|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Секогаш чисто дете или.......
15.11.2010 23:23:30   
misticia
моиве две некогаш принцези некогаш пепелашки :) 

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Секогаш чисто дете или.......
15.11.2010 23:40:32   
mama26
isto i nie...edno vreme bese strasno vo raka i pravo vo usta pesok ama kratko traese za sreka se odvinavme.nekogas mu smeta i na nego da e prljav na maicata pa moram da go preslecam..user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Секогаш чисто дете или.......
15.11.2010 23:41:50   
denim
Do 2 god. kerka mi bese primer za cisto i pedantno deteuser posted image . Potoa mesajki ja so deca svativ deka preteruvam i deka ne treba da ja cuvam pod stakleno zvono, deka i jas kako dete sakav da se iznaigram i doma se vrakav kako user posted image . Taka da sega mojata veke 7 i 1/2 god. kerka se igra nadvor kolku saka ... pravat pleskavici od kal, mandzi od treva itn... a doma koga ke dojde bukvalno od vrata uletuva vo kada kade sto vrsime edno dlabinsko perenjeuser posted image

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Секогаш чисто дете или.......
15.11.2010 23:52:40   
suzeto
i moeto do 2-3 god.ne sakase da se valka ako gi izvalkase racinata so pesok odma gi tresese...a sega ne gleda ni kade gazi ni kade ke sedne mnogu se valka

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Секогаш чисто дете или.......
16.11.2010 8:45:36   
Octavia
Не му забранувам на син ми да се направи user posted image  надвор, ама после веднаш на туширање и преоблекување. А дома, ако се искапи кога јаде, веднаш преоблекување, или ако се испоти (нормално) и сл. Некогаш и по неколку пати на ден. Јас тргнувам од тоа дека ни јас не би седела исфлекана, па не можам ни него да го оставам user posted image . Кога беше помал и него многу му пречеше дури и една капка да види на себе, сега не се секира нешто многуuser posted image .

