|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:25:21   
Bethany
без, без

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:26:34   
Mihaela 2010
Bez

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:27:19   
hopeless
Без е подобро

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:27:40   
penelopa
без

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:28:19   
Malecka23
свеки што е можно подалеку значи безuser posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:28:33   
bilbilce
bez bez bez user posted image user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:29:15   
emidz
normalno deka bez :D

(Одговор на членот bilbilce)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:32:22   
Gwendolin
Не сум мазохист. Без !

(Одговор на членот emidz)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:33:28   
dostickage
bez

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:34:41   
marijanamir
Kategoricno SO, bez nea e taka dosadno:)

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Со или без свекрва дома?
15.3.2013 12:50:10   
sandriana RR
Ја би БЕЗ, ама нема user posted image

(Одговор на членот marijanamir)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Со или без свекрва дома?
17.5.2013 19:06:47   
mommy_angels RR
леле mirjanamir не да е досадно user posted image ,ние си живеевме со мм во хармонија 10 год и сега откако си ја имаме ќеркичката,свеќи доаѓа мнооооооооооооогу почесто,повеќе и почесто никогаш се немаме искарано user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Со или без свекрва дома?
17.5.2013 19:47:55   
AnnaMolly RR
Ние живееме во ист двор, во две куќи. Може да се каже дека сме заедно, а одвоено :)
Моментално би рекла СО свекрва, зашто рака на срце, жената многу ни помага од секој аспект. Млада е, кога и да треба да го чува Филип го чува без коментар, секој ден сум ослободена од правење ручек, што е огромно олеснување.
Тука е кога ми треба друштво за кафе, а кога сакам да сум сама си одам дома и крај.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Со или без свекрва дома?
18.5.2013 18:16:49   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Ние живееме во ист двор, во две куќи. Може да се каже дека сме заедно, а одвоено :)
Моментално би рекла СО свекрва, зашто рака на срце, жената многу ни помага од секој аспект. Млада е, кога и да треба да го чува Филип го чува без коментар, секој ден сум ослободена од правење ручек, што е огромно олеснување.
Тука е кога ми треба друштво за кафе, а кога сакам да сум сама си одам дома и крај.

И кај нас е нешто слично, со таа разлика што таа живее на горниот спрат со девер ми, па јас си готвам сама, а за друго ми помага, секогаш кога ќе дојде ако има за миење ќе измие, ако има алишта за спружирање или за пеглање ќе ги среди, ќе суреди, насабајле ако сме двајацата прва смена таа ќе ми го намести в спална креветот, кога треба децава ги варди. Кога ни треба е тука, а пак имаме слобода кога сакаме сме сами, гости кога ќе ни дојдат малку поседува и си се качува горе

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 2:56:24   
Defne90 RR
Ete i jas da kazam zbor dva na ovaa tema.Znaci da zivees sam e mnogu zdodevno posebno ako ne odis na rabota i moras po cel den da sedis doma i da gi cuvas decata.A dokolku imas svekrva sekogas ke ima koj da te odmeni i sekogas ke ima na kogo da gi ostavis decata a ti da pretrcis na frizer ili da pojdes na kafe so drugarkite so koi ne si se videla od sredno.Jas ne ziveam so svekrva mi ziveam so majkata na svekrva mi tie se na prviot sprat a nie sme na vtoriot.Mozam da kazam deka ne znam sto bi pravela koga bi bila sama.Mozebi zatoa sto taka sum naviknata.Inaku da kazam so svekrva mi se uste se nemame skarano otkako sum se omazila fina e prijatna muabetot sekogas ni odi od raka i kazuvam znaci se ja vikam mamo se konsultiram so nea za mnogu znacajni odluki vo mojot zivot.Ne ziveeme zaedno kako sto rekov no oddalecena e samo 10 minuti od nas.Redovno se slusame po telefon koga ne sme vo moznost da se vidime.Znaci nesto kako vtora majka se razbira majka mi ne moze nikoj da ja zameni no navistina super se soglasuvame.Znaci so svekrva definitivno.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 5:32:15   
Goddess*
Ma chovek kolku i da e pamuk vo dusha,sam si e sam.Milinauser posted image ,sam svoj gazda.Ne baram nitu pak mi potrebalo bilo kakva pomosh dal od svekrva dal od majka,ako sum si prifatila so shiroko srce i dusha da navlezam vo brachnite vodi,toa znachi sme si bile spremni so soprugot,da si gi zavrsuvame site dolznosti vo tekot na zednichkiot zivot.Ne ke sega maltretiram svekrva,za jas da shetam,relaksiram,ili zdivnam na malku,za toa ima dadilki,i zeni za chistenje i zeni za odrzuvanje na celiot dom,ete ako vo sluchaj ne mozam jas da go postignam toa.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 9:04:21   
vezilka RR
Абе за пиење кафе и за на фризер не ми треба свекрва дома, си имам маж. Па ете и на свекрвата да треба да и ги оставам, ќе и ги оставам кај неа дома. Ако е таа фина жена и разбрана ќе ти ги причува, ама ако е од оние другите, хе, хе и дома да ти е пиењето кафе ќе ти биде непознато..ќе имаш кометари од типот, па како на кафе без маж ти, па ти сега си мажена жена и ја претставуваш нашата фамилија, или ти ќе шеташ ја ќе ти чувам деца и сл. Битно е колку е некој човек, и колку свекрвата успеала да излезе од патријахалната матрица, и колку е снаата фина user posted image . А јас цврсто стојам на ставот дека и се да е супер погодено, и свекрвата современа, фина и мила, и снаата, разбрана и со усул, ако треба да живеат под ист покрив, и под исти правила, да делат домашни обврски, и буџет, не може да функционира без шкрипење. Да се разбереме, тоа го мислам и за живеење и со моите родители, сега кога јас имам сопствена фамилија, ама друго е да се скарам со мајка ми, друго е со свекрва ми..

