|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 22:58:14   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ne znam najverojatno sekoj so iskustvata.. ama se nekako se gleda na svekrvata kako licnost koja treba da ni se naogja vo zivotov ama samo nie koga sakame. znaci da ni gi gleda decata, nie koga sakame i kako sakame, da ni pomaga ama nie koga ke pobarame i koga ke imame potreba..


Јас не сметам дека е нешто лошо ако било кој - не само свекрвата - ти се најде во ситуација кога ти е потребно. Па во тоа се гледа човечноста, да му се најдеш некому кога му е потребна помош. Па и јас сигурно ќе и се најдам некогаш, помагањето е обострано. Ако не и е добро, ќе појдам до аптека да и земам лекови, или ако пазарам за мене - ќе испазарам и за нејзе, без разлика што, ама и јас и се најдувам. Или пак ако сака да си поигра со детето, сигурно нема да му речам - не, не можи сега, ќе одиш кога ќе чистам. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 23:17:50   
elenak
Добро би било кога сите би имале избор па да си одбереме што ни смета а што не. Таква е ситуацијата, живеам со свекрва, свекор ми е починат. Сама жена за да собере алишта за една перална треба две недели да стојат во корпа, или да пушта полу полна перална. Зошто? Каква е таква е, ама шугава не е. И таа пушта машина и јас, и таа собира и јас. Во заедница сме, не можеме да се делиме за такви банални работи. Само алиштата на ќерка ми се перат посебно тие не сакам да ги мешам со наши.
И да се изјаснам на темава, БЕЗ свекрва дома е секако подобро (барем без мојата).

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 23:41:07   
deluxe
Живеам во заедница,тоа си има многу предности ,а и богами многу маани.Ај да не зборувам за позитив и негатив туку кратко да се изјаснам-Без свекрва!! Ја имам,ги гледам и предностите ама мааните повеќе натежнуваат ,затоа најдобро е снаата и свекрвата даси бидат на дистанца,за мир во куќатаuser posted image user posted image
Кога ќе бидам свекрва сигурно ќе се сетам на сите овие работи,и ќе изберам да ме тргнат на странаuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Со или без свекрва дома?
15.12.2013 1:19:39   
niki
eve i jas se prijavuvam vo onie koi pazat kade prostiraat gaki a ke si raskazam i eden incident
gi prostirav jas taka na edna sredna zica pomegu drugi alista vo dvor ama da ne se gledaat, arno ama koga sum gi sobirala mi padnale edni i pominal i gi nasol dever mi
ona sto jas bi napravila da sum bila na negovo mesto bi bilo da si pominam i da ne gi ni pipnam so ogled na toa deka ne bi znaela cii se bidejki zicive se zaednicki za nekolku stanovi
ama toj gi zel i gi donese i uste od vrata gi rasiri ko da se zname pred mene maz mi kerka mi i me prasuva tvoi se gakive i onaka komotno si gi drzi kako da e toa najnormalna rabota na svetov, pa kao gi trese od prasina, gi glanca so racete
jas propadnav od sram i samo mu rekov da gi ostavi ke gi vidam poposle i se fativ za nekoja rabota
koga si zamina gi frliv, ne zatoa sto e sugav ili los, najmalku pak deka bil zlonameren toj, ama mene prizorot mi bese odvraten, nikakva diskrecija, ni ronka pomisla dali mozebi ke se pocuvstvuvam neprijatno, da pomisli deka sum zena na brat mu, ne sum mu ni drugarka ni zenska, prosto se pocuvstuvav ponizeno, ulicarka koja si gi izgubila gakite i koja ne zasluzuva da bide postedene od zasramuvanje
odtogas gakite si gi prostiram na susara na terasa, kade nikoj ne mi izleguva i ako mi se sluci da gi poseam tuka na dva cekora ke gi vidam i ke si gi soberam
ova nesto ne bilo kaj nas predmet na rasprava nutu smetam deka treba da bide, ne smetam deka bese namerno i so zla umisla, prosto smetam deka ili imas oset ili nemas, imas obzir kon drugite ili nemas, se stavas vo nivna koza pa soglasno reagiras ili prosto ne go pravis toa, mozebi i ke se najdes vo situacija kaj sto nema da se snajdes pa spontano ke zgresis, no drugiot koj ke se pocustuva neprijatno zaradi tebe ne e dolzen da ti crta se za da ti znaes i se potrudis da ne zgresis, nekakva pretpazlivost vo nekoi odnosi koja doaga od samiot covek e prosto pozelna i potrebna bidejki site sme razlicni i site se vodime po nekoi svoi normi koi ne mora nuzno negativni da se, no se nasa osobenost, posebno vo tie relacii koga lugeto poteknuvaat od razlicni semejstva kade se neguvale razlicni vrednosti i se steknale razlicni naviki




