|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапараскопија
11.11.2012 21:21:59   
minaj
Neven draga,jas imam praveno laparaskopija i histeroskopija pred edna godina.I jas imam policisticni jajnici i mene doktorot ne mi ni preporaca in vitro pred ovoj zafat....posle laparoskopijata mi rekoja dokolku ne zabremenam vo rok od 6 mes,ke odam na in vitro.I tokmu toa sega go pravam user posted image po edna godina jajnicite mi se vo istata sostojba kako i pred laparoskopijata i sum vo tek na prvo invitro.Jas mislam da si napravis laparoskopija no da necekas mnogu za invitro bidekji jajnicite pak se vrakjaat vo istata sostojba.
Ti posakuvam mnogu sreka i sto pobrzo da si vidis user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:29:32 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Лапараскопија
16.11.2012 19:42:13   
neven
ti blagodaram za poukata i kako odi laporoskopijata cao neven

ti posakuvam srekno da pominis so inf zosto toa i jas go pominuvam so poskoro so user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:29:06 >

(Одговор на членот minaj)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Лапараскопија
26.12.2012 0:14:17   
pozitive
nov ,jas imam praveno laparaskopija na cekam uste eden ciklus i potoa novi obidi zauser posted image imav septum na dvata jajnika i dr ,i rece deka po priroden pat mozam da ostanam bremeena ne mi prepisa nikakvi terapiii na kontrola me vide i rece se deka e ok pozz rr-ajki i do site idni majki

na 7 nov 2012 pravev

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:28:44 >


_____________________________

veruvaj i samo veruvaj vo cuda

(Одговор на членот neven)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Лапараскопија
26.12.2012 22:41:10   
Ummu_Ajna
zdravo na site.
kazete mi kako moze da se izgubi cista nefunkionalna imav na jajnikot. edna godina stoese, vcera bev na folikulometrija
doktorot mi vika jajniite ti se
kako suza cisti nemas ni cista nisto kako moze da se izgubile? i mi se cudese
kako folikulot porasnal za dva dena
posle menzis 15mm jas mu rekov deka pijam na svoja rala
femisan kapki i miomot mi se namali na 16mm a mi bese 22 mm.
mozno e ovie kapki da
mi pomognale?


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:28:21 >


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот pozitive)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Лапараскопија
17.1.2013 21:26:22   
anailisav
dragi ringerajki,sakam da go spodelam moeto iskustvo so vas mozebi nekomu ke mu bide od korist,od ovoj sovet sekako nemate nikakva steta,mozete samo da go dobiete ona za sto kopneeme site zeni.
jas trebase da odam vo sptemvri na Laparoskopija zaradi PCOS, no vo avgust fala mu na gospod ostanav bremena,i sega eve blagodarenie na Bog terame 24 nedela.toj mesec ne prezedov nisto samo se podgotvuvav psihicki za laparskopija ii si velev aj da pomine operacijava pa posle ke se frlime na rabota za edno slatko bebuvce.inaku 2 godini i kusur sto se ne probav i metformin i vitex i kapki for women i caevi i nisto ne ni dade rezultat kakov sto ocekuvavme doktorite velea prvo ke napraveme laparoskopija pa ke odime na inseminacija,no za cudo jas ostanav bremena blagodarenie na Gospod,edinstveno sto naprviv toj mesec e sto edna vecer na vloska staviv rakija bidejki osekav cesanje dolu i si mislev deka od rakijata ke mi pomine,a jas i plus dobiv od toa pozitiven test.
sakam da vi kazam deka ne treba psihicki da se opteretuvate so zabremenuvanjeto bidejki koga najmalku ocekuvate toa ke bide,imajte verba vo Bog i molete mu se sekojdnevno koga togas Bog ke gi poslusa vasite molitvi.
i probajte so vloska natopena so rakija posle zavrsuvcanjeto na menzisot da prespiete edna vecer,malku pece na pocetok ama ke pomine,bidete hrabri i izdrzete,moze ke se isplati.
pozdrav i vi posakuvam na site mnogu sreka... :*


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:27:10 >

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Лапараскопија
21.1.2013 12:14:59   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance
Ummu ajna dali imas praveno HSG, laparaskopija ili histeroskopija?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna
hsg imam praveno vo dekemvri sega 2012 a neli e isto laparoskopija i histeroskopija?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna
gina histeroskopija i laparoskopija dali e hsg? proverka za prodnoost na kanalite ili drugo e ?