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Секогаш чисто дете или.......
26.12.2010 19:50:47   
mosa
i jasd sakam moeto since da bide cisto ama ne moze taka.sekogas go dorteruvam ne mozam da recam ne no sepak toa e dete i porano mnogu se nervirav koga ke go oblecev ubavo a on ke se ipoprlja ili mm ke mi kupi cokoladi i on ke se ispomacka.i sekogas trcav odma da go presoblecam nesakam koga ostanovaat fleki  i ne se otperuva .se uzasuvav.no sepak svativ deka ta e dete i ne moze da sedi so mene i pieme kafe zaednouser posted image user posted image user posted image .pa zatoa si rekov nisto ne mi e povazno od negovata srka ,a za pernje masinata ke pere i gotovo.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Секогаш чисто дете или.......
26.12.2010 20:20:29   
Maca25
ќерка ми е право прасе user posted image . и ништо да нема во рака она ќе најде нешто и ќе се исфлека. гледам да е чиста кога излегуваме, кога оди во градинка, на гости итн., ама па дете е, време и е за играње, запознавање со нови работи, а флеките во овој процес на растење се неизбежни. во последно време сама бара да и ја избришам устата и рацете откако ќе јаде нешто, ама затоа облеката е лом. машината ќе пере. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Секогаш чисто дете или.......
17.3.2011 11:01:13   
stojanoskad
Mislam deka toa e nevozmozno.Sepak tie se deca neli.I normalno vo igrata koga e nadvor e da se izvalkaat.
Ke navedan eden primer;sin mi si igra nadvor so drugarcinjata, a edno devojce stoi nastrana i gi gleda.Vo eden moment sin mi ja vika da si igra so niv,sledi odgovor od devojceto JAS SAKAM AMA NESMEM, KE SE IZVALKAM, POTOA MAMA KE ME KARA!
Za mene toa e srasnoto,se prasav dali treba da go lisam deteto da bide dete od pricina sekogas da bide cisto. Ne! Sin mi sekogas koga si igra nadvor se valka,no sekogas koga vleguva doma se tusirame,ili pak pred sekoj obrok si gi mieme racete.
Za mene toa e dovolno.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Секогаш чисто дете или.......
17.3.2011 12:03:39   
skorpijana
pa sekoe dete se valka koga e nadvor pa i doma sepak toa se deca pa i nie sme bile kako niv sme si igrale nadvor sme pravele rucek od kal i lisja ah kolku sakam pak da sum dete cel den ke se valam vo pesok i vo kaluser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Секогаш чисто дете или.......
17.3.2011 12:21:33   
Maca25
Да знаете дека има и деца кои не проднесуваат да се валкани. АКо имаат мала флекичка на блузичката или пак рацете им се нечисти одма бараат да се пресоблечат или пак да се измијат/избришат. Ќерка ми не е од тие деца. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Секогаш чисто дете или.......
17.3.2011 12:31:48   
zapce
Моето дете е 16 месеца и сеуште не сме стигнале да играме надвор со кал, ама и кога ке дојде ред апсолутно не би го бранела во неговата игра, водата и машината се перат, а пак на крајот и ние сме биле деца. Е сега се случува кога ке јаде чоколадо или кога јадеме ние, сам сака па да се извалка мегутоа откако ке заврши ке го измијам, го преоблекувам ако е извалкан. Мегутоа не настојувам и не викам да не јаде сам, да не фака, да не си игра, едноставно нека ужива во детството и безгрижноста и убавината на неговите детски денови.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Секогаш чисто дете или.......
17.3.2011 12:37:03   
skorpijana
sin mi ne saka da mu lepat racete od blago piska ama od kal moze cel den da brka vo kal i vodauser posted image user posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Секогаш чисто дете или.......
17.3.2011 12:42:06   
Џесика
Камо моето дете да се валка, да јаде, сам да си грицка, ама се гади, пипав е... пресреќна бев кога го видов измачкан со чоколадо, заличи на дете!!! Инаку, Маца, да, имам внук што не поднесува да гледа трошка на подот, одма ја вика мајка му да исчисти...  а во мое време имаше едно девојче што излегуваше надвор во фустанчиња, стоеше и не' гледаше како си играме, никогаш не пипна ништо, ни ластик не играше со насuser posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Секогаш чисто дете или.......
30.1.2012 11:38:33   
vezilka RR
Абе прасенце..нон-стоп е извалкан. Надвор се фаќа. кла, ливчиња. сите коли мора да ги пипне, а некогаш знае и да се спушти на колена и да полази малку..скафандерот, лом. Че дојдеме дома ќе се измиеме, ќе се пресоблечеме и за 2 минути пак лом, се извалкал од некоја храна, чоколадо, се потурил со нешто..Прасе.user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Секогаш чисто дете или.......
30.1.2012 14:01:11   
Pepelaska *
Која мајка не сака да и е чисто детето ама некако како да не е можно тоаuser posted image . И Мартин се фаќа надвор и коли и на земја и се, дома исто полза (додуша гледам да е чисто стално ама сепак се валка) , се мачка со храна, се истура по него некогаш (ова ретко).Не се замарам ич , секој ден му ставам чисти алишта, нека си игра детето. На лице ако е валкан не се нервира ама ако рачето го извалка е тогаш е циркуз, бевме на роденден и се мачна во тортата со малото прсте, почна да плаче и ми вика мама боит атето , миј,(мама ме боли рачето измиј ме) а тоа од што му лепело благото се нервирал. И да и трошки ми собира по подот, некогаш ги носи в канта некогаш во устаuser posted image и знае да бриши со крпа ако му речам леле колку е валканоuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Секогаш чисто дете или.......
30.1.2012 18:34:40   
Snowhite RR
И М не сака трошки и хартија ако има од нешто што отворил на пр, чоколадо или сл. одма носи в канта, исто ако јади нешто и го извалка рачето одма бара да го избиришам, или муцето да го измијаме, јас за дома му облекувам алишта што може слободно да ги валка, така да ако се накапи со нешто бришам со влажно, ако ептен не се бриши се познава, тогаш му менувам. Пазам да е чист за во градинка и кога излегуваме. Инаку во летото, по цел ден играше в песок и лом се правеше, ама и тогаш му облекував постари алишта и кога ќе доиграше веднаш го преслекував, мијавме раце, лице, нозе, а некогаш целосно се туширавме ако успееше главата да ја наполни со песокuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Секогаш чисто дете или.......
5.6.2012 12:55:00   
vezilka RR
Ајде да ве прашам нешто..кога шетате надвор, и кога детето пипа се, како на пример Никола е во таква фаза, кога сака се да пипне од камче, до трева, до коли и се што ќе му се најде на патот, и плус едно сто пати ќе падне, колку често им ги бришете рачињата со марамици. Јас немам таква навика, не ќе бришам на секое, и нон стоп со мажле се расправаме за тоа, тој само тоа прашува, му ги избриша ли рацете. А богами гледам надвор и другиве мајки, помини-замини избриши му ги рацете..А тој толку трча „ко мума без глава“ кога сме надвор што мислам дека дури и да сакам нема да можам тоа да го изведам..

