|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   љубомора кај децата?
2.5.2009 22:23:39   
mami
дали и како реагира вашето дете кога е љубоморно? прашувам од проста причина што денес на чување ни беше на Лука братучетму кој е 6 месеци помал од нас, и некако цело внимание ни беше свртено таму(не го запоставивме ни Лука ама сепак, повеќе внимание му обрнувавме за не дај боже да не почне да плаче)и кога си отидоа, го избањавме и настана војна..сакаше и двајцата да не гушка во исто време, не дозволуваше ниту еден од нас да излезе од соба за да му донесе млеко за пред спиење, се утепа од плачење и наместо да заспие како што си заспива секоја нок, веднаш после млекото он уште саат време после тоа се гушкаше со нас и не сакаше да заспие...ова му е прв пат вака да изреагира и дури ми е и малку без везе зошто денес голем дел од времето му посветив на внучето отколку нему..Како вашите малечки реагираа на тоа дека држите други деца во раце или ги играте?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: љубомора кај децата?
3.5.2009 8:42:17   
Еца
user posted image мами не се секирај,најнормална реакција,децата го имаат она правило,моето е мое и само мое!Како за прв пат и добро сте поминалеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: љубомора кај децата?
3.5.2009 10:51:03   
mami
аха добро...стана во 23ч и заспа во 4 сабајлеuser posted image и цело време седеше меѓу нас и не гушка, се мази..абе што да ти кажувам, како да не немало 100 години дома..среќа сабајле поспа до кај 8 и нешто

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: љубомора кај децата?
3.5.2009 12:51:31   
Еца
Леле маза мала,абе деца,ангеличиња нашиuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: љубомора кај децата?
4.7.2009 15:02:23   
Еца
Љубомората кај детето започнува уште во најраната возраст, а се губи дури во прегратките на браќата и сестрите. Иако љубомората е сосема нормална појава, таа сепак на децата им нанесува болка, тврдат психолозите.  Тие патат што мора со браќата и сестрите до го делат тоа што им е најдраго - своите родители и играчките!

Покажете му на детето дека го сакате. Некои родители ја смируваат напнатоста која што владее меѓу децата на тој начин што им даваат поеднаков џепарлак, или подароци во исто време...  додека други се однесуваат според возраста на детето. Што и да направат децата на крај ќе ги направат неправедни и секогаш ќе бараат дополнително внимание.

-На детето пред се му е важно чувството на сигурност. Родителите мораат да му покажат дека го сакаат како единствена личноста. Но како? Избегнувајте да го споредувате со неговите браќа и сестри, туку ценете ги неговите квалитети.

-Покажете спрема него подеднакво бнимание како и спрема останатите. Ако едно од децата бара поголемо внимание од родителите, тие мора да им објаснат на останатите за неговите причини: „Твојот брат има потешкотии во школо па затоа му е потребна помош во работата. Потребна му е наша поддршка.“
Многу е важно да се помине одредено време со секое дете посебно: Ако читаме една приказна тројца тоа не исто како кога читаме само во друштво на едното дете, тврдат психолозите. Тие моменти на близина  се од голема важност, за детето да се чувствува сакано.

-Ако на помладото дете не му се обрнува посебно внимание, ќе возврати со љубомора и насилство кое ќе се одрази на овој или оној начин: на пример, ќе јаде пополека, ќе биде лош ученик...




