|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 15:26:07   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

неговото,сепак децата ке го носат неговото..па јас ке бидам ко двоена ...вака во целинаuser posted image


Браво бе кате...саде памет у тебе...ја одма ке го земам неговото презимеuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 15:27:39   
mother 29
Елено ти секако го земаш неговото ,вака или онака????????????????поубаво ти лежи!!!!!!

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 16:10:33   
Enika
Мн јасно дека ми леѓи јес да нема да бидам уникатна пошо има братуцеда Елена шо се вика...ама е мн пошик...а и да не беше он ке беше некој друг пак ке го сменевuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 16:23:44   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Се тоа е во ред со задржување на своето презиме, но дали грешам или сум во право, децата го имаат само презимето на таткото? Па што всушност е постигнато со тоа што сте го задржале презимето? Да не ме сватите погрешно, но некако не ми оди вие со двете презимиња, детето со едно... ок, лична сатисфакција или нешто што јас не можам да разберам.user posted image


Кај нас при склучување на бракот матичарот праша кое презиме ќе го носат децата кои ќе ги створиме и имаше  три опции, само неговото, само моето или и двете и ние се договоривме неговото, но јас не се чувствувам воопшто одвоена што имам поинакво презиме од нив, детето си е мое немора презиме исто да носиме. Имињата  и презимињата не ги прават врските меѓу луѓето, љубовта ги прави. А што сум постигнала, ништо, си го задржав идентитетот и ја имам сатисфакцијата дека ме земал сопругот без претензија да ме менува. И што ако детето го носи неговото презиме кога не го рецка, а по мене плаче.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 16:24:01   
Maria
Taka koga bevme kaj maticarot i neli te prasuva koe prezime go zimas i jas odlucna:pa se znae,negovoto!A toj me gleda...:nema li da razmislis?Velam ne,NEGOVOTO!I site pocnaa da se smeat,demek mnogu odlucna.user posted image

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 16:24:25   
lilit
  Јас сиго задржав моето и го додадов неговото и сега имам едно огромно презиме !На пола документи сум со моето на пола со неговотоuser posted image А коментари секко имасе од неговите но сега си легнаа на брашното!Мој избор и право !мисе допага ова што го кажа Ники .

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 16:28:07   
Bogdancanka
се убаво јас го прифатив на мм презимето али многу често се бунам и си го кажувам старото презимеuser posted image user posted image user posted image на почетокот тоа беше нонстоп наместо неговото да го кажам моето али полека се навикнувамuser posted image user posted image user posted image Така кога бев да полагам за возачка ме прашаа за име презиме јас набрзина моето и оп чекајте грешка и овие од комисија се зезаа со мене да сум си го научила презиметоuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 16:30:01   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maria

Taka koga bevme kaj maticarot i neli te prasuva koe prezime go zimas i jas odlucna:pa se znae,negovoto!A toj me gleda...:nema li da razmislis?Velam ne,NEGOVOTO!I site pocnaa da se smeat,demek mnogu odlucna.user posted image


И ич не се подразмислиuser posted image user posted image
Уааа предавникuser posted image user posted image user posted image

Леле се шегувам, ама ептен ме насмеа твојава одлучност и матичаротuser posted image user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 18:42:50   
biljana16

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Vo zemjite na Evropska Unija od 2006 godina stapi zakon na sila koj ne dozvoluva sopruznicite da si gi menuvaat preziminjata tuku samo odbiraat koe prezime ili preziminja ke nosat decata. I posto jas sum si vencana vo Grcija si go imam zadrzano moeto prezime, sto e fino taka da znaete.
Sakav jas i prethodno da si go zadrzam, ama ova mnogu fino mi dojde da ne mi zameraat negovite.


Niki se sto sakav da napisam imas napisano. Isto i jas si go nosam svoeto prezime a mazena sum 2003 i taka da super mi e. Samo koga se vencavme potpisavme dokument za preziminjata na decata.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Моето или неговото презиме??
12.1.2010 19:01:55   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki



Кај нас при склучување на бракот матичарот праша кое презиме ќе го носат децата кои ќе ги створиме и имаше  три опции, само неговото, само моето или и двете и ние се договоривме неговото, но јас не се чувствувам воопшто одвоена што имам поинакво презиме од нив, детето си е мое немора презиме исто да носиме. Имињата  и презимињата не ги прават врските меѓу луѓето, љубовта ги прави. А што сум постигнала, ништо, си го задржав идентитетот и ја имам сатисфакцијата дека ме земал сопругот без претензија да ме менува. И што ако детето го носи неговото презиме кога не го рецка, а по мене плаче.



ne se slozuvam,deka deteto sto e moe da ne nosi moe prezime.i dvete da gi nosi vo red!ama jas edno prezime toa drugo,bogami vo nikoj slucaj!ako e celta da si go zadrzam identitetot na steta na ova ...vo momentot se otkazuvam!a pa nesto posebno deka uspeal da me smeni sto sum go zela dobrovolno negot,.ne gledam nekoe golemo postignuvanje!belki edno prezime ,me nema smeneto hahah


< Поракaта ја уредил mother 29 -- 12.1.2010 19:04:06 >

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 13:16:13   
Enika
Не сметам дека сменето презиме е сменет идентитет...Ние создаваме една целина е да се двоиме!!!Јас можам сега да си го сменам ова преизиме и да си го ставам влашкото, и не сум веке истата личност???

