|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување III дел
16.9.2012 20:51:56   
gina
emilij jas lezev dve nedeli iako dr. mi rece samo 3 dena i normalno da si prodalzam bez mnogu opteretuvanje skali da odbegavas i moze mali prosetki ama jas posto ziveam vo kuca na gorniot kat i ic ne izlegov nigade zaradi skalite i pak ne bidnauser posted image kaj sekoj e razlicno a najvazno e da si psihicki opustena a jas sum segokas napnata i zatoa moze ne uspeva nemozam neznam da se opustauser posted image ti posakuvam sreka i da uspees vo borbata za user posted image

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1201
   RE: Вештачко оплодување III дел
16.9.2012 21:53:30   
lindicka
gina многу ми е жал за тоа што ти се случува, само не крај на светот, моја братучетка на 5то инвитро остана бремена со близнаци и сега има 2 ќерки. За смирувањето, дали си пробала јога, вежбање ил пак и разговор со психолог, штом сама не успеваш да се смириш. Ова ти го кажувам од искуство,, а многу бев вознемирена заради мојата ситуација со обидување за бебе, почнав со јога, вежбање и бев на еден разговор, ако веруваш многу сум опуштена сега, релаксирана, ваква не сум била 3 години, прекрасно ми е. Знам дека ќе имам дете. Некогаш е потребен еден збор од професионалец и малку активност на друга страна, јога особено за смирување или пилатес пробај, зумба, вежбањето го ослободува хормонот на среќа. Жива и здрава си, ужива и живеј а бебето ќе дојде, може сега не му е време. Велат некои луѓе умираат на 30 години а ги закопуваат на 80, значи биди жива и живеј. Прво мораш ти да најдеш мир за да може човечко суштество да се развива во тебе. Не сакам да го сфатиш ова злонамерно, ниту некој друг. Поздрав до сите

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1202
   RE: Вештачко оплодување III дел
16.9.2012 22:43:41   
gina
lindicka ti blagadoram navistina ubavo kazano od ovie raboti sto gi nabroja nitu edna neznam da primenuvam ni pak ima koj da ti pokaze jas ziveam vo mal grad ne se aktuelni ovi ubavi raboti a ednas bev na psiholog mi dadoa da pijam heleks sa smiruvanje ama ne gi ni zedov nesakam taka da se naviknuvam odma te smetaat kako dasi poremetena, ne e zlonamerno bas ubavo kazano pozz

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 1203
   RE: Вештачко оплодување III дел
17.9.2012 3:49:48   
crvce
Ve molam kaZetemi sto se dokumenti treba da se dostavat vo fondot,sto se ispituvavte za vestacko oploduvanje i dali se uste treba da se pravat 3 inseminacii,,Ve molam odgovorete mi,,

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1204
   RE: Вештачко оплодување III дел
18.9.2012 13:03:04   
Emi79
Ginaaa душо да знаеш само колку ми е криво кога прочитав, неколку дена не можев да се конектирам нешто имавме проблеми со интернетот , не е битно , ама сега кога почнав од почеток да ги читам коментарите прво си помислив „леле ајде да биде“ ама подолу прочитав , у п.м.user posted image значи многу е за никаде чувството, барем ние овде што пишуваме го знаеме многу добро тоа , само не смееш да се предадеш на депресијата оти страшно е, првиот пат за малку и јас ќе потпаднев комплетно во депресија , ме спасија неколку добри „вриштења“ ама буквално вриштев за да ми излезе сета негативна енергија и болка што ја осеќав , и после некако се осетив празно и си реков , ете се испразни сега почни да се полниш со позитивни и убави мисли и чувства и само полека , мора да биде !
Се слагам 100% со мислењето на lindicka , многу убав коментар , понекогаш забораваме да живееме , едноставно дозволуваме да не проголтаат лошите нешта околу нас , а не смееме тоа да го дозволиме , самите треба да си го разубавиме животот и секојдневието оти ако чекаме друг да го стори тоа никогаш нема да дочекаме. А убавините се во малите нешта , како што вика lindicka прошетај , вежбај , излези малку сонце да видиш и одма ќе се осеќаш подобро, има толку убави книги можеш да прочиташ нешто да ти се тргнат лошите мисли , ајде мораш да се опуштиш , можеш , штом си била доволно силна да ги издржиш тие 4 ин витра можеш и ова user posted image и никако немој да посегаш по „лекови“ оти лекот е еден и се наоѓа во твојата глава. Ти праќам многу user posted image и само напред оти после дождот мора да излезе сонце па што сака нека е user posted image ајде пак да ни пишеш
На сите душички што минуваат низ ова им посакувам многу среќа и да не заборавиме никогаш дека сме онолку силни колку што самите веруваме во тоа user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Always look on the bright side of life !!!

