|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 10:57:11   
elle
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 10:58:51   
Enika
toa e veke epten...menajanje na pol...ne svakam mislam pu pu nedaj boze da se osekas ko oni so e osekaat zarobeni vo pgreshno telo ama...neznam mene ne mi se sviga.plus kakvo musko e toa so si gi zadrzalo organite...pa neka ostane zensko neka rodi i neka si zivee vo gej brak...a ne ovde so brada i sve ko musko prestaveno...da ne zborime deteto koga ke saka da gleda sliki od "mama" koga bila trudnauser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 11:21:09   
Anushka
Еника, се согласувам. Многу дискутабилно прашање. Од една страна, па какво дете ќе одгледа Елтон Џон. Ама кога ќе се сетам на мојот бивши сопруг (крајно несозреана личност, со 1000 комплекси и лоши ставови кон светот), во каква нездрава среднина на хетеросексуален брак пораснал - во таков незрел човек, со толку трајни последици по неговото ментално здравје...
Здравото семејство е битно, добрите родители се битини, а полот?
П.С.: нема лоши деца, само лоши родители  

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 11:22:25   
big_mama817
се сложувам со тебе анушка во целост user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 11:31:24   
Enika
eh anushka i ja imav eden slicen takov bivshi...tezok kompleks koj nadvoreshno se pravi mn silna zrela luicbost, neviden napor i zamorano za se...i mn pati sum raslzimuvala...koj go vospital nego vaka i dali sakam deca so vakov covek...i kakvi ke bidat tie deca koga ke rastat vo napnata sredina!!!rekov ne sum odlucna dali sum za ili protiv posvojuvanje na deca od strana na gej par ama od druga strana pa roditelot e vazen, ljubovta kon deteto i vospitubanjeto!!!koj znae so ke bide

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Геј брак+дете?
15.10.2009 12:43:52   
mother 29
cе „испазарил" ли Елтон Џон за детето?
Таткото на малиот Лев од Украина е подготвен да се откаже од своите родителски права во корист на Елтон Џон.
Тој ќе му дозволи на славниот музичар да го посвои неговиот син, но од него бара финансиски да го издржува.
Владата на Украина не им дозволи на Елтон и на неговиот партнер Дејвид Фурниш да го посвојат 15-месечното дете. Објаснувањето беше дека нивната возраст и фактот што живеат во хомосексуален брак, е во спротивност со законите на Украина.
Нештата се променија кога парите влегоа во игра. Таткото Сергеј е подготвен да го даде детето на посвојување.
31-годишниот Сергеј е ХИВ позитивен, а тукушто одлежал осум години затвор поради убиство.
Тој бара Елтон да му осигура нов живот во Англија и да го финансира неговиот бизнис на продавање чевли.
Мајката на малиот Лев, исто така, е ХИВ позитивна и е алкохоличарка. Но таа деновиве изјави дека нема намера да се откаже од своето дете за пари. Таа планира да го среди својот живот и самата да се грижи за детето.

извор а1


еве како одела процедурата,да се чудиш......еј го продадоа?!user posted image

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 15.10.2009 12:44:34 >

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Геј брак+дете?
25.12.2009 11:24:29   
vezilka RR
Сега само што го гледав говорот на Претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ по повод некоја си прослава и се шокирав од нејзините изјави за геј бракот и некакви си вистински семејни вредности и се инспирирав да кажамнешто:
Јас сум дефинитивно ЗА геј бракови+дете. Прво морам да го кажам следново, хомосексуалноста НЕ е болест, тие луѓе не се изроди, тие само имаат различна сексуална определба што не значи дека не се способни да бидат родители. Одговорното родителство нема врска со сексуалната определба. А за тоа какви морални и семејни вредности ќе му биле предадени на детето во таква средина..тоа се веќе стереотипни изјави. Да бидеме реални, да погледнеме во моралните и семејните вредности во нашето општество..официјалните податоци кажуваат дека секоја трета жена во Македонија е жртва на семејно насилство, најчесто насилникот е сопругот..значи тие живеат во „нормален брак“, мажот редовно ја млати, децата редовно тоа го гледаат..тоа се моралните и семејните вредности  на кои детето се учи. Јас би сакала некој ако може да ми ги предочи тие семејни вредности кои ни ги нуди општествово а со кои последниве денове наште политичарки се расфрлаат по телевизииве, баш би сакала да ги чујам..

