|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сипаници
7.5.2013 10:51:11   
masa
Неколку дена пред да ја извадиме сипаницата на ќерката и се појавија брунчиња,па се повлекоа.Кога ја однесов на лекар ни рекоа алергија и ни дадоа лоратадин,но по ден два почнаа да излегуваат оние брунчиња од сипаницата и повторно ја однесов на лекар и баш прашав дане направивме беља со лоратадинот,но докторката рече не се секирајте лоратадин може да пие дури и го даваме на дечиња што многу се исфрлаат од сипаница и многу ги чеша.Ова мојата матична ми го рече па сега незнам,ако ептен неможете да издржите дади и лоратадин.А нас ни помогна и гледање на цртани има том и џери кога имаат сипаници,а има и пингу исто со сипанци и некако и беше интересно дека и она има сипаница,а за мачкањето сите се противат,ама за нивно добро е.Издржете за ден два ќе престанат да излегуваат,првите сигурно веќе почнале да се сушат.Само побрзо да ви мине.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Сипаници
29.6.2013 17:20:22   
fantasy
Немам прележано сипаници. Другарка ми ја има фатено и скоро 2 ипол/3 недели има поминато од кога и се излезени, па случајно дојдовме до контакт и не бев информирана дека имала сипаници. Сакам да прашам дали после 2ипол/3 недели од кога и се излезени сипаниците постои можност да се заразам зошто досега ги немам прележано. Ви благодарам однапред :)

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Сипаници
29.6.2013 19:39:46   
deluxe
Фантаси зависи најпрво од имунитетот твој.Не е закон дека ако не си прележала сипаници сега ќе добиеш.Тоа е индивидуално.Еве конкретно јас ,лани кога бев бремена буквално околу мене сите деца беа со сипаници(работев на такво место)и нема каде да бегаш,но ете не се случи да фатам сипаници.И ќерката што најмногу се плашев од училиште да не ми донеси сипаници ,и таа не доби,иако е мала и нема прележано,сепак ги прескокнавме ланските епидемии од сипаници.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот fantasy)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Сипаници
29.6.2013 21:43:33   
fantasy
Благодарам за мислењето. Се надевам дека имунитетот ми е доволно добар за да не подлегнам на нив, но ме интересира дали после 2ипол до 3 недели откако ќе излезат се заразни зошто некои ми велат дека се заразни од за време на инкубација до 5-6 дена откако ќе излезат, додека други ми викаат дека сипаниците се заразни до 2-3 недели откако ќе излезат.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Сипаници
29.6.2013 23:07:12   
Snowhite RR
Периодот на инкубација е две недели, мислам досега кога не си префатила нема да фатиш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот fantasy)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Сипаници
1.7.2013 9:11:50   
mnm1986
Nie na 6 meseca prelezavme sipanici. Se izmaci deteto, 3 dena imase temperatura i bese nervozno. Edna nedela ne bese spal kako sto treba, malo e i ne znaese kade da se pocese i celo vreme se vrtese de levo de desno.No ete mu pomina .

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Сипаници
16.7.2013 18:06:02   
AnnaMolly RR
Син ми во петокот вечерта крена температура, во саботата имаше максимум 37 до попладнето, а од тогаш до денес нема температура. Вчера почна многу главата да ја чеша и свекрва ми запна сипаници па сипаници ќе вадел. Инаку ништо нема во главата ни брунче ни бутур. Е сега кога дојдов од работа на обравчето има три точки како каснато од комарец и се жали дека го чеша грбот, а нема ништо на грбот.
Прашањето ми е дали вака ви изгледа како сипаници (за тие што сте поминале низ ова) и now what? За колку време избиваат? Јас знам дека треба да има температура додека трае избивањето, а тој трет ден е без температура.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Сипаници
17.7.2013 2:31:58   
Snowhite RR
Не мора да крени Т, а ако се сипаници до утре би требало да се појават повеќе. Ако се сипаници земиси пудра и ќе се мачкате и тоа е. Стави го во потопло ако можеш за побрзо да излезат. Е сега лошо е што е лето, а ваму па и не е толку жешко, инаку тие на жешко најбрзо избиваат

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Сипаници
17.7.2013 8:52:18   
JovanaJ
Anna Molly ako se sipanici denes bi trebalo da se pocnat da se javuvaat poveke. A za T, nemora da ima, ama koga izbivaat obicno se kacuvam barem do 37.
Ne treba poseben tretman ako e dobar, samo ke gi mackate so pudra.
Ajde pisi denes dali ke se pojavat poveke, i kako izgledaat.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Сипаници
18.7.2013 0:24:47   
Snowhite RR
Ана Моли што направивте? Како е Филип/ Има сипаници или лажна тревога?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Сипаници
21.10.2013 18:45:15   
Martins mom
Женски јас сум избезумена од грижа.Сношти едно од децата што ни беа на гости денес се исипало.Цело време се гушкаа со Мартин и мене ми е ептен страв дека ако се исфрли М за 2 недели можно е јас да се породам тогаш и што ќе биде со бебето?

