|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 9:22:28   
mother 29
ајде малку на ова тема да размениме искуства.
мојот Марко повекето време од денот е бркав и со замачкани рачиња(дека се стопли и се ` е по надвор,не може тој на едно место да седи) ..едно е, што не дава бришење и миење(на сила),ама пак и нон стоп сум со влажните и палома и пак не успева да доседи чист.а гледам дечиња мирни си стојат или пак многу внимаваат да не се извалкат!
патиките на мојот ги перам секоја вечер,зелени од трева и гадни од прашина и земјаuser posted image
јас знам дека се мали и не можат да се нон-стоп спицкани и чисти,ама барем кога ке излезе среден за кафенце да се дотрпе.. не бреј и не!

вашите деца???
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 9:27:37   
BEBICA
Eve jas da go skrsam ledotuser posted image user posted image
Mojava uste e da kazam mala, pa mozebi ne se prlja tolku.Inaku ovaa godina veke se igrame u pesok, no ne vlaga vnatre tuku okolu da ne se isprlja, a i so racinjata ako fati odma gi trese, a posle odma na mienje.
Kako sto kazav mozebi e uste mala pa ne se prlja, no voglavno e cisto dete, a se nervira koga ke se isprlja i odma kenka.
Duri i koga jade ne sme poligaveni, bukvalno so edno ligavce cel den go pominuvame, sem ako ne se navlazni sto se ligavi poradi zapcinjata.
No mislam deka seuste e mala, ke vidime pokasno kako ke bide.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 9:28:39   
Mila na mama
Рацете кога сме надвор и се секогаш валкани, а со тоа и ракавите бидејки се сака да фати земја, камења, топка, листови, трева ама научи дека влегуваме дома и правец во бања на миење. За облека не зборам, најмалку 3 пати дневно се пресоблекува зашто се извалкала а уште толку за да бидела дотерана. Јас не се потресувам околу валкањето и давам ако сака да седи во песок на трева да си игра како сака а вода се мие и пере.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 9:31:20   
Bogdancanka
хехехехе Mother иста е и сестра ми со нејзините палафковци ќе ги среди и за пет минути се цели обркани а влажните марамици и се,
се во раце али џабе не и важат они цели за во пералнаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 9:31:34   
Viktori
не секогаш чисто дете user posted image
невозможно е да бидат секогаш чисти кога си играат во трева позади зграда или во лептокарија.
Се влечат по земја, копаат, прават ручек. Таман работа да трчам по нив со влажни марамици. Ги оставам саат, два, три да се изнаиграат и после дома на туширање.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 9:33:44   
big_mama817
баш денес со колешката зборевме но навистина син ми воопшто не се валка многу е педантен и малку да се накапе со вода веднаш бара да се пресоблече а еве и во градинка оди и никогаш не дошол исфлекан а сам си јаде

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 9:43:44   
mami
Се нервира само ако има нешто на рацете- трошка или нешто такво и веднаш тресе..а нема проблем со тоа да седне во кал и да си играuser posted image user posted image сакам кога е дотеран ама и мерак ми е кога го гледам колку е среќен кога некогаш си игра со песок или копа во двор и после е цел за бањање,..не се замарам со такви работи- дете е..нека си игра...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 9:52:22   
profesorica
Кога си игра со камења и песок, лом се прави и после се миеме раце.сака сам со сапунот да се трие, хаха и после сам се брише со пешкирче неговоuser posted image user posted image user posted image