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Со или без свекрва дома?
15.12.2013 2:10:56   
Defne90 RR
I jas sum od tie sto vnimavaat kade gi pruzaat alistata posebno dolniot ves.Kratko i jasno jas si sprostiram na tavan i nikoj ne moze da vidi dali se podredeni po red alistata dali dolniot ves se gleda i sl.Raat mi e taka i so toa voopsto ne se zamaram.Si se pereme posebno kako sto rekov no mnogupati se slucuva dodeka jas nautro da stanam da gi sprostram baba mi potocno majka i na svekrva mi veke gi sprostrela na tavan.I mene toa voopsto ne mi preci.Dodeka stana od spienje taa veke go donela mlekoto na decata go svarila i celo utro se kacuva da stava drva oginot da ne izgasne i da im bide na decata studeno.Jas so sveki ziveev vo zaednica samo tri meseci dodeka da go renovirame stanot,no i togas zanata mi gi perese gakite,se slucuvalo nekoi osetlivi alista koi ne se za vo masina da gi zeme i da gi pere na race.I mene toa voopsto ne mi precese.Sega koga ke dojde kaj nas na gosti mnogupati znae da gi izmie ciniite od rucek sto ne sum stignala da gi izmijam i jas isttoto go pravam koga odam kaj niv.Koga belime niz doma taa sekogas doaga prva da pomogne.I mene toa voopsto ne mi preci.Jas sum blagodarna za seta pomos i na nea i na baba mi (nejzinata majka).Pokraj toa smetkite se sekogas plateni znaci jas i maz mi nasite prihodi si gi trosime za nasi potrebi.Jadenje si pravam sama no ke slezam dolu kaj baba mi ke si gi zemam potrebnite sostojki i ke si napravam rucek.Cesttopati i sveki za vikend znae da ni napravi i nam i da mi zastedi i vreme i pari.Ne se smetam voopsto za nesposobna ili za neodgovorna sto mi pomagaat naprotiv se cuvstvuvam blagodarna i sekogas ke bidam polna so pocit za niv dve.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Со или без свекрва дома?
15.12.2013 13:31:58   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Јас не сметам дека е нешто лошо ако било кој - не само свекрвата - ти се најде во ситуација кога ти е потребно. Па во тоа се гледа човечноста, да му се најдеш некому кога му е потребна помош. Па и јас сигурно ќе и се најдам некогаш, помагањето е обострано. Ако не и е добро, ќе појдам до аптека да и земам лекови, или ако пазарам за мене - ќе испазарам и за нејзе, без разлика што, ама и јас и се најдувам. Или пак ако сака да си поигра со детето, сигурно нема да му речам - не, не можи сега, ќе одиш кога ќе чистам. user posted image


nema ama nisto loso vo toa. problemot e sto svekrvata (kakva takva, losa dobra...) e zivo sustestvo. ne e robot na kopce. sega dojdi sega ne goagjaj, sega pomogni mi sega nemoj.. sega dojdi da mi go pocuvas detevo ama pod moi uslovi.. i sl.
ne znam zosto site se fativte za gakjite i za masinata za perenje. ako mene tolku mi smeta tie gaki da se perat zaedno, pa ke gi trgam samo niv i ke gi peram posebno i ete resen problem.
delot na susenje na alistata zavisi od uslovite kade ziveeme, bez razlika dali so svekrva ili bez. ako imam ubava terasa ke susam tamu, ako nemam terasa ke susam vnatre i tocno nekogas ke se pogodi nekoj da gi vidi. ne site imame uslovi da ziveeme vo kukja so 5 terasi pa tavan i sl.. taka da toa nema vrska so svekrvata..

