|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
31.7.2012 16:08:27   
Melanija RR
Сузето ме чуди гален доктор како Тасе да ти вика се гледа матката е добра ???user posted image
На ехо не се гледа,може според снимка од ХСГ но и тоа не е меродавно до крај без хистероскопија.
Размисли и за други опции

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
31.7.2012 20:58:40   
suzeto
i snimka od HSG neli e toa samo za kanali a ne i za matkata kakva e ........i mene me zacudi a i bas ubavo go prasav za cenata toj mi rece deka e 64 iljadi sose analizite........... go prasav ubavo laparo i histero zaedno se vrsat dvete intervenciii?????????ke se javam bas na tel.....mozda se zbuna i toj so cenata.......

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
1.8.2012 1:00:49   
Melanija RR
На ХСГ се гледа и поставеноста на матката и прегради,а какви анализи ништо само крв се зема што е многу многу е.нека не ти биде пресуден фактот сега одиш кај него па мора кај него да правиш интервенции,одлучи како што си мислите

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
1.8.2012 11:34:45   
Нивеа
vaka po muabetot sto vi go citam, jas pred da gi pocnam site analizi, doktorot me gledase so 4D eho, mi objasnuvase na monitorot sto e kako, matkata mi e super, nema pregradi sto e najbitno, kanalot e super, znaci jas znam deka i na 4D eho moze da se vidi toa, a kolku sto znam HSSG e samo za proodnost na kanali...ili nesto sum zamesala user posted image

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
1.8.2012 23:57:50   
Melanija RR
Не сум правела 3дехо,за ифв преку фонд го барале.На хсг снимката секогаш пишува за положбата и состојбата на матката.
Јас сум пример,на хсг пишува се уредно за матката,на док торот што ми правеше лапаро и хистеро на снимката на хсг му се видела можна преграда.Направив и лапаро и хистеро и се установи дека се е во ред.
Затоа најточно е само и само за јајници,канали и матка и буквално се е лапаро и хистеро.
Не си го губете времето ќе се каете.Јас изгубив само 6 месеци,а 1,5 година од обидување.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.8.2012 9:16:38   
Oljapp
Zdravo na site. Nova sum na forumov i bi sakala vase mislenje ili dokolku nekoj ima slicen problem da me posovetuva. Blagodaram odnapred. Bremena sum 4 nedeli i 7 dena. Bidejki po malku krvarev maticnata mi prepisa 3 ineksii Progesteron i nautro i navecer vaginalno da stavam po edna tableta Utrogestan od 200mg. Mi preporaca od 24 casa da lezam 20 casa. Inace krvarev po mnogu malku, po edna kapka skoro sekoj den. No mene me zagrizuva drugo: Pri pregledot mi najde i cista endometricna od 6,8 x 6 . MI rece deka ne pretstavuvala opasnost za plodot tuku deka vo naprednata bremenost mozno bilo da mi se javat golemi bolki i da treba laparaskopski da se operiram a toa nemalo da i steti na bremenosta. Isto taka mi rece deka imala 5-6 pacientki nejzini so ist vakov slucaj i deka normalno se porodile a cistata ssi ja operirale posle 5 , 6 meseci od poroduvanjeto. Ve molam kazete mi vase mislenje. Isplasena sum premnogu.. Ve pozdravuvam i ako znae nekoj kolku cini laparaskopijata na cista na jajnik.Cao

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
9.8.2012 11:43:26   
Melanija RR
Oljapp добре дојде на РР user posted image
Неможам да ти помогнам,ако некоја форумџика може сигурно ќе ти пише

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Oljapp)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
24.9.2012 12:50:38   
ana mari
zdravo zenskiiiiiiiii eve i jas da pobaram pomos od vas moze nekoj ke moze da mi pomogne..... od kako se porodiv imav redovna men prvite 3 meseci posle toa mn mi kasni znae da ne mi dojde po 2 meseci zemav test vikam aj da ne sum trudna pokaza negativno... ponekogas imam bolki vo stomakot isto kako sto mi se menstrualnite bolki..user posted image user posted image i sega edno mi se vrti dane seuser posted image cisti od v4era custvuvav kako me naboluvaat jajnicite leviot pocesto i pojako a desniot ne tolku cesto isto koga imam odnosi so mm me boli neznam kako da vi ja opisam taa bolk nekako mn cudno custvo i izvinete vaka sto vi pisuvam stvarno nemam so koj da porazgovaram na ovaa tema.... inace napraviv termin na ginekolog i moram da cekam dodeka da se vrati od odmor ke puknam mn mi e strav se plasam dane treba da se operiram user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image pomos

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
24.9.2012 22:48:30   
ana mari
lelel uste nikoj nema da mi pise alo kade ste siteeeeeeeeeeeee

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
24.9.2012 22:55:32   
Barbicki2
ne se sekiraj,moze ne se cisti,i mene me boli pri odnosi nekogas imam matka spustena i nazad,zatoa,moze od koga si se porodila malce i e smeneta polozbata na matkata. jas sum nemala cisti,ama mislam tie mnogu bolat.

