|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пролив
23.11.2011 9:48:20   
Џесика
Гарант е од запчињата user posted image и ние сме вечито со тие симптоми... помини му со прст низ непцето, одма ќе ти каже со крик, а и самата ќе осетиш

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Пролив
23.11.2011 9:53:11   
dostickage
AnnaMolly, daj mu od onie sokcinjata na HIPP so morkov i elektrolit sto se.
Od zabote mu e sigurno,no sepak zosto da se maci koga mozes da mu olesnis.
Se pie po edna kafena lazicka na 5 minuti. ORS mislam  se vikase.
I Prolife isto brks auper rabota za prolivot.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Пролив
20.12.2011 13:53:03   
Bububebe
Мамички дали имате давано на вашите user posted image  медицински јаглен против пролив?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Пролив
20.12.2011 15:42:31   
arh_diz
Znam deka mdicinskiot jaglen e najdobar protiv proliv , i ne e steten,jas nemam davano sme nemale dosega takov problem.Znam deka edna tableta e za 10 kg se dava spored kg.Kolkavo e toeto dete

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Пролив
20.12.2011 22:30:50   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Znam deka mdicinskiot jaglen e najdobar protiv proliv , i ne e steten,jas nemam davano sme nemale dosega takov problem.Znam deka edna tableta e za 10 kg se dava spored kg.Kolkavo e toeto dete


Моето дете е скоро 15 месеци.Веќе 6 дена има пролив.Дадов оризова вода,нишесте,лиобиф ампули.Педијатарот ми препорача медицински јаглен ама од аптека ми рекоа внимателно со него,да не е мало детето и слично.Пролив има само откако ке се напие млеко.Знам дека мора на диета да биде без млеко,ама нема шанси тоа,не е многу по јадењето.Едвај еден оброк ако касни.Нема ни кашлица,ни течење носето,ништо друго само пролив.Изгледа вади некое запче.Вечерва дадов линекс па ке видиме ноќеска дали ке биде подобро

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Пролив
23.12.2011 19:31:46   
zozozo
Pisav i na drugo mesto po forumov ama nema odgovor :) Pa rekov da probam i ovde .Moze li bebe od 3.5 meseci koe e samo na doenje da ima proliv? Moeto bebe kaka po 4-6 pati vo den i kakuskata e tecna i so los miris,bas kako proliv.Samo na doenje e i poretko davam caj bekutan ,ama pie po 20 ml.Pedijatarot mi rece da vklucam lineks po polovina kapsula nautro i navecer,no ne vidov nekoja razlika.Posledniov mesec napredna 800 gr.(a ova so kakanjevo trae veke eden mesec),ne sum sigurna dali da pocnam nesto da mu davam plus od doenjeto.Pedijatarot veli vo red e taka da se prodolzi no mene me zagrizuva.Ako nekoj saka da me posovetuva bi mi bilo milo user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Пролив
23.12.2011 19:36:16   
arh_diz
Zozozo bebeto dobro si napreduva , ako nema grcevi i ne go boli stomaceto ne i trebalo da te zagrizuva tecnata stolica.Probaj da ja promenis tvojata ishrana .Mozes da ja odneses pelenata so kakata na ispituvanja da se vidi da ne ima nekoja bakterija,nedavaj lek na tolku malo bebe bez analiza

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот zozozo)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Пролив
23.12.2011 19:55:50   
zozozo
Jas sum od Prilep kade bi mozela da ja ispitam taa bakterija? Go vrsat toa ispituvanje vo mikrobiologia kade ispituvame brisevi? Abebeto ceto plazi i gi vitka nozinata,grcevi se toa sigurno,no niv gi imame od pocetok.A znaete dali smeam da dadam na olkavo bebemelen oriz ili nekoja orizova kasa,edna majka mi rece deka od toa bi se sredila stolicata (bebeto napolni 3 meseci na 11 dekemvri ).Vi blagodaram.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Пролив
23.12.2011 20:00:46   
arh_diz
Nemora da znaci deka bebeto ima bakterija , ti za sekoj slucaj proveri si prasaj go pedijatarot kade da ispitas.Orizova voda ne bi ti sovetuvala da dades na taka malo bebe.Jadi ti oriz i druga hrana sto zatvara i ke se srei stolicata.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот zozozo)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Пролив
23.12.2011 20:13:54   
Maca25
На микробиологија однеси, каде на друго место. Земи си упут од матичниот и однеси пелена со каката.
Според мене бебето ти е премало за да му даваш лек без да испиташ дали воопшто треба нешто да му се дава.
Иначе бебињата што само цицаат секогаш имаат поретка кака од бебињата на АД млеко. И ќерка ми имаше ретка столица и многу смрдилва, сепак тоа е само млеко што тие го преработуваат во мешето,и тоа е течно, не може да очекуваме дека потврда столица ќе имаат.
Не се секирај, ако мислиш дека е некој бактерија, уште во понеделник оди и испитај, ќе имаш резултати со среда и раат ќе си.
Довредојде на РИнгераја!!!!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот zozozo)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Пролив
5.1.2012 15:34:17   
Ljubovce
Moeto bebce ima 2.5 meseci i kakata mu e tecna i mnogu cudna kako si nekoi parcinja vnatre,kako konci da ima vo nekoja zolto zlatna boja,me podseka na senf,veke podolgo vreme mu e taka megutoa ne me zagruzivase se dodeka ne pocna da place mnogu koga kako,da vristi od placenje,i koga mu davam hrana malku ke ispie od mlekceto i pocnuva da se vrti da gi vitka nozete,so sila go prinuduvam da pie,a inace sme na moe mleko ama molzeno zasto ne fati od grada.
Mu davam vo teko na den i po 50 ml cajce bekutan,ama nekako mi e cudno detevo ne mi e kako sto treba,mi place poveke od obicno,a grcevite veke gi pominavme...
Da me sovetiva nekoja mamicka,da ne treba da go nosam na lekar???ne sum pametna sto da pravam

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Пролив
11.1.2012 2:06:53   
bliznak19
zdravo!nie imame 7 meseci i
proliv veke 5 dena.stolicataa e mnogu tecna i cesta pojava vo tekot na celiot den,posebno koga ke mu dadam aptamil 2.pieme humana elektroliti i lineks.no ne se podobruva.dali ste imale slicno iskustvo?????!!