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 1205
   RE: Вештачко оплодување III дел
18.9.2012 16:41:18   
gina
Emi mila ti blagadoram i na site drugi za podrskata toa e toa mala pauza i so novi sili ce se spremam za slednata borba vo dekemvri za 5 to ivf gospod neka e so mene i so site drugi koi se pocnati i tie sto ce pocnat ... a ti emi uzivaj vo tvojata user posted image i raduvaj se na sekoj momentuser posted image pozzz

(Одговор на членот Emi79)
Непосредна врска до пораките: 1206
   RE: Вештачко оплодување III дел
21.9.2012 11:53:03   
Emilij@
еве ме мене од местото на настанот:-) пред еден час заврши пункцијата, одлично поминав 13 јк.денешна Мајка Богородица на сите нека ни е на помош

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1207
   RE: Вештачко оплодување III дел
21.9.2012 13:57:40   
Bogdancanka
gina mila bas mi e zal znam kolku e tesko i niz sto pominuvas no,nie sme silni ke se izborime so ova i sigurna sum deka eden den ke se raduvame na nasiteuser posted image crtki...e sega eve ti moe iskustvo, prvite tri invitra mi bea vo rok od edna godina, sto znaci deka nemase nikakva pauza od sest meseci,dvete mi bea so dolg protokol a tretoto bese so zamrznatite embrioni,znaci nemase nekoj problem bidejki tretiot pat ne pominav niz celata postapka vo koja se primaat site tie hormoni tuku samo mi bea vrateni zamrznatite embrioni...za zal nemav nikakov uspeh no sto e toa e prodolzuvam ponatamu i eve sega cekam odgovor od fondot pa zdravje ke vidime...


Emilija mila tebe ti posakuvam se najdobro daj boze nabrzo da se izraduvas na pozitivniuser posted image crtki...ajde mila ti si veke cekor do celtauser posted image

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 22.9.2012 23:21:56 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1208
   RE: Вештачко оплодување III дел
22.9.2012 21:13:02   
gina
Bogdancanka mila falati za podrskata samo nie e znaeme bolkata sto pomonuvame niz ovoj tezok pat daj boze i ti da uspees, a ja se se sekiram da ne e prebrzo sega imam mali posledici od terapijata mi otece kolenoto i bev na nekio pregledi se bese vo red ne znaea od sto mi otekla nogata koga me prasaa da ne si nesto hormonski i koga im kazav deka primav takva terapija mi rekoa deka otokot mi e od toa i deka se ce se sredi

a tebe emilij ti posakuvam sreka i da si se izraduvas sto pobrzoouser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1209
   RE: Вештачко оплодување III дел
23.9.2012 10:28:31   
Emilij@
gina мила навистина ми е жал за се ова што ти се случува. по постовите гледам дека си храбра жена, на моменти уплашена но треба навистина голема храброст да се помине низ ова.....повеќе пати.ајде мила следниот да е последн пат да си ги видиш user posted image :-)
инаку мене ме разбудија со убави вести од систина, оплодени се пет јк, одлично напредуваат и ЕТ ќе биде утре. држете ми среќа.....уствари пуштете ми ја :-)

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1210
   RE: Вештачко оплодување III дел
23.9.2012 12:56:02   
mesecina83

ИЗВОРНА ПОРАКА: Emilij@

gina мила навистина ми е жал за се ова што ти се случува. по постовите гледам дека си храбра жена, на моменти уплашена но треба навистина голема храброст да се помине низ ова.....повеќе пати.ајде мила следниот да е последн пат да си ги видиш user posted image :-)
инаку мене ме разбудија со убави вести од систина, оплодени се пет јк, одлично напредуваат и ЕТ ќе биде утре. држете ми среќа.....уствари пуштете ми ја :-)

lelele bravo cestitki neka ti e so sreka bas se izraduvav sekoj den ja prolistuvam temava i slabo novi vesti ic ne ni e aktivna temata ajde user posted image user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image ida gi vidis user posted image user posted image i edno slatko user posted image user posted image ajde so sreka i da bide uspesno se ti drzam sreka i palci stiskam se da uspesno i gospod da bide so tebe i bogorodica da te cuva ajde za eden mesec i jas si doagam vo mk i jas ja pocnuvam procedurata poz

