|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 32 [33] 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
5.8.2013 14:34:09   
bucko mal
Anna3 me iznasmea so,,cetvorica roditeli''taka sin mi vika imam dvajca tatkovci no samo edna majka(mene ne menja) i babi, dedovci imam mnoguuser posted image
Mnogu mi e smeshen koga zboruva neshto I naglasuva prviot tatko,vtoriot tatko taka gi vika,sekako po negova zelba e toa.
Da ne zabeguvam mnogu,so roditelite na bivshiot soprug dobro se soglasuvav,nemav so niv problem I posle razvodot oni mi pomagaa za detevo.Za vikendi odeshe kaj niv I mu kupuvaa se sto mu trebashe na deteto seksko kolku sto mozea,nakraj kraevi toa ne beshe nivna dolznost oni taka sakaa.Greota ke bide da se pozalam od niv ama ete koga trebashe da zamineme od MK nastanaa problemi I sega samo me pozdravuvaat preku sin mi.
Sigurna sum da im napram muabet deka ke zborat so mene ama mislam nema potreba.Nesakam da se vrakam nazad,se trudam samo napred da gledam.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
6.8.2013 16:05:39   
Martins mom
Се надевам ќе горат во пеколот!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
6.8.2013 17:54:02   
vezilka RR
Па гледам да не морам многу да се согласувам и затоа најчесто ме нема дома. Се тики некаде акаме. Ама во денови како овој, кога е пекол, а јас на одмор, е тогаш е интересно!!!! Тогаш јас се чувствувам како да сум во пеколот.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
6.8.2013 19:54:14   
Bethany
Не живееме заедно, мада имаше еден мноогу краток период на почетокот кога бевме заедно со нив, ама дали беше месец дена.
Е после, имаше еден период кога мм не беше тука 3 месеци и јас сето тоа време бев сама со нив. Се грижеа за мене како да сум и родена ќерка, мислам и подобро. Тоа нема да им заборавам никогаш. Арни се они, не се злобни луѓе, ама сме на потполно различни фреквенции и да живееме заедно сигурно ќе се нервирам и ќе има несогласувања и нервози едноставно затоа што се различити и со различити погледи, различити генерации и што едноставно сакам својата интимност и приватност и ужасно ќе се нервирав да ја немам секогаш.
Пред да се породам бев почесто во контакт со нив, сега некако ептен ретко се слушаме, освен тие кога се јават, мене не ми текнува. Инаку, бидејќи не живееме заедно сум толерантна повеќе и некои работи кои ми засметаат знам и да преќутам токму поради фактот дека сега ги гледам и кој знае кога.



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
6.8.2013 20:10:26   
rina13
Одлично се согласуваме. Повеќе можам со нив да се разберам одколку со моите родители. Почитувањето обострано е клучот за смирен и сталожен однос.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
23.8.2013 20:28:43   
mommy_angels RR
Океј си се луѓето и еве некои десетина години се немаме скарано,најверојатно поради фактот дека живееме 100 км одалечени едни од други user posted image user posted image user posted image , си имаме жолти минути и ние и тие ама си има некаков баланс:Единствен проблем има кај свекор ми оти е како запршка или подобро кажано како 1000 зошто,1000 затоа user posted image ( се си знае човекот,а другите ништо) .... беше минатиот месец малку кај нас и заеднички заклукок со мм ни беше дека ако живеевме заедно,јас никогаш немаше да се скарам со свекрва ми оти ќе немав време,стално ќе се карав со него ... вака подалеку од очи,поблиску до срце user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
28.8.2013 15:59:08   
eleonorastrumica
Кога бевме во заедница не се согласувавме којзнае како одеше некако но со потешкотии,сега кога сме раздвоени супер си се согласуваме,за џабе не е речено што подалеку толку подоборо

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
4.9.2013 10:06:31   
Tanjat7880
Se trudam,od petni zili se trudam da se soglasuvam(ednina neli)najdobro,se trudam da gi ispocituvam vo se I seshto,gio ucam deteto da gi pocituva, se trudam ednash nedelno da se vidime familjarno da ispocituvam godishnica nivna od brak nivni rodendeni I taka natamu...Toa moe odnesuvanje go potkrepuvam so faktot deka mm e edinec I ete mora jas taka da se ponasham ne shto zasluzile nego shto nema drug koj...praavat mnogu utki,znaat da te degradiraat I nesvesno navredat I svesno poovredat,pominuvav preku toa,aj stari se I nas ni ide starost no koga ke mi go zgaznat deteto I on ke se pocuvstvuva tazen poradi niv e togash se pretvaram vo druga I nemozam da se prepoznaam.Posledno:Celo leto go lazea G deka ke go nosat na odmor,dete jadno samo toa go zboreshe sekade se ispofali za da na kraj oni si uplatat vo Grcija I da ni soopshtat deka trgnuvaat utre na odmor za da se odmorele!Deteto bash se pocuvstvuva povredeno a jas da bea vo blizina mislam deka ke gi ZDROBEVuser posted image