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: љубомора кај децата?
15.10.2009 10:41:34   
big_mama817
нешто не сум го забележала дека е љубоморен дали дека е сам user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 15.10.2009 10:42:05 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 2 | Непосредна врска до пораките: 6
   RE: љубомора кај децата?
17.10.2009 16:13:38   
Maria
Otkako ostanav bremena so vtoro,Zabelezuvam deka Ilija se poveke se privrzuva za mene.Duri strav me faka za toa sto i kako ke bide koga ke se porodam.Pomal koga bese stoese so site,ne pravese nikakov problem.Sega otkako pocnav da mu zboram za bebeto,sto ke bide kako ke bide,toj mi veli :A ne neka si bide toj so tato,ti si samo moja mama.user posted image Neznam dali ke se smeni ova koga ke se rodi bebeto,no sega strav me faka.user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: љубомора кај децата?
10.12.2009 13:59:49   
Еца
Еве да ви кажам дека поради љубомора, Мартина вчера ми качи температура. Додека Мила спие таа е едно дете и сама ќе си заигра, и што и да и кажам ќе ме послуша, си гледа цртани, ништо не и смета, но штом Мила ќе се разбуди и јас ја земам во раце, лицето и се менува.Неверојатна промена. Станува тажно, многу чудно но со мм ја приметивме. Почнува да скока по кревети, да сака да ја гушка(ама толку силно што мислам коските и ги пука на Мила), да ја носи, да лежи до неа...фрла перници...и вчера мајка ми е тука и заедно со свекрва ми нешто и зборат на Мила, збесна, почна да ми се фрла онака безвезе, да скока и почна да вика дека ја боли главата и  качи Т. Ја облеков и отидовме да се прошетаме, и купив сликовница и читавме, гледаше Шехерезад, малку се смири....Јадеше калинка, испи сок од 2 цедени мандарини, компот од круша и праска...цело време со мене (мила беше со мајка ми)...но што кога ќе останам пак сама со нив? Затоа решив од јануари тргнува во градинка. Треба да и давам 6 дена по пола таблета бедоксин. Искрено многу се нервирамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: љубомора кај децата?
10.12.2009 14:03:37   
bojanas
Мојот оди во градинка ама пак сака вниманието да е само на него.
Пресреќен е кога не е во градинка ама кога е дома не смее да се направи ништо за бебата, едвај да и дадеме да јаде.
А таа тиквичка го обожува- ни мене не ми се смее како што му се смее нему. Сега кога сме тројцата заедно не смеам ни да ја бацам. А кога ќе дојде некој гостин мора да ги предупредиме дека прво со него мора да се поздрават а после да ја видат бебата. Ќе издржиме ваљда

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: љубомора кај децата?
10.12.2009 14:05:30   
pacuvce
Kaj nas najnova reakcija e od tipot "Zosto site gosti sto doagaat mu nosat raboti samo na Bojan"...E sega odma stapuva na scena kompenzacija... Album so slikicki,beskonecno igranje monopol(zatoa sto toj uziva vo toa)spienje vo krevet so mene (iako ima detska soba) i sl.Mozebi nekoi od ovie postapki se za osuda (na pr.spienjeto vo krevet so mene),ama tolku mi e zal i srce ne mi dava da go odbijam koga sekoja vecer me prasuva:"I sega jas kade da spijam?"...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: љубомора кај децата?
10.12.2009 23:02:45   
jovanka
Mnogu cuvstvitelna tema iako se golema razlika sepak se cuvstvuva ljubomora sto i da sum napravila nekojpat imame iskricki na ljubomora iako e dovolno golema za da me razbere za toa sto i go zboruvam so tek na vremeto se namaluva ne e kako na pocetokot -strasno bese.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: љубомора кај децата?
18.1.2010 22:04:54   
mother 29
mojot   ne dava mm mi da me gusne..odma vreska.
i onoj pat imavme gosti,komsika so dete so koe se zaedno vo grupa vo gradinka..i deteto me narece mamo..auuuuuuuu ovoj mojot odma me guska i mu vika ..tebe mama Aneta mama ,mene ovaja mama(citaj;na tebe aneta mama ,na mene e ovaaa majka)user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: љубомора кај децата?
6.3.2010 16:10:35   
Maria
Леле Илија ги прави работите исто како кај Еца Мартина.Затоа решивме од први овој месец да тргне во градинка.Се е добро додека да си дојде,но потоа е пак истата приказна.Ми е страв да не го повреди Андреј,многу е мал.Незнам колку ќе потрае оваа негова љубомора,но мислам дека ќе полудам.А нон-стоп му зборувам дека не треба така да прави,дека тоа му е братче...и повеќе нему му обрнувам внимание,Андреј по цел ден спие,ама ете...Ќе видиме после некое време,се надевам дека ќе има резултат од одењето во градинка.user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: љубомора кај децата?
6.3.2010 19:37:26   
Палешка РР
Кај нас нема вакви проблими воопшто. Марио дури ми вика "Оди кај Миа, јас сум голееем"
Мислев дека барем малку ќе биде љубоморен, но не, се однесува како возрасен, кога е таа во прашање.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: љубомора кај децата?
7.3.2010 0:54:38   
Annabel
Ива ја убедивме дека бебето во мешето на мама е нејзино, па само го гали, гушка и бакнува. Супер изгледа вака.