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Секогаш чисто дете или.......
5.6.2012 13:16:52   
Kokiceto
Како што рече Пепелашка-која мајка не сака да и е чисто детето? Сите сакаме ама не секогаш е така. Моево знае да излезе во двор и кога ке се врати да не го препознаам-извалкан и испотен а бре чудо едно. И сам си знае од врата право во купатило на бањање user posted image

А за рачињата Везилка,кога сме во парк секогаш носам влажни марамици ама не го бришам многу често-не дава.

Како и да е секое излегување кај нас завршува со бањање така да и не му се потресувам многу кога се прави како user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Секогаш чисто дете или.......
5.6.2012 13:20:43   
Pepelaska *
И Мартин е истиот потполно, и јас не му ги бришам нон стоп со влажни, пошто исто како Никола трча како мува без глава, ако ептен нешто сака да јаде сам со раце тогаш ако нема чешма во близина му ги бришам,баш и мене ова ме интересираше пошто ако не е со мене надвор со баба му и дедо му ептен се валка а тие никогаш ни го мијат ни го бришат и после ќе ги лапне и рацете и нешто ќе си касне, па фала богу досега ништо не му еuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Секогаш чисто дете или.......
5.6.2012 13:49:41   
arh_diz
Koga sme nadvor dodeka si igra nikogas ne go brisam , igra vo pesok pa trca da se lula pa pk se vraka vo pesok , ke treba vremeto samo vo brisenje da go pominuvame.Koga trgame doma mu gi brisam racete da ne gi stavai vo usta a doma se mieme.Kolku e isprljan voopsto ne se zamaramz atoa izlegol da si igra

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Секогаш чисто дете или.......
5.6.2012 13:54:28   
Pepelaska *
Морам да ви го кажам и ова, на свадбата кај сестра ми го дотерав во костум миен капен , стопати раце и лице измиени, абе пред да влеземе во ресторанот се покака, ајде пак преслакање во кола, влеговме внатре кога виде широко а и немаше плочки туку тепих кога му ја летна да трча , па кога се измори си се кутна да си полза, рацете црни ги направи и толку од костумот user posted image .


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Секогаш чисто дете или.......
7.6.2012 9:25:45   
Felly RR
Koга сме надвор излезени , кога си игра, не се притресувам толку на секое да ја бришам, да ја чистам. Единствено ако јаде, пред јадење ќе и ги избришам рачињата со влажно марамче. А инаку ако сме дома и ако се извалка, после таа сама се мие, или со марамче се бриши, сака да е чиста. Ако јаде смоки, на секое земање ги бриши рачињата. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Секогаш чисто дете или.......
7.6.2012 20:13:26   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Koga sme nadvor dodeka si igra nikogas ne go brisam , igra vo pesok pa trca da se lula pa pk se vraka vo pesok , ke treba vremeto samo vo brisenje da go pominuvame.Koga trgame doma mu gi brisam racete da ne gi stavai vo usta a doma se mieme.Kolku e isprljan voopsto ne se zamaramz atoa izlegol da si igra

Исто, кога доаѓаме дома се пресоблекуваме цели се миеме и пак сме чистиuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Секогаш чисто дете или.......
7.6.2012 20:27:59   
Ikana
Леле се да се пикнело во уста, дал е рака, дал е играчка, се иде директ во устето хахахах мислам не можам, и на тилот очи да имам пак ќе лапне нешто...цуцлата веќе не ни ја мијам ако и падне во количка или до нејзе некаде, ептен на земја ако падне ќе ја ставам под млаз вода.....инаку ако се покака или помочка, нормално ќе ја пресоблечам, а за понатаму, тешко менеuser posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Секогаш чисто дете или.......
25.11.2014 15:13:53   
Mila mamicka
Најголем дел од времето е чист, не затоа што јас сум нешто многу притресна па на секое го бришам или пресоблекувам, туку ете такво си е детето. Ние и двајцата со мм сме педантерии, па имал од кога да го наследи тоа. Не трпи да е извалкан, ако му се нечисти рачињата доаѓа да го миеме, не сака кога му е валкана облеката и сл. А кога игра надвор, никогаш не го карам да не фаќа нешто нечисто, преку играта тие го осознаваат светот и не сакам да му го кратам таквото задоволство. Кога ќе влеземе дома се миеме и тоа е тоа.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?