|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 14:47:50   
LoveableMe RR
И јас се согласувам со Везилка, секој мора да се прилагоди и да сфати животот се менува, доаѓаат други времиња, има нов член семејството и тоа значи синот не е дете веќе на мама и тато, туку возрасен човек кој основал свое семејство и со тоа семејство треба да планира и да го поминува времето.

Тоа не значи дека ќе ги заборави родителите или дека не ги сака или дека треба тоа да се сфаќа трагично, ете синот се одвојува од нас, повеќе е со сопругата. Кога тоа ќе се сфати и ќе им се остави на младите да прават што сакаат и да планираат како ќе живеат заедно, тогаш треба да е полесно и тогаш веќе снаата ќе нема никаков изговор за наоѓање маани, ниту пак да фаќа кусури за непотребни работи.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 18:05:12   
Палешка РР
Некогаш толку очајно ми треба помош, што би прифатила се па дури и свекрва. user posted image

Незнам дали би можела да живеам со неа и гласам за не...ама има моменти кога сум очајна и кога велам, ех како не живеам со свекрва. Не многу често, но ете 3-4 пати месечно знам да го речам тоа.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 2:25:51   
Defne90 RR
Uste koga stanav snaa svekrva mi mi rece nema da te teram da me vikas mamo mozes da me vikas onaka kako ti e tebe najprijatno, nema da ti gi nametnuvam moite stavovi i ti si licnost i ti si imas svoi zelbi i interesi.Vo mene sekogas mozes da vidis i majka dokolku ti zatreba i drugarka.Ti si sega moja kerka zatoa sto si dojdena za mojot sin i jas kako takva te pocituvam.Luge mojata svekrva da ne ispadne sega deka mnogu ja falam ama e premnogu sovremena zena.Luge pa ima samo 41 godina..Cestopati koga se setame so Marjan i Aleksandar moite dve prekrasni sinovi, ja prasuvaat nekoi luge sto ne ja znaat dali toa se nejzini deca.Mlada si e zenata i si e sovremena.Inaku privrzani sme no taa sekogas ni ostava prostor za sekoe nase razmisluvanje nikogas ne ni nareduva sto i kako da napravime no sekogas e tuka za nas koga ni treba nekoj sovet.Zenata bila maltretirana od svojata svekrva i sega znae kako e toa koga nekoj ne si ja pocituva svojata snaa pa se trudi na sekoj mozen nacin da ni ugodi i da gi pocituva nasite zelbi.A inaku gi svakam onie sto velat doma bez svekrva.Imam nekolku drugarki so izgor svekrvi sto krenale race od se i samo koga doagaat kaj mene zboruvaat kolku zlobni svekrvista imaat.Ne moze site da bidat dobri mora da ima i pomalku dobri no sekogas bez razlika na se treba da postoi barem malku pocituvanje zaradi decata i soprugot.Jas luge se omaziv mlada mojata svekrva isto taka se ima omazeno mlada bila begalka nejzinite roditeli bogati i mokni luge ne ja davale za mojot svekor i taa izbegala.Mnogu raboti preziveala zenata i sega stanala mnogu socuvstvitelna so drugite. i na pocetokot koga jas bev zagubena i isplasena i ne znaev sto da pravam taa i majka mi mi bea najgolema poddrska i so nivna pomos uspeav da zastanam na zdravi noze i uspesno da se grizam za svojata familija.E taka mnogu sum si srekna i zadovolna sto i svekrva mi i majka mi se edna ulica podaleku.No sekoj so svoite stavovi.Toa e samo moe razmisluvanje.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 3:08:48   
Defne90 RR
Znaci da se nadovrzam uste ednas mislam deka Gospod mi ja ima dadeno najdobrata svekrva i mnogu sum mu blagodarna za toa.Ponekogas duri se cuvstvuvam kako trinaesto prase koga gi slusam prijatelkite kako na nekoj nacin se natprevaruvaat koja ke kaze polos zbor za svekrvata a ja samo sedam nastrana i si gi slusam no sekakvi svekrvista ima na ovoj svet gospod da gi cuva snaite od takvi.A koga covek si ima rabota so takva togas e podobro bez svekrva doma.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 8:35:26   
mommy_angels RR
Ајде вака и мојата не е многу лоша,ми помага жената кога може,колку може.Си има таа мушички,ама си имам и јас.Ама на прашањето со или без ,одговарам без размислување.Слободата што ја имаме кога сме си сами по дома не ја менувам за ништо user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 9:11:56   
niki
ma site svekrvi si se arni, no jas barem imam jasni granici do kade mozam da toleriram zamesuvanje i od kade na svekrva mi ili na majka mi ne im e mesto voopsto da se pletkaat
na primer perenje na nasi alista nikogas ne bi im prepustila (osven ako ne padnam tesko bolna od nekoja neizleciva bolest)
sreduvanje na spalna ne bi im prepustila pa i bomba neka e padnata vnatre i kolku saka neka nemame vreme, nemam problem da mi e nesredena, imam problem drug da mi ja sreduva
tek vleguvanje vo spalna vo niedno vreme sto rece Vezilka uste bez tropanje
kako i donesuvanje na odluki za i vo vrska so deteto
pomos koja bi mi bila dobrodojdena e na primer vo finansiski skripec da dadat doprines so bezkamatno vrakanje, bez rokovi
da go pricuvaat deteto ama kaj niv doma, vo nivni uslovi pod nivni pravila, ne bi sakala da im ostavam kluc od mojata doma i da mi sedat tamu koga ne sum doma
da me viknat na rucek na koj ke bidam gost a ne snaa od koja se ocekuva da obletuva okolu masa i da posluzuva
da pomognat vo nekoi specificni situacii renoviranje, krecenje, selenje
a vaka za sekoj den sekoj na svoja strana i so svoi problemi nek si se nosi sam
i da ova sto ocekuvam od sveki moze da ocekuva i taa od mene, poveke bi bilo premnogu za moj vkus



