|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Големина на детски чевли
4.3.2011 16:05:17   
Felly RR
Матеа сега за по дома носи 21 број, и и се речиси сосема точни, а и со мерките горе што се дадени одговара, стапалото и е речиси 13 цм. Сега и купивме едни патичиња број 22, за да има место ножето да расти.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Големина на детски чевли
4.3.2011 16:11:31   
Maca25
На Нина во Chicco и го измерија ноџето и испадна да треба да носи 24 но од нивните кондури. Ние имаме и патики и кондурчиња други кои се 23 и се уште има цел прст позади кај петата. Јас така и мерам. Ако има цел прст позади кога е застаната, значи и се ок. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Големина на детски чевли
4.3.2011 16:19:47   
Felly RR
Ама ако се чевлиња/патичиња што се потврди напред, и не можеш да осетиш до каде и се прстите, дали и се свиткани или не, како да знаеш дека кога и стваш назад прст, таа не ги свиткува прстињата напред.
Лелеееее, ова ми е најтешко за купување,user posted image облека и да е поголема, нема проблем, ќе си ја износи, ама со чевлињата треба да оди стабилно, ни да ја стегаат, ни да и се преголеми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Големина на детски чевли
27.8.2011 23:36:19   
Slagjana
Ајде едно прашање. На колку време им купувате нови чевли на децата? Ние досега сменивме 3 пара (од 9 месеци почна со чевли па се досега- 18 месеци). Моментално носи број 21, а наредниов месец преминуваме на бр. 22.  Значи на секои 3 месеци мора да се купи поголем број, бидејќи и расти ножето. Дали и понатаму ќе расти со ова темпо или ќе намали?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Големина на детски чевли
28.8.2011 9:12:46   
Felly RR
Мислам дека правта година година вообичаено е да се сменат 3-4 броја, ама после втората година, бидејќи и растот се намалува па обично 2-3 броја може да се зголеми. Зависи и од детето. Треба сепак да има и празен простор напред нели, за да му биде слободно ножето, па затоа мислам сега кога ни се поголемки дечињава ќе се износат чевлињата и подолго време.user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Големина на детски чевли
28.8.2011 9:43:40   
arh_diz
Jas mu kupiv za eden broj pogolemi ,namesto 20 kupiv 21.Prethodno se sovetuvav so ortopedot toj mi potvrdi deka eden broj ne e nisto strasno , dokolku mu kupuvam knap ke treba da otvoram butik za detski konduriuser posted image .Dosega imame kupeno 3 para ednite gi nema obleceno a ostanatite gi nosime seuste

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Големина на детски чевли
11.9.2011 23:32:21   
mamamoni
ова ми претставува проблем, ни требаат за пропаткување и незнам ни кој број ни какви да земам, гледав некои од чевлињата цицибан, но повеќе ми се допаѓаат патичињата на пума или адидас, дали има некој искуство со овие патичиња за пропаткување колку се квалитетни за оваа намена и дали го држат цврсто ножето баш кај глуждовите

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Големина на детски чевли
12.9.2011 0:09:12   
Тања РР
Ние вчера купивме нови патики. До сега носеше сандалки број 20 но гледам дека и станаа кнап па затоа купивме бр.21. Малку и се големки изгледа но ќе ги израсне.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Големина на детски чевли
12.9.2011 0:20:10   
kikicka
nie propatkuvavme so takvi mekicki i zemavme kroksici samo sto ednata za zal jaizgubivme,bidejki gi vadi i si gi jade patikite,vleckite se so ima na noga,patkame i so sdidas mekicki i uste edni hello kitty takvi meki paticinja ,ama sega veke se pusta sama pa ke zemam so pocvrs gjon,inaku ovde nacekavme na ipanema 20br sandalcinja i mng se slatki takvi napret na palceto imaat remce so cirkonjcinja :D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Големина на детски чевли
14.10.2011 12:45:56   
Felly RR
Матеа сега носи патики број 22, а чизми зедовме 23 број.
Пред некој ден и земав и пантофчиња за по дома, и зедов 23, кога и ги пробав дома гледам скрос кнап и беа во прстињата напред, и кога ги измерив со патиките, помали од нив беа. Па ги сменив за 24. Значи многу зависи и од моделот. Од едниве 22 одговараат со 24 од другитеuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Големина на детски чевли
14.10.2011 13:04:20   
rehana
nie imame visok list i sekogas nosime za brojce dve pogolemi od voobicaenite, sega kupivme kegi cizmicki 27 a imame 2 god i 6 meseci. inak da vi kazam mamicki vo biser ima prodavnica na kegi i imaat edna serija cizmicki dobieno kao so greska ,a greskata nikako nemozes da ja vidis, ustvari bila bojata na gonot dole, kako poprskana so zlatno ili srebreno a bas izgleda simpaticni- kostaat 890 den a inaku istite se od nova kolekcija 199 den. pobrzajte ako ima uste

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Големина на детски чевли
14.10.2011 14:15:44   
kikicka
nie nosime 21-22 zavisi od kalapot ali za cizminja ke i zemam 23-24 zsh i rastenogata ima golemi stapala na majka :Duser posted image vo ZARA ima mngubavi sokrzo i vnatre se celiii mekicki i so krznence ama i skapicki se:)

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Големина на детски чевли
14.10.2011 15:25:06   
miana
Ne kegi ne mi se svigaat mnogu..Modeli imaat ubavi ama premnogu tvrd gjon imaat i ortopedite ne gi preporacuvaat.....Treba da se lesno svitlivi...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Големина на детски чевли
15.10.2011 18:49:25   
kikicka
na Frodo se ubavi cevlinjata.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Големина на детски чевли
15.10.2011 21:04:11   
mamamoni
Ние купивме патичиња 21 број малку и се големи, но 20 и не порачувале.Претходните ни беа со мека подлога.