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
4.9.2013 10:48:11   
elenak
Леле Тања па мт не реагираше на ова?Како бе можат понекогаш да се толку себични? Па можам да замислам детето колку било повреденоuser posted image Ако не можеш да оствариш не ни ветувај, не за џабе викаат на дете да таксаш нешто е исто како во црква да си таксал.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
13.12.2013 2:51:44   
Defne90 RR
So negovite roditeli se soglasuvam mnogu dobro me pocituvaat me sakaat isto i jas niv navistina se prekrasni luge.E sega so roditelite na svekrvata malku znam da se potskaram posebno so nejzinata majka najveke zaradi decata zatoa sto premnogu gi razgaluvaat no brgu ke se oprostime.Ke se kaci na kafe i ke kaze ajde snao stavi po edno kafe da se napieme.I taka.No voglavno ne mozam da se pozalam.Sepak kulturni luge se ceneti i sekogas znaat da izlezat vo presret.Kako sto rekov so babata malku no ne se zalam mnogu zatoa sto navistina mnogu mi pomaga.Najveke okolu decata.No znae i niz kuki da mi iscisti dodeka jas da se vratam od nekade.Pa si velam malku i da ni se zgresi ke molcime pomladi sme.Na star covek kusur mnogu ne mu se faka.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
13.12.2013 10:39:57   
Mihaela 2010
Auuu Defne kapa ti simnuvam. nekoi nemozat so svekrvite a ti + i majkata na svekrvata ja imas.
Pa pobogu kolku godini imaat tie???

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
13.12.2013 10:47:06   
niki
sto se cudis i majkata na svekrva mi e ziva 64 sveki, a babava okolu 80
dolgovecni bre
i iako ziveat zaedno, sveki mi e trn vo oko, a babickava ne ja ni registriram iako site mi vikaat deka taa bila zloto i nikoj ne ja sakauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
13.12.2013 11:01:56   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

sto se cudis i majkata na svekrva mi e ziva 64 sveki, a babava okolu 80
dolgovecni bre
i iako ziveat zaedno, sveki mi e trn vo oko, a babickava ne ja ni registriram iako site mi vikaat deka taa bila zloto i nikoj ne ja sakauser posted image

Ова е прича во машка верзија кај нас дома - дедото на мм има 81 година, и да не е телевизорот пуштен до даска кога е дома, нема да знам дека е дома user posted image Најголемиот фраер е што го знам, а коментарите дека е злото у фамилија и ја го слушам од потесната и поширока им фамилија. До сега не сум го осетила на своја кожа, и не дај Боже да осетам user posted image

За согласување со неговите родители - за она што ни се поклопуваат ставовите - ок, за она што не - си терам по свое.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
13.12.2013 12:16:25   
Defne90 RR
Znaci svekrva mi ima 41 godina a majka i ima 62.Svekrva mi e dusa covek stabilna i odgovorna zena sekogas verna na svoite stavovi.I so nea luge da vi kazam mi e milo koga si pravime muabet.Znaci tuka e za sekakov sovet no nikogas ne ni se mesa vo privatniot zivot.E sega majka i malku tersene zena cela sprotivnost na kerka i nisto cudno sto svekrva mi se ozenila tolku mlada.Ama jas bas i ne se nerviram mnogu ne se karam ne mi lici da se raspravam so zena sto e 40 godini postara od mene sepak generaciskata razlika e golema i kolku i da ne e vo pravo znam da si odmolcam i da se pravam deka slusam.Ne i se zamaram luge si pravam kako sto si znam i tokmu poradi toa i imame dobar odnos.Sala na strana mi pomaga mnogu i bi bilo greota da ne go cenam toa.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
13.12.2013 12:37:06   
ivoni4ka
kratko i jasno NIKAKO, site se zalete od mesanje vo vasite zivoti jas pak od NE MESANJE, abe apsulutno ne se zamraat so nas, zivi, bolni zdravi jok nema sansi da vlezat i da prasat, a ziveeme vo ista kuka, za jatrva mi i dever mi sekogas prisutni, za nas 1 nedelno na 2 min.
najnovo e koga pravevme ajvar, na pomos mi dojdoa sestra mi, majka mi i tatko mi so mm zaedno pecea i lupea piperki , a jas ja cuvav A. Utredenta za mesanjeto na ajvarot, se snabdiv so eletricnite mesalki za ajvar i milina sedam do ajvarot pijam kafe a toj se mesa sam user posted image . KOga svekrva mi se simna so podrum da vide sto praveme i za 30 sek dever mi ja vika da se kace gore vo dvorot dorucek da mu spremala i alistata na jatrva mi da gi prostrilauser posted image , a i uste ziv se dere po dvorot STO MAJKA BARALA DOLE KAJ PODRUMOT, STO IMALA RABOTA TAMU user posted image ......