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 9:24:31   
LoveableMe RR
Моооре се вжешти дебатава, многу ти била актуелна и интересна темава за свекрвава... лелееее, а го знаете вицот "Што значи кога ќе го жениш синот? Си го донел дома ѓаволот со тапани"user posted image user posted image

Се согласувам со Вас женички, Дафне единствено мора да ја натера свекрвата да одржи курс на други свекрви на тема: "како треба да се однесувате со снаата"user posted image . Почитување да, одвоен живот =да, меѓусебна помош кога е потребна =да, мешање, солење памет за што треба и не треба= не. Е сега, традицијата дека свеки е главна и мора да се слуша тешко се искоренува и ете ти беља. Забораваат дека секоја жена сака да си свие свое гнездо и да си основа семејство со свои правила, навики, потреби, домашна слобода и сл......

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 10:20:08   
Kvisko
И јас имам нормална жена за свекрва. Супер коректна не се меша не соли памет не ни сака да соли памет. Помага кога може и кога ќе ја замолиме, ама сама на своја рала да се меша не, освен што некогаш праќа храна малку повеќе и таа и мајка ми. Демек да имаме без да прашаат што јас планирам да готвам. Ама за тоа па ич не се бунам ми штедат време. Фала им за тоа.
Е сега ние живееме одвоено отсекогаш, ама има периоди кога одиме кај нив (во друг град) на две-три недели и скоро секој викенд и тогаш сме заедно сите. Тогаш хармоничјо си функционираме, ама слободата што си ја имаме сами јас и мм не би ја менувала за ништо на свет.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 11:34:24   
Bethany
БЕЗ наравно - Слободата, приватноста и интимноста немаат цена!
Ако сака да ми помогне, може да ми помогне на многу други начини, не мора со мене да живее воопшто,
ко што кажаа Ники недај Боже да ми пере алишта, или да ми чисти, ништо не мора да прави за мене, јас не сум таков тип и не ми треба таков вид на помош, мене ми тоа смета.
Ма ете исто ко што кажа Ники таква и јас помош очекувам и давам и толку.

