|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пролив
18.1.2011 17:30:04   
mila mama
Биленце можно е да е и од адаптираното млеко, да пројавува некоја алергија на млечниот протеин. Најдобро оди и консултирај се со доктор.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Bilence!)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Пролив
18.1.2011 18:13:25   
misticia
Научив нова финта

може некој ја пишал не читав по темата

неполна голема лажица нишесте да се раствори во едно филџанче ладна вода што ја пие детето, и тоа да се дава по една голтка на секои 5 мин да пие, нема вкус и мирис не е грозно

докторката ми потврди

ќерка ми има 3 години
за помали прашајте доктор мада мислам дека може и за бебе

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Пролив
18.1.2011 18:15:53   
misticia
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

абе знам user posted image  кога си лично засегнат од некој проблем туѓото мислење и совет се секогаш добредојдени
инаку јогурт и давам деновиве пие минимум по 200мл а за диетата и не баш ориз даваме со сила, варен компир само што ќе го види вика „сакам дуго учкам“ бисквити грицка ама малку така да давајте предлози


палента сигурно ќе сака

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Пролив
16.2.2011 11:36:46   
NINYSKA
nie imame prolivce veke 10 dena i nz sto da mu davam ima samo 3 meseci...za orizova voda doktorot vika bilo malecko usteuser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Пролив
16.2.2011 12:18:21   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: NINYSKA

nie imame prolivce veke 10 dena i nz sto da mu davam ima samo 3 meseci...za orizova voda doktorot vika bilo malecko usteuser posted image

Dokolku ste na doenje probaj ti da smenis nesto vo ishranata

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот NINYSKA)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Пролив
20.2.2011 16:15:45   
Nadezna
Damjan se posomnevav deka im aproliv vcera, sreka greska sum bila, doktorkata mi kaza da kupam Bacilos Infantis, (pozitivni bakterii )prasoce za stolica.
Ama jas na kesickite koi se roze so mecence procitav deka se probiotici i deka se za mrzliva stolica.
Toa znaci deka uste pojse ke go protera deteto? Mrzliva stolica e zapek?'

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Пролив
21.2.2011 12:42:46   
mila mama
Надежна, за пробиотиците можеш повеќе да прочиташ тука.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Пролив
9.5.2011 11:27:17   
Maca25
Во саботата Нина имаше цел ден течна столица и се жалеше на стомачето, дека ја боли. По препорака на Џесика и дадов Лиобиф ампули, и тоа само еден ден, значи 3 ампули, секоја меѓу оброк и се се среди.
На знам дали ја фали стомачен вирус или пак течната столица беше резултат од храната која ја јадевме на свадба во петокот. Не изеде нешто многу, ама од се проба.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Пролив
9.6.2011 14:38:41   
miana
KOga se mali bebinja do 4 meseci ne im se davao nisto...Kerkami imase dolgo vreme na 3 ipol meseci i zavrsivme na klinika so infuzii vo glava ..I tamu ne drzea bez nikakvi lekarsta i samo mi vikaa - neka cica majka,neka cica,a prolivot nikako da pretsane..Se pogodi edna d-rka od majka rodena i mi vika : a da i dades kasicka od morkov? I dadov i ako mi veruvate detevo mi se opravi...Toa bese izgleda od mlekoto moe... Sega pred pola mesec imase nekoj virus fateno ( sega ima 3 ipol godini kerkami) i imase visoka T i povrakanje po malce i mnogu proliv...Piese sirup enterofuril,i pak prodolzi  i prodolzi..Jas obavezno gi imam parisckite doma i toplo vi gi preporacuvam na site..Gi ima i vo bilna apteka da se kupat a gi ima i na visokite mesta (ridovi ,planini i sl) Se stavaat 4 paricki na 100ml voda da zovrijat i se ostavaat da otstojat ..Taman ke se oladat i si pustaat sto treb ada si pustat i deteto nema ni da oseti deka pie caj ,davajte mu go kako voda ,bez nisto..Jas na kerkami navecer ja budev bozem voda da pie i gr gr ke si go ispie cel caj..Odma se podobruva VERUVAJTE... nisto strasno samo efikasno...Ima i na jaffa laden caj od kalinka i toj e kako sokce i efikasen a moze da im davate i na viva sok od kivi i toj stega..Pozdrav 

