|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување III дел
25.9.2012 23:01:33   
gina
na site rr im posakuvam sreka luba, emilij, bogdancanka, nivea,nate minaj ... user posted image sto pobrzo site da dojdeme douser posted image user posted image da ne zaboraviv nekogouser posted image

mesecina samo edno ce kazam toa e Gospodova rabota ne nie koga ce sakame tuku toa koga ce saka user posted image

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1226
   RE: Вештачко оплодување III дел
26.9.2012 0:29:39   
mesecina83
toa e tocno deka e gospodova rabota eve ti primer jas toa sto ti go pisav za toj bracen par sto imalo problem kaj mazot i toj i rekol i duri da se razdelat so nea no taa ne sakala i rekal deka ke najdet reseni i tie se vo stranstvo i nekoj doktor im ja dal ovaa terapija i mazot i pil 6 nedeli po dvapati na den ovie apcinja i imalo efeket taa e veke brmena 2 nedeli a veke 4 godimi se borele so steriletot nisto nema loso ako ne se proba jas utre ke gi kupam ovie apcinja pa ke vidime se nadevam ke ima efekt

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1227
   RE: Вештачко оплодување III дел
26.9.2012 10:17:09   
gina
mesecina i mene mm mi rece da se razdelime deka ne e sposoben i user posted image mnogu dr.zborovi koi srecevo mi go paraat no mora da si davame podrska eden na drug zaedno seme posilni.

Bi sakala i jas da vi razkazam za eden bracen par koi se bliski prijateli na mojata svekrva i zenata koga mi razkaza za niv placev tie sega imaat nad 55godini od prilika i koga mi e tesko mislam na nea i mi dava hrabrost, 9 godini nemale deca na zenata i bile napraveni 13 operacii na jajnici edniot jajnik i go izvadile a drugiot i bil isprepleten kako vo cvorovi izvrzan i doktorite i kazale nema da imas nikogas deca pomiri se so sudbinata, navreduvana od svekrava deka nesposobna bila zivotot go pominala povece vo bolnica otkolku so mazot i cel kup navredi, nejziniot mm se sretnal so nekoj star drugar koj se nemale videno godini sto kakosi i takvi raboti koga se prasale koj kolku deca ima covekot mu kazal deka nemaat mu ja razkazal negovata sudbina i prijatelot mu rekol ic da ne se sekiras so zenata ce dojdete kaj mene vo gostivar toj bil doktor na za sterilitet (neznam tocno po sto) i tie posle im stavil po edna inekcija i na mazot i na zenata i im rekol sega so zdravje da si odite taa istiot mecec ostanuva bremena, pa posle uste ednas i decata i se razlika edna godina masko i zenko ova bilo pred 25 godini.
taka mili moi devijki nikogas ne gubete nadez samo hrabro i napred koga togas i ni ce se raduvame na user posted image pozz....

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 1228
   RE: Вештачко оплодување III дел
26.9.2012 13:14:25   
@bebe
Vi ja posakuvam seta sreka i od mene, me interesira koga moze da se odi na IFV bidejki pred 10 dena pravev histero i laparaskopija, naodite bea uredni, se pokaza (uredna matka i proodni kanali)

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1229
   RE: Вештачко оплодување III дел
27.9.2012 12:00:30   
babyhope
Девојки здраво.. Јас иако не сум ви пишала долго време, сепак успевам да најдам време и да прочитам по некој пост. На сите што се user posted image им посакувам многу среќни труднички денови и уште посреќни мајчински моменти. На сите останати кои ги очекуваме user posted image user posted image , оваа есен се надевам ќе ја дочекаме со многу позитивна енергија и со високи Бета :)))
јас од следната недела ќе почнам со Суперфактот и кон крајот на месецот ќе видиме што ќе се случи со моето ИНФ. Се одлучив за Ултрамедика меѓутоа не сум сигурна повеќе во мојата одлука. Некако докторката на ова му пристапи толку многу површно, што незнам дали ми глуми опуштеност или потполно сите пациенти и се исти а не секој случај сам за себе. Не проверив ниту FSH ни брисеви ниту ме праша за мојот месечен циклус. Јас не добивам user posted image на точно определен датум - може на 30 може и на 45 ден а од она што ја разбрав и што читав на нет, она оди со некоја шема за циклус од 28 дена.
Дали некој има слично искуство?
Извинете на долгиот пост
Ве гушкам сите и се надевам дека сега поредовно ќе ви пишувам user posted image

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 1230
   RE: Вештачко оплодување III дел
27.9.2012 15:45:04   
skopjance
so sreka babyhope
glavata gore samo napred
i da ne izraduvas souser posted image user posted image