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Сипаници
21.10.2013 19:01:36   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Женски јас сум избезумена од грижа.Сношти едно од децата што ни беа на гости денес се исипало.Цело време се гушкаа со Мартин и мене ми е ептен страв дека ако се исфрли М за 2 недели можно е јас да се породам тогаш и што ќе биде со бебето?




martins mom без грижи,најпрво битен фактор во твојата ситуација е дали ТИ ги имаш поминато сипаниците како мала?доколку е Да без грижи.јас бев во иста ситуација како тебе,кога бев бремена,бев постојано во контакт со деца со сипаници,бидејќи работата ми беше таква немаше што да направам за да се заштитамuser posted image Но јас ги имав поминато сипаниците како мала,не предизвикаа никаква реакција кај мене се си помина во најдобар ред.Друго доколку синот е инфициран,доколку се случи недај боже да се породиш до тогаш ,ќе мора ти и бебето да бидете настрана ,или него испрати го на гости кај баба дури да помине.Важно без грижи моментално нема никаква опасност за бебетоuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 21.10.2013 19:03:05 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Сипаници
21.10.2013 20:16:44   
Martins mom
Јас имам прележано, ама нема кај да го оставам малиот, единствено кај свекорите долу, ама тешко дека ќе доседи со нив и кај нив, едноставно не е научен. Се молам само да не префати, стварно ептен е лош тајмингот. Дали има шанси некако да дознаам дали е инфициран пред да се нафрли?

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Сипаници
21.10.2013 20:44:30   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Јас имам прележано, ама нема кај да го оставам малиот, единствено кај свекорите долу, ама тешко дека ќе доседи со нив и кај нив, едноставно не е научен. Се молам само да не префати, стварно ептен е лош тајмингот. Дали има шанси некако да дознаам дали е инфициран пред да се нафрли?



не знам што би можело да покаже дали е инфициран...user posted image прашај си педијатар дали крвната слика може да покаже,единствено преку тоа ако е возможно.Консултирај си се со педијатаротuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Сипаници
22.10.2013 4:11:03   
masa
Krvnata slika nemoze da pokaze,a periodot na inkubacija e od 2-3 nedeli,taka da duri togas ke znaes.Ima golemi sansi zosto sipanicite se zarazni za vreme na inkubacija i prvite denovi dodeka izleguvaat bruncinjata,no i nemora da znaci.Jas lani ovoj period ja nosev kerkata kaj deca so sipanici za da fati bas za da ne se najdam vo vakva situacija zosto planiravme vtoro dete,no togas ne prefati tuku duri posle dva meseca koga skoro cela grupa vo gradinka preleza.Ako mu e dobar imunitetot vo momentot moze da ne se zarazi.Dobro e sto ti imas prelezano zosto novorodencinjata se ragaat so imunitet od majkata i osobeno ako dois se zastiteni odreden period.Sepak konsultiraj se so pedijatar

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Сипаници
22.10.2013 9:01:18   
Felly RR
Martins mom, штом ти имаш прележано, мислам дека не е токлу загрижувачки. Како што пиша маса, бебињата имаат имунитет од мајката, и во првите три месеци се заштитени. НИе М кога беше баш три месеци ја однесовме на гости кај едни блиски без да знаеме дека детето има сипаници, ама ете таа не префати.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Сипаници
22.10.2013 22:00:28   
Martins mom
Денес зборував со докторката и ми рече ако во следните 20 дена не се исипи,нема гајле.Е сеа финтата е јас да не се породам во следниов месец,ама ајде де, во недела влегувам во деветти.Др. ми рече дека и новороденчињата можат да фатат варичела, не се поштедени и покрај антителата од мајката.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Сипаници
23.10.2013 13:53:50   
Snowhite RR
А ја праша дали ако бебето префати е штетно? Јас мислам ете во краен случај ако го префати бебето ќе си ги прележи и тоа и за понатаму нема да има проблем. Е сега знам дека е сигурно тешко, најверојатно ќе го чешаат и ќе го нервираат, ама сега тоа е. Можеби нема па да префати М, а може и ти нема да се породиш во тие денови додека трае инкубацијата, или може уште ќе бидете на болница тогаш.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Сипаници
23.10.2013 14:09:56   
miana
Јас сум слушнала дека не е убаво кога си бремена,да има некој околу тебе сипаници,без разлика дали си ги прележала или не. Знам особа што во рана бременост абортираше од страв да не му биде нешто на бебето дека поголемкото дете фати сипаници..Знам и дека постоеле испитувања да се види дали е се во ред,ама не ризикувале.Ти си во доцна бременост мислам дека не е страшно. Не се секирај,распрашај гинеколог,најдобро знае..Ти посакувам срека

