|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пролив
30.3.2012 19:04:37   
arh_diz
Bombica od kajsiite e sigurno , ako ednas imal proliv ne e nisto strasno i nemora nisto da se dava barem taka na mene mi ima receno pedijatarot.M ima proliv od kasickite modra sliva i krusa

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Пролив
30.3.2012 19:13:03   
bombica
Се надевам дека е од кајсиите.Му дадов пролајф пошто колку што знам пробиотикот е корисен и онака да се прима а не само кога се има проблем со столицата или грешка сумuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Пролив
30.3.2012 20:26:14   
kikicka
Бомице а да му дадеш нешто против пролив?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Пролив
30.3.2012 22:47:58   
bombica
Кикичке му дадов пролајф ама не е од јадењето туку од аптамилот.Најдовме хипоалергено и од вечерва пак се вративме на тоа.Овие 2 недели додека пиеше обичен аптамил по цели ноќи се траќа изгледа мешето го болело.Евего вечерва и егземот му вивнаuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Пролив
5.7.2012 21:01:56   
Ljubovce
Luge prolivot ne ubi,4 dena mi se maci siroto i ne mu pominuva,na den ima po 6 -7 stolici,od sabajle prvite 2 pati cist proliv posle toa ne do tolku,se nerviram epten,go nosev ikaj maticnata ama nisto posebno ne mi kaza,pie nekoj prasok na dr,wolz ama nesto nema rezultati,me faka strav neznam sto da mu pravam,baram nbekoj lek od ringerajki :)

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Пролив
5.7.2012 22:50:34   
Natuska85
Љубовче не се зафркаваај со пролив,многу е 6-7 пати.Однеси го на лекар направете испитувања.Во меѓувреме давај орс на хип и многу течности да не дихидрира детето.Да не те плашам ама јас имам уплав од пролив и повраќање.Ми преврте очи user posted image ,многу малку му требаше за да дехидрира.Нашето на крај излезе рота вирусuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Пролив
5.7.2012 23:52:55   
kikicka
Љубовче ако сте во Нг. носи го кај др.Наце или во Кавадарци само не во болницата!!
Сигурно го има фатено стомачниот вирус.Давај му вода и електролити а од храна само компир,банана ориз.АМА обавезно однеси го на лекар.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Пролив
6.7.2012 15:01:40   
Ljubovce
Tamu ne zatekna ama si dojdovme vo sk,ke vidam i denes ako nema podobruvanje do vecer ke go nosam na klinika,samo to ai mu davam oriz,banana,kompirce,a od tie elektroliti ima li za bebe od 8 meseci?vo atpeakata mi rekoa od 1 godina nagore bile.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Пролив
6.7.2012 15:19:04   
Natuska85
Јас давав вакви електролити на хипп на 7 месеци негде.Носи го сигурно до вечер ако продолжите со проливче.Може да е и само вироза некоја ама ти да си бидеш мирна.

user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Пролив
7.7.2012 13:45:43   
Bethany
РР мамички, помош! Моето бебе имаше пролив пред два дена, после тоа немаше и еве од сабајле пак првите две столици му се ептен меки и третата е веќе како вода само. Му излегоа и единица и двојка горе пред неколку дена, и еве гледам сега и друга единица како да пробија, можно ли е до запчиња да е или што? Се мислам што да правам, еве викенд не фаќа, докторка нема да е на работа, да ли може и треба да му дадам нешто на своја рака а да не му штети или не? Кога треба да бидам загрижена? Инаку , да одбива и храна па и тоа поврзувам со заби. Има ли неко овакво искуство, совет?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Пролив
7.7.2012 14:13:32   
kikicka
Ај земи му електролити или некапие повеќе течности. И давај,компир варен само или ориз,банана се ова чисто варено. К.млеко не,избегавај млечни производи,мене кога ми фати ни млеко не и давав едно 5 дена,давав чај,и ако станеше сабајлето јадеше банана. Ти сега за викендот давај му само ова и земи си линекс против пролив или Пролајф капсули-пастили и електролити.
Јас и давав Линекс ,капсулата ја растварав во вода и со лажичка сакало нејкело мора да пие.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Пролив
7.7.2012 14:25:34   
Bethany
Фала, Кикичка. Ама проблем ми е што и течност слабо пие, одбива поради заби вероватно, иако му давам тоа со клунче. Штом почна заби да изглегуваат млеко воопшто не пие, сокови никогаш нејкеше... Ако нејќе да јаде вкусни кашички, како ли само да му дадам варен ориз тогаш user posted image Ах бре, деца.....
ќе земам линекс да имам за секој случај ако не се стабилизира. Едвај на сила му дадов банана да изеде.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Пролив
7.7.2012 14:32:48   
kikicka
Ти земи Линекс и давај му,тоа само од себе нема да се стабилизира,нарушена му е флората мораш нешто да дадеш. Ке ги испие силум,со лажиче едно по едно барем да не дехидрира ке напри полошо,знам дека е мачно го поминав ,ние завршивме во болница од проливот. А оризот можиш малку сол да му ставиш или ориз и компир давај. Бискоти и ориз благ нешто така ке комбинираш,по малку ако треба на секој саат нуди му по 2 лажички јадење,ме свакаш нели?

Ама за течноста ке го форсираш,ке ти дехидрира,сок немора дапие,вода или чај.Од сокови само јаболка чиста,мене лом ме направија тогаш,ми рекоа будала сок никаков освен бистар.Ајас и дадов од ананас.