jas sum ziveela so razlicni lugje (znaci cimerki) nekoi sum gi poznavala, nekoi i ne bas.. pa sme perele zaedno i sme pruzale zaedno. nekoja od nas ne e sugava pa da mi e mene grozno... kako dozvoluvale uslovite taka sme ziveele. mozebi i zatoa nekoj raboti mene mi se normalni okolu perenje i sl.

rabotata e deka ako ziveeme vo zaednica problemi ima kolku da sakas. sum pisuvala za toa, dovolno e samo sto ima poveke lugje, pa sekoj na sekogo na nekoj nacin mu smeta.
jas sum sigurna deka i na svekrvata nekogas moze da i smeta moeto prisustvo i taa saka privatnost i taa ne saka jas da i cepkam po nejzinite stvari. isto vazi i za mene i jas si imam privatnost i si ja pocituvam. ne sakam da mi vleguva vo spalna i cepka kajde ne i e mesto. isto kako sto i mene ne mi e mesto vo plakarot vo nejzinata soba. toa se resava so razgovor, ako ima moznost. ako ne kavgata e sekogas opcija. kluc od soba kluc od plakar i toa e toa..

pomosta koja moze da mi ja dade svekrvata e sekogas dobredojdena, i jas ne stavam zamerki ako nesto zenata pogresi sakajki da mi izleze vo presret.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Со или без свекрва дома?
15.12.2013 14:48:16   
Martins mom
Абре анана, живо суштество е, точно, не е ништо страшно ако згреши, Ми ги по*ба тренерките, ноу проблем, не и барам нови да ми купи. Ама верувај, има такви што нон стоп „несакајќи“ грешат. Сега ме гледа дека се борам со децава, едното плаче за цицање, другото за јадење и бара да го ранам и по 2 минути од ко седнавме да јадеме (а ја у меѓувреме дојам), му се прикака. И госпожата е тука на спратот и качена нели да ми помага, пикната кај плакарот и ми кажува дека треба да ги наредам алиштата. Само кажува, нели оти нејќе да се меша у мои ствари...хаххаха...Затоа кажувам и дотичните се живи суштества...и мувите и мравките и амебите...user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Со или без свекрва дома?
15.12.2013 17:59:48   
niki
Carice, te zamisliv sega, ne ti e lesno
Alal da ti e za metaforata, em se iznasmeav em si vo pravo do bolka

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Со или без свекрва дома?
15.12.2013 19:11:24   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR
Ама верувај, има такви што нон стоп „несакајќи“ грешат


znaci jas i pogore napisav.. situacijata za tolerancija i sto i da e od moja strana vazi samo ako jas i taa imame barem nekakov odnos.. ako si pravime lice, a pri toa i dvete znaeme kolku si se mrazime togas dzabe e se. najubavo e da komunicirame samo sluzbeno sto bi rekla i toa e toa. ako sme vo zaednica ke gledam pomalku da zboruvam so nea, ako moram ke se raspravam i toa e toa.
ako sme nastrana ke gledam da mi dojde ednas na kafe i ne ni sakam nesto od nea.

ama ako zenata e normalna, togas vazi seto pogore sto go napisav.

sega vo tvojata situacija ocigledno e deka zenata ne gresi nesakajki... taa ne saka da ti pomaga i takva si e zenata. ti si ja znaes najubavo ama verojatno ne saka bas mnogu da ti se najde vo zivotov. dali toa moze kaj tebe da se resi so razgovor dali so kavga, toa e sosema druga tema i drug vid na diskusija
jas od moe glediste vo toj slucaj bi i rekla, da ne gleda naprazno vo plakarot.. ako saka da bide korisna ili neka mi pomogne so decava ili neka si odi.. barem da ne ja slusam..
ama sepak toa zavisi od mnogu faktori koj kako e postaven i koj na civa strana bi zastanal pri takov razgovor.