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1211
   RE: Вештачко оплодување III дел
23.9.2012 17:41:49   
Нивеа
Srckii jas se spremam za in-vitro utre odam na pregled od vtornik pocnuvam so bockanje, sakav da gi prasam sto veke znaat kako e, dali boli punkcijata i ET?
Emilij@ duso neka ti e so srekja i daj boze da se izraduvas so dve crtki!

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1212
   RE: Вештачко оплодување III дел
23.9.2012 19:11:04   
Nate76
Nivea duso ne se sekiraj za punkcijata ne boli voopsto bidejki se pravi i pod anestezija a transferot pa najmalce i lici na obicen ginekoloski pregled , ajde neka bide se dobro ti posakuvam uspesno in-vitro user posted image

Emilija tebe ti posakuvam uspesen transfer i zdravo i zivo bebce ( bebcinja)user posted image user posted image user posted image

Inaku i jas kaj da e ke ve druzam t,e bev vo Sistina pred dva dena i mi rekoa od tret den na ciklus tableti Jasmin, vecerva dobivam ( me boli stomak i edvaj prokrvaruvam) dali voopsto da go brojam ovoj den ili ne ???

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1213
   RE: Вештачко оплодување III дел
23.9.2012 19:55:27   
Emilij@
nate ako dobies po 18 casot utre go brois kako prv den.

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 1214
   RE: Вештачко оплодување III дел
23.9.2012 21:19:06   
Nate76
thank you Emilija user posted image

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1215
   RE: Вештачко оплодување III дел
23.9.2012 22:32:36   
Bogdancanka
Emilija mila ti od srce ti posakuvam se da pomine vo najdobar red i za edno dve nedeli da se izraduvas nauser posted image crtki....srekno milauser posted image user posted image user posted image stiskame palci za tebe

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1216
   RE: Вештачко оплодување III дел
24.9.2012 0:58:24   
liljak
gina mila mnogu mi e zal , no ajde za nova godina ke se izraduvas ....ti odese kaj doktor tase , mila site nie sme pod stres , veke ne se meseci , pocnaa godini da ni se brojat , jas za da ne mislam , za da bidam posmirena setam , se zanimavam so nesto, moj sovet ti e: slednoto invitro 3 dena lezi kako sto kazuva doktorot , i polse popoleka setaj, da ti smenat mislite.....jas taka , eve odma posle inseminacijata , se rasetav , za zal neuspesna mi bese , ama ne mislev ic dali ke se fati ili ne, koga imame obvrski se razbira da ne se napnuvas mnogu, popoleka , smireno i mozokot se otpusta , ne ni odat mislite tamu kaj sto ne treba .....jas koga ke sum doma sama veruvaj mislam deka ludilo ke me fati , samo mi idat misli "lele site me preticaja, zosto jas da nemam uste detence, zosto na site da mu sum tema na razgovor, zosto site da me sozaluvaat " ama kaj e gospod nikoj ne e , ke ni pomozi togas koga ne se nadevame........sto ti rece doktorot deka e neuspesno? vo sto ja najde pricinata???pozdrav

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 1217
   RE: Вештачко оплодување III дел
24.9.2012 9:42:04   
Нивеа
Nate76 fala ti na brziot odgovor, mislev deka ke bidam smirena no sega me faka tenzija nekoja, od utre pocnuvam so inekcii pa se mislam kolku jk ke ima, pa kolku ke se oplodat,ufff daj boze na arno da bide samo nisto drugo ne sakam...sakam da si se izraduvam i jas ...pozz