_____________________________

katerina veljanoska

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Пролив
11.1.2012 10:16:37   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: bliznak19

zdravo!nie imame 7 meseci i
proliv veke 5 dena.stolicataa e mnogu tecna i cesta pojava vo tekot na celiot den,posebno koga ke mu dadam aptamil 2.pieme humana elektroliti i lineks.no ne se podobruva.dali ste imale slicno iskustvo?????!!


Близнак,и моето дете пред некое време имаше пролив цела недела.Истата ситуација и кај нас.Веднаш после испиено млеко,имаше пролив.Не давај млеко ден два,нека јаде ориз,морков,бисквита,мора да е на диета.

(Одговор на членот bliznak19)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Пролив
11.1.2012 10:38:51   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bliznak19

zdr.imame tecen proliv veke 5 dena i mnogu cesto.spored dr.se rabotelo za viroza no i moze da e od vtoroto zapce koe ni izleze denovive.pieme linex i elektroliti humana no ne pominuva.dali ste imale slicno iskustvo???


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Пролив
11.1.2012 15:51:42   
bliznak19
i mene mi se kaka posle mleko i ima gasovi duri i mnogu mirisa.user posted image ,ni dadoa denes dopolnitelno SMECTA...

_____________________________

katerina veljanoska

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Пролив
26.1.2012 17:48:56   
bombica
Павел од понеделникот ми кака 1-2 пати во денот тврдо и 1-2 пати течно му дадов пролајф ама денес 3 пати ми се искака течно еднаш дури само како вода па го однесов на лекар.Ни даде ентерофурил,ми рече да продолжам со пролајф и нормално да се внимава на исхраната. Ме интересира дали може јогурт да му давам?Др ми рече кисело млеко ама до сега му немам дадено па некако страв ми е во ваква ситуација ново да му воведам.Според др. чим веќе пие јогурт може и кислео млекоuser posted image

(Одговор на членот bliznak19)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Пролив
26.1.2012 18:09:25   
Maca25
бомбица, чим пие јогурт без гајле давај му и к.млеко. Јас на ќерка ми во исто време и воведов јогурт и кисело млеко.
Ентерофурилот е супер, ќерка ми лани имаше пролив 7  дена, од еден ден ентерофурил и прекина.
Внимавајте на исхраната, компирче варено, морковче, во компирот може да ставиш и малку јогурт (јас така и го давам на ќерка ми, повкусно е), супа, млеко и сокови не.

ајде побргу да оздравите.user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Пролив
26.1.2012 18:37:07   
bombica
Фала Мацаuser posted image Му давам компир, морков, ориз а и аптамил му давам.Како да не му давам млеко на 7 месечно бебе?Баш денес барав по аптекиве аптамил за пролив ама нема никаде во градов

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Пролив
12.2.2012 8:01:08   
TeaM
Mamicki, dali moze da davam kiselo mleko i jogurt vo slucaj na proliv? Vekje 5-ti den user posted image ima priliv..

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Пролив
12.2.2012 12:46:00   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Mamicki, dali moze da davam kiselo mleko i jogurt vo slucaj na proliv? Vekje 5-ti den user posted image ima priliv..



Слободно давај јогурт,убаво е да пие  кога се има пролив

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Пролив
21.2.2012 19:46:35   
kikicka
и тука да пишам и јас еве денес после ручек смредње кога ке видам пролив незнам далике и е од вирусот или прочитав погоре дека може и од заби да се се и се собра овие 5 дена од се по нешто вечер ке и дадам дармафлора на др.волтз и електролити мада да ке видам за електролитите вака физичка состојба и е добра си јаде ,пие течности ама од што ке е проливот?
предходните два дена ја масирав на мешко оти какаѓе брбушки а сега пролов user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил kikicka -- 21.2.2012 19:50:19 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Пролив
28.2.2012 12:11:21   
kikicka
Жени ние немаме пролив бевме налечење нели е сега јас скоро една недела и немам дадено млеко на Л. Колку дена после проливот им давате млеко или било каков млечен производ на децата,ме страв пак да не фати. Последен пат во болницами рекоа дај и малку компирче и јогурт и кога и дадов ми го поврати и ништо од тогаш,ајд совет!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Пролив
30.3.2012 18:49:19   
bombica
Пред пола саат П. ми се искака пролив.Му дадов пролајф заспа ама еве го се грчи со ножињата.Сабајле прв пат му дадов каша од суви кајсии.Можно ли е да е од кајсиите?Знам дека омекнуваат столица ама проли од нивuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Пролив
30.3.2012 18:52:56   
Viktori
настинат да не е? Обично и при настинка прават проливче

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Пролив
30.3.2012 18:58:19   
bombica
Не е настинат.Сега ми удри паметот да не е пак алергијата на АД.Пиеше 2 месеца хиполергено а еве веќе 2 недели е на обично.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste zadovolni od porodilisteto kade sto se porodivte?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!