|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 21:42:27   
srekna 79
Mene mi bese napravena laparaskopija na cista na jajnik i mi go izvadija drugiot jajnik zatoa sto bese nefunkcionalen kako posledica na cista .zafatot go napravi dr.Nikola Badzakov od Sisitina i ja sum mn zadovolna .samo da pojasnam deka prethodno 5 god. se lecev so DANOVAL hormoni nemozev da zabremenam poradi endometriozni cisti .imav edno dete veke i mi rekoa posle operacijata deka nema da mozam da imam deca ,megutoa jas ostanav bremena po priroden pat posle samo 6 meseci :).golema blagodarnost do dr.Nikola Badzakov

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 21:45:48   
Дечка
Овој лекар не го знам ама ќе му го запамтам името. значи стварно многу ти помогнал. Браво

(Одговор на членот srekna 79)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 22:00:30   
Дечка

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Дечка јас еве 6 месеци по лапаро и хистеро па и тогаш немам никакви боли ниту ништо.Како што пишав ми правеше др.Трајковски на ГАК.
Мене и двата канали ми се со проширувања и стеснувања,не сум имала воспаленија ниту инфекции ама состојбата е таа.
Со вакви канали постои ризик од вонматерично но тоа е ,еве јас сега правев 3та инсеминација,ако не биде морам 4та па ИФВ,единствено да се избегнат каналите.
Надмини го страво и продолжи во борбата за user posted image
user posted image user posted image user posted image


Iskreno i jas mislam deka bolkite ne mi se od histeroskopijata. po edna nedela bev zdrava i nisto ne me bolese. mi se pojavija 2 meseca pokasno so eserihijata. ja izleciv a bolkite ostanaa. duri mislam deka bolkite se vo besikata. ama me gledaa na eho, brisevite se cisti. pa si rekov da prasam mozda nekoj imal vakvi postoperativni momenti.

Mene tubite mi se na ova deredze od vospalenie pred 11 godini. Stvarno steta sto tebe sto si bila zdrava ti pravat problemi.
Fala ti mnogu za poddrskata. I jas tebe ti od se srce ti posakuvam niz problemite da pomines brzo i lesno i nabrzo na bebence da mu se raduvate.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 23:17:20   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: @bebe

Melanija RR mene vo otpusnoto pismo mi pisuva deka tubite se so mali stesnuvanja i prosiruvanja i se videlo deka ima propustlivost na dvete tubi, d-r Trajkovski veli deka kanalite se vo red i nisto poveke ne mi kaza, imas li nekakvo soznanie za ova...sto znaci ova?


Potpolno isto samo kaj mene ne stoi so mali stesnuvawa itn ,tuku so prosiruvanja i stesnuvnja,a toa ,astiloto proleva niz niv.Odma sledniot mesec imav neuspesna inseminacija ,a od ovaa ke vidime.A sto znaci?Potesko moze da pominat jajcekletkite otkolku koga celosno se proodni.
Moj sovet probaj inseminacija.

Decka fala na zelbite mila user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 23:22:11   
Инес
Decka ti blagodaram za informacijata , epten me zamisli so iskustvata na tvoite prijatelki. No jas pravev 2 HSG, kaj dvajca razicni doktori i dijagnozata i dvata pati e celosno neprooden desen jajcevod dodeka leviot edvaj prooden -izdolzen i bez sigurni znaci na proodnost.se konsultirav i so Lazarevski so drug doktor, neizbezna e laparaskopija, uste poveke sto imav edno neuspesno invitro, pa definitivno mora laparaskopija. Posle prvoto HSG jas se inaetev i direktno otidov na In vitro , ne sakav da slusnam za laparoskopija bidejki sum nemala nikavi vospalenija, bakterii i slicno i od sekogas redovno posetuvam ginekolog i jas smetva deka mozebi HSG e lazno negativen, megutoa sega definitvno ke odam na laparo, pa mi znacelo vaseto iskustvo vo vrska so ova.Ve molam dokolku nekoj drug ima praveno kaj Lazarevski vo Sistina da mi kaze iskustvo .

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
4.10.2012 23:38:29   
Melanija RR
Инес единствено со лапараскопија и хистероскопија се утврдува вистината,И јас не сум имала инфекции ,па од непрооден еден на ХСГ на лапаро и хистеро излезе прооден но со проширувања и стеснувања.
Обавезно направи си ги овие интервенции

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Инес)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
5.10.2012 20:40:30   
Инес
Blagodaram Melanija, sekako ke pravam laparoskopija samo me intersira za iskustvoto vo Sistina i kolku vreme posle intevencijata ke ima potreba od boleduvanje i kolku ke treba se ceka za naredno in vitro? Ve molam za iskustvo.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
5.10.2012 21:01:42   
Дечка
ИЗВОРНА ПОРАКА: Инес

Blagodaram Melanija, sekako ke pravam laparoskopija samo me intersira za iskustvoto vo Sistina i kolku vreme posle intevencijata ke ima potreba od boleduvanje i kolku ke treba se ceka za naredno in vitro? Ve molam za iskustvo.


