|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Страв од лекари?
1.9.2009 12:28:19   
profesorica
Дали вешите деца се плашат од лекари?Денес на Дамјан му вадеа брис од грло и нос на Микробиологија и ја крена зградата во вис, тоа небеше плачење него незнам драње невидено.А на вакцина кога одиме незнам неможе ни да го прегледа лекарот па камоли непто пострашно!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Страв од лекари?
1.9.2009 12:33:06   
mother 29
nie sme istite i beter.Marko znae da se zatae i 2 min nigde da go nema...e togas mislam deka ke umram...i pamet si nemam koga treba da odime kaj dr.na kontrola ili vakcinauser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Страв од лекари?
1.9.2009 12:42:46   
mami
де бе, само мојов ги сака? тој си мрази само педијатарот, ама вришти кога ке ја види аи јас не ја сакам баш..а инаку матичната ја сака и прави муабет, последниот пат кога му ставаа вакцина седеше мирен и се смешкаше со мм нешто. Кога му вадеа крв им се смееше на сестрите... е единствено се лути ако му чепкаат во грло ама брзо му проаѓа

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Страв од лекари?
1.9.2009 12:46:54   
happy mommy
Професорица и мојов дечко е истиот , само да види бел мантил почнува да се лигави а не па нешто да му прават :) , јас па од пред 1 год. почнав да го носам со мене на забар полека да се поднавикнува , па зборење дека не е ништо страшно, па кога е болен убедување дека чичкото или тетката во бел мантил ќе му помогнат да му биде подобро ово оно, ама на крај пак си ја пушта сирената, ај сигурно е период кој ќе помине, само никако заплашување со доктори ако е немирен , стравот уште толку ќе му се зголеми.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Страв од лекари?
1.9.2009 12:48:48   
niki
Da ne te razocaram mami ama mislam kako rastat se poveke ne gi sakaat lekarite. Mojava e golema i razbira i kolku i zborime i objasnuvame i taa nikako. Pred nedela dena ja nosev kaj pedijatarot, nastinata, edvaj ja pregleda i na kraj mi vika crveno i e i useto i grloto ama ne sum siguren dali od bolest ili od vristenjeto. I denes trebase da ja nosam na kontrola, ama ja gledam podobra e i vikam podobro da ne ja nosam od tolku placenje tamu ke i se vlosi sostojbata.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Страв од лекари?
1.9.2009 12:51:56   
happy mommy
Ники тоа ја дека тргам ете од себе, од некои 5 год. си патам од гнојна ангина и постојано бев по лекари па онаа терапија од 7 инекции и знам дека мука сум немала, а и сестриве мои, еве сега и брат ми има 8 год. без проблем иде на лекар. Којзнае можеби зависи на крај краева секое дете си е посебна приказна. Ние само си се надеваме дека ете ќе биде поинаку :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Страв од лекари?
1.9.2009 12:59:40   
niki
I jas se nadevam.
A da ja videvte posle vristenjeto lekarot i dade nalepnici, demek da se raduva i drug pat da dojde i ona se falese deka i dal mnogu ubavi nalepnici cicko doktor, ama pak nejke da ide.

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Страв од лекари?
1.9.2009 13:02:44   
happy mommy
Ех налепници , па и тие што се скржави , нека земат лижавчиња или некои мечиња :) И ја многу барам a :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Страв од лекари?
1.9.2009 13:04:30   
mami
добро е и тоа што дале..јас се секавам дека си го носев дома стапчето со ке ми го прегледувале грлото а и матичната сега на Лука му го дава ако сака да си го земе

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Страв од лекари?
2.9.2009 23:37:38   
Еца
Бидејки многу многу многу пати сме биле боцкани, де од прст, де од вена...Мартина веќе не се плаши, последниот пат кога и земаа од вена не плачеше само и викаше ајде, ајде извади го тоаuser posted image а од прст последните два три пати им се смееше на сестрите, дури се зачудија, но знаете како подобро до тој степен да не дојдат вашите деца, бидејќи се работи за многу тренинзиuser posted image
И кога и да види доктор му ги дава слушалките и вика ајде прави ми диши диши, единствено нешто што не дава епреглед на грло(лошо искуство од вадење шлајм од Козле)user posted image