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Nate76)
Непосредна врска до пораките: 1218
   RE: Вештачко оплодување III дел
24.9.2012 12:19:37   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: liljak

gina mila mnogu mi e zal , no ajde za nova godina ke se izraduvas ....ti odese kaj doktor tase , mila site nie sme pod stres , veke ne se meseci , pocnaa godini da ni se brojat , jas za da ne mislam , za da bidam posmirena setam , se zanimavam so nesto, moj sovet ti e: slednoto invitro 3 dena lezi kako sto kazuva doktorot , i polse popoleka setaj, da ti smenat mislite.....jas taka , eve odma posle inseminacijata , se rasetav , za zal neuspesna mi bese , ama ne mislev ic dali ke se fati ili ne, koga imame obvrski se razbira da ne se napnuvas mnogu, popoleka , smireno i mozokot se otpusta , ne ni odat mislite tamu kaj sto ne treba .....jas koga ke sum doma sama veruvaj mislam deka ludilo ke me fati , samo mi idat misli "lele site me preticaja, zosto jas da nemam uste detence, zosto na site da mu sum tema na razgovor, zosto site da me sozaluvaat " ama kaj e gospod nikoj ne e , ke ni pomozi togas koga ne se nadevame........sto ti rece doktorot deka e neuspesno? vo sto ja najde pricinata???pozdrav

lilijak mila taka e ama sto da pravis izleguvas nadvor site gi gledas so kolicki i si vikam samo doma barem da negledam ama kolku i da sakas da ne mislis nemozez neizvesnosta ubiva, i kako ce se opustis koga okulu mene ima luge sto nemaat ni oset ni custvo, i mene mi e zal sto inseminacijata bila neuspesna mila pa odi na ivf da jas odev kaj dr. tase no malku se razocarav od nego ovoj pat bese kako nezainteresiran mene mila pred vreme mi isprskaa jk uspe da izvadi 5 ama ostanaa samo 3 i se oplodija 2 ne se razvivaa dobro ama gi vratija za da ne se frlaat toa e toa odime napred

Emilij mila cestitki i za 2 n2deli da si gi vidisuser posted image user posted image so sreka

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 1219
   RE: Вештачко оплодување III дел
25.9.2012 9:30:40   
LUBA
Jas utre odam na punkcija,pa so Gospod napred se nadevam se ke bide kako sto treba.Me intersira po kolku jajce keletki vi imaat izvadeno?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1220
   RE: Вештачко оплодување III дел
25.9.2012 10:57:38   
Emilij@
user posted image user posted image user posted image

мене ми извадија 13 од нив само 5 се оплодиле, а вчера ми вратија 2 ембриончиња. луба мила мој совет е да не се оптоаруваш со бројки се е индивидуално. само опушти се и се ќе помине во најдобар ред верувај ми. ти посакувам многу опллодени јк успешен ЕТ. известувај не user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.9.2012 12:29:14 >

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1221
   RE: Вештачко оплодување III дел
25.9.2012 16:28:53   
minaj
zdravo na site....sakam da spodelam so vas deka vo petokot se javiv vo fondot i mi rekoja deka pozitivno e reseno i deka ke dobijam vauceruser posted image user posted image .Mnogu sum srekna i se nadevam deka ke me sluzi sreka da kraj i ke imam edno user posted image .Mi rekoja deka veke e ispraten vaucerot no uste go nemam dobijano.Dali nekoj znae za kolku vreme odprilika stasuva?
Na site koi se vo postapka im ja prakjam celata sreka za da si vidat user posted image ,a na ostanatite samo hrabro da prodolzime da se borime za user posted image .....pozz do site.

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1222
   RE: Вештачко оплодување III дел
25.9.2012 18:23:37   
Emi79
Здраво дечки , еве ме и мене , нешто почна многу да ми се лоши па поретко сум на компјутер user posted image не можам пола ден да се приберам дека се ми е ново , за прв пат се соочувам со сите ситуации и многу е чудно , ама ај ќе помине , нели викаат слатки маки биле user posted image битно ве читам и ја имате сета моја поддршка : емилија , богданчанка , нивеа , нате , луба , минај ... и сите што сте во процедура.
Поздрав девојки , јас ќе продолжам да ве следам и понатаму оти кога ми беше најтешко поддршка наоѓав овде со вас и за тоа сум ви бескрајно благодарна. Чудно е нели , понекогаш се чувствуваш поблизок и послободен да си ги кажеш маките вака на луѓе кои не ги познаваш а сепак ги чувствуваш многу блиски , барем јас така ве осеќам вас , како многу блиски.
Ви пуштам среќа на сите user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Always look on the bright side of life !!!

