|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пролив
23.4.2010 15:19:09   
matushka
Jas na Mateja mu davav elektroliti na Humana, zasto mi povrakase 8 dena po red, nekolku pati dnevno a mnogu slabo pie tecnosti. Ne znam dali bese do niv, ama od koga pocnav da mu davam, epten brzo zivna.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Пролив
23.4.2010 18:12:39   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Најмногу електролити има во мајчиното млеко, така да нема потреба од сол за рехидрација кај бебиња кои цицаат.


Епа мојава е комбинирано и на мајчино и на Аптамил.
Инаку, сега само што се вративме од преглед, и направија и крвна слика, па според резултатите, најверојатно станува збор за не поднесување на Аптамилот. Откако и го воведовме она има пролив, па сега земавме пак Нан, но не обичниот туку Sensitive. Докторката ни рече да и даваме хипоалергено млеко и би требало да се среди. Па сега викендов ќе видимеuser posted image Ако нема подобрување тогаш ќе не пратела на гастро, да испитаат да не има цревна инфекцијаuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Пролив
26.4.2010 21:43:07   
Sasoxp
Moeto malecko eve dva-tri dena ima proliv ama ne e nonstop tuku najmnogu popladne. Sega mu dadovme diastop pa ke vidime. Mnogu pie tecnosti, dnevno eden litar sok go pie bez problem a i preku nok bara.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Пролив
26.4.2010 22:21:19   
mother 29
Леонида ,како е малата?
Сасохп се надевам дека се од диастопот ке се стабилизирате!user posted image

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Пролив
27.4.2010 11:16:32   
Leonida
Подобра е mother, веќе 2 дена нема проливuser posted image Уште и давам сируп, уште 2-3 дена и готово.user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Пролив
28.4.2010 9:16:12   
Sasoxp
Maleckoto ubavo go zakaci. Kaj proliv, pa uste i uvceto mu se zacrvenilo i temperatura ni kaci. Eve vtori den sme so temperatura. Kazuvajte lek za uvo. Neznam veke sto da mu stavame. :(

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Пролив
28.4.2010 9:19:58   
mina_m
jas bi ti preporacala pamukce so kantarion vo uvceto ..isprobano e,veruvajuser posted image

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Пролив
28.4.2010 9:22:29   
mother 29
Сасохп КЛИКНИ ТУКА... ТЕМА ЗА ВОСПАЛЕНИЕ НА УВОТО..
сигурно ке најдеш нешто!

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Пролив
28.4.2010 9:23:36   
ripce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sasoxp

Maleckoto ubavo go zakaci. Kaj proliv, pa uste i uvceto mu se zacrvenilo i temperatura ni kaci. Eve vtori den sme so temperatura. Kazuvajte lek za uvo. Neznam veke sto da mu stavame. :(


и ние имавме воспаление на увото скоро, дури и јас имав кај воспаление па и перфорација на мембраната... пиевме антибиоток, Otol H капки за увото, и Оперил капки за нос.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Пролив
28.4.2010 12:27:01   
Sasoxp
Нас ни дадоа Цефахлор сируп, Дексометазон капки и парацетамол за температура. Сабајле немавме температура ама сега еве пак качуваме.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Пролив
23.6.2010 19:13:18   
Maca25
Нина еве веќе 3 дена има пролив со ужасен мирис. Не знам што да правам. не е многу често, но 3 пати на ден е течно и смрдливо. Не можам никако да ја најдам нејзината докторка да ја прашам што да и дадам. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Sasoxp)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Пролив
23.6.2010 19:17:05   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Нина еве веќе 3 дена има пролив со ужасен мирис. Не знам што да правам. не е многу често, но 3 пати на ден е течно и смрдливо. Не можам никако да ја најдам нејзината докторка да ја прашам што да и дадам. 