Исто, бракот е на најздрава основа кога двајцата живеат самостојно и независно од другите.
Мене не ми се допаѓа кога некој кажува супер се сложувам со свекрва ми, и таа е секогаш на мојата страна кога се карам со мм.
Боже, па што ќе ти е некој на твојата страна, во караница со маж ти. Тоа е само ваша работа. Тотално нездрав однос за мене.



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 12:05:22   
Defne90 RR
A toa vo nikoj slucaj karanicite so maz mi se nasa privatna rabota i ne i gi kazuvame tie raboti se razbira nitu pak baram sovet od nea za toa.Sekako deka kolku i da e vino9ven sin i sepak i e sin i mislam deka nikogas ne bi go ocrnila.Jas sum mlada majka mozebi e smesno no jas koga se omaziv ne znaev rucek da napravam luge.A taa e vistinski majstor za toa.za takvi raboti baram sovet od nea a ne zosto i kako se karam so sin i ili koga da vodime ljubov.Imame zdrav i dobar odnos i ne gledam nisto loso vo toa.Naprotiv presrekna sum zatoa sto znam deka takvite svekrvi se vistinska retkost

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 12:44:19   
anaana
jas mislam deka brakot sam po sebe e kompleksna institucija i potrebna e tolerancija i kompromis od dvete strani. Zatoa sekogas vikam deka na brakot mu prethodi vrska vo koja i dvajcata se zapoznavaat eden megju drug (neli kolku sto moze, zavisno od dolzinata na vrskata i odnosite vo nea), no se zapoznavaat (ili barem bi trebalo) so familiite. Taka da otprilika devojkata bi znaela kakov tip na zena e majkata na nejziniot decko - iden maz. Verojatno veke taa se postavila nekako kon taa zena. Ako i ugoduvala se, ako pravela uste kako devojka (nemazena) kafe i castela kaj nego po doma, pravela rucek ete samo kolku da se pokaze, mnogu e verojatno taa uloga da i se dodeli i koga oficijalno ke stane zena (znaci koga ke se omazi vo taa kukja).

E sega ne sekogas finansiite dozvoluvaat mladite da ziveat sami. kirijata e opcija, da, ama dodeka se bez deca, koga ke dojdat deca kirijata e malku nesigurna opcija. sum ziveela pod kirija poveke od 10 god. znam sto znaci koga gazdata ke ti rece imas eden mesec da se iselis. onaka cisto saka da go prodava stanot. toa kako student mi pagjase macno, ne pak so deca..

taka da zivotot vo zaednica nekogas e neminoven, pa sega treba da se stvori prostor za site da se usoglasat so potrebite. otstapki se pravat, nekogas se premolcuvaat raboti, nekogas ne,
ne sum za opcijata dosla mlada devoka sega ke diktira uslovi... ama ne sum ni za opcijata taa mlada devojka da se osekja kako rob ili sluga.Treba da se svati deka kukjata vo koja dosla devojkata e veke nejzina kukja i deka taa veke ne e gostin tuka, nitu pak deka treba da si go zasluzi mestoto vo taa kukja.
Isto e golem faktor vo kolkav prostor ziveat zaedno site. ako e toa 2-sobno stance kavgi ke ima pa i site da se najfini. mnogu lugje, guzva. se ragja edno dete, toa place, roditelite na mazot postari im smeta. ne deka sakaat ednostavno godinite si go pravat svoeto. pa tuka ima vozdrzuvanje, ne mozes da mu kazes na deteto koga da place koga ne. i ete kavga.

