|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сипаници
10.12.2013 15:29:56   
Bethany
Аууу душичка user posted image user posted image
Јас немам искуство, ама мислам дека е нормален и оваков осип.
Леле, па нормално дека е нервозна и бесна, па како и не би кога се е чеша user posted image

Уф Миана, ви посакувам што побрзо да оздравите, трпение за овие 2-3 дена user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Сипаници
10.12.2013 15:33:56   
Mihaela 2010
aiii miana ajde so lesno neka bide,ke pomine se
i jas nemam iskustvo ajde nekoi koi go pominale toa neka davaat sovet

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Сипаници
10.12.2013 15:53:57   
vezilka RR
Да миана нормално е. Внука ми беше таква, целата беше со осип, и во устата, и во ушињата и многу ја чешаше, и подолго и траеше од другиве две. Знам дека е мачно, ама ќе помине. Инаку таа нормало е да е нервозна оти и сметаат, ја чешаат. Ајде со лесно нека и е..

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Сипаници
10.12.2013 20:05:30   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Да миана нормално е. Внука ми беше таква, целата беше со осип, и во устата, и во ушињата и многу ја чешаше, и подолго и траеше од другиве две. Знам дека е мачно, ама ќе помине. Инаку таа нормало е да е нервозна оти и сметаат, ја чешаат. Ајде со лесно нека и е..

А високава Т што се качува на 5 часа и после 5 мл блокмакс? како да ја симнеме ??? леле ке полудам начисто,кој ке рече дека е полесно да ги прележат додека се мали - лаже!!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Сипаници
11.12.2013 1:05:32   
Defne90 RR
Ne e polesno da se prelezat sipanicite dodeka se mali,POTESKO E no mnogu e podobro zatoasto togas nivniot organizam mnogu polesno se oporavuva i ne mozat da ostavat nikakvi posledici po zdravjeto i se razbira dodeka se mali polesno i pobrzo pominuvaat.Mozes da zamislis kolku vreme ke boleduva od sipanici veke povozrasno dete.Nie pak pogolemiot ima 4 godini a se uste ne fatil sipanici jas pak sakav da fati i veke ednas da rascistime so niv.Lani skoro celo maalo decata bea bolni od sipanici i M doagase i vo kontakt so nekoi od niv no nikako ne go fati.Pomaloto mi e samo godinka i malku sum zagrizena da ne fati toa no i da fati zdravje.Na edna komsika deteto i bese 5 meseci koga fati sipanici i mu pomina za 3 4 dena.Kako i da e za temperaturata cepcinja ili na 4 casa sirupce nam najmnogu ni pomaga Blokmaks.Ako po celoto i liceto nema mnogu rani mij i go i stavaj i oblogi.Ajde pobrzo ozdravuvanje.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Сипаници
11.12.2013 8:47:12   
miana
Mamicki nie zavrsivme na infektivna klinika za zal. Detevo e lom, samo gospod na ponos. Tuka ke si gi prelezime :(

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Сипаници
11.12.2013 8:52:24   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mamicki nie zavrsivme na infektivna klinika za zal. Detevo e lom, samo gospod na ponos. Tuka ke si gi prelezime :(

Miana,zalam no nekogash mora I taka da pomine.Neka te teshi pomislata deka ke pomine no ete treba malku povekje vreme I posebni uslovi,nie za vlakno se spasivme od klinika koga imashe sipanici,daval AERIUS toj pomaga vo ceshanjeto I dolgo vreme B6,znaci ne b-kompleks granulite nego B6
Bidi silna I izvestuvaj ne za oporavuvanjeto

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Сипаници
11.12.2013 8:59:59   
Felly RR
Ох, миана баш ми е жал. user posted image Ви посакувам побрзо опоравување user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Сипаници
11.12.2013 11:11:44   
sandriana RR
Миана, со лесно user posted image
Се е индивидуално, секој организам различно поднесува, ама како и да е ќе помине и ова. Ви посакувам што побргу за се оправите user posted image
Барем сте под надзор во болница.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Сипаници
11.12.2013 11:23:47   
vezilka RR
Оф, леле. душичка. Ете, секој организам различно ја манифестира и поднесува. Се надевам дека брзо ќе се опоравите. Гушки од нас..

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Сипаници
15.12.2013 17:14:37   
miana
tret pat go pisuvam tekstov od mob i veke.ke.se otkazam. Uste sme na.ibfektivna klinika,odime na.ppdobro. Zzaa fala srcka sto mislis na.nas,se obidov da ti pisam vo pp,ama nemozam od mob. Inaku.imame bronhopneumonija kako.sekundrna.infekcijabpredizvikana.od varicela. Vo sreda i e rodenden na kuklata se nadevam deka.ke ne.pustat iako velat deka tretmanot trae 10 dena. Pozdrav do site i posakajte mi sreka da izdrzam

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Сипаници
15.12.2013 17:23:21   
Mihaela 2010
Ajde miana samo so lesno i pozitivno. ke pomine i toa ti si silna. ne se zagrizuvaj okolu rodendenot ke ima vreme i za toa, samo maloto da e dobro.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Сипаници
15.12.2013 17:36:19   
Elce
Миана,цела сила на светов да е со тебе.Само на малото да му е добро.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Сипаници
16.12.2013 0:12:10   
Мамичка85
Ajde Miana ne se sekiraj sto pobrzo da ozdravete toa e najbitno rodenden i ozdravuvanje ke si slavite posle so edna golema zurka guski i backi golemi do Vas sto pobrzo doma da si uzivate user posted image