Zemi se edna nedela. poveke ne ti treba. ti ke se dvizis i pred toa ama koncite ke te vlecat i ne e bas prijatno. po edna nedela gi vadat koncite i ke bides kako nikogas da ne si operirana.
Pogore Srekna 79 pisuva za dr.Nikola Badzakov od Sistina deka epten bila zadovolna.

(Одговор на членот Инес)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 15:46:59   
mery
pred 2 dena pravev laparoskopija, mnogu lesno pominav za tie devojki sto doprva ke vlezat, nito strasno,,,utredenta isto kako pred operacija.. dr. trajkovski me operirase i kako sto sum procitala vo forumot, isti diagnozi. kanalite se vo red, samo so prosiruvanja i stesnuvanja,, MELANIJA RR mislam go imase ovoj problem dali ke mozhe da mi kazete sto znaci toaa... i srekno za site sto ke odat na laparo i histero..

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 15:54:17   
Melanija RR
mery да јас ја имам таа дијагноза и пишува дека поминува тоа мастилото,во превод тоа е проширувања и стеснувања на каналите значи прашање е како и дали ќе помине јајце клетката.
Помош за тоа нема.
Мене ми рече од операцијата следните 6 месеци се најдобри и со поголема веројатност затоа те советувам да преземеш ако треба други активности уште следниот месец,зависи од вашите дијагнози,кломифен,инсеминација....

Се надевам и ти посакувам што поскоро да си видиш user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 16:46:20   
Инес
Mery bas me ohrabri, jas treba da pravam laparoskopija naredniata nedela i mnogu, mnogu mi e strav. Kazi posle koj den od ciklus se pravi laparoskopijata, bidejki treba da dobijam ovaa nedela, pa da se javam da mi zakazat, do koj den od ciklus se pravi? I dali koristis boleduvanje i kolku dena, za da mozam da reguliram so rabota?

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 16:49:52   
Melanija RR
Инес се прави 8до 10 ден јави се одма кога ќе добиеш дали ќе има место за овој месец зошто нзае да се чека и по 2-3 месеци

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Инес)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 16:54:00   
Инес
Blagodaram Melanija, ke go pravam defnitivno vo Sistina na privatno pa rekoa deka vednas ke mi zakazat , se nadevam se prifaka boleduvanje za na rabota od Sistina?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 17:12:33   
mery
ines maticniot ti dava 15 dena boleduvanje, a mozhe i do 30 dena ama toa ide so komisija.. ma da ne ti e potrebno 30 dena , ni 15 ,, samo 1 nedela taka lezherno da se odmaras,, ama ja si zemav 15 dena plata ke mi skratat samo 20% , a za edna nedela ti skratat 30% :) ... ti posakuvam sreka za interv.

melanija doktorot ne mi dade nikakva terapija, samo mi rece posle slednata menst. da vidime so inseminacii.. nekako ne mi objasnuvase dovolno,neka i onaka ja imam ja mojata doc. Lidija Jurukovska mnogu dobra doktorka epten dobra... sega mi ostana da cekam za otpusnata lista i direktno kaj mojata doc.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 15.10.2012 19:55:11 >

(Одговор на членот Инес)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 17:43:20   
Инес
Blagodaram Mery, bas mi dade nadez, jas bev epten isplasena. Dali prethodno pravese HSG i zatoa bese na laparoskopija? Jas imam los HSG (2 pati pravev) i zatoa mora na laparoskopija i histeroskopija istovremeno. Dali prethodno piese nekoja terapija, priprema za operacijata? Jas seuste ne mozam prihicki da se podgotvam :)

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 17:55:41   
mery
da pravev HSG minatata godina edniot kanal ne mi bese prooden, i ja kako ti se plasev i eve posle edna godina se resiv da idan na laparoskopija koga vidov deka nema nisto za godina, nema terapija pred operacija, samo den prethodno ke treba da se iscistis, ke ti kazat koga se zakazes... so lesno ;)

