|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пролив
12.10.2010 13:52:01   
lukas
znaci da ja otvoram tabletata i da ja izmesam so mlekoto mozi taka ?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Пролив
12.10.2010 13:54:32   
lukas
a paleska nema nigde vo nikoja apteka lineks???

i diastop e isto kako i lineksot isto se dava,a oti mi rece pedijatarot da zemam neznaj ta deka nema ili ?aman veke,vaka mi pravea i so koga pravev terapii so pregnilot nigde nemozis da go najdis a ti velat odi zemi,nemase apteka koja ne ja pominav...


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Пролив
12.10.2010 13:55:56   
Палешка РР
Незнам во Прилеп немаше никаде Линекс, пред еден месец. Исто е Диастоп и Линекс, исто се пијат, колку ти рекле Линекс, толку Диастоп. Можеби во Битола има, побарај си.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 12.10.2010 13:56:17 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Пролив
12.10.2010 13:57:32   
lukas
oki,paleska fala mnogu,ako ima nesto da prasam posle mm mi ke kupi pa ako ima nesto tuka mi ste vie...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Пролив
12.10.2010 14:03:02   
Octavia
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

znaci da ja otvoram tabletata i da ja izmesam so mlekoto mozi taka ?


Da, jas ja mesav so moeto mleko, mi rekoa moze i so vodicka, kolku da moze da goltne.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Пролив
12.10.2010 14:06:31   
lukas
fala...pozz,vi zdosadiv  ama koga neznae covekuser posted image ...hehh

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Пролив
21.10.2010 10:59:56   
Sara
Ние сме долго време на антибиотик и сега од вчера почна да ми одбива да јаде и потечно и често да кака, а сабјале и ми поврати тоа што (со сила едвај) го изеде.
Кој пробиотик може да му го дадам кога се пие антибиотик и да му го спречам проливчето, сабајле му дадов пола Линекс, а Пролајф како се дава? се работи за 13 месечно дете?

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Пролив
21.10.2010 11:08:00   
oliva
sara prolife mozes celo sisence da mu go dades ,ne e problem samo odvrti go sisenceto tocno kako sto treba za da gi prime site bakteriii

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Пролив
26.10.2010 23:02:04   
nadica
user posted image user posted image user posted image  и ние се бориме со пролив
надица во петокот имаше и само што се среди сабота и недела, вчера беше ок а денес ете ти ја пак пролив user posted image
незнам од што може да и е user posted image  а вчера и денес и ми поткашлува само се надевам дека го нема закачено новиот вирус user posted image user posted image user posted image  инаку и во петокот и вчера и денес си дојде со вода во шишенцето наместо сок а мислам дека им ставаат директно од чешма а надица откако е родена пие само флаширана вода
можно ли е од водата? user posted image
утре ќе правиме пауза од градинка се надевам на подобрување бидејќи сега пред спиење и дадов линекс

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Пролив
26.10.2010 23:32:59   
Тања РР
Гушки за малата Надица, побрзо да и помине.
Давај и јогурт или кисело млеко за да и се обнови микрофлората и бидете на диета (сигурно веќе си знаешuser posted image ).


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Пролив
26.10.2010 23:38:19   
nadica
абе знам user posted image  кога си лично засегнат од некој проблем туѓото мислење и совет се секогаш добредојдени
инаку јогурт и давам деновиве пие минимум по 200мл а за диетата и не баш ориз даваме со сила, варен компир само што ќе го види вика „сакам дуго учкам“ бисквити грицка ама малку така да давајте предлози

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Пролив
26.10.2010 23:45:42   
Maca25
надица, не и давај овошни сокчиња, подобро свари и некое чајче отколку сок. Јас на нина и давам банана да јаде кога има пролив и бисквити, затоа што компир не јаде. Или пак и варам компир, го пасирам и во него ставам неколку лажички јогурт или кисело млеко, па така и го давам - само на овој начин го јаде. Попара- лепче и кисело млеко. Сега не ми текнува нешто друго.
Инаку мајка ми ми кажа дека е убаво да се дава по неколку капки лимон за пролив, и тоа на неколку саати по неколку капки во лажичка, ама воопшто не ја ислушав до крај зошто. Баш ќе ја прашам утре.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Пролив
26.10.2010 23:52:26   
Џесика
За пролив проверено ти е чај од шипка, нас одма ни се среди проливчето

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Пролив
27.10.2010 0:07:41   
amelbebe
Nadice,ako mozes da najdes susena kora od kalinka i da i svaris caj,toa ti e najefikasno za proliv,provereno 100%user posted image user posted image pobrzo da ozdravite,i slobodno mozes da i dades banana ke ja stegne,barem kaj nas e taka

