|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 16:55:05   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@

a da prahsam jas ushte edno tehnicko prashanje..so koe prezime treba da se potpisham vo maticno vo taa knigata?!?!? toa zbaoraviv da ja prasham taa maticarkata

Јас мислам дека се потпишуваш со презимето кое ќе го носиш во иднина.Доколку го прифатиш презимето на сопругот се потпишуваш со неговото.

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 19:42:01   
ripce
Аман бре... и сега ќе си го кажам моето мислење па макар и сите да ми се нафрлите... Гледам повеќето од вас се Ај да немаме расправии ќе наведнеме глава и ќе ќутиме... И што еден ден така утре пак исто, до кога такаuser posted image Да ќутиме за да не се замериме... Мислам, ви се молам? Е баш така ништо не се постигнува... Додека ќутев бев кротко јагне и можеа да ме моткаат како што сакаат... Во моментот кога кренав глава и почнав за се јасно и гласно да се противам БЕВ НАЈЛОША... ама како велат кучињата си лаат караванот си врви... воопшто не ми е гајле...сега можат само 10 пати да се помислат пред да кажат нешто...


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 20:03:18   
niki
Рипче бравоuser posted image user posted image user posted image user posted image Толку млада, но своја
Од ај ќути и ај попушти имаме насилство во семејствата и физичко и психичко, од ај ќути и попушти имаме толку свекрви кои си ги малтретираат снаите и многу, многу мамини синчиња што неможат да се осамостојат од родителите дури ни кога ќе створат свое семејство.  А зошто да се ќути, и уште поважно од каде ним правото да бараат и очекуваат да некој ќути, а тие не?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 20:09:17   
ripce
Така де... им попуштив за името ајде да било на свекор ми, познат бил човекот, како така да не му го ставеле иметоuser posted image Ама веќе за ништо на светот нема да попуштам... Со тоа што го направив само си направив после пак да пробаат да ме натераат да направам нешто што не сакам да го направам... ама толку... Ако не бев своја сега ќе бев уште под ист кров со нив, во една соба, секојден ќе се нервирав, којзнае каде ќе ми беше крајот... Мислам дека нешто што нема никогаш да ми го простат е тоа што избегавме од нив да живееме во стан на моите, не дека и е криво што не сме со нив, туку маката е што ќе каже светот... Цел живот живеат со тоа што ќе каже светотuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 21:05:46   
delfina
Jas od samiot start kazav deka ke si go zadrzam moeto prezime no deka ke go dodadam i negovoto no pred da zakazeme maticno nekako pocnav da se dvoumam kako ke bide so dve preziminja pa sto ke kazat lugeto i sl.No mm jasno i glasno se izjasni deka ke mu bide milo ako si go zadrzam prezimeto i da ne se dvoumam  vo vrska so toa.Taka da so gordost gi nosam i dvete preziminja.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Моето или неговото презиме??
27.1.2010 21:56:51   
mother 29

moe mislenje e deka se preteruva za prezimeto,a za imeto , za podnovuvanje ..e toa e veke druga tema..e za toa nema popust..za toa ako treba oci vadam!

(Одговор на членот delfina)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Моето или неговото презиме??
28.1.2010 14:23:55   
kopriva
Никогаш не помислив дека ќе сакам да го задржам моето презиме
се додека не ги запознав родителите на сопругот user posted image   па решив да
го задржам моето презиме нормално да го додадам и неговото


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Моето или неговото презиме??
9.3.2010 11:03:08   
mina_m
jas glupava ne si go zadrzav moeto prezime,a mi bese unikatno,go zemav na mm,ama posle tolku godini resivme i dvajcata definitivno go menuvame prezimeto od mazeto,posto samiot toj zakluci deka poveke ne pripaga vo "negovata familija",a najmalce jas da im go nosam nivnoto prezime bljaaaak grrrrrrr....pa zatoa sega si barame unikatno prezimeuser posted image