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina
Ummu_Ajna histeroskopijae hsg proodnost na kanalite ama jas niedno od ova nemam napraveno mi rekoa deka nema potreba dovolno e i 4D eho


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen
Коллку дена се потребни за опоравување од лапроскоија и хистероскопја?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen
Коллку дена се потребни за опоравување од лапроскоија и хистероскопја?

za histeroskopika nema potreba od oporavuvanje zasto toa ne e operacija tuku kako vaginalno eho i gledaat prodnost na kanalite, vbrizguvaat edna tecnost da vidat kanalite (tubite), dali se proodni ne boli nikako malce krv i tolku bez anestezija bez nisto, jas pravev nisto ne e


ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance
HSG e proverka na kanalite bez anestezija so vbrizguvanje na tecnosti.Laparaskopija e so anesteziaja i se pravate 3 malidubcinja is e gleda sve vnatre ne samo kanalite, nepravilnosti na matka , jajnici bukvalno se i ako ima nesto oni vednas sreduvaat trae okolu 15 min. i sledniot den te pustaat od bolnica a oporavkata trae mene zatoa sto nisto ne mi pravea samo otkria deka vo meguvreme mi se zatnal i drugiot kanal koj so HSG bese samo edniot zatnat samo nekolku dena custvuvam malku bolka skoro ic vo stomakot a inaku mozes na rabota i za nekolku dena a i vednas zavisi sto rabotis. A ako ti pravat nesto deset_ina ddena ke treba da odbaras. Histeroskopija e isto so anestezija samo e vaginalno mene mi pravea posle laparo zatoa sto mi otkria septum i d-r mi rece za sekoj slucaj da ne ti pravi problem mi ja secnaa malku gore matkata, a inaku me ispustiaa od klinika poslenekolku casa istiot den i drugiot se normalno. Petanovski go pofali doktorot od klinika rece deka zavrsil dobra rabota. Xatoa jas mislam deka laparo e podobra od HSG i za mene bese pomalku bolna.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna
kolku kosta privatno toa laparoskopija? dali znae nekoj ?


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.1.2013 11:46:20 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот anailisav)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Лапараскопија
21.1.2013 12:17:59   
Melanija RR
За да нема неточни мислења одговорот на skopjance е единствено точен.

ХСГ ,лапараскопија и хистероскопија се 3 различни постапки.За што слижат се слични но како интервенција се сосема различни.Можете и сами да прочитате искуства од сите три оперативни зафати.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Лапараскопија
21.1.2013 16:45:46   
skopjance
Ummu ajna posto se lecis vo Remedika na nivnata web stranica imat cenovnik za site nivni uslugi

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Лапараскопија
22.1.2013 11:19:56   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

После лапароскопија и хистероскопија колку време треба да помине без интимни контакти, едни ми викаат една недела, едни еден месец ... имал ли некој вакво искуство?

Сега видов дека сте ги пренасочиле пораките од ове теми на друго место ...



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Лапараскопија
22.1.2013 11:38:13   
sladjana ms
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

После лапароскопија и хистероскопија колку време треба да помине без интимни контакти, едни ми викаат една недела, едни еден месец ... имал ли некој вакво искуство?

Сега видов дека сте ги пренасочиле пораките од ове теми на друго место ...


Nina jas koga pravev laparaskopija so histeroskopija dr. mi rece deka mozam vednas od naredniot ciklus da prodolzam so obidite za zabremenuvanje, znaci negde okolu eden mesec pauza. No jas imav intimni odnosi onoj moment koga se pocuvstvuvav spremna za toa. A ako imas praveno samo laparaskopija togas najverojatno dovolno e pauza samo edna nedela.Pozz

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.1.2013 11:42:56 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Лапараскопија
24.1.2013 14:09:06   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

После лапароскопија и хистероскопија колку време треба да помине без интимни контакти, едни ми викаат една недела, едни еден месец ... имал ли некој вакво искуство?

Сега видов дека сте ги пренасочиле пораките од ове теми на друго место ...


Nina jas koga pravev laparaskopija so histeroskopija dr. mi rece deka mozam vednas od naredniot ciklus da prodolzam so obidite za zabremenuvanje, znaci negde okolu eden mesec pauza. No jas imav intimni odnosi onoj moment koga se pocuvstvuvav spremna za toa. A ako imas praveno samo laparaskopija togas najverojatno dovolno e pauza samo edna nedela.Pozz


Благодарам за одговорот, утре сум на контрола, па ќе видиме што ќе ми кажат, јас веќе се чувствувам супер и се надеавм дека се ќе биде во ред.