(Одговор на членот Инес)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
15.10.2012 19:59:38   
Melanija RR
Инес мислев дексс мислиш на ГАК да правиш затоа ти реков дека се чека а за во Систина сигурно не.Направи лапаро и хистеро зошто само време си губиш,а ХСГ немора да е меродавно само овие интервенции се.
Навистина нема потреба за страв.user posted image
Мери кај мене излезе се дијагностички и за двете интервенции и нема потреба од терапија и јас веднаш следниот месец правев инсеминација.
Инаку толку друго и нема што да ни објаснуват зошто тоа е тоа најдобро е поради тоа да се оди на инсеминација.Со среќаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Лапараскопија
19.10.2012 16:46:26   
Orchidea
Ве молам девојки за одговор.. Имам циста (ендометриоза) во лев јајник, околу 5 цм голема.. Бев кај д-р Димитров во Ремедика, ми ја погледна на ехо, и рече дека сеуште не била за вадење. Рече да пробам да забременам во следниве 6 месеци, па ако не успеам, тогаш да правам лапараскопија. Од друга страна, матичниот гинеколог, Кузмановска од Промедика, ми рече дека многу тешко ке забременам со таква циста, и дека дури и да забременам, имало голем ризик по плодот од спонтан абортус, или проширување на ендометриозата и на други органи и слично. Јас трганв ентузијастички да правам бебе, 4 месеци неуспешно, ама сега откако ми го кажа ова Кузмановска, за ризикот од спонтан и што уште не, мене ми е навистина безврска.. Што ако забременам, и направам поголема компликација? Има ли некоја од вас сознание дали навистина може да има ризик за бебето? Јас до сега што сум читала, секаде се препорачува бременост во случај на ендометриоза.. И зарем стручњак како Глигор Димитров би ми препорачал да останам бремена, ако постои таков ризик? Ве молам за ваше мислење, навистина не знам што да правам...

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:31:51 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
20.10.2012 19:21:27   
marija30
orchidea moe mislewe e da ne gubis vreme pravo na laparoskopija.i jas bev vo istata situacija isto so cokoladna(endometrioza)cista 5cm na leviot jajnik.2god.ne mozev da ostanam bremena i posle mi ja otkrija pa ajde da pocekame uste malku da vidime dali ke ostanam uste 6meseci cekav.mojata doktorka mi kaza deka takvite cisti predizvikuvat sterilitet i lani esenta se operirav na klinika.eve sega pocnav i so inseminacii(nepraviv 2)no seuste nisto.se spremam za invitro.tocno e deka najdobar lek za endometriozata e bremenosta no kako da ostanis bremena so endometrioza prirodno.user posted image

(Одговор на членот Orchidea)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
20.10.2012 22:13:12   
Orchidea
Фала ти за одговорот Марија, ти посакувам што побрзо да забремениш, само храбро! Јас денес бев на уште еден доктор, и он вика да пробам прво вака, па ако не бива, после лапараскопија.. Го прашав за ризиците, он вика ништо не е докажано, да не мислам на тоа, туку да се сконцентрирам на правење бебе user posted image Јас чепкав на интернет, и навистина има милион можни несакани варијанти, од спонтан, вонматерична бременост, предвремено пораѓање, ама сите тие ризици постојат и кога се е во ред, така да, не знам што да мислам.. user posted image

(Одговор на членот marija30)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Лапараскопија
21.10.2012 17:48:11   
suzeto
Orchidea....ako dimitrov ti rekol da pocekas pocekaj.... ako bese odma za operacija ke ti recese sigurno nego mu e vo interes...........jas so cista ostanav bremena i fala bogu se zavrsi ok.mada imav teska bremenost bolna.....
a za prosiruvanje na endometriozata moze i posle laparo....... da ne te plasam......
ti posakuvam sreka

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:25:16 >

(Одговор на членот Orchidea)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Лапараскопија
11.11.2012 13:31:36   
neven
Здраво. Нова сум на форумов се пријавив затоа што ме интересира дали после лапароскопија, после горење на цистите може да се остане бремена, затоа што пред некое време останав бремена по вештачки пат но го испуштив плодот. По одредено време пак пробав да направам вештачко оплодување но беше неуспешно. Сега гинеколог ми рече дека треба да ми ги горат цистите дека тоа е единствен проблем па ме интересира дали после тоа може да останам бремена по пририден пат или повторно е потребно вештачко оплодување... Ви благодарам однапред

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:25:38 >

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Лапараскопија
11.11.2012 14:54:00   
Melanija RR
neven добре дојде на РР user posted image
Јас немам искуство со цисти,сигурно некоја рр-ка ќе ти пише.
Ти посакувам се да биде во ред и што поскоро user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:26:05 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот neven)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Лапараскопија
11.11.2012 19:52:23   
neven
na site vi posakuvam so pobrzo da si najdime resenie i jas eve osum godini sakam da zabremenam pravev snimajne na kanalite sve e vo ret ama imam policisticni jajnici . vo april nesec pravev ivitro kaj doktor lazareski sve bese uspesno za pet nedeli posle toa dobiv spontan abortus . se obidev za vtoto invitro na osmi noemvri bese neuspesno.lazareski me upati kaj d.trajkoski za laporaskopija za gorejne na cisti,dali moze nekoj da mi kaze kakva postapka e toa dali se pravi so anastezija i dali ima sansi za povtorno da zabremenam i dali znae nekoj dali posle toa ke imam redoven ciklus ako nekoj znae da mi odgovori se zablagodaruvam odnapret.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.1.2013 18:26:26 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Лапароскопија, отстранување на цисти
11.11.2012 19:57:16   
kapina
da laparoskopijata se pravi so anestezija

(Одговор на членот neven)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?