< Поракaта ја уредил Elena -- 2.9.2009 23:38:33 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Страв од лекари?
9.10.2009 12:58:29   
mother 29
вчера кога бевме на преглед се одра.страшно беше, дури докторката не можеше да го прегледа саг`лм!страв има невиден,дека лани го боцкаа и од тогаш уплав има од таа сестрата..леле плаче дури и на улица кога ке ја сретнеме!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Страв од лекари?
13.10.2009 9:03:56   
big_mama817
ние сега за сега сме добри во овој поглрд а како ќе биде понатака незнам user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 13.10.2009 9:04:11 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Страв од лекари?
13.10.2009 11:26:17   
mis.
Колку децата се плашат од лекарите се зависи од пристапот на самиот лекар.Доколку применуваат инекции доста често нормален е до некаде стравот кај детето.
Мартин имаше страв бидејќи не можеше да поднесе да му се брца со билошто во уста.Меѓутоа благодарение на добриот пристап на докторката тој страв го надминавме и е веќе заборавен.Многу често,да не речам секојпат кога одиме таму таа му дава кика бомбонка или мало парче чоколатце и затоа тој многу си ја сака.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Страв од лекари?
13.10.2009 11:30:56   
mami
потполно се сложувам со Мис..матичната има одличен пристап со Лука и овој ја обожава, а педијатарот е ужасна и Лука ја мрази ама луѓе не сака да ја погледне- многу е груба, страшна незнам, без врска..се мислам да ја мењам, ама каде?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Страв од лекари?
13.10.2009 11:37:03   
profesorica
Дамјан штом види бел мантил почнува да се стиска во прегратка и плаче одвај да му стават вакцина или да го боцнат, порано не приметуваше дека му вадат крв ама сега....научи.

а матичната педијатар ни е супер, не е во мантил и му се смешка на Дамјан, љубезна е и ок е.Само ме нервира што сите одат кај неа и стално е гужва пред гол и деца кашлаат болни а ти си отишол за рутински преглед и некогаш кога е гужва нема толку време да ти се посвети но така е сега се повеќе настинки промена на време и тоа ти е.воглавном сум задоволна од педијатарот.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Страв од лекари?
5.10.2011 0:20:16   
Felly RR
Матеа има голем страв од лекари. Додека стоиме во чекалната, нема гајле, ама штом ќе влезиме, одма писнува.
Ама сега последниов пат, кога бевме, многу ме изненади. Додека чекавме, цело време, ме тегнеше надвор да си одиме, место не ја фаќаше... А јас цело време и зборував, дека нема зошто да се плаши, докторката само ќе ја слуша, и грлцето ќе и го види, нема да има боцкање. И кога влеговме, таа цела исплашена, јас и зборувам, па почна и докторката, а Матеа, со страв, ама цело време повторуваше „да, да“ (како сама сила да си даваше, и да си потврди дека стварно ќе биди така) на нашите убедувања дека ништо не прави докторката, и на крај, ме изненади колку добро поминавме, па после кеф и беше и докторката дека ја пофалиuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Страв од лекари?
5.10.2011 1:54:26   
mamicka_26
Лелеее лугееее денеска бевме на лекар и ме препоти од што неможев да го додржам за да го прегледа докторката.Болницата во вис ја дигна толкаво плачење не сум видела,а да не ви кажувам кога го боцнаа во прстето крв да му земат-се одра од плачење.Толку страв има од лекар невидена работа.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Страв од лекари?
5.10.2011 8:33:54   
AnnaMolly RR
Филип многу се радуваше кога одевме порано кај матичната, само и се смееше и и правеше муабет :)
Последниве 2-3 пати што го носам само што ќе влеземе во дворот почнува да плаче и да вика Мама тао! (да сме си оделе)
Едвај го додржувам да го прегледа докторката. Којзнае што му станаuser posted image
Сега со втората операција којзнае колку ќе се плаши два дена во болница!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Страв од лекари?
5.10.2011 8:43:35   
miana
Kerkami e mnogu vazna i poslusna koga odime na lekar. Obicno e zborlesto dete,megutoa so nejzinata doktorka ne saka da razgovara tuku samo ja nabljuduva i se voshituva i ja slusa se sto ke laze..Doktorkata i e ubava zena,sekogas spastrena ( dr.Radmila pedijatar od poliklinika cento) i zatoa kerkami ja gleda i molci...Letvo koga bevme na odmor,dobi infekcija na ocite i bevme vo bolnica da i gi cistat so fizioloski rastvor i i gi cistea dvajca doktori...Bolnicata im ja krena vo vozduh,gi navreduvase ( sreka sto ne ja razbiraa) i si ja barase nejzinata doktorka. user posted image Ima nekoja posebna ljubov kon doktorkata megutoa ne i ja izrazuva - tuku se srami i ja nabljuduva i vika deka koga ke porasne i ona ke bide doktorka i ke pregleduva deca user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Страв од лекари?
5.10.2011 8:45:03   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kerkami e mnogu vazna i poslusna koga odime na lekar. Obicno e zborlesto dete,megutoa so nejzinata doktorka ne saka da razgovara tuku samo ja nabljuduva i se voshituva i ja slusa se sto ke Kaze..Doktorkata i e ubava zena,sekogas spastrena ( dr.Radmila pedijatar od poliklinika cento) i zatoa kerkami ja gleda i molci...Letvo koga bevme na odmor,dobi infekcija na ocite i bevme vo bolnica da i gi cistat so fizioloski rastvor i i gi cistea dvajca doktori...Bolnicata im ja krena vo vozduh,gi navreduvase ( sreka sto ne ja razbiraa) i si ja barase nejzinata doktorka. user posted image Ima nekoja posebna ljubov kon doktorkata megutoa ne i ja izrazuva - tuku se srami i ja nabljuduva i vika deka koga ke porasne i ona ke bide doktorka i ke pregleduva deca user posted image