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Геј брак+дете?
25.12.2009 13:20:01   
ripce
Што и да кажам... кој што сака нека си прави, само на мене во куќа да не ми е... јас го почитувам она кое го поставила природата или Господ...
маж + жена + љубов (и само љубов ако не постои љубов излишно е сето ова натаму што ќе го напишам) = брак и семејство


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Геј брак+дете?
25.12.2009 14:10:03   
zami
Ah, kako da potpisam se sto kazavte...
ne sum protiv gej brakovi, niti sum protiv istite da cuvaat dete.
site vie gledam komentirate kako dvajca tatkovci bi cuvale dete, a dve majki zarem toa e porazlicno.
zaboravivte deka pred nekoj den diskutiravme dali moze sam tatko da rasne dete...
ako moze sam tatko ili sama majka zosto da nemozat dvajca tatkovci ili dve majki.
edinstveno sum za toa da deteto znae od kade poteknuva, mislam deka sekoe posvoeno dete treba da znae deka e posvoeno i od kade poteknuva, taka i toa dete ke znae deka nego sekako go rodila majka.

e sega za na kraj da ja potpisam ripce, se e vo red amo podaleku od mene.
imam sin i stvarno ne bi sakala da mi donese decko, nema da se otkazam od nego, ama posrekna ke bidam so snaska (kakva i da e).
vospituvanjeto na nasite deca e ona sto e najbitno, a kako da gi vospitame pravilno, sto e pravilno

jas mislam (kako ripce) deka ona sto go sozdal gospod e pravilnoto. ama sredinata ?????



_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Геј брак+дете?
11.8.2014 15:00:27   
Mila mamicka
Генерално не сум против геј популацијата и геј браковите, но сум ПРОТИВ истите да посвојуваат деца. Сметам дека тоа е една нездрава средина за правилен развој на едно дете. Не дека во дом ќе му биде поубаво, ама сепак не го одобрувам тоа.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Геј брак+дете?
11.8.2014 15:42:09   
kapina
I jas potpolno se slozuvam so tebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Генерално не сум против геј популацијата и геј браковите, но сум ПРОТИВ истите да посвојуваат деца. Сметам дека тоа е една нездрава средина за правилен развој на едно дете. Не дека во дом ќе му биде поубаво, ама сепак не го одобрувам тоа.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Геј брак+дете?
11.8.2014 16:31:28   
topce
вие зборувате само за геј кога станува збор за мажи или и кога станува збор и за жени.
значи како ќе им забраниш на жените да не родат дете.или бидејќи природата им дала можност они да раѓаат па дозволено им е и кога се во геј врска тоа да го прават.
Второ зошто не се добри родители геј паровите?
и како воопшто знаете дали се добри или не?Според ваше субјективно мислење?
истиот муабет го правеле и за црнците и за друга раса во америка дека не треба да им се даде дете поради ова или она.
Значи подобро е да живееш со алкохоличар, наркоман, силеџија или во беда без тронка љубов ама на геј деца не даваме.
ај отидов.
ДА за сите добри родители кои се сами, во геј заедница или како и да е.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Геј брак+дете?
11.8.2014 17:20:05   
deluxe
Јас сум ПРОТИВ геј бракови!!! Уште полоша варијанта посвојување на децаuser posted image Геј заедницата не е нормална,природна работа,според мене,се знае бре,што со што се зема....кај го има маж со маж или жена со женаuser posted image Навистина можеби ќе бидат најдобри родители,но не верувам дека кај тоа дете тие ќе всадат нормални вредности,напротив и тоа дете понатаму ќе си бара истополов партнер...И каде ќе отиде човештвото??Во бездна....Природата ги создала машкиот и женскиот пол со некоја цел.Да ги баталиме либералните сваќања на оваа тема,да се фокусираме на иднината на човештвото.
Ќе се шетаме низ град со децата и на клупа двајца татковци кои се држат за рака и се бакнуваат,ќе ме праша детето,мамо што се овие??И јас ќе му кажам дека тие се ок?? Дека тие се татко и мајка?Бјак....user posted image .Нема шанси,тие се болест на нашето време.За жалuser posted image user posted image


< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 11.8.2014 17:23:23 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Геј брак+дете?
12.8.2014 23:25:20   
trust
Jas nemam nisto protiv istopolovite brakovi, vozrasni luge odlucuvaat sami za sebe. Smetam deka e spalnata soba e privatnost na sekogo, koj so kogo spie user posted image . Ali sum protiv posvojuvanje na deca zasto deteto ne odlucuva dali saka da raste vo familija so istopolovi roditeli, toa sprema moi svakanja e edna golema nepravda.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Геј брак+дете?
20.8.2014 12:30:53   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: daniel

moram da se nadovrzzam me iritira tema
va i nekoi razmisluvanja okolu toa,ke se pravime moderni so toa:ok e seksualnosta   tocno toa e nivna rabota ama bog rekol gospoda citiram:covek so covek da ne legnuva....i sega nie sme pointelegentni od taa visa sila pa ke pravime modni trendovi so takvo nesto