_____________________________



(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
13.12.2013 15:27:01   
Defne90 RR
Toa e toa sekogas go posakuvame ona sto go nemame vo poveketo slucai.Ke se mesaat starite i ke pomagaat pa zosto pomagaat.Nema da se mesaat i nema da pomagaat pa zosto ne.Jas si gi svativ kakvi se uste od pocetokot site od mojata nova familija si im go fativ tertipot sto se veli i sega i jas sum za site dobra i site se dobri za mene.Ponekogas treba nekoi raboti da se premolcat ako sakas da zivees vo mir i sloga.Jas sum taka zborlesta i od kavga mozam da napravam zafrkancija na koja podocna site se smeat.Si pravam po svoe nekoj i da mi se ponudi od familijata da mi pomogne ne odbivam zivotot ako si sam bez pomos od nikoj e mnogu tesok posebno vo denesno vreme da gi ostavime nastrana trosocite za smetki i jadenje pa ne stasuvaat pari ako starite ne ni gi plakaat smetkite.Kako bese taa koj ne saka stari nema ni pari ha ha hauser posted image user posted image malku da se nasalime.E sega toa nastrana sto ima stari sto gi delat svoite deca i se posveteni poveke na ednite otkolku na drugite.Jas se uste sum si sama snaa na roditelite na maz mi pa ne mozam da diskutiram za toa.No se nadevam deka nisto nema da se promeni.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
14.5.2014 14:20:43   
Mila mamicka
Се согласуваме одлично, помеѓу нас има почит и разбирање и функционираме во заедница веќе 4 години. Навикнати сме заедно да ручаме, пиеме кафиња, заедно чистиме со свеки, заедно се шетаме, едноставно така ни е убаво. Понекогаш, дури и ни недостигаат кога одат некој викенд на викендицата, или пак кога се на одмор.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.11.2014 15:54:41   
scared RR
Уф, со свекор ми така-така, ама свекрва ми е чудна жена, досадна и напорна. Се сака да знае, се ја интересира, и не ретко на почетокот знаевме да се скараме со мм заради неа. По тоа би рекла дека не се согласуваме баш, среќа што не живееме заедно иначе тешко мене user posted image

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
20.11.2014 16:26:47   
Ki4iko
Јас од старт воспоставив супер контакт со свекорот мој и свекрвата user posted image .Не живееме заедно,ама кога и да побарам помош тие се први на врата.Никако не можам да се пожалам сега за сега, а 5 години сум во брак и не знам што би правела без нив,буквално втори мајка и татко за мене user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
30.11.2014 14:48:45   
caciana
Si gi sakam roditelite na mojot decko , si ziveeme odlicno uste od sea. Koga ke recat cekaj ce vidis koga ke se omazis ke se smenat. Mislam deka nema da se smenat zatoa sto i sega ako nesto im smeta mi kazuvaat , ako mi smeta im kazuvam. Odlicno se soglasuvame user posted image . Mislam deka toa e taka zatoa sto mene mi e preku glava od Muabetite za svekrvite. Pa sakam da bidam isklucok i da dokazam deka snaaa i svekrva moze da ziveat, user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
30.11.2014 15:19:02   
kokicekokice
caciana I jas bev ist sluchaj kako tebe,koga bevme decko I devojka so mm negovite roditeli gi sakav najmnogu na svet, odevme I na odmori zaedno, sovrsheno ni bese vremeto pominato zaedno so niv...noooo......veruvaj vo brak ne e isto, posebno ako ziveete pod ist krov=katastrofa...chest na iskluchocite.