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 1231
   RE: Вештачко оплодување III дел
27.9.2012 22:36:04   
minaj
decki jas go dobiv vaucerot,bev kaj doktorot deneska i pocnuvam so primulot nor za da dobijam prvo(oti retko dobivam bez primulot nor),potoa treba da pijam mikrogynon tableti pa ko ke gi ispijam dobivam uste ednas i na 2 den treba da otidam pak za da pocnam so terapijata.Samo sakam da ve prasam sto znaci za short protokol+antagonisti(taka pisuva vo izvestjot na d-rot)user posted image .Nesto mi spomna deka sum porizicna za potekuvanje bidekji imam PCOS sigurno mislese na hiperstimulacija user posted image .Ne mi e bas jasno i me fakja panika epten.
pozz do site

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 1232
   RE: Вештачко оплодување III дел
28.9.2012 18:06:07   
mery
Zdravo devojki, ima li nekoja soznanie za decata sto se rodat so ivf, dali se sosema isti so normalna bremenost.. mislam dali taa terapijasto se prima mozhe da im nashtetat na decata.. ponekogash pomisluvam , deka e taka ..
user posted image




(Одговор на членот minaj)
Непосредна врска до пораките: 1233
   RE: Вештачко оплодување III дел
28.9.2012 23:55:32   
Melanija RR
Мери илјадници жени ,ако не и милиони, остануваат бремено со ифв тоа е напредна медиција зарем ќе правеле ако било штетно за децата?
Немој те молам такви мисли,и од каде такви мисли? Терапијата е хормонска ,а оплодувањето е исто само вонтелесно,јас лично негледам никаква разлика.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 1234
   RE: Вештачко оплодување III дел
29.9.2012 7:27:39   
Нивеа
mery i jas mislam deka nema nikakva razlika, zosto takvi misli,koj ti kaza takvo nesto?terapijata nema vrska so oploduvanjeto...ubavo si kaza Melanija
duri nekade imam procitano deka decata napraveni od in-vitro se duri pozdravi, zosto se oploduvaat so najdobrite spermatozoidi


_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1235
   RE: Вештачко оплодување III дел
29.9.2012 13:51:09   
mery
lele stvarno mi olesnivte, fala vi devojki.. ne znam sto mi e, bezveze misli imam.... uff fala vi..

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1236
   RE: Вештачко оплодување III дел
29.9.2012 21:34:50   
Emilij@

ИЗВОРНА ПОРАКА: LUBA

Jas utre odam na punkcija,pa so Gospod napred se nadevam se ke bide kako sto treba.Me intersira po kolku jajce keletki vi imaat izvadeno?

luba kako pomina punkcijata? verojatno vekje ima i oplodeni jk. izvestuvaj ne

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1237
   RE: Вештачко оплодување III дел
30.9.2012 10:23:24   
LUBA
Super sum punkcijata bese dobra mi izvadija 4j.k i imav 4embrioncinja so odlicen kvalitet,vcera mi bese transverot i dr e prezadovolen od toa kako izleze i sega ostsnuva samo da se relaksiram,odmaram i zdravje Boze za 2nedeli so rezultat

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1238
   RE: Вештачко оплодување III дел
30.9.2012 11:22:24   
zordi
Zdravo devojki!Ve molam za eden sovet.Treba da pocnam so IVF,dilemata mi e kade da go pravam.Insiminaciite gi pravev vo Remedika kaj dr.Snezana Stojkovska so nea si pominav super bese mnogu pristupacna i fina.Sega maticniot insistira IVF-to da go pravam ili kaj Petanovski vo Remedika ili kaj Lazarovski vo Sistina demek tie bile profesori i najstrucni vo taa oblast.Za prviot doznav deka ima preku 5000 pacienti i mnogu nema vreme da objasnuva a vtoriot koga bev me utepa so muabetot deka jajnicite mi se mnogu slabi ideka so stimulacija ke imam maksimum 4-5 jajce kletki.Ve molam dajte mi nekoj sovet,mnogu mi e biten odnosot na doktorot sprema mene stvarno neznam sto da pravam.Dali nekoj pravel IVF kaj Snezana Stojkovska jas sakam da prodolzam kaj nea.Pozdrav.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1239
   RE: Вештачко оплодување III дел
30.9.2012 16:36:53   
Emilij@

ИЗВОРНА ПОРАКА: LUBA

Super sum punkcijata bese dobra mi izvadija 4j.k i imav 4embrioncinja so odlicen kvalitet,vcera mi bese transverot i dr e prezadovolen od toa kako izleze i sega ostsnuva samo da se relaksiram,odmaram i zdravje Boze za 2nedeli so rezultat

luba мила баш ме израдува. те мислев цело време а ти ништо не ни кажа. ајде сега најрелаксирано да си ги поминеш овие две недели и да не мислиш на ништо,само опуштено и да се израдуваш за две недели.
мене ми е 7 ден од ЕТ си лежам цело време, гледам тв, читам книги, си го галам мешето и им зборувам на бебушките :-)не барам симптоми ама верувам дека за една недела за прв пат ќе си ги видам долгоочекуваните user posted image и тоа дупли.user posted image до сите

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1240
   RE: Вештачко оплодување III дел
30.9.2012 19:08:43   
LUBA
Emilij@ ti posakuvam mnogu sreka i tebe i da si se raduvame za nekoja nedela i jas isto si lezam si gledam filmcinja si citam knigicki i taka pozitivno i opusteno da si bideme do kraj.......POZDRAVCE I DA SI SE IZEADUVAME SO user posted image