Ќе ви пишам дали идилата продолжила откако ќе се породамuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: љубомора кај децата?
2.5.2011 17:12:02   
Snowhite RR
Михаил од љубомора пред некој ден заспа за 2 минuser posted image кога си легнавме мм легна до мене од позади да речам и ме гушна и тој кога го виде, се пикна одма во мене ме гушна и одма заспа. Многу е љубоморен и кога земам друго дете в раце веднаш плачи и бара да го кренам него, мм ако ме гушне одма иди и го турка

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: љубомора кај децата?
2.5.2011 17:46:24   
mami 3.
I kaj nas nema problemi super si igraat i dvete, znaat nekogas da se zatepaa za nesto ali posle 5 minuti ete gi dvete po staro. I nie gledame da ne gi dvoeme, ednas pomalata placese za igracka a golemata kerkicka ja imase kaj nea i majkami vika "aj daj ja igrackata malecka e" i jas odma se dignav i i svikav na majkami toa da ne pravi ne znaci deka ako e pomala mora se da ima a samo 19 meseci se razlika. I i rekov i ona ne e golema ce te zamrzi ce rece nea poveke ja saka nego mene. Decata se mnogu osetlivi na tie raboti, i taka nastanuva ljubomora megju niv.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: љубомора кај децата?
5.5.2011 10:10:27   
mama26
ljubomora koga ke zemam bebe vo raka ne tolku,,no koga mm ili baba mu se rapravaat nesto so mene togas me brani kako lav user posted image

na mama mazot nesmee nikoj nisto da mi kaze,,mama sekogas e vo pravouser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: љубомора кај децата?
25.5.2011 15:20:40   
baby mama
Ljubomorna e malku na taticko koga ke me gusne user posted image .A pak nas ni e mnogu interesna koga se luti a i go udira tatko i, i namerno ja zakacame.Dusicki mili, si znaat tie sto e nivno. Isto taka ako drzam drugo detence za raka pokazuva reakcija,duri i tepauser posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: љубомора кај децата?
27.5.2011 10:39:47   
Maca25
Пред некој ден земав во раце едно бебенце и нина ми се сврте одма и ми вика: врати го! дај го на тетката! не е твое! user posted image user posted image user posted image

прво ми беше смешно, но кога ја вивов љубомората на нејзиниот лик престанав да се смеам. После дома ми седна во скут и ми рече да ја држам како бебе!

Не знам што ќе биде кога ќе ни се роди внукот! Уште од сега ја припремам, и зборувам дека тоа ќе биде мало бебе, дека ќе го чуваме, дека ќе и биде како братче на неа, но таа едноставно не сака да слушне за бебето. Од љубомора дури проба да ја удри снаа ми по стомакuser posted image

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 27.5.2011 10:40:07 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: љубомора кај децата?
17.1.2012 12:04:38   
Felly RR
И Мата е понекогаш љубоморна, ама воопшто не е претерано. На пр. ако се заедно со внуката од сестра ми, ако нешто не и е погодено, може да не ме остава да ја земам в раце, да ја држам, ама понекогаш ако јас ја држам внуката, таа бара само некој друг(на пр. сестра ми) да ја земе нејзе. И многу е интересна, дека од сестра ми е помало, и патка за рачиња, ќе рече и Матеа - тето/тетин паткај ме! и бара да оди за рачеuser posted image user posted image user posted image или ако таа заспие - и Матеа бара пижамки. И повеќе искажува себичност - не и ги дава играчките, отколку љубомора.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: љубомора кај децата?
17.1.2012 12:11:13   
Maca25
Фала богу и помина на Нина љубомората кон внук ми. Толку е нежна сега со него, му ги дава играчките, го бакнува на ноџе, го гали...срцка. Период било! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: љубомора кај децата?
24.11.2014 10:39:30   
Mila mamicka
Син ми да речам е умерено љубоморен кога ќе земам во раце друго бебе, не ми вика да го оставам или нешто слично, ама одма и тој се долепува до мене, па знае да ме гушне и бакне. Сега сум бремена со второ, и допрва ќе видиме како ќе биде, ама уште сега го подготвувам, и тој некако си сфати дека тоа ќе биде негово бебе, па затоа по неколку пати во денот, самоиницијативно, доаѓа и ми вели - Мамо, да го погалам малку бебето. Ќе видиме што ќе се случи кога ќе се роди бебето, ама познавајќи го неговиот карактер, мислам дека нема да имаме некои поголеми проблеми.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?