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 13:24:33   
talisman
И јас го земав неговото и едвај се навикнав user posted image  Лично ми беше сеедно, малку интересно бидјеќи сакав да си сменам нешто, но мм сакаше да го земам неговот презиме па така и сторив. Можеби баш бидејќи е полесно за децата, ќе видиме user posted image  


(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 13:26:30   
Матеа
Јас си го задржав моето, а user posted image ги носи двете затоа што овде не дозволуваат да се заведе детето во матична книга на родени или во било кој друг документ без презимето на мајката.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 14:04:04   
m@gic
јас си го задржав моето презимеuser posted image

(Одговор на членот Матеа)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 14:09:57   
zami
na moeto go dodadov negovoto. (posto sum posledna vo lozata sakav sto podolgo da mi potrae prezimeto)
ama se potpisuvam seuste samo so moeto, i koga ke me prasaat kako se vikam po inercija si go kazuvam moeto prezeme.

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 16:25:47   
Jasna
Jas licno bi sakala da si go zadrzam moeto ,bidejki sestra mi trebase ama ne napravi taka ,ke vidime dali jas ke uspeam vo namerata.user posted image
Ako nekoj me saka dovolno ne bi trebalo da mu bide problem da si go zadrazm moeto i da go dodadam negovoto prezime...neli?user posted image user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 21:14:50   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

Не сметам дека сменето презиме е сменет идентитет...Ние создаваме една целина е да се двоиме!!!Јас можам сега да си го сменам ова преизиме и да си го ставам влашкото, и не сум веке истата личност???


Па не е сменет идентитет, исто како што задржувањето на презимето не значи двоење, ние сме пак целина, моето презиме не не спречува да бидеме целина. Менувањето или задржувањето на презиме не е достигнување, колку што нешто ќе постигне некоја со тоа што ќе го смени исто толку постигнува и таа која нема да го смени. Само се работи за избор и за различно гледање на работите.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 21:21:30   
Maria
IZVORNA PORAKA:Niki

Па не е сменет идентитет, исто како што задржувањето на презимето не значи двоење, ние сме пак целина, моето презиме не не спречува да бидеме целина. Менувањето или задржувањето на презиме не е достигнување, колку што нешто ќе постигне некоја со тоа што ќе го смени исто толку постигнува и таа која нема да го смени. Само се работи за избор и за различно гледање на работите.


Niki pak ja razgoruvas temava!?user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Моето или неговото презиме??
13.1.2010 21:25:48   
niki
Не бре само одговарам на коментар што сум го пропуштила а е наменет на мој пост.
А ова си е секогаш актуелна тема и без моите постови.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Моето или неговото презиме??
14.1.2010 12:58:02   
Enika
Мојот пост е мое лично мислење...не е одговор на ничиј пост...сите тука иаме различни мислења за секоја тема.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Моето или неговото презиме??
14.1.2010 14:54:20   
Saturn
Мојата приказна е малку поинаква user posted image . Пред да се омажам баш немав некаков цврст став околу презимето дали моето да го задржам или само на сопругот да го земам и решив доколку ме запроси пред магистрирање ќе биде само неговото, но ако ме запроси по магистрирање ќе биде додадено на моето, и би додадено на моето. а нит ми се свиѓаше моето  нити неговото а па со две и тоа долги што не ми се свиѓаат баш и не бев задоволна. Кога останав трудна со првото дете падна една идеја (навистина сосема ненаметливо) на детето да му дадеме презиме изведено од името на свекор ми, и кога го споив името на ќерка ми со таквото презиме многу ми се бендиса, дури и јас сакав така да се презивам. И уште нешто, кога се претставуав на студенти со две перзимиња толку ми звучеше глупо, кај моето име долго и плус 2 долги презимиња и 5 минути името си го кажував user posted image . И почнав да го “обработувам„ мм и ние да си ги сминиме презимињата, не бива тој со едно, јас со друго, а ќерка ни со трето, каша попара. И така и јас и мм си ги сменивме презимињата и сега можам да кажам дека се чувствувам како да сме целина. Среќа тоа беше во периодот кога немаше вакви гужви за вадање документи и уште од тогаш сме со биометриски ЛК и пасоши.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Моето или неговото презиме??
14.1.2010 14:58:44   
penelopa
Леле Сатурн каква приказна, само не разбрав сега чиво презиме имате на сопругот или твоето или третоuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Моето или неговото презиме??
14.1.2010 15:08:07   
Saturn
user posted image  Сега имаме трето презиме, изведено од името на свекор ми, што значи и мм и јас го сменивме презимето бидејќи сакавме да се презиваме како ќерка ни. И баш ми беше интересно што за мажите нема како да кажеш кога ќе сменат презиме, не можеш да кажеш дека моминското  му било ...  нема нешто како ергенско презиме, бар јас не сум чула user posted image  нити па во документи има каде да се напише какво му било претходно презимето, обично кај жените стои „моминско“, проверете во венчаниците ќе видите кај мајките така стои.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Моето или неговото презиме??
14.1.2010 15:09:52   
penelopa
Епа супер битно е сите да сте задоволниuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 12:15:06   
profesorica

погледнете ја само задоволната фаца на мм-па се потпишувам со негово презимеuser posted image user posted image user posted image , ќе му се отвори лобањата од среќаuser posted image user posted image user posted image


user posted image




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?