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
25.9.2012 17:36:04   
@bebe
Zdravo, imam edno prasanje, dali nekoj ima prasano doktor, posle operacija na histero i lapraskopija posle kolku denovi ili nedeli moze da se obidam da zabremenam, bidejki citam razni informacii, no sekoja mi e od golema korist, vi posakuvam se najdobro, ili da cekam sledniot mesec, mnogu mi e strav da ne propustam nesto koga veke sansite se golemi

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
25.9.2012 18:32:27   
marija30
draga @bebe jas bev operirana pred 1god. na klinika i me operirase dr.jadranka.posle operacijata mi kazaa 1mesec bez odnosi a posle uste 2meseci cuvawe,znaci 3meseci.

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
25.9.2012 21:00:09   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: @bebe

Zdravo, imam edno prasanje, dali nekoj ima prasano doktor, posle operacija na histero i lapraskopija posle kolku denovi ili nedeli moze da se obidam da zabremenam, bidejki citam razni informacii, no sekoja mi e od golema korist, vi posakuvam se najdobro, ili da cekam sledniot mesec, mnogu mi e strav da ne propustam nesto koga veke sansite se golemi


duso zavisi dali bese dijagnosticka laparo ili ti otstranuvaa cisti.......kaj mene bese posle 4 ili 6 meseci obid za zabremenuvanje ne se sekavam tocno....

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
26.9.2012 14:08:08   
@bebe
dijagnosticka, naodite pokazaa deka matkata e uredna i kanalite se proodni, lele ne znam sto da pravam, nemalo nekakov zavat vnatre, samo e provereno i tolku

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
26.9.2012 14:18:18   
temjanuska75
@bebe, јас кога правев хистеролапараскопија, која беше дијагностичка ама од кај мене незнам што не извадија, имав септум, 5 ендометриозни цисти од кои 3 на левиот и две на десниот јајник и миом во матката.
Докторот ми кажа веднаш да се обидуваме за бебе, ама мене некако ми беше страв и почекав да добијам еднаш па потоа се обидувавме.
Инаку забременив 11 месеци по хистеролапараскопијата, и кога поминаа неколку месеци а бебе немаше се покајав што не го послушав веднаш по операцијате да се обидиме.
Затоа фрлајте се на работаааuser posted image user posted image user posted image .


(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
26.9.2012 15:02:19   
@bebe
fala mnogu temjanuska75 ti posakuvam se najdobro

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
27.9.2012 12:23:04   
Melanija RR
@bebe ако не е ништо отстране добиј и одма на работа.
И кај мене се беше во ред и одма следниот месец ми рече докторот и правев инсеминација

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
27.9.2012 18:25:27   
mery
zdravo na site... nova sum vo forumot.. dali ke mi pomognete, i ja kje trebam na laparaskopija,kaj dr.Trajkovski, ima nekoja koja bila kaj dr-ot. i kakvo iskustvo ima... fala vi odnapred :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Лапараскопија
27.9.2012 22:28:42   
kapina
jas pravev inseminacija kaj nego i ne sum bas zadovolna oti ne napravi spermogram na mm tuku veruvase na postarite a trebalo da naprave no edinstveno dobro e toa sto mi dade preporaka za invitro da se naprave i sega na 3 ili 4 oktomvri ke gi podneseme dokumentite vo fondot za ivf preku fondot

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:31:28 >

(Одговор на членот tatiana)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
2.10.2012 17:37:37   
Инес
Dragi prijatelki, dali nekoj ima praveno histeroskopija i laparaskopija vo Sistina? jas pravev HSG i imam dijagnoza na celosno neprooden desen jajcevod i slabo proodoen lev , taka sto bi trebalo da pravam laparaskopija , so ogled na toa deka sum vo sistina , ve molm za iskustvo za ovaa intervencija tamu.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 14:04:21   
Дечка
Zdravo Anamarija,
Pred mesec dena na GAK edna sestra i kaza na nekoja pacientka deka Sapunov ne e veke na klinika.
Dali e ova tocno i kade e sega pojma nemam. Sum slusnala deka e dobar.
Jas pravev laparoskopija i histeroskopija kaj dr. Jadranka Georgievska i sum epten zadovolna.
I dr. Trajkovski e odlicen i ima mnogu iskustvo. Ako odis na GAK, a ne go najdes Sapunov toa se moite preporaki.

