|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сипаници
10.11.2013 9:42:11   
vezilka RR
Добри сме веќе, почнаа да се сушат, нови не излегуваат веќе, живна детево се врати во форма. Се надевам за некој ден ќе бидеме како нови.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Сипаници
10.11.2013 21:41:27   
sandriana RR
Јас изумив да се пријавам на темава - трет ден Варичела. Ама имам недоумица - до сега температура не дигна, и осипот е само на лице, врат и во косата. По телото вкупно 10тина бубулички.
Проблем за мачкање немаме, и некако ситни ми личат бубулчињата - баш чудна ми е сипаницава user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Сипаници
10.11.2013 23:00:04   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Јас изумив да се пријавам на темава - трет ден Варичела. Ама имам недоумица - до сега температура не дигна, и осипот е само на лице, врат и во косата. По телото вкупно 10тина бубулички.
Проблем за мачкање немаме, и некако ситни ми личат бубулчињата - баш чудна ми е сипаницава user posted image


Па и М не крена Т кога ланска година имаше сипаници, а бројот на брунчина не е определен, може и со помалку да помине не е чудно тоа. Супер што не се буни за мачкање, за другото немајте гајле подобро помали да ги прележат
Инаку Везилка и јас на почеток на бременост кога бев М доби сипаници, а и мм немаше прележано и тој тогаш ги прележа и мене ми беше страв за бебето, ама нема гајле мојот имунитет го штити, среќа што јас ги имав прележано


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Сипаници
13.11.2013 16:03:30   
lauraa
Ve molam za eden sovet.Nekolku dena imame visoka temp skoro 39 i eve denes se isfrlivme no temperaturava prodolzi .Bruncinjata mnogu go cesaat i istovremeno bolat.Dali postoi dr lek osven pudrata...Odnapred Vi blagodaram

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Сипаници
13.11.2013 19:53:09   
sandriana RR
Освен мачкање со течна пудра, може да се полева детето со раствор од хиперманган во прав, а брунчињата во глава да се мачкаат со раствор на еозин. Пред да превземете било што друго, сепак консултирајте педијатар или фармацевт.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lauraa)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Сипаници
16.11.2013 11:04:02   
lukas
nemam prelezano nikakva sipanica,a sum 3 ti mesec trudna,a pola moja familija fati sipanica..
koj e rizikot na plodot ako fatam i jas..?mnogu mi e strav

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Сипаници
16.11.2013 11:43:50   
sandriana RR
Лукас, ако е Варичела (овча сипаница) и не е толку многу опасна, Рубеолата е со поголем ризик.
Појди си на гинеколог за совет, и обиди се да се изолираш од оние кои знаеш дека имаат или се сомневаш дека може да ја имаат.
Да се надеваме дека ќе мине се во најдобар ред.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 16.11.2013 12:14:28 >


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Сипаници
24.11.2013 14:39:23   
miana
Здраво мамички... Еве сме и ние трет ден со сипаници - варичела.
Температура нема воопшто ( фалаа му на бога )
На телото има 20 тина брунчиња. Ја туширам со млака вода со калиум перманганат, и ја премачкувам со течна пудра со анестезин. Она е 13 то отсутно дете во нејзиното одделение. Сега секој ден чекам и малото да се исфрли.
Инаку имаме една мака..Доле на вагината исто има неколку сипаници и многу ја чешаат. Како тие да ги третираме? Смеам ли да ги мачкам со нешто?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Сипаници
24.11.2013 15:08:43   
vezilka RR
Стварно не знам миана. Ние имавме на курето, одозгора на кожичката и јас го мачкав. Исто и на газето го мачкав.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Сипаници
24.11.2013 16:33:26   
sandriana RR
Инаку имаме една мака..Доле на вагината исто има неколку сипаници и многу ја чешаат. Како тие да ги третираме? Смеам ли да ги мачкам со нешто?

Може да се мачкаат со течна пудра, без проблем - и Тина имаше таму, секако ги мачкавме.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Сипаници
24.11.2013 18:42:14   
miana
Da,ama nekako vnatresno i se sipanicive pa neznam dali smeam da ja namackam. Imam od onaa tecna pudra so anestezin. user posted image Ima i nadvoresno,no ima i vnatresno