(Одговор на членот kopriva)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Моето или неговото презиме??
9.3.2010 11:13:54   
dostickage
alal da vi e user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Моето или неговото презиме??
9.3.2010 12:55:39   
profesorica
во последно време се радувам кога ќе видам жени како го зеле комплетното презиме на нивниот сопруг.така наместо илиевска би се презивала илиевски.некако ми звучи убаво.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Моето или неговото презиме??
9.3.2010 13:01:52   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

во последно време се радувам кога ќе видам жени како го зеле комплетното презиме на нивниот сопруг.така наместо илиевска би се презивала илиевски.некако ми звучи убаво.


Да, јас сум една од нив, тука не е обичај да се додава -а на крајот на презимето, зборам за женски род. Значи имам презиме во машки род. Мене ми се допаѓаuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Моето или неговото презиме??
25.3.2010 20:41:58   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

во последно време се радувам кога ќе видам жени како го зеле комплетното презиме на нивниот сопруг.така наместо илиевска би се презивала илиевски.некако ми звучи убаво.


да, но во македонскиот јазик си имаме убав женски род, нели? user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Моето или неговото презиме??
26.3.2010 14:19:29   
topce
многу интересно беше кај нас. значи јас и мм средивме се околу венчавката, матично отидовме си кажавме што не прашаа и нормално им кажавме на родителите кога и во колку часот е закажано. ниту еден не праша за презимето ниту еден не знаеше се додека другар ми не ме праша кое презиме ќе го земам. и јас му викам никое на моето го додавам неговото. и пак никој не се побуни другар ми дали ми верувате ми беше лут како така сега јас сум припаѓала на друго семејство дрндрн дрн и на крај мм му рече: јас не и правам проблем и не ми е битно дали ќе се презива вака или така или пак Марсовска ќе се презива мене ми е битно дома кога ќе си дојдеме да владее мир и љубов, а не да се караме за банални работи. и тогаш се смири ама ден денешен ми вика не ми се верува како ти успеа. Анастасија се презива како мм ама мене тоа ми оди по default.кога ќе наполни 18 години ќе и дадеме право ако сака да се презива како мене со две презимиња.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Моето или неговото презиме??
26.3.2010 14:35:37   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

во последно време се радувам кога ќе видам жени како го зеле комплетното презиме на нивниот сопруг.така наместо илиевска би се презивала илиевски.некако ми звучи убаво.


Jas taka kje se potpisam na 07.04.I mene mi izgleda super bez razlika na komentarite :-)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Моето или неговото презиме??
26.3.2010 14:35:56   
matushka
Jas go zemav negovoto bez razmisluvanje, ne za drgo, ic ne si go sakav moetouser posted image A i imam brat za da go prodolzi familijarnoto prezime.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Моето или неговото презиме??
18.8.2010 20:59:15   
Џесика
Јас како и обично имав одврзани раце да си одлучам сама, не ми се мешаа ни свекрва ми, ни мм... со матичарката правевме комбинации, таа ми предложи да го задржам моето со СКА, а неговото да го додадам со СКИ и по мене тоа е правилно, да се знае кое е моминско, а кое земено од сопругот... сепак јас одлучив да го земам од мм презимето, а на неговото да го додадам своето, што било многу редок случај, ама сепак, основно презиме ми е на мм, а моето додадено... и насекаде различно ме има, веќе и мака ми е, сега толку не ми значи... сега да се прашував само на мм ќе го земев и готово... чисто заради административни компликации user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Моето или неговото презиме??
18.8.2010 23:18:48   
Isabella
Mene prvo prezime mi e na mm, a vtoro moeto mominsko prezime. Ke zboram licno za sebe, mislam deka uste koga sum se rodila sum si dobila licno ime i prezime (familijarno ime) i toa sum si jas... Se pretstavuvam so prvoto prezime, a se potpisuvam so dvete preziminja pa imeto. Go zemav i negovoto prezime samo zaradi povrzanost so deca, inaku ne gledam zasto bi si gi menuvale svoite licni iminja. Koga razmisluvam na ovaa tema, da promenam ime (licno ili familijarno seedno), me asocira na pritisokot na Makedonija da go smeni imeto (pa makar i modifikacii ili nastavki/pretstavki). NEPRIFATLIVO!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Моето или неговото презиме??
18.8.2010 23:27:45   
Viktori
Јас го земав презимето на мм. Истото го носат и нашите деца. Тоа е нашето семејно име.


