|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 32 33 [34]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
27.2.2016 10:41:24   
LoveableMe RR
Анoнимен, немaш свекoр aкo дoбрo рaзбрaв и свекрвaтa си имa свoјa куќa, a вие сo идниoт сoпруг ќе живеете вo другa куќa, нo не гo oстaвa синoт нa мир туку гo ѕивкa нoн стoп? Не ми беше бaш јaсен пoстoт.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
27.2.2016 13:01:26   
Anonimen
Da LoveableMe RR,imame druga kuka kade mozi da ziveeme,taa e na baba mi.Samo ne znam kako ke najdeme mir so vakva zena samo za kavga rodena.Mu rasipva na sin mu od pocetok saka da go vrzi za nea ne go prepusta da ima negov zivot.Ama jas vo nego ja gledam krivicata ,toj ako saka ke i kazi.Jas ne sakam da mu se mesam,ama ova ne mi e normalno taa se da ocekuva od nego,zdrava prava.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
27.2.2016 15:45:06   
LoveableMe RR
Тешкo.oдaт тие рaбoти верувaј требa упoрнoст и нерви....Бaлкaнoт е тaкoв, свекрвите кaкo мaли децa бaрaaт внимaние измислувaaт причини дa гo дoбијaт. Негo ќе му требa време дa сфaти штo е штoсoт, дoтoгaш ќе му се нaметнувa грижa нa сoвест.....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
27.2.2016 23:56:06   
gina
Anonimen potpolno te svakam kako mojava da e opisa i mazmi jas si vikam ko mojva ni imalo ni ke ima vakov izrod ja do ostavanje dojdov mojta e golem i siroka i duri sega mi ide da si zaminam oti ovaj moj ne se trpi kako advokat i e 7 godini deca nemav fala mu na Boga sega imame ama pamet nemame mojava i kolne ne kolnese dete vrace da ne fatame koj mi e valka kucata sto sum cistela koga deca ne e valkale sto ne nema kraj sama sum na vtor sprat ama sto deka koga jas vo dvor ne sum izlezena od sto nemozam da e gledam sega so mm samo za to se karem sama sum po cel den so bebeto mu se lutam nemu sto ne e doma barem nekolku sati da mi pomogne a toj mi viki pa ti nejkes pomos se pravis gorda da sume barala nejze ako ce se pomacam ama ne sakam nejzina pomos jas samo vikav jad da fatam vrace ama ti da ne go fatis od daleku da gledas taka si vikav sama na sebesi pa sega ce prepravame mnogu imam da pisuvam drugpatuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
28.2.2016 7:52:01   
lukajana RR
Женски ве разбирам како ви е ,тешко е да живееш во такви услови.
Јас и предходно сум пишала немам свекрва веќе осум години како е почината и живееме со свекор ми и девер ми.
На почетокот никако не можев да се навикнам ама му ветив на мм дека додека да се ожени брат му нема да се делиме .
Со девер ми супер функционираме ама стариот ич не го можам ,ме нервира како појава .
Не се меша во ништо ,дојде јаде и се повлекува во соба ама многу големо мрчало е ,сите правила и прописи ги знае како стринка некоја user posted image .
Нас директно не ни кажува ништо ама му збори на Л ова зошто вака зошто така и ме нервира.
На почетокот сакаше да каже што како ама мм пресече одма .
Свекрва е полошо знам и кај мене би било исто ,мм беше многу приврзан со мајка му додуша жената вака добра беше ,пријатна ама тоа не значи дека и после брак би била така фина нели user posted image
Ви се испожалив user posted image
Пробајте да зборите со мажите да стават накоја линија до каде смее од каде не смее да се меша .
Ама не очекувајте скроз да се повлече посебно свекрвицата на Анонимна ,сама е ке ја користи секоја прилика да се замеша ама мора да бидеш цврста сега иначе после џабе ти е
Заби на почеток се покажуваат ,да си знае каде и е местото.
А ти Гина ич да не и се замараш ,целта си ја постигна си имаш детенце на кое ке се радуваш ,не сте заедно заклучи си врата и свиркај си user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
28.2.2016 22:53:38   
Anonimen
Vistina e tesko da imas namurteno mrnkalo podoma i da gi podcenuva site.Nikoj ne cini samo taa cveke za mirisanje.Dvete kerki se mazeni,ednata e vo Avstralija,drugata tuka.Aj prvata redko doaga,ama vtorata samo koga treba nesto da iskoristi.zetot i e kako taa da go rodila.i toj samo se mesa kaj ne mu e mesto,aj da znae nesto,ne go biva za eden kolbas svinski.Izvinete na izraz ,ama mnogu mi odi po nervite.ne go sakam na patot da go sretnam.Podobrite se podaleku,ovie tuka,pa,pa....ne znam jas kako ke ziveam so vakvi otepani.Ovakva sredina ne mi e poznata i me plasi,tesko ,abe kako tesko ic ne se snajduvam,a se jadam od vnatre koga ke treba da popustam pred takvi nepismeni.Sto veli sestra mi, ne znajs da si go dajs odvetot.E ne znam ...ne sum vospituvana da se snaogam vo mizerija.A ovaa sveki sebicluk neviden,samo doma sedi i ko site da i se krivi, da i ja obois portata nema da znae da si ja najde.So bese ova,Bog da cuva.