инаку ако не е надвор, миеме раце само пред јадење, бидејќи сака сам да јаде.како и да е- еднаш до два пати дневмо миеме раце.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 10:04:39   
Natasha5
Сега за сега преферирам да е постојано чиста,мала е уште,кога ке прооди не знам како ке еuser posted image  ама ке се трудам,многу ми смета да видам нечисто дете.Некогаш кога ја чуваат бабите ке видам на носето или околу устата несто од јадење останало и ми се дига косава.Што знам јас сакам секогаш да ја држам чиста,...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 10:08:04   
Adrijana
Cista e samo posle banjanje, eve bebe e od 6 meseci, ama lom se pravi.Dodeka i davam kasicka, saka da brka vo cinijata, ili pak so raceto ke se fati za izbrkanoto uste i ke se razmacka na cela glava, abe lom e, a ne dava ni da ja izmies ni da ja izbrises.I kasicka ima i na nejzinite i na moite alista, a znae i da duvne vo polnata lazicka, i moze da zamislite so se desava, ili da kivne so polna ustauser posted image Plus toa racete i se vo usta cel den, pa se ligavi i celata se macka so ligi. Ako ne e toa, togas malce ke povrne i eve ti pak ista pesna.user posted image

_____________________________



(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 10:09:23   
mis.
Мартин кај мене е педантерија не фаќа ништо по двор сам го пуштам уште од 2 години и нема проблем си игра само со тоа што му е дозволено,не брца во кал и земја само си игра со колички по мермерот клекнат.А и да се извалка не драматизирам само сакам да знае долколку му се нечисти рацете да оди да ги мие а во меѓувреме да не става во уста ништо со вакви раце.Стефан кога е во двор сака се да фати што е спротивност од брат му и знае раце во уста да стави и затоа не му дозволувам да фаќа се и раце мора миење мал е и се става во уста.Мислам дека не треба да се претерува со чистота се додека се игра и ако не се ставаат нечистите раце во уста а откако ќе се изиграат нормално генералкаuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 10:09:57   
Anabanana
Sakam Marko da bide cist, posebno da nema ostatoci od jadenje okolu ustata ili noseto, obicno koga ke se vratime od nadvor racete i liceto gi mieme, sega mnogu saka da si gi mie racete so sapun i da si gi izbrise so peskirce. No koga e nadvor so pesok, go ostavam da se iznaigra ubavo. Posle toa e cel za tusiranje, ama barem si go napravil kejfot, se iznaigral.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 11:05:53   
Maca25
Нина иако е многу мала, многу се валка. Кога сме надвор многу сака да капо, да фаќа ливчиња, да корне трева....стално има нешто во рака, евентуално уста. Јас трчав околу неа со марамчиња ама толку да не сака да се брише, тоа е чудо, се додека не дојдеме дома и и ги измијам рацете.
Кога ја ранам стално сака да ми го фати лажичето и да се мачка сама. или пак мнгу често кива додека и е устата полна со храна. Јас сакам да е пераднтна и средена ама не е такво детето user posted image .