Svekrvite, od druga strana, znaat da bidat dosta posesivni, nesto na koe jas ne bi premolcuvala. ako saka da si zivee sama so sinot, zosto bila tolku srekna koga toj se zenel?
ne sum imala prilika da ziveam dolgo vreme so svekrva, ama toa vreme sto sum ziveela ne bilo loso. mi se naogjase za se, a i jas nejze fala bogu.
ne znam zosto nekako drsko se gleda na poimot svekrva, demek lele ne sakam da mi pere moi alista ili ne znam sto... posebno ako ziveat vo ista kukja.
nie koga ziveevme zaedno imase edna masina za perenje. sekako deka jas nema da recam jas ke si ja pustam masinava so nasi alista, ti tvoite cuvaj si gi.. taka da mene od toj aspekt navistina nisto ne mi smeta.
jas svekrvata ja gledam kako zena - moze e razlicen karakter od mojot, moze e fina, moze e losa, moze e zlobna.. sekoj so iskustvoto. ama sepak e zena koja po spelt na okolnosti zivee tuka. ne moze jas da recam neka mi gi cuva decava ama neka ne pravi nisto drugo. toa mi e kako eden vid naredba. demek do ovde mozes do ovde ne... pa koja sum jas da i nareduvam..
ako se pomesa vo nesto kade jas smetam deka ne i e mestoto jas mozam da si kazam ama vo momentot.
tocno e deka ima iskustva so svekrvi koi se navistina zlobni i kako da si gi mrazat snaite, ama ete moeto iskustvo ne e takvo. bi sakala da e blisku do mene i da mi pomaga koga mi treba nesto. i fala bogu i jas da i pomagam koga nea nesto i treba. bidejki celo vreme se gleda taa mene da mi se naogja vo nikoja situacija deka moze i nea ke i treba nesto.
ama zivotot nadvor od zaednica e nesto preubavo. nesto koe jas ne bi go menuvala ama bas za nisto.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 14:46:41   
niki
se zavisi koj kako gleda na rabotite, prljavite alista za mene se moja licna intima koja si ja cuvam nadvor od ocite na site luge vklucuvajki gi tuka i svekrva mi i majka mi
ako se saka da se pomogne definitivno ima niz kuka i drugi raboti koi moze da se napravat a ne mora toa da se tie koi zadiraat vo intimata na covekot
vo slucaj da se ima edna masina i da se zivee vo zaednica bi gi dvoela, kako sto gi dvojam alistata na deteto od nasite, kako sto sega imam edna korpa vo spalna edna vo detska, taka i vo takvi uslovi bi imala posebna korpa za nas i ne bi dozvoluvala da mi gi pere
mozebi e nejzina kuka i nejzina masina, no i za moi alista se raboti i nema tuka sto da se diskutira i zamera
site si imame pravo na musicki

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 15:09:38   
Defne90 RR
Lele ama gi iznafalivme svekrvite luge kakva diskusija si otvorivmeuser posted image user posted image user posted image , no bez somnenie dosta diskutabilna tema i sekogas imame sto da kazeme neliuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 15:39:38   
Felly RR
Е ај и јас да се изјаснам на темава user posted image Мене вака како што сме во моментов сосема ми е ок. СО ама сепак БЕЗ. Живееме на два различни спрата во иста куќа, секој на својот спрат си има се што е неопходно за секојдневно функционирање - на пр готвење, перење алишта, и никој на никого не се меша. Единствено гаражата и колата ни се заеднички. user posted image И тоа сега новата кола е наша, значи купена со наши пари, ама и свеки ја зема кога има потреба, а исто и јас ја земав нејзината пред да ја купиме оваа. Значќи само тоа го делиме, инаку на нашиот спрат сама си перам, сама си чистам, сама си суредувам, таа единствено може некогаш кога ручаме кај нас, да измие тањири.
Иако седиме во иста куќа може и цел ден да не се видиме - значи и ние и таа ја почитуваме приваноста на другиот. Ама кога ми е потребна помош секогаш е тука. НА пр кога правам генерлка горе, не ја викам да ми помага во чистење, туку за да ја варди М додека јас работам. Ручекот ни е заеднички, и тоа почесто готви таа, јас поретко, ама секогаш ручаме заедно.
Ни помага и со безкаматен заем кога ни е потребно, тоа заборавив, хехе, ники што спомна погоре, ама тоа и да не живеевме заедно мислам дека ќе беше исто. Значи накратко, живееме во иста куќа, ама никој на никого не му се меша. Сега за сега добро ми е вака.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 15:57:04   
Defne90 RR
Se soglasuvam so Felly da imas svekrva kako sto rece taa koga e sekogas tuka koga ti treba nesto ili ednostavno koga ti e smaceno i sakas so nekoj da se napies kafence.Nie ne delime nisto so svekrva mi blisku ziveat do nas cestopati znae da ni donese hrana ako napravila poveke i jas voopsto ne se lutam sepak zenata mi zasteduva i pari i vreme.Inaku si ziveeme vo oddelna zaednica sama si gotvam sama si se pear vo mojata masina i taka.Bliski sme mnogu i so svekrvami i so nejzinata majka no mojot dom si e moj i samo jas si stavam red vo nego.Doduse i ne se ni obiduvala svekrva mi nekogas da mi nareduva sto da pravam i kako da si ja gledam familijata.Iskreno jas nejze i se voshituvam kako uspeala mlada so ednoto dete vo raka drugoto vo stomak da uci.Razgovorite so nea sekogas mi se prijatni.BraVO ZA svekrvite sto gi pocituvaat i sakaat svoite snai ja zsluzuvaat i tie nasata pocituser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Со или без свекрва дома?
13.12.2013 16:33:10   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana


