo so se porodiv i odma mi drzea predavanje za zastita i deka ne debeleat tabletite.a tuka citam ne se pijat tableti ako dois, aj sega?Inaku jas nikogas nemam koristeno i fala bogu ne sum imala nesakana bremenost iako za dveve deca ostanavav lesno pod prva.Sega nesakam neso da se sluci zasto sum so carski neli treba vreme da pomine i plus toa nemoze sekoe letence-detence.Mnogu se mislamuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Контрацепција
15.2.2013 3:49:51   
katalina1
Nie koristime rikverc metodauser posted image kondom samo na pocetokot od vrskata.Bevme vo vrska 5 godini,i eve 3 sme vo brak,nikogas do sega ne ne izneverila metodata,a sme nemale problem ni so infekcii.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Контрацепција
19.2.2013 14:42:29   
Mimushka
Jas koristev piluli eden mesec i katastrofa pominav.Kako da ne bev jas-nervozna 21 den, depresivna i 21 den krvarev.
Mislam deka ne mi odgovaraa i deka se e individualno. Sega pravev ispituvanje na hormoni i posto citav deka spored toa ti odreduva ginekologot koi kontraceptivni tableti ti odgovaraat i jas si pobarav od mojot ginekolog da mi dade drugi, ama izgleda tolku razbira i taa-mi vika toa nema vrska edno so drugo.
Muabetov mi bese- po pravilo treba da ti odredi ginekolog koi kontracpetivi ke gi koristis, no kaj nas tesko(ili jas imam katastrofa ginekolog)

< Поракaта ја уредил Mimushka -- 19.2.2013 14:43:42 >

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Контрацепција
20.2.2013 8:05:15   
bucko mal
Uste ne sum pocnala da gi korista tabletite i nema ni da pocnam zasega a ponataka neznamuser posted image i nie sme na metoda rikversuser posted image ako ne iznenadi ke go rodam,tri deca lele ke mi bide interesnouser posted image

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Контрацепција
20.2.2013 8:42:36   
kremco
Spirala ne preporacuvam!- mene mi ja preporacaa bakarnata 2300-400 bese.I nisto imav silni krvarenja 6 meseci,anemii,vrtoglavici i ciklus od 10-15 denauser posted image sekoj mesec!
Ja izvadiv vo re medika so anestezija opsta,zalutala konecot bil prekratkok,plativ 18000 za toa.
Bolese stavanje,ne bev vo ciklus,bolea obidi za vadenje ahhh.
Zolva mi ja izvadi za samo 2 meseci od isti pricini. Vednas po vadenje se stabilizirav ciklus od 3-4 dena.
Sega pijam mikroginon 168den i nemam nikakvi efekti,mi gi preporaca ginekolog. Nemam ni apetit.
Megjutoa seto toa e individualno majka mi i tetkite nemale so spirala nikakvi problemi.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Контрацепција
20.2.2013 10:21:24   
fila
Kremco a mikroginonot se kontraceptivni tableti ili? I jas sum na um da pocnam so nekoi ama neznam kako ke bide poradi mojata migrena citav na net za yaz ama ne se prepiracuvaat pri mogrenozni bolki. Odamnaimam pueno primolut nor poradi odlozuvanje na menzis ama sega se dvoumsm a ginekologot mi predlozi nekoi qlaira se vikaat ama pa za niv neznam nisto ako ste imsle iskustvo so ovie pisete

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Контрацепција
22.2.2013 11:56:54   
Mimushka
Ај пишете за микрогинон!

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Контрацепција
22.2.2013 23:56:05   
Ummu_Ajna
za bolna menstruacija za cisti icred drugi raboti kupete si gi kapkite femisan a jas gi imam pijeno i zadovolna bev super se cistev od
menzis i bolki nemav tolku kako sto imav.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Mimushka)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Контрацепција
22.2.2013 23:57:18   
Ummu_Ajna

ИЗВОРНА ПОРАКА: fila

Kremco a mikroginonot se kontraceptivni tableti ili? I jas sum na um da pocnam so nekoi ama neznam kako ke bide poradi mojata migrena citav na net za yaz ama ne se prepiracuvaat pri mogrenozni bolki. Odamnaimam pueno primolut nor poradi odlozuvanje na menzis ama sega se dvoumsm a ginekologot mi predlozi nekoi qlaira se vikaat ama pa za niv neznam nisto ako ste imsle iskustvo so ovie pisete

ima i lek za mingrena sto nikogas ne se pojavuva veke, ama nikoj nema da se nafati toa da go pravi,