Исто рекол и да не го судиш другиот, да го сакаш и непријателот свој иако не го разбираш. А фактот што во вакви работи мешате религија многу ме нервира. Со самото тоа го наметнувате својот начин на живот и својата определба, јас сум за геј бракови, и тие се луѓе створени од бога да ми поизвиниш, а сигурна сум дека тие деца може ќе растат и сто пати поубаво во таа средина ако имаат да им обезбедат средства отколку во некоја средина каде се чека само на социјална помош, или во сиропатилиште. Љубовта и среќата немаат врска со бога и верата и „правилна, неправилна заедница“. А зашто па вие мислите дека тоа треба да е така само зашто сте повеќе во размислувањето, тоа не мора да значи и дека тие размислувања се точни. И зашто на некој да у се скрати желбата и среќата за ние како мнозиство да спиеме поубаво само затоа што не се софпаѓа во нашите верувања. Слобода на избор за секој и секого јас сум за тоа и живот без предрасуди, со отворен ум и позитивна мисла.

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Геј брак+дете?
20.8.2014 13:22:21   
blue_blue
Мој контракоментар на ова е - не одлучува ни дали сака да расте во фамилија со татко пијаница, мајка налудничава, родители што физички или сексуално го злоставуваат, а сите тие се родени и живеат во родово =различни бракови. Во принцип сите што давате аргументи против немате реален агрумент освен всадената хомофобија дека хомосоксуалците се некои изроди. Да запознаете некои од нив, да се дружите со нив ќе видите дека се соем исти како и останатите луѓе - ги има секакви и такви што карактерно ви одговараат и такви што не ви одогвараат, ама тоа нема врска со нивната секусална определба туку со карактер, искуства, вредности. Јас немам никогаш прочитано злоставување на дете од истородов брак/заедница, а има милион и еден случак на злоставувани/запоставени деца од „нормални“ бракови....Па сега ај да размислиме зошто и понатаму сме катергорично НЕ за деца во геј брак/заедница...

ИЗВОРНА ПОРАКА: trust

Ali sum protiv posvojuvanje na deca zasto deteto ne odlucuva dali saka da raste vo familija so istopolovi roditeli, toa sprema moi svakanja e edna golema nepravda.


(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Геј брак+дете?
21.8.2014 12:54:56   
topce

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Јас сум ПРОТИВ геј бракови!!! Уште полоша варијанта посвојување на децаuser posted image Геј заедницата не е нормална,природна работа,според мене,се знае бре,што со што се зема....кај го има маж со маж или жена со женаuser posted image Навистина можеби ќе бидат најдобри родители,но не верувам дека кај тоа дете тие ќе всадат нормални вредности,напротив и тоа дете понатаму ќе си бара истополов партнер...И каде ќе отиде човештвото??Во бездна....Природата ги создала машкиот и женскиот пол со некоја цел.Да ги баталиме либералните сваќања на оваа тема,да се фокусираме на иднината на човештвото.
Ќе се шетаме низ град со децата и на клупа двајца татковци кои се држат за рака и се бакнуваат,ќе ме праша детето,мамо што се овие??И јас ќе му кажам дека тие се ок?? Дека тие се татко и мајка?Бјак....user posted image .Нема шанси,тие се болест на нашето време.За жалuser posted image user posted image


Ај да не мешаме природа бидејќи ако просурфате малки ќе видите дека баш во природата тоа е нормална работа. И да мене ми е полесно на децата љубов да им објаснам отколку да им објаснувам насилство, и да не набројувам.пробајте да ги воспитувате децата да бидат без предрасуди. Или што ќе се откажете од децата ако се хомосексуалци.или тоа не може ним да им се случи.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Геј брак+дете?
21.8.2014 22:03:16   
Snowhite RR
И јас немам ништо против геј брак, па и тие се луѓе како нас, не се изроди, а ниту против посвојување на деца, причините да не се повторувам се тие од погоре спомнати, дека понормално е дете да расте во геј заедница, отколку во заедница во која има алкохол, семејно насилство и сл.
Ама нешто ми вели дека се додека има вакви размислувања кај нас, дека нема ни за брзо да има вакви бракови и затоа ваквите луѓе ќе ја напуштаат државава, ќе заминуваат таму каде што ќе бидат прифатени како такви

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Геј брак+дете?
22.8.2014 1:02:50   
Defne90 RR
Ајде да с еизјаснам и јас на оваа тема.Значи немам ништо против геј браковите како ни против тоа на хомосексуалните личности да им биде дозволено да си посвојат дете.Љубовта е љубов и таа е иста без разлика дали е дадена од маж и жена или од двајца мажи или жени.Нема разлика од таа љубов до другата.Побитно според мене е тоа дете да расте опкружено со љубов и внимание макар и од истополови родители отколку да рсте во насилство со родители што не се од ист пол.За детето да се издигне и изгради како личност пресудна е само љубовта и вниманието што му се посветува.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 44
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?