ne znam zosto nekako drsko se gleda na poimot svekrva, demek lele ne sakam da mi pere moi alista ili ne znam sto... posebno ako ziveat vo ista kukja.
nie koga ziveevme zaedno imase edna masina za perenje. sekako deka jas nema da recam jas ke si ja pustam masinava so nasi alista, ti tvoite cuvaj si gi.. taka da mene od toj aspekt navistina nisto ne mi smeta.


Зошто е дрско ако кажам дека нејќам да ми пере моите алишта?
И јас живеев многу кратко време со свекор и свекрва ми дома, ама на различен спрат, ама имавме една машина за перење и што имам јас да и бркам по нејзини валкани алишта или на свекор ми. Глупости.
Или таа во моите. Јас тоа не сакам. Ни стојеа алиштата во посебни корпи за алишта и по потреба ги пуштав на перење.
Еднаш се има случено да не бевме дома и таа се има качено горе и ги земала моите алишта, со се гаќи и слично и ги испрала. Да не зборувам колку ми беше глупаво тоа, ја гледам жената од пред неколку месеци што прв пат ја запознав и гаќите да ми ги пере. Мислам тоа е мојата интима, во крајна линија можела е да ме праша. Сега таа не сакала ништо лошо, ама јас другачије гледам на работите и мене ми тоа смета и не мислам дека е тоа лошо или дека сум јас лоша, па дури и некој да мисли - негов проблем.

Јас пак ќе речам, јас немам ништо лошо против жената, таа е мајка на мојот сопруг, ја почитувам како личност, како жена, како мајка и тоа е. Ама ние сме на толку различни фреквенции, на различито интелектуално ниво и карактери, што нејзините постапки можат само да ме нервират. Можеби не некое кратко време, ама после извесно време толку ќе се насоберат од тие "ситници" што знам и сум убедена дека неминовно ќе дојде до пукање. Сакам моја кујна, моја машина, мои алишта, мое се и готово.



< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 13.12.2013 16:40:11 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 15:59:07   
Felly RR
И ние имавме една таква епизода, уште на почетокот. Кога се породив со М, и веднаш морав да се вратам на работа, па таа и мм ја чуваа М, а јас си идам од работа и гледам свеки ми ги собрала алиштата што се сушеа, и ми ги пегла моите гаќи. user posted image Три пати и реков да ги остави, а таа - не, ама не ми е тешко. Не е работата за тешко или лесно, туку ете и јас не сакам да ми чепка по мојата долна облека, едноставно - ко што пиша ники треба да се има граница до каде е дозволено мешање, и помош.
Ама важно се разбравме, па после тоа не сме имале такви инциденти.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 16:44:54   
Martins mom
Сите сме различни и на некој му смета да му ги перат гаките, на некој му е сеедно. И јас ќе ги потпишам Бетани и Ники и ќе кажам дека нејќам никој да ми буричка во интима, а за свеки тоа е задоволствоuser posted image Не сакам помош од никој, се’ дури не ја побарам. Ми изми еднаш садови, ми качи еднаш дрва дури бев user posted image и цел град после дозна како ми помага многу и како е уморенаuser posted image Еднаш заминав на викенд во Штип и имав оставено алишта за перење во корпа. Госпожата си дозволила да ми ги пикне во машина, за да ми помогне и да зборува шо домаќинка сум ваква, арно ама заборавила дека се делат белите, од шарените и црни алишта и така фино лепо најновите бели тренерки што ги платив доста солено ми ги претвори во сиви user posted image user posted image user posted image Епа баш фала за помошта

