|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Геј брак+дете?
16.9.2009 9:22:54   
mami
Ептен се изнервирав деновиве кога на сите сајтови прочитав дека Елтон Џон сака да посвои мало Украинче заедно со својот партнер со кој се нели венчани. Е сега, Украина не му го дозволува тоа бидејки бил геј и тие не го признавале неговиот брак па за нив се води како неженет човек...
Јас сум за тоа да му дозволат да го посвои детенцето зошто ке му пружи далеку подобар живот од оној што го има во сиропиталиштето.
Што мислите вие- треба ли да им се дозволи на геј двојките да посвојуваат деца?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Геј брак+дете?
16.9.2009 9:53:00   
Палешка РР
Мислам не.
Можеби Елтон Џон како човек е ОК, можеби ќе му пружи добар живот на детето, но генерално сум против геј-браковите, а врв на глупоста е тие да посвојат дете.
Тоа е тотално нездрава средина и детето посекако ќе има безброј девијации кога секојдневно ќе гледа како неговите "татковци" разменуваат нежности.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Геј брак+дете?
16.9.2009 15:21:43   
nadica
дефинитивно НЕ подоцна ќе се објаснам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Геј брак+дете?
16.9.2009 15:26:10   
BEBICA
PROTIV PROTIV PROTIV

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Геј брак+дете?
16.9.2009 15:29:22   
none
pa posleden da e  go ostavam prirodata e da se mas i zena user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Геј брак+дете?
16.9.2009 15:44:34   
katence
zosto da ne ako lugeto mu ponudat dom i noegranicena ljubov ako sakaat neka si posvojat,jas sum za.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Геј брак+дете?
16.9.2009 15:57:37   
nadica
ја поддржувам палешка колку и да имаат пари никогаш нема да можат да створат семејство и семејните вредности би се срушиле
не е психолошки здрава таа заедница и воопшто хомосексуалноста според мене е болест не треба да има ни заедница брак не пак посвојување на дете



немам ништо против геј популацијата решиле да живеат со тоа како нивна определба но не и да посвојуваат деца

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 0:04:03   
Еца
јас сум За! Зошто? Еден е животот и секој одлучува сам за себе како ќе го проживее. И ние имаме деца и утре ако реши да биде геј, што ќе се откажете од него? Да некои ќе речат: Ке се откажам!!! А зошто, бидејќи ги немате истите размислувања, истите вредности или што, ќе ве посрами пред другите... Какви ненормални времиња дојдоа, многу работи се ненормални ама ете тука се, околу нас, а ние не можеме да влијаеме на нив. Светот се менува, па мора и ние...на некој начин. Мислите дека сите вредности се поважни од среќата на детето кое е ХИВ позитивно и кое многу ќе се мачи во животот. Штета што не му е дозволено на Елтон Џон да го посвои детето, ќе било среќно и покрај својата болест(а сами знаеме колку се изолирани и ограничени луѓето со оваа болест)

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 0:11:42   
STRUMFETA
Jas sum definitivno protiv.Toa ni vo ludilo,ma nikako ne bi trebalo da se dozvoluva

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 0:22:18   
Викторија
јас сум против аи против су затоа дасе вклуцуваат и такви бракови замене тоа е несто нездраво мозеби гресам ама тоа е моето мислење

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 0:27:12   
daniel
vo nikoj slucaj ne gi odobruvam,a bre luge od boga se zabraneti ccc...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 0:37:10   
daniel
moram da se nadovrzzam me iritira tema
va i nekoi razmisluvanja okolu toa,ke se pravime moderni so toa:ok e seksualnosta   tocno toa e nivna rabota ama bog rekol gospoda citiram:covek so covek da ne legnuva....i sega nie sme pointelegentni od taa visa sila pa ke pravime modni trendovi so takvo nesto

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 0:43:29   
katence
eee sega nemoj te molam so ovie muabeti ,vise drugi vreminja se dojdeni.sto ima mene da mi smetaat?zosto/ostaj si gi lugeto da si go ziveat zivotot kako sakaat i sto gi pravi srekni.ako niv gi privlekuva istiot pol sto sega oni da pravat?