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Пролив
27.10.2010 0:17:55   
Maca25
Јас имам сушена кора од калинка (односно имам калинки стари по 5-6 години што ги користам како украси по дома). Една ми падна и ми се скрши, ама ја зачував во тегличка за секој случај ( за пролив).
Надица, кажи како да ти ја пратам user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Пролив
27.10.2010 0:48:44   
Тања РР
Сок од боровинки или трнинки исто така е многу ефикасен при проливи.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Пролив
27.10.2010 10:23:51   
nadica
ви благодарам на советите user posted image user posted image user posted image  инаку еве утрово е добра сеуште не била во wc се напи малку јогурт и касна 1 бисквита
се надевам дека ќе се среди

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Пролив
28.10.2010 14:38:27   
nadica
вчера бевме добри ама синоќа пак пролив и се чудам јас зошто како. па добра беше. ништо не сум и дала.... а свекор ми вика па додека беше доле побара и дадов млеко обично малку и го стоплив испи околу 200-250мл (инаку надица кога и нудам со сила пие максимум 100мл) user posted image user posted image user posted image
мислев дека во тој момент ги сменив сите можни бои на лицето за да не почнам да се карам user posted image user posted image user posted image  
и еве и денес е добра па се надевам дека нема да и дадат пак нешто што сега не треба да го јаде/пие

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Пролив
28.10.2010 14:41:03   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Инаку мајка ми ми кажа дека е убаво да се дава по неколку капки лимон за пролив, и тоа на неколку саати по неколку капки во лажичка, ама воопшто не ја ислушав до крај зошто. Баш ќе ја прашам утре.



свеки го рече истото поради витаминот ц кој го стега организмот

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Пролив
12.12.2010 18:14:16   
mamii
ve molam za pomos......user posted image
so moeto 5 mesecno bebence  ne sme imale problem so stolicata od koga i e rodena...no ete poslednite 3 dena pocna da kaka zeleno(2-3 pati dnevno) i so cudni parcinja vo stolicata, odnosno nesto vo kafeava boja vo vid na konci ete takvi cudni nekoi ili kako da vi kazam potocno kako onie od bananta sto gi ima pod lushpata ne znam kako da gi opisam ama krajno sum zagrizena dali nekoj od vas imalo vakvo iskustvo????
inace se uste sme na doenje bez dohrana, samo sme probale sokce od iscedeno  jabolko i krusa....

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Пролив
12.12.2010 19:28:03   
Octavia
После било каков додаток во исхраната, па и со сок. може да се смени (и се менува) бојата и густината на каката. Тоа што само со доење каката треба да биде златножолта или со боја на сенф, после не важи. За другиот проблем, тоа што викаш како кончиња темни, ние сме немале (значи ова е од втора рака информација) имаше бебето на една другарка и лекарката и рекла вака „Ништо страшно, може од некое капиларче да е.“ user posted image

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Пролив
12.12.2010 21:19:58   
mamii
eve me povtorno....
vo vrska so nasiot problem pobarav na internet i eve so najdov.....
pricinata na takvata pojava vo stolicata bila BANANA ta....epa sega mi tekna deka mu dadov i banana:)
ova go pisuvam za da ne panicat i ostanatite majki oako i mene znaci doklku zabelezuvate t.n black worms-ili crni crvi vo pogolem broj vo stolicata na vaseto bebe, a prethodno ste mu dale banana, ne grizejte se to bilo samo od bananatauser posted image
ti blagodaram Octavia na odgovorot.....

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Пролив
10.1.2011 11:15:46   
sreknica
zdravo mamicki,barav tema no ne najdov za nasiot problem i moram tuka da se pisam .Moeto bebence 8 meseci veke tret den kako sto kaka tvrdo i e mnogu crno,poslednive denovi mu imam dadeno kasicka od crna sliva i crn patlidzan vo kompirce i morkovce ,dali e od toa ili mozebi e nesto drugo .ve molam dadete mi sovet dali i vas vi se ima sluceno isto ili da odam na doktor pozzzz

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Пролив
10.1.2011 11:36:57   
Viktori
срекница клик тука има дискусија за запек кај бебињата.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот sreknica)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Пролив
18.1.2011 16:41:14   
Bilence!
zdravo moeto bebce ima eden mesei edna nedela i od vcera imase mnogu  tecna stolica mislam deka ima proliv od vcera i bojata na prolivot e temno portokaleva i zaprimetiv malce krv vo ednata pelena inace pokka samo 3 pati od vcera do denes dali nekoj znae za sto stanuva zbor mi e mnogu strav i ke vidam denes kako e i ke go baram doktorot da mi kazi so da ppravam inace go dojam i nekogas retko mu davam dohrana  koke e gladno a jas nemam dovolno mleko

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?