|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 12:16:38   
mami
професорице а твојата не е баш задоволна?user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 12:16:47   
arh_diz
Jas pa po greska se potpisav so moeto staro prezime
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 12:18:11   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image леле..смешки..мене ми беше чудно а и морав внимателно да пишувам за да ги собере двете на тој мал просторuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 12:21:35   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

неговото,сепак децата ке го носат неговото..па јас ке бидам ко двоена ...вака во целинаuser posted image


...ја одма ке го земам неговото презимеuser posted image




и јас сум со иста намера,мислам дека нема врска презимето јас ќе си бидам пак јас,исто ти се фаќаuser posted image  

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 12:59:06   
Bitolcanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Saturn

Мојата приказна е малку поинаква user posted image . Пред да се омажам баш немав некаков цврст став околу презимето дали моето да го задржам или само на сопругот да го земам и решив доколку ме запроси пред магистрирање ќе биде само неговото, но ако ме запроси по магистрирање ќе биде додадено на моето, и би додадено на моето.

Сатурн, баш ми даде идеја, а и онака така си планирав и јас user posted image Кај мене се доаѓа исто - како и да е... И да ме запроси пред магистрирање (мислам дека така и ќе биде), секако ќе го имам пријавено магистерскиот труд, ќе биде додадено на моето презиме..., а и обратно-ако е по магистрирање веќе ќе бидам м-р со моето презиме (позната пред јавноста и поблиската средина user posted image ) , па за да ме знаат ќе си го задржам моето презиме и ќе го додадам неговото - пак во моја корист, гледано од сите аспекти user posted image user posted image Инаку не сме зборувале на оваа тема (сеуште е рано), само се плашам да не прочита, па да не ми г смени плановите user posted image user posted image user posted image Иако нема да дозволам, се разбира user posted image

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 14:24:31   
HristinAntonio
jas ne ni razmisluvav...go zemav negovoto, zosto i onaka mominskoto  ednas go smeniv

(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 14:36:37   
delfinka
jas si go zadrzav i moeto i negovoto
zatoa sega imam problemi da se potpisam imeto mi eso 8 bukvi,moeto prezime so 12 i negovoto 9
ama poufino mi e vaka,makedonska-grcka kombinacija:))

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Моето или неговото презиме??
21.1.2010 18:49:12   
penelopa
Јас го земав презимето на сопругот...одсекогаш сум го сакала...ептен убаво ми стоиuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:12:21   
@Mila@
Bas bolna tema za mene...otkako bidna baranjeto za zena i se beshe super..dogovorivme veridba i ostanati gluposti.I bidejki so decko mi zneame sto si sakame za 1 saat uspeavme da zakazeme maticno,crkva i hotel i se da bide spored nashite zelbi.
Za da koga otideme kaj negtovite i normalno ocekuvash deka ke se raduvaat zs se izleglo super...imav najdebilna reakcija vo svet.
Na tatko mu mi smetalo zosto jas sum go ostavila moeto prezime i na toa sum go dodala nivnoto.
Imashe komentar vo stil...jas moeto ke si go kazam vo maticno...za da vecerta na decko mi da mu mrcat na sto licelo toa...i milion gluposti...i ishodot beshe da popushtam za toa i da ne ostavat na raat za se drugo..i taka si otidov jas vo maticno i si go preshkrtav moeto prezime i mng mi e krvio i teshko.user posted image


(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:14:16   
BILE.F
И јас го земав неговото презиме, без размислување.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:15:58   
mami
Баш ми е жал што така испаднало. Јас знаев дека има мрчење и се, ама не попуштив, сепак тоа си е моја одлука и на никој друг, ако тој нема ништо против, зошто би ги слушала другите.
Ама биднало, само внимавај, да не добијат сила и другите работи да ви ги сменат на своја воденица кога веќе виделе дека попушташ пред нив

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:18:17   
@Mila@
Nema zlatna..da pomine svadbata idam u MVR i si go vrakam moeto prezime..nashle oni vo koja crkva da se krstat.
Sega koga se smirija strastite svativ deka i usluga mi napravija da znaat zoshto na distanca gi drzam..a bidejki sami ke ziveeme..so telegrama ke mi doagaat na gosti.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:22:01   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image така бе Мила, бравоuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:24:34   
Еца
Мила, ќе ти дадам еден совет и те молам послушај ме: зарем сега кога допрва те чекаат многу животни одлуки, многу животни прашања и дилеми, допрва многу убави и нормално помалку убави работи, твојата среќа ја расипуваш со една одлука, за која не гледам причина за нервоза. Па верувај ми ова е една толку банална тема за мене, извинете сите кои не го делите мислењето со мене, неважна тема, мислам во бракот ќе има и други ситуации во кои ќе мора да се откажуваш од одредени работи, сакал ти или не. Но мораш да научиш дека секое искушение за добро. И пак да го оставеше твоето презиме, детето ќе беше само со презимето на маж ти. Погледни подлабоко во тебе, ќе видиш дека ова и не е толку трагична работа. И не се сложувам со мами дека со овој гест со покажала дека ќе попушташ, туку напротив дека сепак ги цениш како родители на твојот иден сопруг и ти значи нивното мислење и нивната сугестија по ова прашање (сега знам дека ќе ме бомбардирате за постот, ама во право сумuser posted image user posted image )