(Одговор на членот lukajana RR)
  Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
28.2.2016 23:19:02   
Hopeful RR
Anonimen, некои работи е подобро да се согледаат уште пред брак, барем нема да има изненадувања отпосле... Не викам да раскинеш и да раскрстиш со него ради мајка му, ама еве, седни и разговарај, кои му се на него ставовите и мислењата за животот. Кога вие двајца ќе се земете, вие станувате семејство, и мајка му доаѓа во втор план. Мора да се повлече некаква граница, да се знае приоритет. Не дека он треба да ја запостави неа, многу јасно, ама мора да си бидете на чисто дека вашите заеднички интереси ќе дојдат пред нејзините...

Гина, се нервирам што те читам, не сум можела да замислам свекрва да колне син и снаа да не добијат дете... страшно. Фала Богу, вие си имате дете и ич да не ти е гајле. Подобро да те викаат дека си горда и сама гледај си го детето отколку после цел живот да слушаш муабети дека други ти го исчувале... баш како што вика лукајана, свиркај си user posted image

Јас не можам да се пожалам од родителите на сопругот, да бидам искрена и реална. Секој си има бубачки, многу јасно, имаат и свекрва ми и свекор ми моменти во кои не се наоѓаме на иста страна па се нервирам, ама и мм, а и јас, сме многу свесни за нашата врска и семејство, посебно сега откога имаме деца, и имаме прилично јасна линија што до каде оди. Од друга страна пак, свекрва ми е многу свесна и совесна жена и самата е доволно осетлива па се труди да не се меша, да внимава, да балансира, дури знае да осети кога сум нерасположена па да се повлече или кога ми треба помош па да се понуди без да се наметнува безобразно. Си има и наметливи моменти, посебно кога сака да е по нејзино, ама па ние тогаш наоѓаме начин да дигнеме рачна и да излезе по наше на мирољубов начин, а плус и сега човек е, не може да нема маани. Се е до рамнотежата и взаемното почитување без правење лице и секако без конфликти и караници. Плус момент е и тоа што отсекогаш сме разговарале со мм отворено и искрено, и за моите и за неговите, и нема фаворити, прилично сме објективни и свесни за мааните што ги имаат како луѓе, па секој знае да избалансира со своите родители за да не го доведе другиот во непријатна положба.

Обиди се да разговараш со идниот сопруг и да ги разјасните работите уште од сега, бидејќи ако таа е таква захтевна и посесивна уште сега, по брак може уште толку да забега, од страв да не го изгуби синчето, пошто она официјално доаѓа на второ место user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
3.3.2016 11:33:15   
bucko mal

Anonimen koga ima nekoj problem pred brak, ako toj problem ne se reshi na vreme posle vo brak stanuva uste mnogu pogolem. Ne brzaj, razmisli ubavo. Kolku i da imash ubava vrska so dechkoto, kolku i da e on dobar i da se sakate so tek na vremeto ako imate problemi ke se oladite eden od drug. Sega imas izbor i napravigo najdobroto za tebe.

Jas imam nesto pisano za mene, neznam dali na ovaat tema ili slichna. Soprugot ima samo majka i podaleku od mene nemoze da bideuser posted image Arno ama pak me nervira. A i taa ne se trese nesto posebno na mene. Pochetokat samo me faleshe kaj majka mi sega ne me ni spomnuva hihihihihi taka prirodno ni doajga da ne se sakame. So ogled na toa kolku e postara od mene izlishno mi e da zboram za najze samo vikam daj boze i nie da ziveeme kolku nejze.
E, sekogash koga se spomne ovaa tema se stavam na mesto od drugata strana - na soprugot. Dali i on taka cuvstvuva za moite roditeli? Neznam kako se chuvstvuva, ama sega im pravime dokumenti za da dojdat kaj nas on zbor ne rece, sve sto treba i kako treba pravime. Da treba nekoj da dojde od negovata familija jas srcev udar ke dobijam user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Како се согласувате со родителите на маж ви?
11.2.2018 13:49:54   
bojana2014
Почитувани мамички, молам за помош!!!
Јас со мојот сопруг сме 5 год. во брак и имаме 3 год. ќерка. Живееме во куќата на неговите родители но сме одделени со се(плаќаме сметки, јадење..), и проблемот е што неговата мајка била и е научена се да контролира, каде одиме, кој иди, што правиме..., и бидејќи јас сум малку поотворена секогаш и велам дека тоа не е нејзина работа. И таа почна на почетокот само да ме брка и да го лажи мажот ми кога ќе си дојди од работа дека сум ја навредувала и да го тера да се разведи од мене. Така почнаа и расправиите меѓу нас двајца и на неколку пати бев и сериозно претепана( скршена рака, пукната раскавица), и после секоја кавга ми се извинуваше, ме молеше да не си одам. Но сето тоа го издржав заради детето, бидејќи сакам да расти со нас двајцата. Но вчера се прели чашата, кога се скарав со мажот ми, и таа се вмеша и кога јас и се развикав, мојот сопруг ме удри и таа почна да ме трга за коса, не можев да издржам оти сето се случуваше пред моете дете и јас и возвратив на ударот. Тогаш таа ми се закани дека ќе ме пријави и дека ќе ми го одземат детето, а и сопругот сега е со неа и не сака повеќе да има ништо со мене. Сега и јас сакам развод, но дали можат да ми го одземат детето, само за тоа се плашам, ако сум без неа подобро да не сум жива. Ве молам помогнете

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 834
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 32 33 [34]
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 32 33 [34]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali vi se dosadni turskite serii?

Da (88%)

Ne (0%)

Ponekogas (12%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!