|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пролив
5.9.2012 16:25:02   
majka na eva
мислам дека без млеко детето ќе ми остане гладно.ако знаете нешто хранливо а може да се дава сега,кажете.а исто и за сокчиња...како ако сега не пие?па може да дехидрира без течности,ни млеко ни ништо.леле се нервирам од кај знам што сега да и правам.сега гладна и заспа,не и дадов ни сок,вода не сакаше да пие,не знаев каков сокuser posted image лелеееееее пишувајте нешто-кажувајте!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Пролив
5.9.2012 16:30:53   
Natuska85
Давај јогурт,овошен или обичен,а за сок земи на хип има сок од банана,јас таков давав кога лежевме на клиника со пролив.И свежа банана ако јаде давај,бисквити исто...Ајде со лесно па пиши ни како ќе стеuser posted image

Чајче исто можеш да и дадеш да пие,ако треба стави и малку шеќерче само да го пие,да не дехидрира

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 5.9.2012 16:33:35 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Пролив
5.9.2012 16:32:17   
majka na eva
еден куп активни корисници а никој нема да пише.уште малку ќе стане а гладна е и нема да знам што да и дадамuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Пролив
5.9.2012 16:35:27   
majka na eva

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Давај јогурт,овошен или обичен,а за сок земи на хип има сок од банана,јас таков давав кога лежевме на клиника со пролив.И свежа банана ако јаде давај,бисквити исто...Ајде со лесно па пиши ни како ќе стеuser posted image

прашав и за овошен јогурт ми рече НЕ!А таков и дадов кисело млекце ама не е работата во тоа,туку одбива работи што се јадат со лажиче,не сака да јаде,ја затвара устата и НЕ!нешто друго слично на млеко? или нема?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Пролив
5.9.2012 16:43:03   
Natuska85
Јогурт од шише,раствори го со вода ако сака потечен.Банана крши и со раце,не мора со лажичка,бисквити исто.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Пролив
5.9.2012 16:56:47   
majka na eva
Фала Натушка!!!user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Се ќе испробаме.мора.а се мислам за леден чај од течности,и тие се овошни ама си викам може смее да се дава,или?а наѕад на темата прочитав дека некои даваат некакви електролити,на хипп ,на хумана.за смешка е ама ќе прашам зошто се даваатuser posted image ?да земам ли и јас на ева

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Пролив
5.9.2012 17:03:23   
kikicka
Електролити ке и дадеш ако не прима никакви течности,а ,ако си пие нормално течности тогаш нема потребаод електролити. Тие се даваат за да не дехидрира.
Е сега сок од јаболко можеш да даваш и било кој бистар сок.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Пролив
5.9.2012 17:11:05   
majka na eva

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Електролити ке и дадеш ако не прима никакви течности,а ,ако си пие нормално течности тогаш нема потребаод електролити. Тие се даваат за да не дехидрира.
Е сега сок од јаболко можеш да даваш и било кој бистар сок.

user posted image user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Пролив
5.9.2012 23:18:40   
kikicka
Мајка на ева, колкава е Ева?


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Пролив
5.9.2012 23:21:08   
majka na eva
10 месециuser posted image а зошто????????

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Пролив
6.9.2012 0:16:42   
milo20052011
mozes da dades hipp or 2000 dietalen e,i ne se sekiraj a i elektroliti mozes da dades jas gi davav elektroliti na humana edno kesice se rastvara so 200 ml voda i se dava na 10 minuti po edno lazice,ako ne mozes so lazice so pipeta ti e najubavo.a ima li temperatura ?

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Пролив
6.9.2012 10:30:21   
kikicka
Не деканешто лично, онака прашав дека си напишала неможе без млеко.
Пробај не давај додека да се реди столицата,после нормално продолжи си.Или пак земи АД.


ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

10 месециuser posted image а зошто????????