(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Со или без свекрва дома?
16.12.2013 10:22:02   
vezilka RR
Абе колку сака нека е нормална, и колку сака јас да сун нормална во заедница никој не останува „нормален“. Јас просто мислам дека матаматички е неизводливо на еден простор да се владееме по „нормални“ принципи. Друго е да живееш неклку месеци во заедница и да знаеш дека еднаш ќе се одвоиш, а друго е да знаеш дека си заглавен таму. И ти, и свекрвата.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Со или без свекрва дома?
16.12.2013 11:43:25   
LoveableMe RR
Без, без. Ние кога се земавме, живеевме со нив извесно време и таа ме прифати "буквално" како ќерка. Переше, пеглаше, чистеше, готвеше ручек за мене, свекорот, сопругот и золвата и сакаше целото време сите да го поминуваме заедно како едно семејство, викенди, празници слободни денови и сл. Се чудеше зошто затвораме врата навечер во лето кога е жешко, треба да спиеме на промаја. Ми ги корегираше алиштата кога ги пружав зошто полесно се пеглале како таа ги пружала и сл.

Можеби тоа немаше да ми претставува проблем да бев 18 или 20 години бидејќи така ќе учев и ќе правев како што таа смета, но јас кога се омажив имав над 35 и кусур години, формирана личност, живеев сама во стан извесно време пред тоа и веќе имав формирано свој поглед на тоа како се организира домаќинство и што тоа подразбира. Фактот што не може да прифати дека ние не сме мали деца, ме натера да се преселиме во станот. Кога се преселивме за да живееме сами, тоа го сфатија како бегање од нив и како да не ги сакаме доволно, па сеуште бара сопругот или двајцата слободното време викенди празници да го поминуваме со нив, да не одиме никаде на друго место освен кај нив, бидејќи сме семејство и се треба да правиме заедно и ако одиме некаде, треба да одиме сите заедно, а не ние двајцата сами...... единствено што не може да се буни е годишен одмор, кога одиме сами, но затоа има јавување по 2-3 пати дневно....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Со или без свекрва дома?
16.12.2013 11:51:38   
Bridget
Кратко време живеев со свекрва на ист спрат и јатрва на друг спрат. Истата жена (свекрвата), за јатрвата беше јагне, слугинка, мајка, а мене ме гледаше туѓинец кој сосила им се втурнал во животот. Станува и прва мисла и се децата на јатрвата, дали и е исчистено горе, што да им направи за ручек и сл. А на нашиот спрат и свињарник да е, не се секира, иако јас не ни чекав од неа да чисти па да биде чисто, ама онака повремено бар прашина да забриши дури сум на работа. Сама себе не се сакаше толку колку што ги сакаше јатрвата, децата и постариот син.
И не би ми сметало воопшто, не дека сакав многу близина и помош од неа, се додека не почна да ми дава обврски за нив. Јас ќе направам ручек за нас, таа половина ќе го качи кај јатрвата. Децата ми ги оставаше на чување додека таа чистеше, переше, пеглаше горе на спрат.
Дури почна слобода да си дава и да ме замолува дали можам нивните алишта да ги испеглам, децата да ги носам на школо и сл. работи. Како да јас дојдов таму обврските на јатрвата да ги превземам, како персонал за нејзиното домаќинство. И тоа не повремено како помош, туку секојдневно.
Моето бебе го чуваше 15 минути во недела дена, ако имав итна работа да завршам а маж ми не е дома. Толку, немаше желба за повеќе.
Бидејќи знаев дека ќе се делиме на почеток замижував, игнорирав, се додека не почна појако да притиска и да станува просто невозможна во комбинација со јатрвата која е приказна сама за себе. На крај, неколку месеци пред да се одделиме прекинав секакви односи и со двете, и до ден денешен не разговарам ни со двете. На гости одам ретко обично за празници и тоа заради почит кон маж ми, ама тогаш си разговарам со свекорот кој е душа човек, тие две како да не постојат за мене.
Сама си го гледам детето, сами си водиме домаќинство, и мене вака ми е одлично.

П.с. Ова не требаше да испадне како одговор на везилка, ама нова сум, грешка е, извинете.