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.12.2013 9:06:48 >

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 9:13:52   
mommy_angels RR
АУуууууууууу сте ги закачиле свекрвите од рани зори user posted image user posted image user posted image
Се согласувам со Годес ,може неможам да платам жена за чистење,ама ќе си исчистам кога стигнам,за шетање не ми е мака,30 години шетав сама,доста ми беше user posted image , сега сакам да трчам по некого кога ќе излезам,за кафичи ,кафани незнам кога последен пат ми се појави желба,сега ми е поинтересно во ЗОО,игротеки и игралишта.Навистина понекогаш може ми притребува некој да ја причува на кратко,ама се организираме со мм.
Јас би сакала да живеат старите во ист град ,ама на другиот крај user posted image ,кога ќе си притребаме едни на други ,да си се најдеме.Сакам и дете да си гледа баба и дедо почесто,ама не сме во можност и тоа.
А свекрва заедно со нас или на 10-15 минути од мене,НЕ ФАЛА.Не гледам потреба притисокот да ми варира од 100 до 200 десет пати во денот user posted image

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 10:18:15   
niki
Au I vo spalna gi pustate svekrvite
No, no to kaj mene, zamisli da sme imale luda nok so mazle pa vo postelina da se smotal nekoj besen dolen ves ili poln kondom sto ne sme go nasle vo utrinskoto brzanje
Jas ne mozam vo takva situacija da mislam u sto fino sveki ke mi go namesti krevetot I ke sobere po nas no, no
Nejkam svekrva doma za nisto, samo najavena so odredeno vremetraenje na posetata
Za cistenje kolku mozam tolku, I za odmor od gotvenje postojat nedelni ruceci pa neka me vikne
Kafe I onaka prestanav da pijam
A bre ic ne ja sakam sveki u moja kuka, a ni majka mi da se razbereme
Mozam I dvete da gi istrpam samo za praznici I proslavi sekojdnevno mi se visok

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 12:14:53   
Martins mom
Без свекрва дома !!! Јас ја имам најлошата варијанта. Еден спрат под мене и секогаш е тука за мене кога не треба. Кога сум ги легнала двете деца и сум решича и јас да се спружам, или кога разговарам на скајп, или кога мм е тука и правиме муабет во кој не трерба да присуствува трет итн. А кога се збрлавувам од обврски низ дома и со децата, кога имам потреба од причувување, кога правам генералки и сл- со полиција да ја бараш ја нема. А за морална подршка или било какво друго разбирање да не правиме муабет, само за маани наоѓање и прекорување е тука. Ме убедуваа да го отпишам М од градинка, дека таа е тука, не била умрена, ќе помагале за чување со свекорот кога ќе се родело user posted image и триста други лаги. Ете, сега сум нон стоп сама и фала богу никогаш го немаат побарано Мартин да го прошетаат малце, сирото мое дете окука дома со мене.
Затоа големо НЕ за свекрвите, најмалку 30 км подалеку од нашиот дом.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 12:21:54   
LoveableMe RR
Јас сум да има пристојна дистанца со свекрвата, е сега проблем е на Балканот што сверквите се многу приврзани со синчињата, па штом дојде снаа, не знае да и го гледа синот, па мора таа да се умеша да каже дека она знае се да прави подобро. Тоа секако влијае на снаата и не сфаќаат дека на тој начин прават проблем меѓу младите.