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 17:01:37   
Mihaela 2010
арно ама заборавила дека се делат белите, од шарените и црни алишта и така фино лепо најновите бели тренерки што ги платив доста солено ми ги претвори во сиви Епа баш фала за помошта


Od kaj ja znaes, moze namerno toa ti go napravila...ima sekakvi

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 17:03:35   
kapina
Mojata sveki mi pomaga stvarno mnogu znaci jas koga si doagam od rabota jjadenjeto mi. e na masa site kazi reci obvrski okolu domot se nejzini beleski mi plaka platata na mm I mojata gi trosime za nasi potrebi bolnici I taka natamu no. znae da kaze kolku ona mi pomaga stvarno no kucinjata laat karavanot si ode I taka ona si zboruva no jas ne I zameruvam gledam pomin da ima

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 21:16:56   
Snowhite RR
Јас не разбирам каква интима се гаќите, па сите носиме гаќи, зошто тогаш ги спростирате на тераса да ви гледаат во интимата и комшиите? Мислам ок секој си одлучува, мене лично не ми смета, првата година кога се зедовме заедно ги перевме алиштата и од свекор ми, свекрва ми и девер ми со фамилијата, сега ние сами живееме и сама си перам, ама не ми е проблем ако свекрва ми ми ги спростира алиштата, ми ја намести спалната, ми измие вагани, ми суреди по дома, ми пегла, всушност тоа е помош која никогаш не ја одбивам, зашто како што кажав живееме сами и цел терет е на мене, две деца плус и на работа одам и затоа кога ќе имам шанса за ваква помош секогаш искористувам. Значи ние сме како што кажа Фели, БЕЗ ама СО свекрва, а тоа СО е само во моменти кога ми треба.
Исто и за чувањето деца што рече ники, мене па повеќе ми одговара кај мене дома да ги чуваат, отколку јас да пакувам цел куфер за неколку часа вардење и да ги малтретирам и децата да ги разносувам наваму натаму

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 21:46:33   
anaana
ne znam najverojatno sekoj so iskustvata.. ama se nekako se gleda na svekrvata kako licnost koja treba da ni se naogja vo zivotov ama samo nie koga sakame. znaci da ni gi gleda decata, nie koga sakame i kako sakame, da ni pomaga ama nie koga ke pobarame i koga ke imame potreba...i ne daj boze nekogas taa zena da pogresi nesto....vednas e mislata deka e toa namerno..mislam, i taa e zivo sustestvo..
sega pak ke kazam. ako startno ne ste vo dobri odnosi so zenata (ako e taa posesivna, loso se odnesuva kon tebe, prigovara na se sto ke napravis i red drugi raboti koi nazalost mnogu devojki gi dozivuvaat koga ke vlezat vo kukjata na mazot) togas dzabe e sekakov obid za mir vo kukja. togas nema vrska dali taa pere moi alista ili ne. sekogas ke imam za nea loso mislenje i taa za mene. sto i da napravi mene ke me nervira, sto i da napravam taa ke zboruva deka e pogresno...
jas komentiram od aspekt ako so svekrvata imame nekoj si pristoen odnos, bez na sekoe da si pravime lice, samo kolku da pomine mirno denot.
ne gledam pricina da zameruvam ako zenata dojde i prasa dali ima nesto za perenje, pa jas da i dadam i nestoto da se ispere. nemam pricina da se lutam ako taa gi izpruzila alistata megju koi ima i moja dolna obleka..