Со храна проба да регулираш столица?
Банана, ориз, компир, морков, ја стврднуваат столицата, двопек, крекери
и да не даваш овошје и овошни сокови, само вода.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Пролив
23.6.2010 19:19:50   
Maca25
Времево е некако променливо и еве денес почна и да кива и да и тече носот, па нема ни некој апетит. Пробав со банана, ориз, компирче ама нешто не ги јаде. Ќе пробувам и понатаму вака со храна да регулирам

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Пролив
23.6.2010 19:27:17   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Времево е некако променливо и еве денес почна и да кива и да и тече носот, па нема ни некој апетит. Пробав со банана, ориз, компирче ама нешто не ги јаде. Ќе пробувам и понатаму вака со храна да регулирам


Само немој многу долго и кај друг педијатар можеш да се консултираш, не мора баш нејзиниот.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Пролив
23.6.2010 22:53:49   
Тања РР
Маца јас мислам дека треба да и дадеш некој пробиотик. Нема никаква штета од тоа, нема ниту несакани ефекти. Ќе и се регулира флората во цревата.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Пролив
23.6.2010 22:58:10   
Maca25
Кажете ми некој пробиотик. Веќе памет немам, не ми работи ни мозоков веќе. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Пролив
23.6.2010 23:03:11   
Тања РР
Па јас би ти препорачала суспензија Prolife или Darmflora прашок.
Првиот доаѓа во ампули кои кога се отвараат прашокот паѓа во течноста, се меша и се пие. За Нина може и цела ампула наеднаш. Вториот е прашок кој се чува на ладно а се раствара во малку вода и се пие.
Има уште еден куп, прашај си во аптека ако ги немаат овие.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Пролив
23.6.2010 23:04:44   
Viktori
maca, ако и е каката течна, ама не и честа и ако не ја напнува мешето, тоа не е пролив. Можеби и се само надразнети цревата или пак е настинка, оти нели кажа и нос дека и тече. Остај и го мешето. И ако не си и давала пробиотик од кај знаеш како ќе реагира ако веќе и е надразнето... 

< Поракaта ја уредил виктори -- 23.6.2010 23:05:33 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Пролив
23.6.2010 23:08:57   
Еличка
Најдобро е да земеше Darmflora od Dr.Walz ili Prolife. Само не знам колку е старо детенцето, така да прашај си во аптека колку смее, дали цело или пола. Со сигурност поминува. Или може сируп Ентерофурил. Брзо да му помине.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Пролив
23.6.2010 23:17:21   
Maca25
Не и е честа, си как нормално како и секој ден, само течно и многу смрдливо user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Пролив
23.6.2010 23:19:10   
Viktori
е добро де тогаш нема проблем голем. Чим не и е честа значи нема опасност од дехидрирање.. уживај бе... не се секирај до толку...user posted image
(и на нас не ни мириса секогаш исто user posted image user posted image )


< Поракaта ја уредил виктори -- 23.6.2010 23:20:07 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Пролив
23.6.2010 23:21:55   
Еличка
Штом е смрдливо, јас ти советувам да си земеш нешто од препаратите што ги напишав, може да има некоја бактерија. Не чекај да се влоши. Од дармфлората еднаш треба да се напие и другиот ден ништо ќе нема.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Пролив
23.6.2010 23:33:37   
Viktori
Кога би била бактерија тогаш прво би требало да се испита која... а не на своја рака да се даваат сирупи. Среќа што веќе не се продаваат така во аптека..
Според мене... децата имаат и други органи преку кои се излачуваат хемиите, а тие органи треба цел живот да им траат...


< Поракaта ја уредил виктори -- 23.6.2010 23:34:56 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Пролив
23.6.2010 23:54:38   
Еличка
Виктори, јас сум секогаш против давање лекови, дури и не ги слушам докторите и си земем нешто на природна база, ама за ова, од искуство мислам дека треба. Дури се испита бактерија, ќе поминат 2 дена, а што дотогаш, детето да се исцеди? И доктор тоа ќе го даде. А таа побара совет, а јас и кажав. Така да нема што јас и ти да се расправаме, самата ќе си одлучи или ќе побара помош од доктор. А еве на природна база ако сакате, чај од дрвеника веднаш го смирува проливот. Или од лисја од дуњи.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Пролив
23.6.2010 23:55:53   
Viktori
не се расправаме бе user posted image
а и детето нема од што да се исцеди. не знам дали прочита претходно, дека нема честа столица.Поради тоа јас мислам дека ништо посебно не треба. А и на друга тема имаше дека и тече носот итн.


< Поракaта ја уредил виктори -- 23.6.2010 23:58:14 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?