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Големина на детски чевли
15.10.2011 21:04:20   
AnnaMolly RR
Денес сестра ми не однесе со Филип да го почастела нови чевлички зашто доби покачување на плата. Зедовме пак од Кеги шус едни чизмички до глужд. Многу се убави.

До сега само од Кеги шус сум му купувала зашто моделите многу ми се убави, а имаат опција да ги вратат чевлите за фабрички да им ги продолжат лепенките, тоа кај нас е обавезно зашто има многу висок рис.
Бројот е 21. Претходните што ги зедовме пред летово беа 19. За роденден доби патичиња од Скечерс, тие се со број 22, а топлинките што ги носи се 20. Е, па, оди сега нзс да најдеш user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Големина на детски чевли
16.10.2011 16:58:02   
Snowhite RR
И ние вчера купивме нови чевли од Кеги, број 21, анатомски, високи до глужд, а сега треба да купиме и пантофчиња за дома
Ме изнеривираа зошто во ниту една продавница за детски чевли немаа влошка за мерење на големината, ниту пак знаеа како се мери, па така ги зедовме еден прст назад да има простор


< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 16.10.2011 17:01:15 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Големина на детски чевли
16.10.2011 22:02:14   
Maca25
Нина сега носи 26 патики, а летоска носеше 23,5. Кога скокна 2 броја јас не знам. И што зимово 27 би носела?!?! И пробав 25 ама ептен и се кнап, не дај боже подебели чорапки да и облечам. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Големина на детски чевли
16.12.2011 17:23:34   
vezilka RR
Никола се уште не оди самостојно, туку патка,го водиме за раче..и тоа се на прсти оди. По дома е со чорапчиња од оние со кожа одоздола, а за надвор купивме кондурчиња на кеги број 21. Бројот го одредивме откако во продавницата му го измерија ноџето. Сега читајќи ги постовиве сум во недоумица за по дома..можеби треба и за по дома некои анатомски пандофличиња. Другата недела сме на ортопед па ќе видам што ќе ми каже.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Големина на детски чевли
16.12.2011 19:31:40   
stela
Od kade kupuvate kegi kondurcinja, kade imaat prodavnici nivni vo sk? Dosega ne sum se zainteresirala ama gledam gi falite?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Големина на детски чевли
16.4.2012 10:24:34   
Annet
nie ne sme proodeni ama mali ni se tie do 8 meseci,i sega neznam kakvi da kupam za 13 cm noze.....golemki nozinja imame,za letovo neznam kakvi da kupam sandali ili so zatvoreni prstinja?bi trebalo da proodime,vo avgust ke pravi 1godina.koe e vaset_o mislenje??????/navisina neznam kakvi da kupam eden kup ima mali se,za edno nosenje samo .......user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Annet -- 16.4.2012 10:25:02 >

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Големина на детски чевли
16.4.2012 11:21:47   
arh_diz
Annet sega ne i trebaat neodi ,samo i tezat na noga.Koga ke pocne da prooduva kupi i otvoreni i oblekuvaj gi samo koga nadvor odite,i neka bidat eden broj pogolemi.Ke ja izvadis volskata od kundurata i ke ja izmeris so nogata, barem jas taka mu kupuvam na sin mi.Prvite sandali mu bea 21 broj

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Големина на детски чевли
16.4.2012 11:35:21   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

nie ne sme proodeni ama mali ni se tie do 8 meseci,i sega neznam kakvi da kupam za 13 cm noze.....golemki nozinja imame,za letovo neznam kakvi da kupam sandali ili so zatvoreni prstinja?bi trebalo da proodime,vo avgust ke pravi 1godina.koe e vaset_o mislenje??????/navisina neznam kakvi da kupam eden kup ima mali se,za edno nosenje samo .......user posted image user posted image user posted image


Според табелава на првата страна, значи ќе ви одговараат 21 број.user posted image Јас мислам дека најубаво е да купите од оние сандали што се затворени кај прстињата, зошто тие би и биле најзгодни за одење. И секако ќе гледаш да бидат меки и да се виткаат кај прстињата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Големина на детски чевли
16.4.2012 12:13:03   
kikicka
Ајјј и ние сме биг фут 18месеци носи 22,23 вчера и купивме пролетни чевлиња 23 до до есен 24 ....цела на мајка е во стапалото user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Големина на детски чевли
16.4.2012 12:24:51   
kikicka
Анет не брзај сега земи и некои чевлиња или патичиња а на лето можеш вакви сандали ем отворени ем напред затворени
user posted image
user posted image

И јас мислам летото да и земам вакви некои сандалчиња мнг ми се убави.


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?