|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
13.1.2010 15:20:28   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Лажги со опашки...Кај мене нема ништо...user posted image user posted image user posted image


Еве веднаш се демантирам...Денес има за еден месец,барем кај мене...Ајде со среќа за сите мамички кои чекаат!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Паричен надоместок
13.1.2010 18:01:17   
Tanjicka
ima i kaj mene za mesec Oktomvri, a se porodiv vo septemvri, i prvite pari za septemvri gi zemav na 27.11, iako sega ocekuvav za dva meseci okt i noemvri, dobro e sto pustija i samo za eden mesec, a laga e deka docnat firmite so dokumentite, barem za mojava sum 100% sigurna deka se navreme nosat, i mi se javuvaat duri i da mi kazat

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Паричен надоместок
14.1.2010 11:43:31   
Mamicka3
Еве и мене чичко поштар само што ме израдува за трето дете за месец 11 ...што убаво ми дојдоја user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Паричен надоместок
14.1.2010 12:37:25   
bojanas
Дали ги видовте вчера на Канал 5? Портпаролот на ФЗО тврди дека редовно се исплаќа паричниот надомест а министерот потврди дека нема врска и дека до петок се ќе исплатат???!!! Кој петок г-дине Османи??? Да не биде за вели Петокuser posted image

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Паричен надоместок
14.1.2010 12:42:12   
pacuvce
Вчера разговарав со мајка на моја другарка,која работи во подрачната единица на ФЗО во Скопје и ми кажа дека се претрупани со работа,токму поради тоа што новата директорка на Фондот не одобрува исплата на ниту еден денар додека таа се не провери што потпишува...user posted image Поради тоа е и застојот,па и покрај тоа што таа вчера изјави на ТВ дека до петок се ке се исплати,тоа нема шанси т.е.ке се извршат исплатите само до месец октомври...За останатото ке се види...Информација од прва рака!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Паричен надоместок
14.1.2010 15:50:17   
Bile
Jas na 30.12.2009 zedov paricen nadomest za vtoro dete za mesec noemvri.
Znaci na krajot na ovoj mesec(januari) treba da zemam za dekemvri.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Паричен надоместок
14.1.2010 16:00:50   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Од овој месец треба социјално да ме исплаќа па слушнав триста муабети како каснеле па дури една ми се пожали дека 6 месеци денар не добила.
Па ве прашувам сите кои имате искуство со оваа работа дали е тоа вистина,дали да си чекам по редовен пат бидејки слушнав дека 2-3 недели првиот пат се чекало или сепак се се сведува на бркање врски??




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Паричен надоместок
14.1.2010 19:15:33   
Палешка РР
Јас немам ни Д од документите кои ми се потребни за надоместокот.
Прво ја чекав отпусната листа од болница една недела, потоа мм буквално киснеше пред матичното одделение за извод - системот им беше паднат секој ден, а кога го подигнаа му рекоа да дојди по една недела да си го земе изводот. Значи сеуште државата нема издадено извод на дете кои следната недела полни еден месец.
Немам зборови user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Паричен надоместок
14.1.2010 21:21:07   
Tanja K.
Paleska,mislam deka treba da si pobrzate so dokumentite.Bidejki ako zadocnite samo eden den,nisto od pari.Vie dodeka go cekate izvodot vadete drugi dok. vo interes na vremeto.Pozdrav za uspesno vadenje dokumenti.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Паричен надоместок
21.1.2010 13:02:29   
Iv14
Zdravo, citajki gi postovite, ako dobro razbrav, mene bi trebalo da me fati ovoj zakonov za vtoro dete..kraen termin mi e 01.03. :)
Dotogas vazi zakonot , taka?

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Паричен надоместок
21.1.2010 15:33:19   
pacuvce
За сите мамички кои примаат додаток за второ-трето дете една информација...Треба да се обноват документите...Сега треба да се однесе потврда за сите досегашни примени вакцини,трансакциска сметка и повторно документ од МО Центар за социјални работи (во Скопје кај Железничка станица)...Ова ти се вика тешка бирократија...За едни пари,сто документи...А и докторите не се запознаени со оваа новина,па прават проблеми при издавањето на потврдите...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Паричен надоместок
21.1.2010 15:57:58   
Anushka
tks! Пацувче....
знаев дека мора да има некоја зврчка, инаку кај се виделе пари без мака......

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Паричен надоместок
21.1.2010 16:50:08   
pacuvce
А и заборавив да кажам дека една од мајките со која чекавмне на ред за вакцина рече дека наводно парите што од сега ќе доаѓаат на трансакциска ќе бидат подложни на данок како дополнителен приход на крајот од годината!!!Се прашувам дали е тоа виситна?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Паричен надоместок
21.1.2010 18:08:53   
Anushka
прашање Пацувче за 2.000.000 денари....user posted image user posted image user posted image user posted image
и мене ме мачи истото?!
Си викам: троши си, троши си Анушке, а данокот, кој ќе го плаќа, Ггуевски или ќерка ти?