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Контрацепција
24.5.2013 11:37:20   
niki
epa namesto anonimno vo Moeto sinokesno sex iskustvo da pisuvam jas ovde ke pisuvamuser posted image

ja isprocitav cela tema i gledam deka se vodi bitka pomegu tabletki ili spirala
no mene nekako ne mi odgovaraat a i kondomite ne ni se bas najpogodni
a bidejki ni se sluci peh i sabajlevo morav da se napijam nor levo moram da najdam nekoe resenie
razmisluvam za dijafragma, citav deka se kombinira so sperimicid, se koristi povekekratno, se mesti pred odnos se vadi posle nekolku casa, mi zvuci prakticno, no ke se konsultiram i so ginekologot na sledniot pregled
no me interesira dali ima nekoja zena koja vo bilo koj del od zivotot koristela dijafragma? kakvo e iskustvoto? kolku lesno ili tesko se stava? dali ja cuvstuvas vnatre? dali na bilo koj nacin preci dodeka trae odnosot i potoa bidejki se nosi nekolku casa? dali vlijae na dozivuvanjeto orgazam i dali partnerot ja cuvstuvuva vo tek na odnos i na bilo koj nacin mu preci?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Контрацепција
24.5.2013 22:05:46   
miana
i jas sakam da najdam nekoe resenie a toa da ne vlijae stetno na organizmot..Ne sakam nikakvi promeni ( na primer ciklusot trael poveke denovi od spirala )
Slusnav deka postoi nekoj flaster sto se lepi na bilo koj del od teloto pred odnos i potoa se odlepuva..Ste lusnale za vakvo nesto?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Контрацепција
24.5.2013 22:19:01   
Bethany
Какво чудо од фластер ли е тоа? user posted image
Не знам, јас никако не би можела да се ослонам на такво нешто...

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 24.5.2013 22:20:06 >

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Контрацепција
24.5.2013 22:21:53   
Mihaela 2010
miana ajde sto ke ti se takvi raboti,neznam za niki ama pa ti i onaka si sakas treto dete,dali sega ili za edna godina sto ti menja,ajde opusti se malouser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Контрацепција
24.5.2013 23:52:29   
Annet
da ne se lepi tamu dole haha se salam,ama i jas razmisluvam mnogu na ovaa tema i sakam da se zastitam 100% ednostavno ne sakam uste edno dete za narednive 2-3 godini,neka dava Gospod kaj sto nemauser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Контрацепција
24.5.2013 23:57:48   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

miana ajde sto ke ti se takvi raboti,neznam za niki ama pa ti i onaka si sakas treto dete,dali sega ili za edna godina sto ti menja,ajde opusti se malouser posted image

Sakam ama ne sega...Sakam ovie dve da mi pomagaat,da mi go cuvaat tretoto...Vaka ni rabota ni sabota....Nikako sega..I jas ne bi veruvala na flaster ama postoi mi kaza edna osoba sto go koristi...Mislev deka znae nekoja od vas pa da ne upati malce user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Контрацепција
25.5.2013 0:00:16   
Annet
jas prv pat slusam ,ama ako navistina e toa lekot,navalete zeni hahahahahah
zimi se,za spirala nekako ne mi se prai kef,za kondomm,stoznam....ama mora....e sea izgleda kaj nas najdobro funkcionira zastita-SPIJ SAM.i onaka 16 meseci spieme baska hahahhahahaa,ja so I mm sam

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Контрацепција
25.5.2013 0:05:29   
kikicka
Е добро бе па нека не свршуваат во вас и готово.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Контрацепција
25.5.2013 14:51:07   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Е добро бе па нека не свршуваат во вас и готово.


pa takov bese planot ama mu izbega, ne bese namernouser posted image

za flasterot citav na net, se lepi na sekoi 7 dena 3 pati vo mecesot, se nosi non-stop i potoa se pravi pauza od 7 dena za vreme na ciklus, ispusta hormoni koi preku kozata se vnesuvaat vo krvotokot i toj bi trebalo da bide zamena za kontraceptivna tableta, no poprakticnen da ne mu ja mislis sekoj den
no toa ne e za mene, ne smeam hormonska terapija da zemam

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Контрацепција
25.5.2013 16:16:39   
Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Е добро бе па нека не свршуваат во вас и готово.

i kaj nas e ova nevozmozno zosto eakulacijata se slucuva vo ist moment kaj dvajcata,pa vo toj slucaj bi trebalo mene da mi uskrati zadovolstvo user posted image

(Одговор на членот kikicka)
  Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Контрацепција
25.5.2013 17:16:54   
niki
i nikoj so dijafragma nikogas ne se zastituval od bremenost, da podeli iskustvo? brej sto maler sum

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali ste zadovolni?
Admin

Dali ste zadovolni od rabotata na nashite drzavni institucii koga e vo prashanje vasheto zdravje i zdravjeto na vashite najmili?

Da (10%)

Ne (40%)

I taka - I taka (20%)

Moze da bide i podobro (30%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!