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Сипаници
16.12.2013 8:31:22   
Tanjat7880
Miana,samo trpenie,ke pomine,no bash morashe da zakacite koktel na bolestiuser posted image ,moja preporaka,ko na patalec,ostani tamu se dodeka deteto ne e potpolno oporaveno,a koga ke ve pushtat najmalku 21 den totalna izolacija,jas taka sum pravela,mora da se povrati dushickata I da ojaca I morash na toa da rabotish..pozdrav I bidete jakiuser posted image

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Сипаници
16.12.2013 21:54:29   
bebuskicka
A sto ke kazete za beleg od sipanici?Mislam kerka mi otkorna edno bruce od cesanje uste ne se znae dali ke ima beleg ili ne ama jas mislam deka ke ima.. I mislam od koga ke i pomine da ja mackam so kontratubex ili nesto sl dali bi imalo nekakov efekt? Sto ke kazete za sovet

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Сипаници
19.12.2013 22:07:59   
mommy_angels RR

zdravo.
jas bi sakala nekolku mislenja za ona sega sto mi se slucuva...
majka sum na edno dete od godina i sedum meseci,i sega sum pak ostanata bremena...
Toa e prekrasno no ona sto me zagrizuva e deka pred da otkrijam deka sum bremena,prelezuvav golema sipanica.
taka da najverojatno vo samiot pocetok od bremenosta jas lezev sipanica...ke ve molam za nekoe iskustvo,ispasena sum


(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Сипаници
20.12.2013 10:28:16   
topce
најдобро е да го прашаш гинекологот, а ако ептен ти е страв дека може нешто наштетило на бебто знаете дека од 16 до 18 па и 20 недела може да направите амниосинтеза и на нејзе најточно се кажува ако не дај боже има некоја последица.ама најдобро со гинеколог прво консултирајте се.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Сипаници
22.12.2013 21:59:38   
miana
Јас само да ве известам дека од петокот сме дома. СИпаниците веке беа поминати на роденденот ,но закачивме ротавирус и беше стравотно. Од моја гледна точка,најдобро е децата после 4 години да ги прележат сипанивице ( варичела) Инаку на клиника дознав дека бебе кое што цица неможе да фати сипаници ако мајката ги има прележано и дека ако трудница има прележано нема никаков проблем. Инаку денес зборував со една пријателка и ми кажа дека нејзината педијатарка и рекла дека едно на сто деца ја фаќа истава сипаница по втор пат. Поздрав мамички

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Сипаници
22.12.2013 23:24:16   
Мамичка85
Pozdrav Miana bas mi e milo sto ste podobri i sto veke ste doma guskajte se sakajte se i se ke pomine ko vo los son user posted image pozz i imaj ubav den utre user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Сипаници
23.12.2013 0:10:50   
elenak
Оф срце мало, како бе мианке кај вас мора се да се искомплицира.user posted image Добро е штом веќе сте дома, ви посакувам што побрзо опоравување па да си направите една голема роденденска забава. Гушки за Дариа.user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Мамичка85)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Сипаници
23.12.2013 9:46:01   
vezilka RR
ТВе мислевме деновиве. Мило ми е што сте веќе дома и се опоравувате. Гушки до вас.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Сипаници
5.1.2014 17:13:37   
Annabel
Синко ми е со сипаници од вчера - варичела. Нафрлан е но не многу, најмалку има по ноџињата. А и температура нема висока, до 37,5.

Колку дена обично трае исфрлувањето и сушењето? Дали ќе му поминат за една недела? Со вака ниска температура да не ги вади подолго време????

< Поракaта ја уредил Annabel -- 5.1.2014 17:16:21 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Сипаници
5.1.2014 18:08:12   
vezilka RR
Во принцип откако ќе почне осипувањето, треба една недела до 10 дена за да престанат нови да излегуваат. После не е заразен. И Никола немаше висока температура, не качи над 38 со 5. Ајде со лесно да поминат.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Сипаници
2.7.2014 0:44:44   
mommy_angels RR
Еве ме и мене овде,на 2 години и три месеци ние со веричела user posted image .Денес и е трет ден и подобра е од претходите два,инаку за греотка ми е детето.Два дена пред да исфрли држеше Т 37.8-38 ама многу беше нервозна.Едната вечер кутро дете седејќи и стоејќи спиеше user posted image .Што е најглупаво се исфрли на стопалата одоздола,на дланките внатрешно и внатре во устата.Инаку по телото нема многу,ама мака мачиме со мачкање,не дозволува,па што со убаво ,што со кавги успеваме.Ја мачкам со течна пудра со анестезин и хиперманган после туширање,а по препорака на матичната и по еден Б комплекс и сируп против алергија за да и се намали чешањето оти на стопалцата и дланките е ненормално исфрлена.Се надевам дека нема уште многу да се исфрла.Од што е исфрлена во устата несака ни да јаде,па на течности живееме user posted image Ајде таму нека поминува и да знаеме дека сме се откачиле од неа

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?