|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пролив
6.7.2010 15:15:53   
tikva
shto da pravam,zbudalev,maloto moe ima 9 meseci,ima proliv,po tri stolici techni ismrdlivi dnevno,odnesov izmet-nema bakterija,krvna slika ok,a prolivot mu trae 16 dena,oslabna se isushi.davav enterofuril,linex,ors protiv dehidracija,oriz,kompir,morkov,se kako sho treba,ama ushte go ima.dr. vika virus,ama mene vekje strav me fakja,mnogu oslabna.kazuvajte chare

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Пролив
6.7.2010 15:24:52   
Тања РР
Tikva како што си напишала си пробала се што би можеле ние да препорачаме. Ако не се смирило од линекс нема ни од некој друг пробиотик, ако нема бактерија залудно е да пробаш со стрептоксазол, ако си давала оризова вода и пробала со диета и пак не се смирило......user posted image навистина не знам што да кажам.
Единствено, ме асоцира на некое дигестивно нарушување за кое ќе треба да направите дополнителни испитуања. Предлагам да го однесеш на Детска клиника, да го прегледаат а во меѓувреме продолжи со давањето електролити за да не дехидрира детето.

Секое добро, се надевам брзо ќе престане проливот.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот tikva)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Пролив
6.7.2010 16:00:29   
Viktori
Тиква, промети дали кака после одредена храна! Ако е после одредена храна прекини му ја! Син ми имаше секогаш пролив после павлака! И му траеше долго, а после 1 година дознавме дека е алергичен на млеко!

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Пролив
9.7.2010 14:03:39   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: veda

Mamicki pomognete mi so vasi iskustva. Maliot ima prolivce dva dena. Dr-ta ni dade Lineks ama ne reagira nekako. Toj si e dobar cica i e rasapolozen ama problemot e sto jas go dohranuvam so vestacko mleko zosto nemam dovolno. Dr-ta mi rece sega da go prekratam toa i da prodolzam samo so doenje Ama ne ni stiga Mu davam cajce od nane  i kamilica -Hipp . Toa trga li trga i placi za uste. Imame 1 mesec i edna nedela i neznam sto drugo moze da pomogne. Kazete mi nekoj sovet



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Пролив
30.8.2010 10:35:54   
*miki mami*
ние имаме 6 ипол мецеци и имаме пролив веке три дена,бевме на педијатар ни дадоа ампули Prolife ни рекоа по една на ден да пиеме и линекс капсули али линекс не му дадов и не планирам ке пробам првин со ампулите Prolife,а инаку од млеко сме само на цицање и овошни и зеленчукови каши
му давам по цела ампула Prolife да не е тоа многу за негова возрастuser posted image user posted image
а тој чајот од паричките од која возрзст може да се дава стварно не скакм да го трујам со лекарства уште сегаuser posted image user posted image ова ни е првпат да пиеме некакви лекарстваuser posted image user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Пролив
1.9.2010 0:01:47   
Тања РР
Мики мама воопшто нема потреба да се грижиш дека го труеш детето со земањето на Prolife. Тоа всушност и не е лек туку живи бактерии слични на тие во јогуртот кои имаат за цел да ја нормализираат микрофлората во цревата на детето. Јас чај од парички не ти препорачувам да даваш, понекогаш овие бабини лекови можат да бидат многу поштетни од препарати кои ќе ги добиеш во аптека.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Пролив
1.9.2010 0:09:36   
lukas
мики мами оти не пробвас со несто друго па ајде со лекарства усте од сега не дека ке направис кузне сто со лекарствата но пробвај со банана давај му поцесто со јаболкце рендано,или прасај дали мозис да му дадес мелени леблебии имам слуснато негде за ова ама не ме факај за збор прасај си подобро јас само мисленје казувам позз...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Пролив
1.9.2010 1:20:22   
nutelizza
БИОЛИФ за доенчиња и за бремени жени се препорачува и за мајки што дојат
И многу бргу поминува ефикасен е, слободно давај му

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Пролив
2.9.2010 10:58:56   
*miki mami*
од храна пробавме со се секој ден пиеме оризова вода од сабајле кашички со банана,јболка,бисквити за ручек ориз компирече морков али ништо не ни помогна тоа било некој вирус по една недела траелuser posted image user posted image
па се надеваме дека ке ни поминеuser posted image