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Пролив
14.7.2011 10:32:46   
nadica
denes nadica se razbudi so bolka vo stomakot i potreba od toalet user posted image ja prativ vo gradinka no bese mn kenkava i mi e zal user posted image se nadevam deka nema zakaceno nekoj virus


p.s. izvinete za latinicava

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Пролив
14.7.2011 12:53:31   
dostickage
PROLIFE ampuli se odlicni za prolivi.
moze da se pijat i onaka ako ne ti e nisto.edinstvena kombinacija na probiotici,prebiotici i vitamini of B grupata.Nesto najefikasno od se sto dosega imam probano.Se pijat ednas dnevno.
Dokolku se raboti za bebe se pie polovina ampula ednas na den a drugata polovina ja pie majkata sto go doi dokolku go doi.Za vozrasni se pie cela ampula ednas na den.
Moze isto taka da se pie i paralelno linex ama mene dosega ne mi se slucilo da pijam paralelno zasto od ova peffektno mi pomagalo.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Пролив
14.7.2011 20:03:15   
ananikol
 
  Problemot so dijareata bese dosta dolgo prisutren kaj nas,ne ni dadoa nisto od lekarstva mada jas i insistirav no doktorite ostanaa na svoeto-bez hemija,se uste e mal za toa(1.g) a i ne najdoa pricina za dijareata taka da se drzea samo do sovetite za ishrana;oriz,kompir,morkov,banana,malku crna cokolada.
Bidejki se uste sme na adaptirano mleko ponekogas i mlekoto mu go pravev so orizova voda.
Za mamickite koi ne znaat; nikako ne davajte seker,ni vo caj ni blagi raboti se dodeka ima diarea.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Пролив
14.7.2011 20:17:18   
Maca25
Колешка на работа ми кажа дека пролајф им помага на нејзините 2 дечиња најмногу. 2 дена и нема пролив повеќе. Планирам да си купам за дома, за секој случај.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Пролив
14.7.2011 22:20:57   
mila mama
Фала му на Бога не сме имале проблеми досега, но мене ми препорачаа ампули “Лиобиф“. биле природни без хемиска супстанција внатре. Ми кажаа дека биле многу ефективни. Ампулата се растворала во дестилирана вода или малку чајче и се давало на бебушката.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Пролив
15.8.2011 14:42:44   
Maca25
Нина од саботата се жали од време на време дека ја боли стомачето, во долниот дел. 2-3 пати се случи да има потечна столица, ама некои други симтоми на стомачен вирус сега за сега нема. Вчера и дадов Пролајф во малку чајче, па да видиме дали денес ќе биде подобра. Во градинка им кажав да ја следат денес, да ја прашуваат дали ја боли стомачето и одма да ми јават.
Денес на работа ми рекоа дека со пролајфот или лиобиф се давало и Линекс или во полош случај на стомачен вирус Ентерофурил.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Пролив
27.9.2011 14:59:34   
Mihaela 2010
Драги мамички барав по форумов ама неможам да најдам за тврда столица,па пишав овде,ние имаме проблем со столицата,кака на 3 дена и тоа гревче ја боли ,едвај ке се искака и тоа брбушки,многу се напнува ептен ми е жал,и давам секој ден варени сливи компот,крушка,ама нема некаков ефект.кога бев на педијатар го прашав за чаре,ми вика има мрзливи цревца викам кажете ми некаков лек,на природна база,вика има лекови ама несакам да ти ги препишувам и така остана.дај те некој совет..