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Секогаш чисто дете или.......
27.4.2010 23:38:13   
ananikol
Sin mi kako mal bese mnogu pedanten,placese ako si ja isflekase maickata i moravme za edna tockica da ja menuvame i taka si menuvavme sigurno 5-6 maicki denta minimum.
I denes e takov,vnimatelen..Gi frla alistata cisti za perenje.
Pedanterija na mm..jas si se naflekuvam najmnogu doma user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Секогаш чисто дете или.......
28.4.2010 13:24:17   
TRANSTAR
vnimavam na higienata no ne tolku ednas mi se sluci dojdovme od gradinka so oblekata zaspavme so nea i utredenta pak so istata vo gradinka, a preoblekuvanje samo ako odime niz grad da se setame a za niz naselba nema potreba od preoblekuvanje.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Секогаш чисто дете или.......
28.4.2010 14:43:24   
topce
ќерка ми е жива педантерија, ако види дека се испрљала или покапала ама откако знам за неа додека не ја пресоблечам нема шанси мирна да седи.на почетокот си ја тегнеше облеката ако е прљава, сега кажува мама аце бисе, раче да и избришам и ако не го сторам тоа оди по мене со рацете во вис и повторува цело време.
додека трае процесот на јадење некако се научивме да не бидеме чисти ама после јадење обавезно миење лице и раце и менување на облека ако сме се покапале.се случува надвор да трча и да падне, што е нормално, ама станува и тресе колена и вика мама аце бисе.и викам де бе Анастасија па дете си нормално е и да бидеш прљава, а мм на тоа додава, не е нормално Марија детето убаво си знае дека треба да си биде чисто секогаш.ааааааааааа user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот TRANSTAR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Секогаш чисто дете или.......
28.4.2010 15:51:47   
matushka
Za nadvor e sekogas cist, doteran, so kremce na liceto. A za doma, posle sekoe jadenje e kako prasence, ama vecer obavezno go banjam i pak cisti si legnuva da nana.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Секогаш чисто дете или.......
28.4.2010 16:18:41   
Палешка РР
Ми беше чистичка до сега..ама откако почна да ми брбори во кашичката се повалкана и повалкана е, што вели Марио - брндава user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Секогаш чисто дете или.......
28.4.2010 16:25:22   
pacuvce
Амдреј ич не мора да го прашам што јадел на училиште...Доволно е да му ја погледнам блузата и се ми е јасно...КАТАСТРОФА...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Секогаш чисто дете или.......
28.4.2010 17:04:07   
nadica
бидејќи јас како мала сум била педантерија жива се трудам и надица да ја средам ама тешко ми оди таа е како татко и фаќа се и сешто сеуште става се во уста и најчесто не е чистаuser posted image user posted image user posted image а пак кога јаде и по 2-3 лигавчиња менуваме или ќе кивне или ќе плукне
мајка ми вика дека мало дете не било убаво ако е чисто како кукла (како мене) ама па и да не биде како тукушто да излегло од свињарник(како сестра ми и брат ми) user posted image user posted image user posted image
сеуште е мала ама мислам дека тоа не и е од мене наследеноuser posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Секогаш чисто дете или.......
30.4.2010 0:15:49   
Боцко
аман бе ова мајкиве поготово со синовите. да не се извалкаат никако. жм само гледа нешто дали измил раце, дали е средено по дома, паднати работи дома по земја да на фаќа. па тоа е детенце, така го истражува светот и стекнува имунитет, па и креативност. се разбира, не сум јас за анархија. туку оставам да ги проживее природните фази, самиот да ги помина зашто подоцна ќе биде поподготвен самиот да прифати промена.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Секогаш чисто дете или.......
14.11.2010 14:30:59   
Viktori
или прасе. Во последно време прасиња user posted image
На лулашки, по влажно време.... а бе прасиња user posted image А што да им правам, ако не го фатат ова сонце, кое? Кога?



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Секогаш чисто дете или.......
14.11.2010 15:23:10   
strelec 8
moze se nervirav od pocerokot ama sega ne.neka se izvalkat i so toa ke bidat cel den.takvi kakani.samo da ne se mokrat so voda.vo pesok,kal da pravat pupi,...so se neka igraat 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Секогаш чисто дете или.......
14.11.2010 16:32:24   
Martins mom
Секогаш чисто дете е невозможна работа. Колку и да е педантно детето сепак се само деца и знаат да бидат несмасни, па случајно да се извалкаат. Ја сум болна педантерија и нејќам детето да биде како мене оти  јас и’ робувам на чистотата и сум свесна за тоа, ама ете не можам против себеuser posted image
Гласам за не секогаш чисто детеuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Секогаш чисто дете или.......
15.11.2010 16:03:48   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Секогаш чисто дете е невозможна работа. Колку и да е педантно детето сепак се само деца и знаат да бидат несмасни, па случајно да се извалкаат. Ја сум болна педантерија и нејќам детето да биде како мене оти  јас и’ робувам на чистотата и сум свесна за тоа, ама ете не можам против себеuser posted image
Гласам за не секогаш чисто детеuser posted image



Потпис.

Наши многу добри пријатели претеруваат со чистотата на нивното дете кое има скоро 3 години. Не дај Боже некој да ја баци, одма напаѓаат со влажни марамици. Ако некоја облека има милиметар нешто валкано, одма за перење.
Нема шанси да носи нешто два пати. Еднаш ако е облечено и да не е валкано оди на перење. Мислам дека ова е симпли ту мач.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?