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Пролив
7.9.2012 22:59:25   
majka na eva
овие 2дена едвај издржавмеuser posted image .не сакаше да јаде,не сакаше да пие-ни вода ни сок,па згора на тоа и млекцето ни беше забрането...ама мама денес купи адаптирано млеко ХУМАНА-9,малку беше скапичкоuser posted image ама те божем било специјално за деца кои имаат проливuser posted image ,и некако ја стабилизиравме малку работата и со какатаuser posted image ,и со нејадењето...па од утре ќе видиме како ќе смеuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Пролив
8.9.2012 18:57:17   
Maca25
Мајка на ева, а од кога и даваш козјо млеко? Не е малце јако за бебешко стомаче?
Ќерка ми кога има пролив гледам да пие многу вода, и давам сок од јаболко (бистар), ориз и компир не јаде, ама копирот некако успевам да и го замаскирам со кисело млеко. Двопек и давам да грицка или пак и земам ѓеврек. И така неколку дена. Не ја терам да јаде многу, за да се смират цревата. Што полесно и по малку толку подобро.
Нормално, про лајф, линекс и хумана електролити (ако не пие течности).
Никако благо, освен банана никое друго овошје (може само печена јабука), млеко никако.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Пролив
17.9.2012 14:31:48   
lina8
kazete nesto za ovaj prolivot eve veke 3 den ima proliv 3 pati vo denot po mnogu pie lineks ama nema efekt malku temepratura do 38 najpoke i niiiiiiisto ne jadi

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Пролив
17.9.2012 14:39:18   
kikicka
Лина земи и го прашокот на др.волц против пролив и давај цврста храна бискоти,компир,ориз,двопек можеш ако јаде,соленки исто. Млеко немој мнг ,уствари ич и млеко и млечни производи избегавај. Чај давај,вода многу.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Пролив
17.9.2012 15:31:28   
Beatris
Или сируп Ентерофурил (така некако), на нас доста ми помага

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Пролив
18.9.2012 8:38:05   
lina8
и давам прасак од др волц и суруп ентерофурил ама нема подобруванје сега дури и поврака и ниииииишто не јади до вцера барем чај си пиеше сега ништо,,,,,, помош, или треба да ја носам на инфузија да не дехидрира??????????????

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Пролив
18.9.2012 9:39:33   
kikicka
Носи ја ,чим 3 дена не престанал проливот и почнала да повраќа. Инаку на сите лекови против пролив пишува акоза 3 дена не престане веднашна лекар. А млеко и даваш?

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Пролив
18.9.2012 13:43:49   
lina8
ne be kakvo mleko, samo banana, grizini,supa,kompir varen ama nisto od ova ne jadi edno zalace i vtoroto go pluka, a i sega cajot ne mi go pie

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Пролив
18.9.2012 13:46:44   
kikicka
Носи ја ич не и се мисли,ке ти ослабне детето.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Пролив
12.1.2013 14:53:54   
Ljubovce
Дали некој знае прашокот Дармфлора на dr.Wolz како треба да се дозира за дете од месеци?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Пролив
12.1.2013 16:12:54   
Ljubovce
15 MESECI.

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Пролив
2.4.2014 22:55:46   
lekokrila
majki jas od koga pocnav da mu davam na moeto bebe kravjo mleko fati proliv kaka po 3/4 pati na den i mirisa na kiselo i dadov ednas linex i malce na dieta se normalizira 2/3 dena isto 4 pati vo denot se pokaka ama po tvrdo bez kiselkast miris znaci ne prolif eve sega pak sto da pravam inaku za ovie 10 dena otkako go pie kravjoto mleko ima kaceno na kilaza samo 50g zboruvam za bebe od 6 ipol meseci sto da pravam?

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Пролив
3.4.2014 8:35:21   
MMM27
lekokrila, прво треба да се почне со кисело млеко,па да видиш како ќе реагира на лактоза. Мислам дека треба да прашаш педијатар за кравјото млеко и дека било кој педијатар ќе те советува да не даваш кравјо млеко до 1 година. Доколку не си финансиски во можност за вештачко млеко, тогаш посоветувај се со докторот. При воведување на кравјо млеко се дава прво разредено со вода, мислам дека беше 50:50. Јас до 18 месеци му давав само кисело млеко, а после кравјо, бидејќи го доев.

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?