Ретки се тие што сфаќаат дека треба младите да ги остават на мира и да не се мешаат за се и сешто, затоа и се појавуваат искри на релација снаа-свекрва. А ако пак многу се согласувате со сверквата, дури и повеќе од што треба, тоа обично значи дека нешто не ви чини со сопругот, тоа праксата барем мене ми го покажала.

Свекрвата е родител на сопругот, нормално треба да се почитува, но треба да сфати колку е по на дистанца и знае кога треба да се повлече, толку подобар и пофер однос ќе има со снаата user posted image ..... е за тоа малце потешко во МК....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 12:37:04   
rina13
Најдобра можност за секој тазе брачен пар е сами да се снаоѓаат како знаат и умеат во сопствен дом, сами да си ги помируваат сметките, а подоцна и сами да се снаоѓаат околу обврските со децата.
Секако не секој има станбени услови па многу често се принудени да живеат под еден покрив. Бидејќи секоја снаа знае во каква куќа се мажи кои се условите, според мене мора да направи напор да се прилагоди. Сепак не можете да очекувате дека некој апсолутно треба да се погази само за да угоди на новиот член. Секој човек по природата на нештата тежнее да си себе угоди, кога ќе тргнете од таа појдовна точка значи дека треба да се ставите малку во туѓа кожа да ја проанализирате состојбата на терен и соодветно да пристапите. Доколку вашиот поглед е не ме интресира ништо ќе биде по мое, маж ми ќе игра како јас ќе свирам проблемот ќе никне.
Некои од вас имаат синови, знаат колку е тешко да се израсне дете, се мачите се жртвувате, го сакате неизмерно го воспитувате и на крај кога ќе се ожени значи ли дека треба да почне да ве мрази и да клима на сите замерки на сопругата.
Сите се од крв и месо добрата атмосфера дома дава енергија за било која друга обврска. Кога ќе ви притреба сигурно би ви помогнала свекрвата за со детето.
Друг аспект е што забележувам многу жени секојдневно кои ја оцрнуваат свекрвата пред детето а ја величаат својата мајка, како таа баба се прави а другава го учи детето само на лоши нешта. Не би се согласила дека е така затоа што ниту една баба не сака да му напакости на внучето, се што прави верувам дека прави од љубов.
И последно што би го споменала е дека бракот носи сериозни животни промени, апсолутно секој треба да се познава 100% себе што сака од животот и што е спремен да жртвува, се да стави на вака и да премери. Секој има различен праг на толеранција, афектот и реакцијата на него е различна. Затоа и секоја млада жена која добро се познава себе и своите особини треба да ја одбере онаа опција која е најмалку болна за сите.
Живеење по кирија секогаш е некоја опција.
Јас лично сум во многу добри односи со родителите на мм, имале разбирање за се, јас максимално ги почитувам и од мене секогаш можат да сметаат за било што. Помош не одбивам и се трудам детето да ми расте во хармонија. Не живееме заедно и секој си го почитува својот личен простор.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 12:48:52   
AneLav RR
БЕЗ, дефинитивно... Мојата е од типот све што не можам јас, другите не го прават како што треба... Госпоѓа за све има изговор. Јас ни на депилација ни на кафе, ни на пазар, едвај одам понекогаш со мм на гости и тоа и ги заспиваме децата па после тоа одиме. Ќе ги причува да , ама после слушам цела недела жалење и кукање и ми се повраќа.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 12:57:58   
sandriana RR
Еднаш кажав, и пак ќе потврдам - БЕЗ.
Секого почитувам, се ставам со сечија положба, па очекувам и таков однос.
Се уште живеам во заедница, благодарение на трпеливоста и еластиноста на сите членови во истата, но веќе еластичноста почнува да попушта - и тоа баш меѓу нас жените. Не намерно, не со предумисла, но едноставно, од премногу устручување и трудење некој некому да не се наметне. А тоа е тешка задача, особено ако некој по карактер или од навика е подоминантен лик.
Од тие причини, полека ќе се убрзува процесот за одделување на семејствата (моето и на свеки) од фамилијата (заедницата),на најбезболен начин, онолку колку што дозволува во моментов просторот, финансиите и сите други околности.


< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 12.12.2013 13:07:47 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Со или без свекрва дома?
12.12.2013 13:03:19   
vezilka RR
. Бидејќи секоја снаа знае во каква куќа се мажи кои се условите, според мене мора да направи напор да се прилагоди.


Јас не се согласувам со ова. Би се согласила ако стои дека сите треба да се потрудат да се прилагодат кон новите услови. НА пример, свекрвата, пред да дојде снаата имала обичај да влегува во ниедно време во собата на синот, без да тропне. И сега снаата дошла, и како таа да се прилагоди кон оваа ситуација. Да апстинира? И ова не е карикирање, туку реална ситуација на проблем.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?