< Поракaта ја уредил Bridget -- 16.12.2013 11:53:19 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Со или без свекрва дома?
16.12.2013 12:27:28   
vezilka RR
Добредојде Bridget на нашиот форум. Ти посакуваме убава дружба овде со нас. Еве овде во темата Да се запознаеме можеш да ни се претставиш. Инаку лека полека ќе си го наушиш форумот и тоа што излегло како одговор на мојот пост е дека тој бил последен кога си го започнала тојот. Не е града..

(Одговор на членот Bridget)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Со или без свекрва дома?
16.12.2013 13:03:00   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


Можеби тоа немаше да ми претставува проблем да бев 18 или 20 години бидејќи така ќе учев и ќе правев како што таа смета, но јас кога се омажив имав над 35 и кусур години, формирана личност, живеев сама во стан извесно време пред тоа и веќе имав формирано свој поглед на тоа како се организира домаќинство и што тоа подразбира.

Има смисла ова што го кажа. И јас не се омажив на ептен млади години, сепак имав проживеано работи позади себе, со својот оформен став и поглед на семејството и се што се однесува до тоа.
Сигурно дека во многу работи, ако не и во сите работи, ова влијаеше.

И понатаму, се сложувам со Везилка, дека колку и двете да сме нормални, во заедница на долго време нема да останеме нормални.
Или ќе треба доста трпење и премолчување, што може неколку пати да се направи, да не се замеруваш, ама ќе дојде до пукање кога тогаш... Па пак изново ајде ќе трпам за мир во куќа, ама моето мислење за здраво семејство секако не е премолчување заради мир во куќа, туку постојана можност за отворено комуницирање кое може и би требало да ја имаме само со мажот. Кавга и недоразбирање со мажот не е иста како со свекрвата, па плус ако се придода тука различен интелектуален ниво, разлика во години, погледи на светот и се друго, тука нема живот за мене. Или ќе се угушам јас ко личноста заради бракот да ми биде во мир, или ќе пукнам, ама секако нема да биде на добро, првенствено за мене, па потоа и за другите.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Со или без свекрва дома?
21.7.2014 23:00:07   
mommy_angels RR
Fino vaka sto se diskutira ovde diplomatski,ama jas sega,vo momentov so vzeshtena glava ke kazam ...bez,bez,bez...definitivno bez....me poludi vecerva i mi go zede sonot,a sto e najzalno uste i nejze ja mislam nemoj da mi kaci pritisok pa da mi napravi belji na gosti dojdena....aj utre da si otide i raat zivotot da si go teram....jas pak budala ,ja viknav da dojde.....abe podaleku od oci ,poblisku do srce user posted image ...od kade ona vinovna pa i uste odi po kukava i zboruva kako nekoe malo dete....e moze da premolcam za se i seshto ama koga se raboti za deteto i zrtvi moze da pagaat user posted image I taka se skaravme prv pat vo nashe desetgodishno poznavanje i mnogu mi e keif sto ke si odi utre rano po sabajle,pa nema ni da se sretneme user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Со или без свекрва дома?
21.7.2014 23:17:29   
kapina
uu fala bogu seuste me nema iznervirano odamna

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Со или без свекрва дома?
22.7.2014 2:41:11   
Defne90 RR
И ние едно време со свекрва ми ги заостривме односите ама фала богу се смиривме.Дај Боже веќе тоа да не се повторува.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Со или без свекрва дома?
22.7.2014 9:24:18   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Fino vaka sto se diskutira ovde diplomatski,ama jas sega,vo momentov so vzeshtena glava ke kazam ...bez,bez,bez...definitivno bez....me poludi vecerva i mi go zede sonot....aj utre da si otide i raat zivotot da si go teram....


