|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пролив
31.5.2014 15:55:43   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Пред некој дознав дека чајот од лушпата на калинка неверојатно помага при пролив, како за деца, така и за возрасни. Кога ќе ја излупите калинката лушпата не фрлајте ја, туку оставете ја да се исуши и кога ќе ви затреба направете чај. Линекс не ви е потребен. Јас сум кога може за овие природни лекови, не сум многу за хемијаuser posted image

jas znam deka i caj od sipinki ima povolno dejstvo kaj dijarea.nie imame 14ipol neseci i od vcera popladne dosega samo kaka.nekogas epten tecni kaki nekogas pogusti no bas cesto kaka.user posted image duri gazeto mu e zar od kakite.samo go mackam so kantarionovo no za prolivot care...?.. user posted image mu dadov 2 pati lineks no pak e isto sega prigotvuvam rastvor hummana pa ke vidime

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Пролив
2.6.2014 22:20:01   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

vakva tema ima za kakanjeto kaj bebinjata no mojot problem lezi vo KAKANJE KAJ MALI DECA user posted image znaci vaka: imam problem pa molam za sovet.maloto (koe ima 14 meseci) mi fati proliv mu davav lineks samo 2 pati mleko ne mu davav vnimavav na ishranata i mu pomina istata den, no vekje narednata den deteto se kakat po 7-8 pati na den da ne recem mozebi i povekje.ama ne e proliv.vekje 2 dena taka.drugi problemi nema si jade kako sto jadese temperatura nema se e vo red ama sepak me zagrizuva.dali nekoj imal takov slucaj ?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Продолжи да му даваш линекс, или некој друг пробиотик, од тоа нема да има штета, нека му се регулира цревната флора.




ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


fala na sovetot za situacijata



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Пролив
26.9.2014 14:25:48   
Ilina87
Ај Ве молам кажете што може да се дава за пролив кај 11 месечно бебе, мислам и на лекарства и на исхрана. user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Пролив
26.9.2014 14:35:55   
miana
Можеш Линекс јуниор ( кесичките )
МОжеш да земеш електролити на хипп ( она сокчето од тиква ОРС )
Сок од морков чист - хипп
Супа од подравка, можеш во неа да ставиш двопекче да омекне и да даваш ( онаа со петелот - верувам дека имаш давано пилешко месо досега )
Печено јаболко ( во рерна печено )
Варено компирче
Банана
Бистар 100% сок од јаболко
Ориз печен, варен
Поздрав

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Пролив
26.9.2014 14:42:48   
Ilina87
Фала Miana за брзиот одговор. Многу сум загрижена. Проблемот е што и слабо јади, компир и ориз со сила јади, а течности воопшто не пие, ни вода ни сок ни чај, само млеко пие.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Пролив
26.9.2014 14:49:12   
miana
Свари супа од таа со петелот, надроби двопек и давај..Таа е многу вкусна супа и е исто како електролит, ја задржува течноста во организмот, а при вакви ситуации многу е важно да не ти дехидрира детето.
И бананата има витамин К, тој ја задржува течноста , можеш и банана ( барем таа ја сакаат сите деца ) Линекс обавезно давај..Се надевам ке се опоравите брзо. Внимавај и брои ги столиците на детето, ако претера носи на лекар.
Поздрав и побрзо да се опоравите

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Пролив
26.9.2014 15:54:30   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Свари супа од таа со петелот, надроби двопек и давај..Таа е многу вкусна супа и е исто како електролит, ја задржува течноста во организмот, а при вакви ситуации многу е важно да не ти дехидрира детето.
И бананата има витамин К, тој ја задржува течноста , можеш и банана ( барем таа ја сакаат сите деца ) Линекс обавезно давај..Се надевам ке се опоравите брзо. Внимавај и брои ги столиците на детето, ако претера носи на лекар.
Поздрав и побрзо да се опоравите

Си најдов грешка - бананата е богата со калиум, а клиумот ја задржува течноста во организмот...


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Пролив
26.9.2014 16:11:53   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Проблемот е што и слабо јади, компир и ориз со сила јади, а течности воопшто не пие, ни вода ни сок ни чај, само млеко пие.

Илина гледај колку што можеш помалку млеко давај и, бидејќи и тоа не чини баш за пролив, а ако ептен ти бара, јас во тој случај на М кога имала проблем со мешето сум и давала млеко разредено со вода. Не знам и тоа колку е во ред, ама јас ете така сум правела.
Побрзо опоравување user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Пролив
26.9.2014 18:32:02   
Ilina87
Фала женски за советите. Му дадов пролајф пола шишенце и дека е прегладен изеде еден компир и банана. Млекото му го намалив, инаку на адаптирано млеко сме уште, поздрав.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Пролив
27.9.2014 13:49:13   
sandriana RR
Мене досега најдобро ми се покажа пробиотик Нормиа, за сите стомачни проблеми. Се раствора во вода, чај, јогурт, па и млеко, и има многу брз ефект - барема кај ќерка ми досега.
Илина87, се надевам денес сте подобри.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Пролив
27.9.2014 17:55:36   
Felly RR
Илина, јас ете изуминв на која возраст сте, но сепак и адаптираното може поретко да го направиш, а секако и пролајф и нормиа се одлични за во ваква ситуација. Пиши ни како сте денес.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 236
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?