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
30.11.2014 17:51:10   
blond
Dosega e se vo granici na normalata :) Dobro e, ne se zalam. Moze i podobro, AMA moze i poloso da bide, taka da aj da ne se zalam mnogu user posted image

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
31.12.2014 15:48:38   
sonc90
ziveeme zaedno,sto znaci se karame...na pocetokot se zamarav mn,sega sum otrpnata...sto saka neka mi kaze,se ke i vratam,jas sum takov covek-sto na um,toa na drum i kraj...nema da zborime den-dva i posle pak po staro....so svekor mi sme taka pocivilizirani zaso ako neso mi smeta ke mu kazam i ne mi zabelezuva a isto i obratno...so mm nikogas ne sme se karale zaradi negovite i ne ni nameravam,nikogas ne sum rekla pred mm los zbor za niv,kakvi i da se so mene nego sepak mu se majka i tatko...koga i da sakam da kazam nekoj pogrden zbor se stopiram velejki si "a kako bi mi bilo mene?"voglavno ne se nekoi losi lugje pa mozam da recam deka dobro se soglasuvame (se dodeka ne dojdat necii zolti minuti,posebno na sveki-jas nikogas ne pocnuvam prva kavga ama sekogas ja dovrsuvam)

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
28.11.2015 16:06:45   
Sunshine88
Јас засега одличен однос имам и со свекор и со свекрва. Не можам, а и грев би било да се пожалам. За се се договараме, нормални муабети се прават. Дури на почетокот ептен добри совети ми даде...Да си правам јас се како што сакам. Да не гледам кој што ќе мисли и рече...Ако сакам цел ден да спијам да спијам, ако сакам да шетам да шетам. Значи да не должам, ама баш се е ок, и засега сме како другарки. Арно ама, имаме и баба дома...Е таа е права свекрва...Значи дома сме две снаи со една свекрва....user posted image Се да се види што е(тенџере на шпорет), се да се каже како се праи...што да се стави..АКо дојде мајка ми, не можам на само да седнам со неа ако нема никој од другиве дома, таа е тука со нас..А ако е некој дома таа си седи во соба зошто и викаат. Секој ден имам рапорт на временска прогноза, сите турски индиски серии, емисии од типот на баба рада..знам веќе дури и кој проаѓа на улица..кој ќе се чукне...Значи се мора да се каже, на се мора маана на се најде..На 25 степени дома (кај неа у соба 30+) ладно е...ке измрзнеме. Не ме навредила или слично скраја било..ама таков карактер е. Еве прост пример..Зошто сум ставила вода во боранијата коа сум ја варела..течна ќе била. Во супата немој да забораиш фиде да стаиш...Абе цепки, ко ја дома кај мама со прст да не сум мрдала, па сеа ништо не знам сирота јас. И врвот ми е што по дома јас сум медицинска сестра. Читам резултати, давам терапија, Ставам капки пошо само јас знам од 5 луѓе дома да стаам...АЈ да не ве умарам..така си е кај мене. user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
27.2.2016 2:11:08   
Anonimen
Vi zavidvam na site sto si imate mir doma so roditelite na mazot.Mnogu sakam da imam sovremena i razbrana svekrva,da mi doaga na gosti.Za ziveenje zaedno nema sansi pa makar i da e od zlato,a ne vakva kako sto e mojata ,,idna,,svekiuser posted image Cudo od karakter, tumruk,sebicna,nametliva,se da e po nejzino,gruba,ne znam kako da ja opisam uste.ne se potrudi da me prifati kako iden clen na semejstvoto.uste od prviot pat mi ,,vleze,, vo nosot.site sto ja poznavaat ne se izrazuvaat dobro za nea.Ni se vodi ni se tera.Ne trpi nikakov avtoritet ,se znae od doma sedenje.Ostanata e sama dolgi godini i si go zaborava mestoto.ni raboti ni pravi nesto samo sedi doma po celi denovi sama i nareduva da i se donese se pod nosot.Ne znam koj i e problemot na zenava,a najmnogu trpi sin mu oti ne misli so umot ,a trgnal po neziniot i se ja slusa.Me nervira to, me poluduva i razmisluvav edno vreme da si zaminam.aj so nea ke se resi , nema ziveenje vo zaednica i tolku,ama toj?Ve molam za sovet,imate li iskustvo so takvi naivni mazi,se menuvaat ili da si ispravam patot po sovreme ,od sveki mi idi udzum da fatam.

(Одговор на членот Sunshine88)
  Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 32 [33] 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 32 [33] 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?