|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:26:04   
amelbebe
 




ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

ИЗВОРНА ПОРАКА: amelbebe

mene mi gi vrzaa jajnicite i ic ne mu ja mislam,nema veke stop


iiiii amelbebe, kako se resi na takov cekor.
a sto ako posakas da rodis povtorno? dodusa ne znam kolku deca imas no sepak jas neznam dali bi se odlucila za ovoj vid kontracepcija.
jas imam staveno spirala i ja nosam veke 2 godini i sum mnogu zadovolna. 
[/
imam 3 deca  rodeni so carski rez,doktorite mi preporacaa    da mi gi podvrzat jajnicite, i super mi euser posted image quote]

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:29:17   
Viktori
Anнет тотално е безбедно да одложиш мензис ако имаш потреба.
Клик тука ако си несигурна.
Немаш никаков проблем, барем не со анти беби апчиња. Во овој век се безбедни, ако не биле во прошлиот user posted image

< Поракaта ја уредил виктори -- 23.6.2010 23:30:13 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:44:29   
Annet
user posted image user posted image user posted image
прочитав се
фала ти многу user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:46:26   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet
виктори обавезно ќе се избањам за тебеuser posted image


аннет, ова важи така??? user posted image user posted image
user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Контрацепција
23.6.2010 23:47:14   
Annet
важииииииииии 100 % user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Контрацепција
6.7.2010 13:05:50   
ni na
sakam da prasam nekoj koi imal prethodno iskustvo so sredstva za kontracepcija znae dali tie moze da imaat mnogu stetno vlijanie za mojot organizam bidejki sakam da gi pijam so cel da ne mi dojde za vreme na odmorot user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Контрацепција
6.7.2010 14:21:56   
Палешка РР
Здраво ни на.
Мислам ништо не може да има толку штетно влијание ако се зема кратко време, но сепак консултирај се со гинеколог, не земај на своја рака ништо. Добредојде и поздрав user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ni na)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Контрацепција
6.7.2010 14:47:15   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: ni na

sakam da prasam nekoj koi imal prethodno iskustvo so sredstva za kontracepcija znae dali tie moze da imaat mnogu stetno vlijanie za mojot organizam bidejki sakam da gi pijam so cel da ne mi dojde za vreme na odmorot user posted image


Ni na толку озборуваното „штетно“ влијанеие на оралните контрацептиви не може да се случи од нивно еднократно земање. Ако е за волја на вистината денес научниците не можат да се одлучат што е поизразено- штетните ефекти или придобивките од земањето на овие препарати.
Оралните контрацептиви не штитат само од несакана бременост, утврдено е исто така дека заштитуваат од одредени видови канцер, остеопороза, срцеви заболувања...


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот ni na)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Контрацепција
6.7.2010 15:13:03   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Здраво ни на.
Мислам ништо не може да има толку штетно влијание ако се зема кратко време, но сепак консултирај се со гинеколог, не земај на своја рака ништо. Добредојде и поздрав user posted image



potpis

za istata cel gi imam pieno 1-2pati , dobro gi podnesuvav i na odmor si bev raat

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Контрацепција
17.7.2010 16:14:50   
fila
sega ke odam na odmor  i bas za nekoj den treba da dobijam menzis  a sum cula deka ako pijam kontraceptivni tableti  menzisot moze da se pomesti  ve molam dali nekoja od vas znae da mi kaze kakvi tableti da kupam sto ne se premnogu hormonski  ova veke ednas sum go pravela  ama mnogu odamna i neznam kako se vikaa tabletite  ve molam za pomos

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Контрацепција
17.7.2010 17:19:20   
Viktori
фила има систем како треба да се пијат таблетите. треба сите 21 да ги испиеш од првиот ден на менструацијата и да продолжиш + толку колку што ти се потребни денови, а не сега да бапнеш неколку колку да ти се одложи... не знам.. а да се јавиш на гинекологот или барем на општ лекар набрзински??

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Контрацепција
18.7.2010 19:01:36   
brineta88
Меинтересира дали јас можам да пијам антибеби пилули дека го дојам филип ама само пред спиење и само една доза дали би му штетело на филип дали знаете

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Контрацепција
6.8.2010 1:23:43   
limi
Здраво сакам да ве прашам дали таблетките Primolut Nor имаат контацептивно дејство, некој контраиндикации и како да се примаат. Инаку јас ги земав на своја рака без консултација со гинеколог. Ве молам некој нека пиши

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Контрацепција
6.8.2010 1:42:26   
Тања РР
Лими дефинитивно  не е препорачливо да земаш хормонска терапија на своја рака. Всушност не знам каде си ги набавила но во аптека не би смеело да ти ги дадат без рецепт.
Да ти одговорам на прашањето, да, Примулут Нор може да се користат  за спречување на несакана бременост. Главни контраиндикации се (значи не смеат да се примат во случај на) бременост, заболувања на црн дроб, крварења од непозната причина и артериски заболувања.
Ти препорачувам да посетиш гинеколог и заедно да одберете контрацептивно сретство кое најмногу ти одговара. Тој ќе те советува и за дозирањето.