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Сипаници
6.11.2013 11:54:29   
vezilka RR
Леле префркнав од синоќ до сега. Вчера попладнето приметивме дека Никола е осипан. Кога ме фати една паника, заради мојата состојба (инаку сега сум 12 недела) се смалив од грижи. Цела ноќ си замислував дека е рубеола. Го спотедував со слики од нет што најдов и до сабајле скроз се убедив дека е тоа. Бевме на лекар и ни кажа дека се варичела, и доброто е што јас само тоа има прележано. Педијатеров рече нема опасност по мене. Гинекологот сеуште го немам прашано, го чекам да стигне на работа. За Никола ми реле една недел изолација и само со пудра да го мачкам. Нема температура, и не се чепа нешто многу, сега за сега.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Сипаници
6.11.2013 13:57:53   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Леле префркнав од синоќ до сега. Вчера попладнето приметивме дека Никола е осипан. Кога ме фати една паника, заради мојата состојба (инаку сега сум 12 недела) се смалив од грижи. Цела ноќ си замислував дека е рубеола. Го спотедував со слики од нет што најдов и до сабајле скроз се убедив дека е тоа. Бевме на лекар и ни кажа дека се варичела, и доброто е што јас само тоа има прележано. Педијатеров рече нема опасност по мене. Гинекологот сеуште го немам прашано, го чекам да стигне на работа. За Никола ми реле една недел изолација и само со пудра да го мачкам. Нема температура, и не се чепа нешто многу, сега за сега.

Везилке,јас мислам подхитно да го прашаш гинекологот. Се надевам дека ке помине се најдобро. Среќа и за Никола што така лесно ги извадил сипанициве. Дај да дојдам кај вас со децава да ги префатиме user posted image
Прашај го гинекологот што ке ти каже па пиши тика да не те мислиме user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Сипаници
6.11.2013 15:06:47   
topce
ако мајката има прележано сипаници има траен имунитет и не може да ги пренесе на бебето кое го носи така да нема место за паника.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Сипаници
6.11.2013 16:22:13   
vezilka RR
Ете така ми кажа и докторот, штом имаш прележано, имаш антитела за до крајот на животот и нема опасност по плодот.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Сипаници
7.11.2013 10:30:46   
vezilka RR
Имавме тешка ноќ синоќа. Немаше висока температура, 37,4, но почна да го чеша, и заради тоа не можеше да спие. Кенкаше и не знаеше што сака. Едвај заспавме во мугрите. И друг проблем ни е што не дава да се мачкаме со пудрата. Се молиме, се подмитуваме, и така набрзински, дури стои го прошлакувам. На лицето воопшто не ми дава да го намачкам. Дали знаете, колку пати во денот е препорачливо да се мачкаме со пудрата? И дали знаете дали треба некое посебно менида воведеме? Нам докторот не ни спомена такво нешто, но си викам да не треба?

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 7.11.2013 11:05:42 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Сипаници
9.11.2013 22:16:14   
Bilence2
Moze da mackas bilo koga ke procenis deka treba. Poentara e da se isushat a toa go pravi pudrata. Stom vidis deka pocnuvaat da se vlaznat moze pak da namackas.
Dobro e da go zatopluvas do ispotuvanje za pobrzo da gi isfrli. Inaku jas koga bev 8 mi mesec vnuk mi imase sipanici i dr mi preporaca bez razlika dali imam prelezano ili ne dokolku ima moznost da nemam kontakt so nego da go izbegnuvam. Teoretski ako majkata prelezala zastiteno e bebeto, no ne moze da garantira bidejki prasanje e dali e istata sipanica pa da ne rizikuvame. Se nadevam deka brzo i bezbedno ke gi nadminete.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?