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 0:49:50   
Natasha5
Јас сум без коментар не знам што да речам за оваuser posted image

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 0:54:33   
Еца
Даниел се тоа јас убаво разбирам, не ги оправдувам, но не ми сметаат, секој за себе и своите постапки одговара.Уште повеќе што го спомна Бог, но знаеш колку малку има верници, и колку многу други работи рекол Бог па ништо од тоа не се почитува(а верници се кажуваат, нели)или можеби воопшто не веруваат во Бога, па не им е битно што рекол Бог. Темата нависитна е многу дискутабилна, институцијата брак се знае што е маж+жена, но ете гледаш како идат времињата, не се правиме ние модерни, самата реалност тоа ни го наметнува. А многу поубаво ќе живееме и посреќни ќе бидеме ако научиме да се прилагодуваме. И убаво вика татко ми, не дојдоа други времиња, времињата се исти, дојдоа друѓи луѓе- луѓето се менуваатuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Геј брак+дете?
17.9.2009 10:20:49   
niki
I jas ke se slozam so Elena. Koi sme nie na kraj kraeva nekomu da sudime i da mu branime da se ostvari kako roditel i da sudime dali toj ke bide dobar roditel i zaednicata vo koja zivee kakva e. I poagam od licen primer, jas sum heteroseksualka i roditel no toa ne znaci deka sum dobar roditel, deka ne gresam, deka deteto moe ke ima sovrsen zivot ili podobar od onoj koj eden gej par bi mozel da mu ovozmozi na edno dete. Bracnata zaednica vo koja jas ziveam e pod znaci navodnici onakva kakva sto bog rekol, ama pak neuspesna i nezdrava i sto treba sega da dojde nekoj od vas koi ste protiv toa i da mi go odzeme deteto. I tie jadni decinja nekoi heteroseksualci koi gi stvorile po bozjite zakoni gi ostavile da patat po domovi i da ziveat bez ljubov i nekoj pameten se naoga uste i koga nekoj se nudi da gi izbavi od toa da ne dozvoluva. Zosto???

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Геј брак+дете?
23.9.2009 11:41:02   
big_mama817
Владата на Словенија во понеделник го ставила на јавна расправа предлогот на новиот закон за семејство.

Во него брачната заедница се одредува како животна заедница на двајца луѓе од различен или исти пол. И на хомосексуалните парови им се дозволува да посвојуваат деца.

Иван Светлик, словенечки министер за семејство и социјални прашања рекол дека со законот се сака да се изедначи заедницата на партнери од ист пол со другите облици на семејни заедници, пренесуваат медиумите во Словенија.

Се очекува на предлог законот остро да се спротивстават конзервативните партии од десниот центар и Католичката црква

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Геј брак+дете?
23.9.2009 12:14:15   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image јас сум за вакво нешто и кај нас...
немам ништо против тие луѓе кои својата љубов ја нашле во личност од истиот пол...тоа не е болест или незнам некаков изрод..можеби ние не сме навикнати да гледаме јавно да се покажуваат, а дека ги има ги има и тоа е факт, и дајте ве молам, не го мешајте Бог во секоја работа...
убаво рече Елена- Бог кажал многу работи кои ниту најголемите верници не ги почитуваат...
Јас сум да им се дозволи да посвојат детенце..да дадат дом некому кому му е навистина потребно

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Геј брак+дете?
23.9.2009 12:18:06   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка
Тоа е тотално нездрава средина и детето посекако ќе има безброј девијации кога секојдневно ќе гледа како неговите "татковци" разменуваат нежности.