Секое добро и добредојде на РР.



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот limi)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Контрацепција
6.8.2010 15:02:40   
limi
Ви благодарам на одговорот. Ги зедов да аптека ми рекоа дека само тие можат да ми ги дадат без рецепт, бидејки побарав нешто за одлагање на менструација. Но сакав да знам дали штиттат и од несакана бременост. Во секој случај ви благодарам. Поздрав

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Контрацепција
6.8.2010 15:14:26   
Тања РР
Ако си го земала за одлагање на менструацијата не се потпирај на неговото контрацептивно дејство и продолжи си со друг метод на контрацепција бидејќи потребно е да се почне неговото пиење од првиот ден на циклусот. Ако не се запази тоа заштитата не е сигурна.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот limi)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Контрацепција
31.8.2010 14:46:53   
Maja06
Zdravo, mi treba vasa pomos i sovet
Na ginekolog mi preporacaa kontracepcija poradi problem so policisticni jajnici i mnogu jak PMS!! Sakam da prasam dali nekoja od vas gi ima koristeno YAZ kontracepcija i kakvi efekti ima pojaveno kaj vas?? Iskreno mi e dosta strav od nuspojavite koi mozat da gi predizvikaat od edna strana a od druga strana moram nesto da koristam!!

Vi Blagodaram

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Контрацепција
23.10.2010 8:25:37   
BONO
Najdobra najeftina najsigurna i najstara kontracepcija so stolce i ogledalce: partnerot e kacen na stolce i koga na ogledalceto ke vidite deka gi prevrtuva ocite go butkate stolcetouser posted image

(Одговор на членот Maja06)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Контрацепција
23.10.2010 8:41:24   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: BONO

Najdobra najeftina najsigurna i najstara kontracepcija so stolce i ogledalce: partnerot e kacen na stolce i koga na ogledalceto ke vidite deka gi prevrtuva ocite go butkate stolcetouser posted image



user posted image user posted image user posted image

Три пати читам и ништо не разбирам. Ајде убаво објасни BONO што значи ова?


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BONO)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Контрацепција
23.10.2010 9:50:30   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: BONO

Najdobra najeftina najsigurna i najstara kontracepcija so stolce i ogledalce: partnerot e kacen na stolce i koga na ogledalceto ke vidite deka gi prevrtuva ocite go butkate stolcetouser posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Објасни плиссссссс user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот BONO)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Контрацепција
23.10.2010 19:19:37   
BONO
Odgovor od BONO za tie sto ne go razbraa najstariot i najefikasen metod na kontracepcija:znaci partnerot e kacen na malo stolce i ima odnos so partnerkata koja preku ogledalceto budno go prati partnerot vo oci i koga ke vidi deka gi prevrtuva cudno ocite vednas so nogata mu go butka stolceto pri sto partnerot pagja  i odnosot vednas se prekinuva so sto se sprecuva sekakva ejakulacija vo zenskiot polov organ znaci ne e mozno da dojde do nikakvo oploduvanje na partnerkata.Mislam deka ovoj pat bev pojasen.user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Контрацепција
24.10.2010 10:20:47   
Martins mom
Ауууу БОНО фала ти многу што ми го разубави денотuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Не можам да престанам да се смеамuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Значи потребни реквизити за заштитен секс се столче и огледалцеuser posted image user posted image user posted image user posted image
Ај ако успеам да го наговорам мм, може ќе го пробаме и ова
п.с Ето го мм до мене, не можам да го освестам од смеењеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот BONO)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Контрацепција
24.10.2010 10:40:04   
Палешка РР
Е ова ти се вика македонска контрацепција user posted image  user posted image  user posted image



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Контрацепција
24.10.2010 19:44:08   
Saturn
Пред една недела отидов кај мојот гинеколог во Систина да се консултирам за контрацепција, му кажав дека размислувам за спирала и да ми ги каже несаканите ефекти, лошите страни. Ми рече дека во принцип е против спирали, но дека типот на спирала Мирена е многу ок, и дека ја препорачува, имала и некој дополнителни позитивни ефекти (покрај контрацептивниот). Е, се изненадив малце за сумата во аптека скоро 9000 денари (порано биле дупло поскапи!!!).
Планирам да ставам, само да потсоберам пари user posted image и да бидам 4-5 дена од циклус. Викаат дека аплицирањто на спиралата не болело user posted image
Сепак, не сакам да ми се случи несакано да останам трудна и да абортирам, мислам дека тоа ќе ми остави траен емотивен и психички белег.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Контрацепција
24.10.2010 23:19:08   
BONO
Ako nemate dosega rodeno ne se preporacuva spirala moze da dojde do infekcija i da gi osteti jajniciteuser posted image sepak prasajte si go vasiot ginekolog za ova ,a prasajte i na drugo mesto niv vo interes im e da zemat pariuser posted image

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?