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Лапараскопија
23.5.2013 14:25:41   
menada
Dali ima nekoja rr so zapuseni tubi vo istmicniot del? nekoe iskustvo? mislam deka tuka ne pomaga ni laparoskopija , ve molam za mislenje

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Лапараскопија
23.5.2013 14:43:36   
Melanija RR
Додека не направиш лапараскопија неможе да знаеш дали и колку се затворени каналите, затоа направи лапараскопија и ќе знаеш на што си

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот menada)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
14.6.2013 20:50:52   
dmarija
jas vo sistina pravev laparaskopija i sega se raduvam na devetgodisna peperutka MARIJA operacijata ja izvrsi najdobriot od site dr. MIHAJLO POPOVIK

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Лапараскопија
14.6.2013 20:52:39   
dmarija
JAS OSTANAV ODMA BREMENA ZA NEPOLN MESEC PO IZVRSENA LAPARASKOPIJA I HISTEROSKOPIJA

TRI DENA PO IZVRSENA OPERACIJA IZLEGOV OD BOLNICA, ZBORUVAM ZA LAPARASKOPIJA SO HISTEROSKOPIJA .TAKA E VO SISTINA NE VERUVAM DEKA NESTO E SMENETO ZA DEVET GODINI , NE E TOLKU EDNOSTAVNO PO OPERACIJATA NO KOGA PO DEVET MESECI KE ZACUETE DETSKI PLAC VREDI SEKOJA MAKA

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.6.2013 21:49:04 >

(Одговор на членот menada)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Лапараскопија
28.6.2013 8:30:17   
sibela
d marija .. eve i jas da vi se pridruzam vo ovie razgovori... jas 4 godini ne mozam da zabremenam pravev hsg ureden hormoni uredni , spermogram ama bidejki imam pcos nemozam da zabremenam.... vcera otidov kaj d-r. pancevski vo sistina mu gi odnesov site rezultati sto gi imam napraveno ,,i on mi rece deka dobro e se sto si pravela dosega mene sega toa mi go pokazuva pravecot jas kako d-r, sto da pravam, mi zabeleza na hsg rezultat deka kanalite se proodni ama karlicata ne e vo prava forma ili t.n. metroplastika vo T forma e treba da se ispravi malku. i mi rece sovet za hsg metroplastica i LPSC. znaci tie dve raboti ke gi napravi odednas toa traelo pola saat. mi kaza deka jajnicite bidejki se policisticni imaat kako kapsula koja gi gusi foliulite i nemozaat da se zgolemat i ne dozvoluvat da prsne da izleze jajce kletkata.. jas malce se isplasiv za operacijata ama toa e, posle toa mi rece deka bi mozela prirodno da zabremenam.a vaka samo se macam ,, i toa cini se sistina so edno nokno prespivanje tamu 1400 evra...da ve prasam dali posle operacijata osekavte bolki poteskotii?????

(Одговор на членот dmarija)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Лапараскопија
28.6.2013 10:27:13   
Melanija RR
Никакви потешкотии, во пределот на папокот само нелагодност да се свиткаш кон напред но тоа се вкупно поминува за мак 7 дена си ко нова.
Многу многу битна разлика,лапараскопија и хистероскопија на државно чини до кај 3.000 ден што е неспоредливо со приватно,а се претерува за нешто што трае 1 саат и престојот во болница е нешто малку повеќе од 24 часа.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Лапараскопија
29.6.2013 18:21:40   
MademoiselleNina
Sibela ич да не се плашиш, воопшто не е страшно, ниту болно. И јас се плашев, имав 130 отчукувања на срцето пред зафатот, ама не беше воопшто страшно. Јас после тоа бев многу гладна, и барав да јадам user posted image ете тоа... и не ми даваа.
И повраќав после неколку саати, ама тоа воопшто не е ништо.
После неколку саати станав од кревет (со помош) и се чувствував ок. Единствено стомкот ми беше надуван малку ...неколку дена после зафатот, ама кога бев на контрола после 7 дена се беше во ред. Така што ич да не се секираш.
Ти посакувам што поскоро user posted image user posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Лапараскопија
29.6.2013 20:17:40   
lanicka30
sibela jas licno mislam deka se toa premnogu pari za takva intervencija za eden den vo bolnica.Jas na 19 mart 2013 godina pevev laparohisteroskopija na GAK i pominav odlicno imas celosna anestezija te primaat sabajleto na program okolu 45 min trae intervencijata koga ke se razbudis malku ti e maka od anestezijata i nemozes bas ubavo da disis bidejki ima poveke vozduh vo sebe barem mene taka mi objasnija bidejki me bolea gradite i nemozev da zimam dlaboko vozduh toa traese 3 dena i poslem toa si ok inaku intervencijata za laparohisteroskopija na GAK me kostase 1700 denari mislam deka e pregolema razlikata vo cenata od 1400 evra .