ne sum protiv gej brakovite, no da se posvojuvaat deca....potpisuvam paleska.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Геј брак+дете?
23.9.2009 12:21:35   
mami
а подобро ке му е да живее во дом, опкружен со сиромаштија и беда и никогаш да не дознае како е да се биде сакан и опсипуван со љубов? мислам дека си имаме грешна слика за геј браковите. Па тие се сосема ок, како и обичен маж и жена. И детето растено во таква средина не значи дека ке стане и самото геј...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Геј брак+дете?
23.9.2009 12:38:27   
mother 29
jas nemam pogresna pretstava za gej brakovite,ama deka e isto kako mm i zena ,e daleku od tocno.a i da stane i toa samoto gej  ne e najgolemiot problem....ke bide dete vo brendirana obleka so bezbroj prasalnici vo glavata!a kakva ljubov ke ima toa dete, so sigurnost ne znaeme da kazeme , za da sudime kade e poubavo?
pa ima i slucai koga deca od dom(kade neli ne im e ubavo) odat vo semejstvo so nadez za malku toplina i ljubov, pa biduvaat cel na razni devijacii!
moeto mislenje:za-gej brakovi,protiv-posvojuvanje deca!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 10:43:31   
mother 29
Елтон Џон сепак ќе го посвои малиот Лев



user posted image

Елтон Џон ќе ги задоволи критериумите на таткото




Биолошкиот татко на ХИВ позитивното момче кое Елтон Џон многу сака да го посвои, успеа да најде начин како да заработи на сопственото дете.
Откако властите во Украина поради хомосексуалност и годините на старост го одбија барањето на пејачот Елтон Џон за посвојување на 15-месечниот ХИВ позитивно дете од Домот за сираци, биолошкиот татко на детето за разлика од неговата биолошка мајка, сепак најпосле се согласи детето да го даде во рацете на пејачот, но под неколку услови.
Малиот Лев ќе стане Елтонов посинок доколку пејачот и неговиот сопруг Давид Фурниш, биолошкиот татко финансиски го поддржуваат за да му помогнат за одржување на бизнис во Велика Британија.
Со благослов на таткото на Лео, законот, кој налага разликата во возраста меѓу посвоителите и детето да не смее да биде поголема од 45 години, паѓа во вода, наведуваат дел од весниците во Велика Британија.
Мајката на детето се уште се двоуми.
Пејачот и неговиот сопруг Давид момчето го запознале во Домот за сирачиња кога малото момче му го „украде срцето“:
„Веќе долго време разговараме за посвојување, иако јас сум против затоа што имам 62 години. Многу време поминувам на патувања и не сум сигурен колку е тоа чесно кон детето. Но, Лев со задоволство би го посвоил бидејќи ни го „украде срцето“ веднаш штом го видовме. Би било прекрасно кога би можеле да му обезбедиме дом и живот каков што заслужува“, му рече пред неколку недели на Џон.

ИЗВОР.А1

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 10:46:51   
nadica
user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 10:53:25   
Enika
ne sum protiv gej populacijata...nivna rabota si e toa se dur na mene ne vlijae(a se deshavalo:))..znam luge koi se gej ne mi smetaat voopsto.nemozam da definiram dali sum bash za ili protiv posvojuvanjeto zast iam misli i za i protiv ama sepak smetam deka ne e bash ok...mislam tocno deka deteto nema da stane gej bash zatoa sto roditelite mu se gej(od heteroseksualni roditeli decata se homoseksualci znaci nema vrska toa) tuku tuka prozileguvaat niza problemi od opstesvoto...na zapad sigurno e podrugo ama ovde...dete rasteno vo gej okolina nema da mu bide lesno bash radi negovite roditeli.neznam stvarno ne sum odlucna...iako da mn e podobro da e zgrizeno nego li vo dom...a da ne zborime kolku lige sakaat da posvojat a ima i mn deca po domovite pa se prashuva i so e so procedurava sto ide tolku bavno:(

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 10:55:07   
mis.
Баш пред некој ден ја гледав опра и во нејзиното шоу гости беа брачниот пар кој се спрема да добие дете,машкото што било бремено.Родено како девојче кое го сменил полот во машки но ги задржал репродуктивните органи и сега е бременuser posted image Со сопругата која е женско се разбира очекуваат бебе и тоа јавно со снимки од нивниот живот зборуваа за нивниот заеднички живот.Искрено ми се згади.За мене тоа воопшто не е морално.user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?