Штом не живее блиску, ова едно идење "мачкино кашличе" е...уживај штом е подалеку, да знаеш како е кога живеете во ист град или пак под ист кров...user posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Со или без свекрва дома?
22.7.2014 10:10:24   
Ki4iko
Јас дефинитивно не можам без свекрва ми user posted image .Исто ми помага колку мајка ми, целосно се вклучени во чување на детето,целокупно во се.Е сега не живееме заедно, можеби затоа толку ја сакам, ама и таква е жената,до сега во 6 години ме нема никогаш изнервирано,препозитивна е.И сега за мојата втора бременост,ми го чува поголемото дете, ми помага во домашните обврски,едноставно не можам без неа.Ако сум била во позиција да живееме заедно,сигурно би било слично.Значи не се сите свекрви исти,и не може сите да ги ставаме во ист кош.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Со или без свекрва дома?
22.7.2014 15:52:36   
Melanija RR
mommy_angels RR замина ли?user posted image Не дека е смешно ама да не те мислиме user posted image
И јас мразам плеткање со муабет за дете и што се било добро за него,па ако сум тазе мајка не сум од марс многу работи од животот се логични .Проблем ми е што сум многу самостојна и ич несакам да ми се коментира user posted image ај ист град ама и иста населбаuser posted image
Мое мисла секој со своето и за две жени мала е една куќа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Со или без свекрва дома?
22.7.2014 17:50:26   
mommy_angels RR
Si otide user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ,a i mu kazav na mm ako planira da se odnesuva kako malo dete na koe ne mu e zadovolena sekoja zelba,neka si sedi po doma.I taka "zivot ide dalje" , 100 km se taman da si ziveam miren zivot

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Со или без свекрва дома?
22.7.2014 20:16:22   
kapina
Super momyangels stom si otisla jas ke ja prasam taa sto ja falese svekrva I dali barem nekolku dena ima ziveeno so nea

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Со или без свекрва дома?
22.7.2014 22:00:20   
Dilina
Jaс сум без мислење на темава, и сум за и сум против.

Сум ЗА затоа што сега на пример со бебчево ми е од огромна помош, ќе ми направи ручек, до продавница ќе испазари, ќе измие садови.. ама сум против затоа што е не педантна, не мие раце за да го фати бебчето, и паѓа стално по земја, а правосмукалка не сака да пушти, и до денденес одкога сум тука 4 год, еднаш го нема исчистено купатилото.... со мм не коментирам многу на темава, ама некогаш доаѓа и до тешка расправија помеѓу нас две... а некогаш сме мн добри пријателки. Во секој случај и јас разбирам дека е стара и дека и е смачено од домакинлук, ама од друга страна и не сакам да ми збори некој дека чистам за инат, а се дешава и тоа. Така да во мојов случај и сум ЗА и сум ПРОТИВ .... а во моментов повеќе ЗА затоа што навистина ручекот кога е готов сум ептен ослободена барем од тоа гајле.... се си зависи и до тоа колку човек има трпение и разбирање... дефинитивно за млади е најдобро сами да живеат и сами да си го градат животов, но со денешницава и општествово кај шо живееме друго си е.....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Со или без свекрва дома?
23.7.2014 12:10:17   
Ki4iko
Јас се фалев од свекрва ми user posted image , guilty user posted image . Вистина е дека немам живеено со неа со денови, но таа живее во куќа веднаш до нашата,па за се што ќе ми притекне ,јас одма на телефон ја барам, многу често се качува со готов ручек ,ми пери и мие, ми го чува детето и по 4-6 саати дневно,ми ја прави зимницата ,затоа ја фалев.И некако многу сум поврзана со неа, таа ми е другарка за кафе муабет, од бебе ми го пази детето,епа како да се пожалам,еве кажете вие и притоа имам огромна поддршка од неа, нема збор настрана!user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Со или без свекрва дома?
23.7.2014 18:07:45   
Ilina87
Се си има предности и недостатоци, но дефинитивно сум за без свекрва. Не дека ми има нешто згрешено, ми помага за детето, ми прави ручек, сметките се платени од нивна страна, но две жени во една куќа не бива и плус најубавите години кога ќе ви поминат во заедница, па ќе си помислиш ни пари ни стари. Подобро леб и маргарин да јадам секој ден, ама мирна да ми биде главата. Па генерациски има огромни разлики во размислување. Ме нервира тоа што за се се интересира, дури и за работи што не ја засегаат. Ама тоа е кога финансиски и станбено ќе зависиш, ќе мора и да трпиш.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?