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Паричен надоместок
21.1.2010 18:12:26   
Еца
и што да правам јас сега што моево уште не примило вакцини, user posted image да земам потврда од имунологија дека не смее да ги прима додека не стигнат резултатиuser posted image user posted image аман веќе, а и уште ова фали, и тек тогаш ќе избие тепачка влада - мајки, па некој очите ќе му ги извади бре, немај секој пари да враќа, лелелееее

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Паричен надоместок
21.1.2010 18:18:06   
Anushka
е да, „сиромав“ наш Премиер, се навлече со нас мајките. Ама вчера, на негова сметка си се изнасмеав слатко:
Слушав Вести,а таму велат дека во Јужна Кореа донеле одлука секоја среда во 18:00ч. да ги гаснат светлата (струјата) и сите луѓе да си одат дома да прават деца во темница. Ова им била соц. политика за зголемување на наталитетот....
Сиромав наш Премиер, колку ефтино решение имал пред нос, а тој не се сетил, па пари ќе делел. Па уште и данок да му плаќаме... бре...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Паричен надоместок
21.1.2010 18:22:57   
Палешка РР
Точно е ова што го кажува Пацувче.
Елена, треба да ти издадат потврда од имунологија за првото дете, на Анушка за првите две, дека редовно примале вакцини. Исто така треба и трансакциска сметка, уверение за државјанство и ново е дека треба фотокопија од мајчината книшка и потврда дека првото дете редовно посетува настава (ако е ученик)
Мм ми еве секој ден е на релација Социјални грижи со готови документи, ама нема кој да ги прими..но денеска беше упорен па ги дочека од 10 - 14 да се приберат на работно место user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Паричен надоместок
23.1.2010 15:45:57   
Mihaela
може ли некоја мамичка да се потруди да ги напише сите потребни документи за паричен надомест за второ,трето и четврто дете за ние кои допрва не очекуваат тие бирократски маки,да не лутаме напразно.
а да,и дали знаете дали законот за второ дете важи за бебињата кои ќе се родат до 1 март или до 31 март. мене краен термин ми е 24 март,ама ако биде како со првото дете кое се ми се роди 17 дена по терминот страв ме фаќа да не не видам ништо од парите. мм се смее и ми вика дека ако не биде ништо до 29 март,на 30 март ќе ме носел на царскиuser posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Паричен надоместок
23.1.2010 15:48:18   
mami
Михаела, па почетокот на темава, 1,2 страница Еца ги има пишано сите потребни документи, врати се малку поназад и ке прочиташ

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Паричен надоместок
23.1.2010 15:49:17   
mami
Еве за да не лутате како мене, ви ги запишувам потребните работи за паричен надоместок за новороденче. Ве следува од државата и општината еднократна парична помош, колку точно изнесува не знам, но е некаде околу 5000 денари.

Потребни документи:
Од државата (се поднесуваат во социјалното во вашата општина)
*лична карта од мајката(фотокопија) исо оригинал на увид
*мајчина книшка на увид за мајката и потврда од гинеколог
*извод од матична книга на родени за детето
*Барање од социјално за остварување на еднократна помош за новороденче

Од општината (сите документи копии)
*извод од мк на родени
*извод од мк на венчани
*лични карти од двајцата родители со адреси на живеење во општината
*трансакциона сметка на едниот родител

Се надевам овие податоци ќе ви бидат од помош

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Паричен надоместок
23.1.2010 15:53:08   
Mihaela
знам мами ги прочитав и си ги испринтав уште пред три месеци,но погоре пацувче има напишано дека требало да се обноват документите па не знам дали јас не ја разбрав или ... 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Паричен надоместок
23.1.2010 16:14:22   
pacuvce
Јас колку што знам измените на законот стапија на сила на 11.07.2009 па сходно на тоа веројатно важи до 11.03.2010 година,но сепак треба да се препраша уште еднаш во надлежните институции...А за обнова на документи важи само за оине кои до сега земале веќе помош...Оние кои за првпат ќе земаат потребна е цела документација...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Паричен надоместок
23.1.2010 16:27:47   
mami
Ајде во понеделник ке го средам ова со правникот точно што и како треба

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Паричен надоместок
23.1.2010 18:35:27   
Annabel
Јас во четвртокот бев во Центарот за социјални работи на општина Центар и жената што беше на шалтер ми кажа дека законот важи за сите деца што ќе се родат заклучно со 10-ти април 2010-та. Ми беше чудно зашто и јас знаев дека законот важи за децата родени заклучно со 31-ви март 2010-та. Ајде ќе прашам во понеделник, имам телефон.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Паричен надоместок
23.1.2010 19:52:57   
Sandric
А за прво дете се зима некаков надомест?

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?