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Пролив
2.9.2010 11:43:21   
lukas
se nadevam pobrzo ke pomine..od lekarstva nemam iskustvo istoto i mene me fati imalo nekoj virus no me drzese samo eden den,ama dva dena posle od koskite nezz kaj teram ajde so pomin..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Пролив
2.9.2010 18:06:14   
*miki mami*
фала лукас и јас се надевам дека ке ни помине веке немаме трпение ни двајцатаuser posted image user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Пролив
5.9.2010 16:51:57   
*miki mami*
нас проливот ни бил од запче еве денес го пипам и ме гребна нешто што да видам запчеuser posted image user posted image user posted image
ама не измачи 10дена пролив па се надеваме дека ке ни поминеuser posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Пролив
11.10.2010 20:14:26   
lukas
lukas eve tri dena ima proliv voda veke,mu davam dva dena po red banana,i oriz kasicki so morkovce,nezz dali da odam na pedijatar za da mi preporaca nesto,ili so da davam nesto drugo,7 i pol meseca e?mi e strav da ne e ovaj stomacniot virus a inaku ne e nervozen nisto  super e samo toa sto ima prolivce?help!!!

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Пролив
11.10.2010 21:19:40   
mama26
oriz kasicki lukas ne mu davaj.vari go ti orizot...poveke efekt imas taka...kasickite se retki mislamuser posted image mozes da mu dades i jabolko peceno,biskviti izmelimu gi,i stavi mu vo pecenoto jabolko,drugo ne mi teknuva sto....pobrzo da ozdraviuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Пролив
12.10.2010 9:24:21   
Octavia
Лукас, и моето бебе имаше пролив (ама и температура и повраќање, т.е. го закачивме стомачниот вирус) и ни дадоа Linex капсули. Моето бебе е мало, уште сме само на цицање, па растворавме капсула во малку мое млекце и му ја давав со лажиче. После неколку дена почна да му се средува мешето. Ако има повеќе течни столици во текот на денот треба да појдеш на лекар, најмногу заради опасноста од дехидрација (ова ти кажувам што мене ми кажаа), бидејќи бебињата лесно дехидрираат. Исхраната во тие денови треба да биде ориз, банана и сок од јаболко (ама бистар), се избегнува секаков вид шеќери, а за поголеми деца се препорачува и двопек.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Пролив
12.10.2010 9:26:46   
Octavia
Заборавив да ти кажам , против дехидрирање има електролити Humana за бебиња до 1 година, се дава по едно лажиче на 10-15 минути, ама искрено, јас пробав, многу се неубави user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Пролив
12.10.2010 10:55:13   
lukas
nema mnogu stolici vo tekot na denot po ednas ama e mnogu tecno ete denes mi bese patronaznata i mi rece ako e veke tret den da odam kaj maticnata i da mi prepisi lineks ama mi rece deka e mozno i od zapcinja da vadi gore veke dolu imame izvadeno,i sega nezz ai me zafrkavaat ovie so kartoncinja i sega denes ke pominime so banani i oriz pa utre ke barame care,ako i denes ima pozz,fala vi mama26 i octavia...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Пролив
12.10.2010 11:26:44   
lukas
ke mozi nekoj da mi kazi kako da mu go napravam adaptiranoto mleko na lukas so orizova voda vodata od orizot sto se varel da ja napravam so adaptirano i tolku i da mu dadam da pie?ili?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Пролив
12.10.2010 11:28:19   
oliva
da taka lukas orizovata voda i vo nea ad mleko

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Пролив
12.10.2010 11:33:13   
lukas
fala oliva..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Пролив
12.10.2010 11:39:44   
Viktori
lukas,  а да не си му вовела нешто ново деновиве? Ако нема температура тешко дека е вирус, ако нема чести столици не е ни пролив.... затоа сети се да не јадело нешто ново или пак нешто потешко за возраста па цревцата да се побуниле...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Пролив
12.10.2010 11:51:37   
lukas
nekni mu dadov malku telesko,inace se si jade normalno,nemam vovedeno vo ovie tri dena drugo nesto,novo,...pojma neam,ama ete denes pak se nema pokakano,go cekav za da vidam ama nema uste stolica,vcera posledno vo 21 h imase tecno kako voda,sega denes nema nisto ama ete mu napraviv sega orizova voda so aptamil,pa ke nani pa koga ke stanio ke vidam ako se pokaka ke viodam dali uste mu e tecna...pojma neam od so ke e...pozz odam jas sega pa posle ke pisam kako e...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Пролив
12.10.2010 13:29:49   
lukas
lineks,3 pati po 1 kapsula,jogurt,banana,ili darm flora prasok,mi rece pedijatarot da mu davam,pa sega ke probam so lineks,a ima nekoi posebni lineks za bebenca ili?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Пролив
12.10.2010 13:36:19   
Палешка РР
Нема посебни. Во нашите аптеки нема Линекс, даваат во замена Диастоп, ама тоа е исто.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Пролив
12.10.2010 13:48:57   
Octavia
Линекс е ист за сите возрасти, за бебиња се отвора капсулата и се раствора, и така се дава, со лажичка.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?