(Одговор на членот minaj)
Непосредна врска до пораките: 1223
   RE: Вештачко оплодување III дел
25.9.2012 20:04:32   
mesecina83

ИЗВОРНА ПОРАКА: minaj

zdravo na site....sakam da spodelam so vas deka vo petokot se javiv vo fondot i mi rekoja deka pozitivno e reseno i deka ke dobijam vauceruser posted image user posted image .Mnogu sum srekna i se nadevam deka ke me sluzi sreka da kraj i ke imam edno user posted image .Mi rekoja deka veke e ispraten vaucerot no uste go nemam dobijano.Dali nekoj znae za kolku vreme odprilika stasuva?
Na site koi se vo postapka im ja prakjam celata sreka za da si vidat user posted image ,a na ostanatite samo hrabro da prodolzime da se borime za user posted image .....pozz do site.

zdravo draga minaj vaka pred se cestitki za vaucerot i vo najskoro vreme da pocnes so postapkata za ivf kaj mene vaucerot stigna za nepolna edna nedela zatoa ne se sekiraj kaj i da e ke pristigne i ti drzam sreka da uspees od prva i da si gi vidi user posted image user posted image i edno slatko bebence pozdrav i ti posakuvam mnogu sreka i samo opusteno se ke se sredi

(Одговор на членот minaj)
Непосредна врска до пораките: 1224
   RE: Вештачко оплодување III дел
25.9.2012 20:07:31   
mesecina83
zdravo dragi rr sakam so vas da podelam edna prikazna od drug forum se nadevam ovaa prikazna ke im pomogni na mnogu rr eve se naogam i jas vo niv i od utre ke gi barame ovie apcinja ovde vo praga vredi da se proba ise nadevam deka ke ima najdobar efekt eve vi ja prikaznata I mojata prikazna e edna od tie slucki...
Pred 4.5 meseci otidovme vo edna privatna klinika da vidime sto i kako e proboemot i dali ustvari ima nekade problem.prvo ispitav jas se kaj mene bese se vo red, potoa mm napravi ispituvanje i spermogrmot mu bese mnogu los (barem kako sto ni kazaa tamu) i kako edinstvena opcija za jas da ostanam bremena e da se odi prvo na inseminacija pa ako ne uspee ostanuva in vitro.ni kazaa bas vaka citiram " ne ocajuvajte zenati e mlada i ti si mlad samo soberete si 3000 evra za procedurata bidejki na mene nemoze da mi gi pokrie osiguruvanjeto trosocite bidjki sum pomlada od 25 god ...i plus ke vi trebaat okolu 1000 za tableti i drugi raboti " germanska bescutvitelna uteha bese toa.....togas mislev deka cel svet mi se srusi vrz mene...mm se unisti psihicki dojde do moment da mi kaze sto baras ti so mene ne me biuva mene za nisto...manje bitno odime kaj mojot ginekolog za da vidime kade ke ne preporaca za in vitro i ke si cekvme dodeka da bideme finansiski spremni , no toj rece ne brzajte jas sega ne vi dozvoluvam ve molaam neka odi maz ti na vtoro mislnje na urolog odma pod mojata ordinacija e prasajte moze ke preporaca nesto da probate ne brzajte ponekogas e podobro da se otspijat nekoi odluki.odime nie tamu kazuvame deka saka mm da pravi spermogram i mu ja dava mm dijagnozata od klinikata ja procita i doktorot mu prepisuva tableti cink od 500 mg 2x1( go poglednuva mm i mu veli samo ke probame garancija i nadez ne davam jas sum lekar jas lecam a ne pravam magija ) i da ne gi prepusta ni eden den i 6 nedeli od zimanje na niv da odi na spermogram za da vidi dali nesto se promenilo vo spermogramot.
od toj den jas si se utesiv deka ke gi cekame rezultatite i da vidime dali ke ima podobruvanje.ednostavno se pomiriv i niednas ne spomnavme za toa poveke.epa mili moe prijatelki na mm 6ta nedela mu zavrsuva deneska vo sreda ima termin za spermogram a jas sum 4 nedeli bremena.od nikade od nemislenje i od nenadevanje deneska si ja vidovme malata tockicka
Znaci nikogas ne se znae sto e tocno ili sto e vistinito
Nikoj nema da znae od sto se sluci ovaa cudo no evo go me maci nautro me seta od krevet do wc
Zatoa mili moi samo pozitivno i opusteno tesko e znam nogo koga ke mu dojde vreme toa ne pita.....vi posakuvam ubava vecer....

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1225
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?