Фати му ред ушпте одма,земи си тоа и види како ке е до утре,ако линексот треба да седаде сред вечер додека спие ке го раствориш во шише како за млеко ама со мнг.малку вода и таман ке го цицне во сон.За да не го растуриш редот на терапијата.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Пролив
7.7.2012 14:47:14   
Maca25
Prolife капсули за мало бебе не. Има раствор некој наменет за деца. Значи ако има ептен пролив, Prolife и линекс заедно.

И варен компир или ориз, малце јогурт, слатко млеко (АД или кравјо) никако, благо не, овошје не - може банана само. Ако јаде банана, линекс капсулата може да ја ставиш внатре. Тешко е, ама мора да му се стабилизира столицата.

Нина е поголема па јас сега и давам и по некоја коцка чоколадо за готвење и леблебија. Ем нешто става во стомак, ем и престанува проливот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Пролив
7.7.2012 14:56:02   
kikicka
Мацо за пролајфот капсулата ,во Зегинми рекоа дека биде за деца тоанекои си пастили е сега,може и прашокот ,незнам може капсулите се за деца од 1 година.Којззнае !

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Пролив
7.7.2012 15:01:34   
Maca25
Нели има една ампула пролајф и пастили?!! Е ампулата е за деца. Јас барем таква купувам за Н. И давам една дневно 3 дена, и ако после 3 дена уште има пролив, ја носам на лекар.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Пролив
7.7.2012 15:06:32   
kikicka
Незнам,јас пастилите несум ги земала досега,имав од прашокот ама не иделуваше баш дека го поврати и јас така ја однесов одма на дежурен во болницата. А линексот и го давав т.е уште во болницата тоани го даваа и после откако и престана 1 недела ми рекоа да давам т.е уште една паковка да потрошам. и толку user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Пролив
7.7.2012 18:38:28   
Ljubovce
Sega imame nov moment.kakite ne se tolku voda ama nekoja temno zelena boja so belo izmegu i mnoguuu ligavo...znae li nekoj sto moze da e ova??? se javiv kaj maticnata mi rece ponedlnik na mikro da odime, user posted image user posted image ima li neoj slicno iskustvo???

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Пролив
9.7.2012 12:41:42   
vezilka RR
Дечки помагајте. Деновиве имаме проблем и со столицата, нешто проливче..уствари и не знам дали е пролив, не знам како тоа изгледа кај деца од година ипол, досега не сме имале, тој кака почесто во денот од вообичано, малку по меко, ама не е воднесто и со зеленкаста боја.
Што да му правам? Дали да воведам рестрикција во исхраната?

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Пролив
9.7.2012 12:52:08   
AnnaMolly RR
Пролив е ако кака многу почесто, на пример на 30 минути, на 40 по еднаш, па и почесто. Ако се искакал 3-4 пати во денот потечно од вообичаено, мислам дека не се смета за пролив.

Колку за да му се стабилизира столицата давај му компирче, ориз, банана... Нема потреба којзнае колку рестрикции во храната да му правиш. Можеш денес млеко да не му даваш, само чајче (и тоа не мора топло, може и ладно).

Ама сепак мислам дека малку потечна столица не значи веднаш дека станува збор за пролив. Може и деновиве ако повеќе бил на течна храна од тоа да му е. Ако јадел повеќе супи, манџички и слично.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Пролив
9.7.2012 13:09:31   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Sega imame nov moment.kakite ne se tolku voda ama nekoja temno zelena boja so belo izmegu i mnoguuu ligavo...znae li nekoj sto moze da e ova??? se javiv kaj maticnata mi rece ponedlnik na mikro da odime, user posted image user posted image ima li neoj slicno iskustvo???


срце ако имате шлаемче, може да ги има во каките...ако ти теба наша докторка пиши ми да ти дадам број домашен

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Пролив
9.7.2012 13:17:07   
arh_diz
I na M mu se slucuva da se iskaka potecno, ama ednas vo tekot na denot i utredenta normalno si kaka.Mislam deka nema mesto za panika

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Пролив
9.7.2012 13:21:54   
vezilka RR
Абе не кака до токлу често. На пример ако какал 3 пати во денот, сега кака 4 пати. Може да му е од овошјето, пошто јаде деновиве многу овошје, праски, кајсии, сливи. А и почна вода да пие, тој досега вода не пиеше скоро ич. Ајде ќе му намалам овошје, ќе сведам само на банани.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Пролив
9.7.2012 13:54:30   
AnnaMolly RR
Е, штом нормално му е 3 пати, а сега кака 4 пати ич не му ја мисли, не му крати ништо. Давај му се што си јаде нормално. Можеби вчера ако се накркал кајсии од тоа да му е.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Пролив
5.9.2012 16:20:46   
majka na eva
мајки кажувајте некое "чаареuser posted image " Ева веќе 4 дена има проливuser posted image ,па згора на тоа и не сака да јадеuser posted image .сабајле ја носев на лекар и ни даде суспензија(АМПУЛИ) за регулација на цревната микрофлора proLIFE,SMECTA,се растворале во 50мл вода,и плус сируп Тримоксазол.а друго што е проблемот ми рече пресно млеко НИКАКО!а Ева не цица,туку пие козјо млеко,и сега ајде не смеам.а друго не сака да јаде-одбива.сабајле и дадов кисело млекце,ама многу малку изеде,потоа варен компир-пак не сакаше,сега оризче-истата приказнаuser posted image овошје исто така не сум смеела да давам!а сите сокови се овошниИ јас сега што да давам?не ми објасни убаво,а пак и јас набрзина не ни прашав ко што треба,и не знам сега што смеам да давам.ај пишете набрзина ВЕ МОЛАМ

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?