< Поракaта ја уредил виктори -- 18.8.2010 23:30:18 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Моето или неговото презиме??
18.8.2010 23:28:02   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Jasmina27

и насекаде различно ме има, веќе и мака ми е, сега толку не ми значи... сега да се прашував само на мм ќе го земев и готово... чисто заради административни компликации user posted image




Баш заради овие административни компликации кои настануваат јас се одлучив да го земам само неговото презиме, а не да правам додади,одземи, стај... Мм немаше проблем и со тоа да не го менувам презимето, ама заради поврзаност со децата морав да го земам и неговото. Искрено мислам дека ми се сменија многу работи откако го сменив презимето, како да си го сменив ликот, идентитеотот - пред тоа 25 години бев Марија С. а сега сум Марија Ѓ. некако чудно ми е уште. Инаку презимето многу убаво ми одговара со името.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Моето или неговото презиме??
18.8.2010 23:34:12   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

во последно време се радувам кога ќе видам жени како го зеле комплетното презиме на нивниот сопруг.така наместо илиевска би се презивала илиевски.некако ми звучи убаво.


Да, јас сум една од нив, тука не е обичај да се додава -а на крајот на презимето, зборам за женски род. Значи имам презиме во машки род. Мене ми се допаѓаuser posted image



И јас сум од тие со „машко“ презимеuser posted image . Планирав да го задржам моминското и да го додадам она на мм ама не беше звучно па се одлучив за другата опција. И Јана го има истото презиме, без женски род.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Моето или неговото презиме??
8.11.2010 19:34:30   
anebebe
e jas pravo da vi kazam go nemav toj problem koe prezime da bideuser posted image moeto ili na MM za toa sto i dvete sse istiuser posted image user posted image user posted image odnosno i moet familijarno i negovoto ni se isti pa taka dali negovoto ili moeto nikoj nemoze da poznaeuser posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Моето или неговото презиме??
8.11.2010 22:46:04   
AnnaMolly RR
Од секогаш сум сакала да имам презиме без род. Желбата ми се исполни и не само што нема род туку е необично (по потекло од Унгарија) и мнооооогу си го сакам. Башка ми одговара со името user posted image
Ирина Домби


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anebebe)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Моето или неговото презиме??
8.11.2010 22:58:02   
mama26
od mazot prezimeto se razbira.za ova sum si staromodna user posted image da nebidam jan klod van dam...mnogu mi e dolgo nekakouser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Моето или неговото презиме??
8.11.2010 23:28:23   
oliva
jas si go zadrzav moeto,a go dodadov negovoto,nemav problemi okolu toa,a ako gi imav ke se izborev za toa sto go sakam

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Моето или неговото презиме??
8.11.2010 23:42:03   
nena lonley
 Do 3 god. ne sum odela - znaci nekoi luge t.e moite roditeli dale se od sebe da uspeat da me zastanat na noze ( kup doktori, operacii, lezenje po kliniki), me podignale kako fizicki taka psihicki, investirale vo mene taka da dodeka bidnam magister tatko mu na maz mi ne me ni poznaval....sledstveno na ova jas ke go nosam moeto prezime i ke go dodadam toa na mm, a dali ke mu smeta na nekogo ic ne mi e gajle...osven toa na kogo bi mu smetalo toa jas kako ke se potpisuvam

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?