(Одговор на членот anamarijaa)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 14:21:40   
Дечка
Devojki, jas imam eden problem so koj mozebi i vie ste se soocile.

Strav od povtorno zabremenuvanje.
Posle 2 neuspesni bermenost - prvata poradi nizok progesteron ili neznam sto, a vtorata vonmatericna, kolku sto posakuvam tolku i se plasam. ednata tuba mi e zapusena, vtorata e dobra ama ima prosiruvanja i stesnuvanja. progesteronot sega e dobar zosto zemav primulut nor. ama po tri meseca neznam kakov ke bide. Plus letovo pominav niz esherihija i nekoe uzasno belo pranje - se prepisaa deka e delo na antibiotici i hormoni od operacijata i metatroksatot od zimata i se razbra stresot. Demek mi padnal imunitetot, mi se izmestila ph. Ajde i toa pomina.
I sega koga treba da pocnam pak neznam kako. So prezervativ sum super, ama eve veke nemam esherihija i treba da pocnam da pravam deca. Mnogu mi e strav mi e od uste eden neuspeh. celo leto dodeka se podgotvuvav vsusnost se izmacuvav so ova.

I da ve prasam dali imavte bolka dolu nisko kako nesto posle laparoskopijata ili histeroskopijata. Zosto jas imam bolka koja se javuva 3-4 pati nedelno a brisevite mi se cisti. Na eho i matka i besika mi se dobri. mi se javi zaedno so eserihijata vo sredina na juli i ne pominuva.

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 14:38:01   
Дечка
ИЗВОРНА ПОРАКА: Инес

Dragi prijatelki, dali nekoj ima praveno histeroskopija i laparaskopija vo Sistina? jas pravev HSG i imam dijagnoza na celosno neprooden desen jajcevod i slabo proodoen lev , taka sto bi trebalo da pravam laparaskopija , so ogled na toa deka sum vo sistina , ve molm za iskustvo za ovaa intervencija tamu.



Moja drugarka pravese kaj lazarevski i ic ne e zadovolna. Prvo HSG i bilo proodno ama oni pogresno procitale pa za dzabe ja otvaraa. Ova im bese najgolemata greska. I se izvinija ama si plati za operacijata. Plus ranata od sienoto kaj papokot i krvarese. Taka da dosta se napati.

A druga drugarka se napati kaj drakulevski. Ama nejzinoto tragicno zavrsi pa ne bi pisuvala. Vo skekoj slucaj vinata bese od nedovolno vnimanie na Drakulevski. Koga lezev na GAK so vonmatericna do mene bese edna devojka na koja istoto i se slucilo so Drakulevski, ama dobro zavrsi, pa na GAK saniraa nekoi drugi greski od Sistina.

Ne sakam da kazam deka Sistina se losi, ama ke ti preporacam ako odis tamu da ne gi odberes ovie dvajca iako se glavni tamu. Vidi sto pravat mitko ivanovski, Klementina kuzevska, palcevski. rasprasaj se koj e najdobar za operacii tamu.

Ako sakas da odis privatno velat deka najdobar e Gligor Dimitrov vo Remedika. Toj kao e najdobar vo Makedonija.
Inace na forumot ke vidis polno srekno operirani na GAK. Taka da mozes da si zastedis mnogu pari.

Inace postojat i lazno zapuseni kanali. Ako si se stegnala pri bolkata moze po greska da pokaze neproodno od grc. Faktori za neproodnost se prethodno golemo vospalenie na tubite ili nekoja operacija na stomakot. Ako ne si imala nisto od ova zboruvaj uste ednas so lekarite.

< Поракaта ја уредил Дечка -- 4.10.2012 14:46:07 >

(Одговор на членот Инес)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 15:59:12   
Melanija RR
Дечка јас еве 6 месеци по лапаро и хистеро па и тогаш немам никакви боли ниту ништо.Како што пишав ми правеше др.Трајковски на ГАК.
Мене и двата канали ми се со проширувања и стеснувања,не сум имала воспаленија ниту инфекции ама состојбата е таа.
Со вакви канали постои ризик од вонматерично но тоа е ,еве јас сега правев 3та инсеминација,ако не биде морам 4та па ИФВ,единствено да се избегнат каналите.
Надмини го страво и продолжи во борбата за user posted image
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 21:08:43   
@bebe
Melanija RR mene vo otpusnoto pismo mi pisuva deka tubite se so mali stesnuvanja i prosiruvanja i se videlo deka ima propustlivost na dvete tubi, d-r Trajkovski veli deka kanalite se vo red i nisto poveke ne mi kaza, imas li nekakvo soznanie za ova...sto znaci ova?

< Поракaта ја уредил @bebe -- 4.10.2012 21:09:37 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?