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:26:04   
biljana16
Mila potpolno si vo pravo. Moj sovet ti e da gi drzis na distanca uste od sega oti kolku poveke popustas tolku poveke na glava ke ti se kacat.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:27:20   
mami
Па ако се како мојана дома- едно да и попуштиш мисли дека има право се друго да менува и не се сложувам со тебе Еца. Која е таа почит ако они мене ми ја рушат желбата и ми се мешаат во одлуките?Тоа е работа која треба младенците да си ја средат меѓу себе, а не со поширокото семејство кое колку ке му дозволиш на почетокот толку повеќе ќе се меша после

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:28:50   
BEBICA
во бракот ќе има и други ситуации во кои ќе мора да се откажуваш од одредени работи, сакал ти или не. Но мораш да научиш дека секое искушение за добро. И пак да го оставеше твоето презиме, детето ќе беше само со презимето на маж ти.


Se slozuvam so tebe Eca.Jas tocno deka go imam zadrzano prezimeto no ne od inat prema maz mi ili negovite.
No i znam kakvi se lugeto nisto ne ni komentiraa a normalno Monika go nosi prezimeto na mm.
Ne treba da se vodi inat.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:29:33   
mother 29
хехех нема бомби ,Ецке ..во право си...


Мила, не дозволувај уште на почеток со расправии,попушти,голема работа user posted image едно презиме.....ако влезеш во таков круг со замерки , само ке се вртиш во тркалото..верувај ми, и ти ке се нервираш..а и мм ти

затоа убаво ти кажа Еца.........user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:29:48   
tereza
јас апсолутно  ја поддржувам Еца,и јас би играла такаuser posted image
јас исто така си напишав на оваа тема дека не ми е важно презимето што ќе го носам, важно ми е дека јас ќе си бидам јас без разлика што презиме ќе носам.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:30:14   
@Mila@
Ja se slozuvam so tebe i u faca im kazav deka ova go pravam samo radi decko mi ne radi niv i deka e prva i posledna rabota za koja popushtam i deka ispolnivam muzicki zelbi.
Svakam deka e banalna i tehnicka rabota..no moeto prezime e edinstveno vo mk i prirodata beshe emotivna a ne kapric da se prcam so mojata familija+profesijata mi e takva da prezimeto stoi nekade i sakam lugeto koi me obrazovale i se zrtvuvale za mene i mi obezbedile se u zivotot da go osetat toa kako nekoja blagodarnost od moja strana.
Vishe ne se nerviram okolu ova zatoa sto e toa zavrshena rabota,od decko mi imam podrshka i ne sakav skandali na svadba samo radi toa popushtiv.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:37:18   
@Mila@
a da prahsam jas ushte edno tehnicko prashanje..so koe prezime treba da se potpisham vo maticno vo taa knigata?!?!? toa zbaoraviv da ja prasham taa maticarkata

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:39:08   
mami
Ако таму те пишува со неговото тогаш со неговото презиме, ако со твоето со твоето- ке ги има напишано а ти треба на линија подолу да се потпишеш па ке си видишuser posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 11:40:33   
@Mila@
aaaaaaaa fala !!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 12:46:58   
dostickage
Mila,jas te podrzuvam,distanca si e distanca.
Samo ne se davaj,zasto znaes kako vikaat kje dades prst i ne sto kje ti ja zemat rakata tuku i cela kje te odnesat.

Support od mene i ne im pravi zadovolstvo so toa sto gledaat kako se nerviras!!!

Inace jas na moja zelba kje go zemam prezimeto na mojot verenik so ski na kraj.

p.s.Like za komentarot od devojkata sto napisala deka go zema prezimeto na soprugot a ne na sveki pa da se preziva so ska,dobro me nasmea pokraj drugoto :-)

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 16:30:16   
Sandric
ЈАс мислам дека те разбирам МИла, ти со повеке лута сама на себе што си им попуштила и си се погазила на некој начин себе и својата желба.
Ако на маж ти не му пречи да си отидеш и после свадба во МВР да си го додадеш и твоето ( тка анеговите не мора ни да знаатuser posted image user posted image user posted image user posted image ) , а посебно и фактот дека е единствено кај нас.....мислам дека јас не би попуштила

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?