moze kaj mene bese takov slucajot. koga se porodiv zenata ne me ostavase ama nisto da pravam. gotvese, pazarese, perese peglase.. ama se. i pokraj se odese na rabota.
prasuvase duri i sto sakame za rucek. duri nekogas i neprijatno mi bese bidejki ne me ostavase da pravam rucek. gledase da se odmaram kolku mozam.. edino sto uspevav da pravam bese kafe :))
i jas sega da i recam lelel kako si mozela da gi isperes moite gaki??? ne znam nekako mi e bez vrska
jas od nikogas ne sum ziveela vo zaednica, toa sto bev so nea bese privremeno, i znaev deka e privremeno, samo dodeka sum na porodilno, i mozebi zaradi toa ne se zamarav mnogu.
nie sme razlicni karakteri i sme se karale i sum se obiduvala da si go nametnam mojot stav, toa nema vrska so pomosta sto taa bi mi ja davala ili ne... ne deka jas molcev i premolcuvav raboti, samo zaradi sto taa pravela rucek
jas ednostavno smetam deka i da ziveeme zaedno i da ne ziveeme zaedno, svekrvata nema obvrska mene da mi se naogja koga jas sakam. ednostavno ako saka moze da pravi nesto. ako saka i ako i e merak da pominuva vreme so vnucinjata ke saka da gi cuva (fala bogu ako e slobodna), ako ne saka sega toa e... ne moze so sila..
isto vazi i za mene, jas ako sakam ke i pomagam za nesto za koe mozam da i pomognam... ne sum ni jas dolzna da i sluguvam ili sekoe sabajle da i pravam kafe.. jas pravam kafe zatoa sto sakam ne zatoa sto nekoj misli deka toa e moja rabota...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 21:53:57   
Felly RR
Не е во склоп на темава, ама мене ми е многу глупаво и на тераса кога ќе видам, на висока жица ставени гаќи да се сушат. Секогаш може да се наместат малце поприбрани да бидат, а не секој што ќе помине на улица да ги гледа. Јас ги ставам на задна тераса, и не ми ги гледаат ни комшиите, а не камоли пак случајни минувачи. СТварно ми е многу невкусно тоа. Па и да немаш таква тераса, пак може на пониска жица да се стават, и да не бидат толку „на излог.“
И секако дека е тоа интима - сите носиме гаќи, ама па и не се покажуваме со гаќи пред сите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 22:13:25   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Јас не разбирам каква интима се гаќите, па сите носиме гаќи, зошто тогаш ги спростирате на тераса да ви гледаат во интимата и комшиите? Мислам ок секој си одлучува, мене лично не ми смета

Ете самата си даде одговор со втората реченица, тебе не ти смета, мене ми смета.
Сега треба сите исто да мислиме и сите исти да сме... ако кажав дека ми смета нема тука што да не се разбира, да нацртам не можам.
За простирање гаќи, ете и тоа не практикувам, никогаш не ги ставав гаќи комшиите да ми ги гледат. Кој сака и не му смета - слободно.

И исто така не знам каде кажав свекрвата да треба да биде тука кога мене ми треба? Кажав ако сака да помогне може да ми помогне и да не живее со мене.
Ќе се слушнеме на телефон, ќе разговараме ко нормални луѓе, ќе имаме некој човечки однос, ќе и се пожалам од нешто ( и тоа што сметам дека би можела да споделам со неа), таа мене ќе ми сподели нешто, ако може да ми помогне, ќе ми помогне, ако не -не, и јас исто така на неа и толку. Ама нејќам и со мајка ми да живеам, а камоли со свекрва. Едноставно не преферирам, таков тип сум и сакам граници.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 14.12.2013 22:21:03 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Со или без свекрва дома?
14.12.2013 22:40:53   
kapina
Jas sum na pettikat taka da nikoj nemoze da ja vide mojata intimna obleka I ne gledam nisto loso vo Toa I svekrvata ja pere mojata intimna obleka I jas nejzinata I ne gledam nisto loso vo toa koga bev nevrabotena jas ja perev na site I na deverot togas ne bese zenet

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?