Da se popravam - ne se sto ke laze tuku ke kaze user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Страв од лекари?
23.10.2011 8:32:57   
Felly RR
Ние мислам дека сме на добар пат да го надминеме стравот од лекари. Всушност, не само што сега Матеа не плачи кога ќе влеземе во амбулантата, туку докторката за неа е станата толкав авторитет, што ако не сака да пие сирупче, јас и велам: - Ајде, нели докторката те праша дали пиеш сируп, ти и рече - да - и таа нели ти го даде ова сирупче да го пиеш. Ајде после кога ќе и кажам дека си го испи цело, ќе ти каже  браво докторката. И одма отвара уста да пие.
Ама тука големо влијание има и докторката, секогаш кога ќе појдиме и обрнува внимание на Матеа, ја прашува и нејзе, ја пофалува и сл.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Страв од лекари?
23.10.2011 19:00:12   
Snowhite RR
Не знам дали се плаши или само така му стана навика, кога ќе влеземе и само што ќе ги види слушалките и почнува да вриска да плачи и додека го прегледува плачи и тоа без солзи, а кога ќе заврши во истиот момент почнува да се смее на глас и после тоа си прави муабет со докторката или со сестрата. Смешки еuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Страв од лекари?
25.10.2011 0:00:24   
Maca25
Нина сега не се плаши. Како помала се плашеше од стетоскопот, ама откако и купивме докотоски работки за дома, се престраши, па уште и си ги носи сега со неа на лекар. Мислам дека играчките ептен ни помогнаа. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Страв од лекари?
25.10.2011 0:45:49   
mami2
Стравот од лекари и со двајцата некако го надминавме. Бидејќи најчесто се болни во пакет и двајцата заедно одат на лекар, малава на последниот преглед не можеше да дочека да и дојде редот и да ја прегледа. Сама ја дигаше блузата и викаше „мене пупе, мене„, повтори може триесет пати, да не остане покусо од брат и, па макар и преглед да е...
Ама со лабораторииве коса ми се крева, посебно од големиов. Џабе го спремаме пред тоа, со зборување, залажување, таму прави фестивали. Вришти, се трга, плаче со солзи до колена. Кога ќе се врати секогаш коментарот му е „јас пак рикав како магаре“. Незнам дали плаче намерно да биде интересен, или навистина има страв од боцкањето.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Страв од лекари?
25.10.2011 7:51:36   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Нина сега не се плаши. Како помала се плашеше од стетоскопот, ама откако и купивме докотоски работки за дома, се престраши, па уште и си ги носи сега со неа на лекар. Мислам дека играчките ептен ни помогнаа. 


И јас сакав да му купам играчка стетоскоп и такви некој докторски играчки за да игра дома и таму да не плачи


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?