|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Контрацепција
29.4.2009 15:28:43   
Еца
Контрацепцијата е неопходна ако сакате да избегнете несакана бременост и
инфекции кои се пренесуваат со сексуални односи.

Ме интересира дали користите некаква контацепција и која сопред вас е најдобра а знаеме дека има повеке:антибеби пилули,спирала,....

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Контрацепција
29.4.2009 15:46:55   
Nikolina
Elence pozdrav dos ega nisto samo kondom imame koristeno a poznavam luge koi imaat staveno i spirali ama mislam deka ne bi se odlucila na toj cekor do sega a zaza potamu neznam.inaku kako si mi ti denes user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Контрацепција
29.4.2009 16:21:32   
Еца
Подобро,подобро,ке биде...Јас после Мартина сакав да ставам спирала,но докторот само ми рече,немој ни да помислувааш,а зошто ти е?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Контрацепција
29.4.2009 18:50:50   
mila
Jas imav spirala koja mi napravi mnogu zdravstveni problemi,od moe licno iskustvo bi sovetuvala da ne ja koristite,sepak sekoj odlucuva za sebe.user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Контрацепција
30.4.2009 14:37:25   
mami
ние сме со кондом 90% од времето и покрај тоа што пиев анти беби некои 5 месеци(заради лицето) сепак кондомот ми е најсигурна работа- тука е кога ти треба, го гледаш, сигурен си дека си ја завршил работата како што требаuser posted image

(Одговор на членот mila)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Контрацепција
6.5.2009 23:07:23   
fibimk
Jas sega planiram da pocnam so kontracepcija....zaradi normaliziranje na ciklusot.Treba da pravam kontrola.....zosto imam tenok endometrium....pa mozdake mi preporaca kontracepcija.Sum cula i ubavi i losi raboti za  hormonite,taka sto malku se dvoumam......
Za taa cel planiram da napravam dopler test za krvotokot...zosto nedaj boze moze da dojde do otrgnuvanje na nekoj del od krvniot sad kade e natalozeno i da predizvika udar!I pisuva vo samoto upatstvo....vo kontraindikacii........Sepak treba opreznost......
Samo edna korekcija mala.......ne stitat tabletite od preneslivi bolesti...nitu pak spiralata...samo kondomot!Dodeka hormonite 99% so sigurnost sprecuvaat bremenost.

_____________________________

You have to have a darkness....for the down to come!!!!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Контрацепција
12.5.2009 17:57:32   
niki
Kondom e zastita od bremenosti i prenoslivi bolesti, ama HPV na primer moze i so kondom da sse zakaci.
Jas posle bremenosta sakav da stavam spirala bidejki piluli nesmeam poradi HPV i praev muabet so ginekologot togas bese nekoj period koga mi rece nemalo spirali nigde da se kupat i na toa si ostana.

(Одговор на членот fibimk)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Контрацепција
12.5.2009 18:02:07   
Еца
Ники не знам зошто но слушнав неколку  негативни искуства од жени кои имале спирали,баш ќе прочепкам и ќе најдам соодветни информации колку спиралите се препорачливи да се користат.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Контрацепција
29.5.2009 8:00:08   
Еца
Појавата на инфекциите кај жената е резултат на комплексни случувања и зависи пред се од видот на инфектот, афинитетот на инфективниот агенс кон некој орган и одбранбениот систем.

Ризикот е висок кај жени со спирала како контрацептивно средство, поради можноста отворениот канал на грлото на матката да биде постојано влезно место за бактериите, кај жени што користат контрацептивни средства, поради промената на секретот на грлото на матката предизвикан од употребата на пилулите. Другите контрацептивни средства - кондоми, дијафрагми и хемиски бариери се посигурна заштита од појава на инфекции во малата карлица.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Контрацепција
12.6.2009 7:43:57   
Еца
Итната или посткоитална контрацепција го пречува имплантирањето на оплодената јајце клетка на ѕидот на матката.Луѓето често прашуваат која е разликата меѓу медицински абортус и итната контрацепција. Додека со т.н абортус се прекинува веќе настаната бременост, со пилулата "ден потоа" се спречува нејзино настанување. Исто така постои разлика во фармаколошкиот состав. Медицинскиот абортус се прави со антипрогестин мифепристоне (РУ 486), пилулата содржи прогестин или комбинација на естроген-прогестин. Пилулата "ден потоа" не може да се користи за прекинување на веќе настаната бременост.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Контрацепција
15.6.2009 13:45:30   
biljana*
vaka jas sum nova na forumot...i nz kade da se obratam
Imam 20god. i za prv pat imav odnos so deckoto.Imame zastiten odnos,stalno so kondom, no toj svrsuva vo mene.Dali mozam da ostanam bremena? ve molam daj te mi sovet
poz4e