(Одговор на членот Emilij@)
Непосредна врска до пораките: 1241
   RE: Вештачко оплодување III дел
30.9.2012 23:20:22   
kapina
jas gi spremav dokumentite za ivf preku fondot e sega koj treba prvo da gi potpise dokumentite za ivf maticniot ginekolog ili podracnata edinica na fondot vo strumica pred da gi pustam za sk

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1242
   RE: Вештачко оплодување III дел
1.10.2012 18:28:42   
skopjance
user posted image Luba Emilija so sreka i daj boze da ne izraduvate so user posted image user posted image .Mislam deka na site dobro ke ni dojde nekolku dobri vesti i si netrpenie i nie da gi docekame tie user posted image sto se vo proces na IVF.
Jas treba da se dogovaram so d-r koga ke pravime transfer ovoj mesec so moite eskimcina.
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1243
   RE: Вештачко оплодување III дел
2.10.2012 19:06:42   
Нивеа
женички да ве прашам колку дена се ставаат фостимон инекциите? и од кој ден се започнуваат?
ви благодараммм

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 1244
   RE: Вештачко оплодување III дел
2.10.2012 21:35:06   
LUBA
Prvo se bockas so superfakt pa ke dobies menstruacija i od 3-ti den na men. pocnuvas so fostimon od kako ke ti se zeme krv i ispitaat hormoni i spored niv se dava dozata na fostimoni.
Jas sakam da prasam za onie koj imaat praveno ivf dali celo vreme posle toa lezat ili onaka si sedat vo bilo koja polozba i si odmaraat bez aktivnosti,mene mi e 4den od transferot i si stanuvam po doma ne lezamnon stop samo ne se zamoruvam ne rab nisto e samo mnogu se sekiram sto noke spijam napnato se vrtam mnogu,sonuvam,a taka nemirno spiev i so prvoto ivf?

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1245
   RE: Вештачко оплодување III дел
3.10.2012 10:59:29   
Нивеа
LUBA ti blagodaram duso za odgovorot, a kazi mi zaedno li se kombiniraat suprefaktot i fostimonot i koj den od menstruacija odprilika se prai punkcija? jas sum na sred ivf

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1246
   RE: Вештачко оплодување III дел
3.10.2012 11:07:21   
@bebe
Ve molam da mi kazete, koga se pocnuva so invitro postapkata, dali od prviot den od ciklusot ili ponazad, koga se pocnuva so inekciite, primer jas ovoj mesec se ocekuva da dobijam na 9.10 i me nteresira protokolot, cekam odgovor

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1247
   RE: Вештачко оплодување III дел
3.10.2012 11:29:35   
LUBA

ИЗВОРНА ПОРАКА: Нивеа

LUBA ti blagodaram duso za odgovorot, a kazi mi zaedno li se kombiniraat suprefaktot i fostimonot i koj den od menstruacija odprilika se prai punkcija? jas sum na sred ivf

Nivea punkcijata se pravi na 13 ili 14 den od menstruacija od kako prethodno si gi primala po sema inekciite ne se kombiniraat posebno se stavaat po doza od dr sto ke ti prepise superfaktot e podkozno vo stomakot,a fostimonot muskulno vo butot,ne e nisto strasno ne se plasi i punkcijata ne e bolna so anestezija e,a transferot e kako ginikoloski pregled samo treba psihicki da si spremna i opustena.POZZ

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 1248
   RE: Вештачко оплодување III дел
3.10.2012 11:32:38   
LUBA

ИЗВОРНА ПОРАКА: @bebe

Ve molam da mi kazete, koga se pocnuva so invitro postapkata, dali od prviot den od ciklusot ili ponazad, koga se pocnuva so inekciite, primer jas ovoj mesec se ocekuva da dobijam na 9.10 i me nteresira protokolot, cekam odgovor

@BEBE Od prviot den na ciklusot pocnuvas so kontraceptivni apcinja,pa posle toa ke ti prodolzat superfakt,pa koga pak ke dobies od 3den prodolzuvas i so fostimon i na kraj eden den pred punkcija stop inekcija.POZZ

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 1249
   RE: Вештачко оплодување III дел
3.10.2012 12:34:35   
Нивеа
fala ti LUBA za odgovorot, mnogu mi pomogna, znam i za toa deka se prai pod anestezija punkcijata no neli se pravi pod anestezija i transferot user posted image ...gledam deka ti si vo tie denovite na iscekuvanje, daj boze da si vidis user posted image ili user posted image posle 12 den...
@bebe so srekja pocetok na procedura, jas pocnav od 2 den na menstruacija so yasmin, posle so suprefakt, pa sea kaj i da e ke pocnam so fostimon, pa punkcija i na kraj embriotransfer..neka ni e so lesno!

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот LUBA)
Непосредна врска до пораките: 1250
Страница:   <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?