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Лапараскопија
29.6.2013 20:49:02   
sibela
llelelelel kolku me utesivte znam i iskreno fala za sovetite ama jas zenski se odluciv sepak u sistina toa da go pravam . da ve prasam sto vi kazale vasite lekari sto posle taa intervencija ???
i dali nekoja od vas posle toa ostanala bremena??? zaso mene gin, mi rece deka posle toa bi mozela i prirodno da zabremenam. posto sega taa kako kapsula sto e gi gusi folikulite ne im dava da rastat! znaci pisuvam za toa pcos neli policistite sto se naogaat vo jajnicite tie cisti li gi vadat site??? i znaci li deka posle toa policisticni jajnici nema da imam veke ???Ako nesto znaete pisete tnnxxxxxxx sepak!

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Лапараскопија
2.7.2013 11:25:06   
sibela
dmarija sakav da te prasamnesto,, i jasse odluciv za vo sistina kaj pancevski dali i ti imase plicisticni jajnici????? i mene mi rekoa deka samo 1 den ke bidam tamu ,,i dali laserski se pravi toa ili te secat?///

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Лапараскопија
3.7.2013 14:48:34   
Melanija RR
Интервенцијата е всушност тоа лапараскопски ,две до три мали дупчиња, лево и/или десно и под самиот папок,една ноќ во болница.

Затоа и несваќам огромна разлика во цена user posted image како заработуваат тоа е ужас

Кај мене беше и остана проблем проодноста на каналите други беше ок ,и ми рекоа следните 6 месеци е најверојатно да забременам (иако според други диагнози беше тешко) 8миот месец од лапаро и хистеро забременив природно.
Значи само верба user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.7.2013 14:50:28 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Лапараскопија
11.7.2013 14:23:21   
sibela
fala melanija za odgovorot,, inace denes bev kaj mojot mat.gin. mi rece deka imam polip llelll uste poveke se rastziv znaci nemoze da ne idam na gin i da ne mi najdat nesto.. dobivam skoro 14 den mens,, ama ne epten edna vloska na den i sega mi najde polip. kazete strasno e toa nesto posto ja sakam za vo septemvri laparoskopija i histeroskopija da npravm,, sega mi dade dabroston da pijam 10 den po 2 na den i posle toa pak ke dobijam.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Лапараскопија
11.7.2013 23:55:01   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

fala melanija za odgovorot,, inace denes bev kaj mojot mat.gin. mi rece deka imam polip llelll uste poveke se rastziv znaci nemoze da ne idam na gin i da ne mi najdat nesto.. dobivam skoro 14 den mens,, ama ne epten edna vloska na den i sega mi najde polip. kazete strasno e toa nesto posto ja sakam za vo septemvri laparoskopija i histeroskopija da npravm,, sega mi dade dabroston da pijam 10 den po 2 na den i posle toa pak ke dobijam.


Полипот може а и не мора да прави проблем при забременување, барем мене тека ми рекоа. Ја имав мал полип, и ми го извадија. И јас одложував од страв... после сватив дека стравот е тотално неоправдан, и ми е криво што порано не го најдов форумов, бидејќи тука стварно се разменуваат корисни искуства. И покрај тоа што поминаа 6 месеци од интервенцијата, се уште не сум видела user posted image user posted image ... се надевам наскоро ќе се израдувам ...

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Лапараскопија
13.7.2013 20:28:26   
sibela
user posted image fala malce me ohrabri,, ot seta maka pa polipot uste mi falese ama toa e .. nego me interesira os sto se stvaraat tie polipi dali nekoj znae sto gi predizvikuva.?????????????????

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?