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Пролив
27.9.2011 15:05:48   
anedespo
Mnogu tecnosti i kasi od modri slivi. Toa im pomaga na moite 

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Пролив
27.9.2011 17:23:16   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Колешка на работа ми кажа дека пролајф им помага на нејзините 2 дечиња најмногу. 2 дена и нема пролив повеќе. Планирам да си купам за дома, за секој случај.




И ние кога имавме пролив ми кажа докторката пролајф да земам 3 шишенца,по пола на ден да му давам,пола јас да го испијам(дека цица) и за 2 дена му се нормализира.Па си имам сега и дома во фризидер си чувам за секој случај.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Пролив
27.9.2011 17:28:04   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Драги мамички барав по форумов ама неможам да најдам за тврда столица,па пишав овде,ние имаме проблем со столицата,кака на 3 дена и тоа гревче ја боли ,едвај ке се искака и тоа брбушки,многу се напнува ептен ми е жал,и давам секој ден варени сливи компот,крушка,ама нема некаков ефект.кога бев на педијатар го прашав за чаре,ми вика има мрзливи цревца викам кажете ми некаков лек,на природна база,вика има лекови ама несакам да ти ги препишувам и така остана.дај те некој совет..


незнам колку ќе ти помогне мојов совет ние имавме ист проблем потполно ,откако почна да јаде грозје и тоа сам си бара ако види му се стабилизира а секако и многуу многу течности давај и

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Пролив
27.9.2011 17:30:59   
Pepelaska *
http://www.ringeraja.mk/forum/opstipacija-kaj-bebinjata/m_3937/mpage_4/tm.htm#158311

еве цела тема за ова

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Пролив
5.11.2011 8:18:44   
Pepelaska *
Мартин ноќеска само што заспа околу 23 а пред тоа пиеше млеко се покака многу течно тоа му беше 4 пат вчера, еве сабајлево пак кај 6 исто.Кога му ја ставам пелената се нервира како да го боли мешето.Му дадов топло чајче и заспа.Ова е прв пат.Откакко е роден година и 2 месеца денес немал пролив.Затоа и не сум баш сигурна дали е пролив или па некоја настинка вчера свекор ми го извади надвор и саат и пол го немаше а веќе заладиuser posted image , после дома се потеше беше мн жешко па му ги слеков хулахопките, не верувам да му состудеuser posted image .И изеде еден куп соленки user posted image . Ќе пробам со храна па ќе видиме,А можно ли е од запчињата? некој ми спомна дека ги фаќало пролив , иам еден куп подуени за излагање

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Пролив
5.11.2011 11:11:48   
Џесика
Пепелашка, син ми кога ги вадеше горните единици какаше по 8-10 пати дневно, тоа траеше може 1 недела до 10 дена...е сеа не памтам дали беше нормална столица или пролив... мислам дека пролив беше, дури и газето му се вжари...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Пролив
5.11.2011 12:00:25   
anedespo
Daj mu Smekta. Prasok sto se rastvara vo voda. Se dava i na bebinja. Odma ke mu prestane.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Пролив
5.11.2011 13:27:20   
Maca25
Нина сега има и пролив. Само да касне нешто после 5 мин бара нокшир. А има и 39,5 Т. Од сабајле има јадено 5-6 залчиња ѓеврек, малку банана, малку чај и малку вода. И после секое залче имаше проливче. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Пролив
23.11.2011 9:42:50   
AnnaMolly RR
Филип од понеделникот има пролив, но не често, три-четири пати дневно и тоа по малку количински. Освен тоа е супер расположен, си игра и си е весел, само одбива јадење. Два дена е само на кисело млеко, супа и чаеви. Вчера само пред спиење млеко му дадов, ми беше жал цел ден плачеше за млеко. Последен пат имаше пролив вчера приквечер, а ноќеска и температура ми качи малку. Да не има некој вирус?
А јас мислам дека може да му е од забите. Кога јадеше кисело млеко и леб како некое маче џвакаше и покажуваше кај забите цело време и правеше фаца како да го боли.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

koe ime e poubavo
KeTa

Zensko ime

Enesa (19%)

Erina (81%)


Број на сите гласови: 94

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!