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Сипаници
25.11.2013 13:56:26   
miana
Мамички ние еве трет ден со сипаниците ( петокот не го бројам )
Вчера вечер почна да качува Т. Не е многу висока. Сега веке е убаво исипана насекаде. Дундето го плакниме со чај од камилица и го мачкаме со пудрата.Докторката ни рече ако продолжи да ја чеша многу,да и дадам една доза Лоратадин. Инаку денес ми се жали дека грлото ја боли,па ме интеесираше дали е можно да има некаква поврзаност со сипанициве или не?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Сипаници
25.11.2013 14:07:45   
vezilka RR
Миана, малаксаност, главоболка и општо сите класични симптоми на настинка ги има сопругот мој кој фати Варичела после Никола. Колку што читавме ние ова се нормални симптоми кај возрасни со сипанициве. А за деца, не знам, ама знам дека во овој период паѓа имунитетот на детето, па не е исклучено да фати и некое вирусче.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Сипаници
26.11.2013 20:32:33   
miana
Женички,да ве прашам после колку време откако ке излезат сипаниците смее детево да се бања? После колку време,ке можам убаво да си ја избањам?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Сипаници
28.11.2013 13:42:23   
miana
Јас замарам со сипанициве ама што да правам...
Керками веке нема Т, 6 ден откако избија сипаниците. Синока на спиење имаше треска,а немаше Т и ја болеше стомачето..Има ли врска ова со сипанициве?
После колку дена откако и избија сипаниците да очекувам на другово дете да избијат?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Сипаници
29.11.2013 9:18:00   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Женички,да ве прашам после колку време откако ке излезат сипаниците смее детево да се бања? После колку време,ке можам убаво да си ја избањам?

Бањање откако ќе се засушат, и тоа само со туш со слаб млаз, проточна вода, не да седи во када.
Треската и стомачето може да се вирусни, ослабен и е имунитетот сега.
А кај малото, може после 14 дена откако ги исфрлила сестра и, да се јават.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Сипаници
29.11.2013 9:25:14   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Женички,да ве прашам после колку време откако ке излезат сипаниците смее детево да се бања? После колку време,ке можам убаво да си ја избањам?

Бањање откако ќе се засушат, и тоа само со туш со слаб млаз, проточна вода, не да седи во када.
Треската и стомачето може да се вирусни, ослабен и е имунитетот сега.
А кај малото, може после 14 дена откако ги исфрлила сестра и, да се јават.



Pak jas user posted image Ke me proglasite i ovaa godina za najtupac user posted image
Do koga treb ada i gi mackam so tecna pudra sipanicive? Fala Sandriana za odgovorot user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Сипаници
29.11.2013 9:34:46   
sandriana RR
Се додека ја чешаат, или дур не почнат да паѓаат струпчињата (крастичките).
Кај нас траеше само 5-6 дена тоа. Зависи колку била исипана.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Сипаници
4.12.2013 9:56:56   
Мафин
Внука ми имаше само 5-6 бубуљички и и помина пред околу 3 недели.  Син ми е веќе 5 ден исфрлен- огромни ранички има. Ама веќе се сушат, се надевам нема да излезат нови. До кога треба да ги мачкаме, пошто матичната рече после две недели на контрола? Поздрав

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Сипаници
4.12.2013 14:55:04   
vezilka RR
Се мачкаат се додека чешаат.

(Одговор на членот Мафин)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Сипаници
8.12.2013 11:55:45   
miana
Здраво ммаички...Пишав во темата кај докторката да јапрашам но еве можеби ке знае и некоја од вас на ми одговори.. Денес помалото дете ми се исфрли а за 10 тина дена и е роденден и наша кукна слава..Ме интересира дали после 10 дена откако ги исфрлила сипаниците, се заразни? Треба да ни дојдат две трудници меѓу гостите ( од кои едната ги нема прележано ) и дечиња. Дали ке бидат заразни и преносливи после 10 дена откако ке ги изфрли керками? Поздрав до сите user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Сипаници
8.12.2013 15:34:33   
Mihaela 2010
ah miana kako be sega pred rodenden.tuuuu ajde belki ke i potpominat za denta pa ubavo ke si pominete..od edna strana dobro bar i dvete gi prelezaa

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Сипаници
8.12.2013 18:01:11   
sandriana RR
Миана, не се заразни тогаш кога ќе почнат да се сушат...И се е индивидуално....на Т и се исушија за 5-6 дена...зависи колку го имала вирусот во себе.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Сипаници
8.12.2013 19:38:25   
vezilka RR
И кај нас за една недела поминаа. Богами сипанициве испаднаа опасни за возрасните а не за децата. Мажле помина пллошо. А сега разбрав дека комшијата, кој фатил од внуката завршил и в болница. Така да

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Сипаници
10.12.2013 15:25:16   
miana
Lele zeni znam deka sum dosanda na temava,ama sto da pravam
Malovo dete premnogu se isipa, ne znam dali e normalno ova... Od vreme na vreme i groznica ja faka... Se nervira,ne dava da se mackame, se vratija onie napadi na bes ( tantrumi ) pekolno se cuvstvuvame .. Normalen li e vakov osip? ocite duri i se podzatvorija i na kapacite ima sipanici,ustata i e polna user posted image user posted image
Eve slika od prilika da vidite za sto zboram
user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?