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Контрацепција
15.6.2009 13:55:12   
Еца
Биле сакаш да ни кажеш дека имате односи со кондом и во него свршува твојот дечко?Можеш да останеш бремена само доколку кондомот се скине во текот на сексуалниот однос или ако пред тоа е оштетен. Запомни дека 100%конрацепција не постои, секогаш го има оној 1%.За се што те интересира слободно прашувај! Млада си и мораш да се грижиш за себе и своето здравје.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljana*)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Контрацепција
15.6.2009 16:10:37   
biljana*
da, da toj svrsuva vo kondomot (vo mene), ama sepak mi e strav da ne ostanam bremena...ama sega znam deka nemozi :) (osven ako e osteten,ili skinat).
fala srcke
pozz

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Контрацепција
16.6.2009 16:11:42   
Еца
Тука сакам само да додадам дека младите кои дури сега стапуваат во сексуални односи треба многу да се информираат и читаат, зошто само така ќе успеат да се заштитат и од многуте опасно преносливи полови болести и од несакана бременост и последиците кои доаѓаат од можниот абортус.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljana*)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Контрацепција
16.6.2009 17:57:16   
Anushka
Elena, vo pravo si - no jas imam potencijalen problem so pogolemite deca: imaat devojki so koi se podolgo vreme, jas im kupuvam od vreme - navreme prezervativi, gi sovetuvem za post-koitalna kontracepcija (deka vednas treba da mi se obratat ako se posomnevaat), no sekogas stravuvam za mozna greska i skratuvanje na mnogu moznosti vo zivotot koga bi im se slucilo bebe. So sigurnost znam deka devojkite ne kazale doma za svojot intimen zivot i uste poveke mi e strav... a jas sum samo (po)majka na nivniot decko. Dali postoi nekoe sovetuvaliste specijalizirano za ovaa problematka, koe bi mozela, onaka uspat da im go predlozam?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Контрацепција
16.6.2009 18:23:43   
Боцко
мислам дека кондомот е сосем доволна заштита. барем за нас до сега завршил одлична работа и не гледам зошто тоа би се менувало, односно жм да пие пилули или да става спирали и да се доведува во опасност.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Контрацепција
30.6.2009 17:20:10   
biljana*
sakam da prasam nesto...iako mislam deka znam. Samo so vaginalen seks mozi da ostanam bremena?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Контрацепција
30.6.2009 17:36:11   
Еца
Биле во принцип да, ама никогаш не можеш да бидеш сигурна, но што е она што те мачи, кажи ни точно што сакаш да знаеш, дали од орален, анален секс можеш да забремениш или те интересира сосема нешто друго?  user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljana*)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Контрацепција
1.7.2009 13:12:52   
biljana*
Da. Dali od oralen ili analen seks mozam da ostanam bremena?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Контрацепција
1.7.2009 13:33:03   
niki
Nemozes srce slobodno goltaj, vikaat dobro bilo za tenot, a i so analen nemoze, vo matkata se slucuva oploduvanjeto, a taa osven so jajnicite nema vrski so drugite organi.

(Одговор на членот biljana*)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Контрацепција
1.7.2009 13:37:04   
Еца
user posted image Ники побрза беше од мене, иако не може јас пак само ќе и речам внимавај мила и...ништо не е 100 сигурноuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Контрацепција
1.7.2009 13:42:39   
mami
Значи вака- по консултиран гинеколог (откако убаво ми се изнасмеаuser posted image ) да олташ можеш до миле воље, убаво ти рече Ники, тука негде пишував дека е добар за тенот и за забитеuser posted image а за аналниот треба малку да внимаваш и да не се опушташ, бидејќи- тоа е течност, лесно може од едниот да допре до другиот отвор- нели сите знаеме дека можеш да останеш бремена и од предсемената течност, па и ова не ти е некоја сигурна варијанта. Значи ти уживај во сексот меѓутоа чувај се од бременост без разлика каков е сексот, знам дека е убаво кога дојде ОНОЈ момент, но доколку не сакате дете, воздржете се од него...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Контрацепција
1.7.2009 16:31:30   
Iva
Како да се одлучам за кој вид контрацепција да користам. Сите кажуваат свои искуства, разни гинеколози , разни мислења. Некои викаат спирала, некои теблети... како да се одлучам?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Контрацепција
2.7.2009 11:08:11   
katence
iva jas sve imam probano od kontracepcija i na kraj pak se vrativ ne kondom.spirala imav i ne prodolziv so nea,piev piluli kako kontracepcija no i da mi go reguliraat ciklusot po poroduvanje i niv gi koristev eden mesec i gi bataliv.za mene kondom najdobro.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Контрацепција
2.7.2009 11:27:46   
mami
Ива, пилулите можат да ти направат само лошо..јас требаше да ги пијам од сосема други причини ама гин. ми рече- само три месеци и после прекинуваме, не е здраво...кондом си е кондом..мислам никогаш нема да идам сигурна со пилули или со спирала, која знае да направи многу проблеми..

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?