|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
28.1.2010 0:25:30   
Annabel
OKI DOKIuser posted image

(Одговор на членот S*B*)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Паричен надоместок
28.1.2010 8:52:43   
pacuvce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bile

Esega navistina se iznervirav.
Dali znaci deka dodeka ne gi obnovime dokumentite nema da tece isplatata.
Znavi li deka nema da zemame pari se do 31.03.
pacuvce tebe ti e pojasno sto mislis kako ke bide???


И јас не сум сигурно по ова прашање...За парите за декември,веројатно бидејќи се од старата година,може да ги чекаме и пред обновата...А за овие другите т.е оние кои треба да се исплатат за 2010 година сигурно треба да се спроведе обновата па тогаш...Ако ти е за утеха,драга Биле,и јас сум многу user posted image user posted image user posted image ...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Паричен надоместок
28.1.2010 13:14:15   
srnicka
Moite dokumenti uste ne se odneseni vo fondot , a na porodilno sum od 1 noemvri i koga se javuvam vo firmata mi vikaat bidi trpeliva. aj ke cekam, sto da pravam. A kazete mi ako znaete od kade jas plavi kartoni ke dobivam i koj mi plaka pridonesi za toa vreme duri sum na porodilno?

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Паричен надоместок
29.1.2010 13:59:29   
Annabel
Плави картони ќе земаш од фирмата, а придонеси навистина не знам кој плаќа, и мене ме интересира.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Паричен надоместок
29.1.2010 14:02:04   
zami
Ako ne se lazam, firmata plaka pridonesi samo za prviot mesec od porodilnoto, posle e se preku socijalno.

Ama nekoj smetkovoditel ili pravnik mozda podobro znaat.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Паричен надоместок
29.1.2010 14:07:25   
BILE.F
Така е Zami, од фирмата земаш картони, а другото го покрива социјалното. Јас заминувам на породилно од Април.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Паричен надоместок
3.2.2010 23:41:57   
Savce
Ги прочитав сите постови но никаде не најдов каква помош не следува со близнаци. Дали и тие спаѓат во групата второ дете?

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Паричен надоместок
4.2.2010 0:37:14   
Tanja K.
Savce,mene kolku sto mi imaat kazano se broi samo kolku pati si rodila.Znaci edno raganje ,a dali se dve,tri ili poveke bebinja ne e vazno.Toa se racuna kako edno,za zal.

(Одговор на членот Savce)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Паричен надоместок
4.2.2010 0:41:51   
Еца
Не знам зошто мислам дека грешиш Тања, ама да не претпоставуваме јас утре ќе дојдам до сигурна информацијаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Паричен надоместок
4.2.2010 0:46:46   
Tanja K.
Провери па ке видиш.И јас се чудев и дури имасе дискусија на таа тема ,но така ми рекоа во социјалното кај железничка.Но баш,сакам да не сум во право.Тие што се со инвитро или незнам како и кога им се факаат повеке?Мислам дека само заради тоа е така.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Паричен надоместок
6.2.2010 12:55:15   
Savce
И за близнаците следува надомест за второ детеuser posted image . Второто родено близначе е всушност  второто дете на кое му следува надоместокот. Така  ми кажаа во социјалното и ми дадоа документи за потполнување. Се надевам дека се ќе биде во ред. Поздрав.

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Паричен надоместок
6.2.2010 13:01:35   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Savce

И за близнаците следува надомест за второ детеuser posted image . Второто родено близначе е всушност  второто дете на кое му следува надоместокот. Така  ми кажаа во социјалното и ми дадоа документи за потполнување. Се надевам дека се ќе биде во ред. Поздрав.



user posted image user posted image user posted image за вас...Баш се радувам...user posted image Така треба...Големи да растат нашите РР близначиња...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Savce)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Паричен надоместок
6.2.2010 14:52:41   
Tanja K.
Savce znaci gresno me informirale.Inaku bravo za vasuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Паричен надоместок
6.2.2010 20:45:15   
srnicka
Nie gi dobivme i tie 4829 od drzavata, a dokumentite ne nmi se odneseni vo fondot i neznam sto veke da pravam. nemozam da zemam porodilno eve vlegov i vo 4 mesec

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Паричен надоместок
6.2.2010 20:54:01   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: srnicka

a dokumentite ne nmi se odneseni vo fondot i neznam sto veke da pravam. nemozam da zemam porodilno eve vlegov i vo 4 mesec


Од каде не ти се однесени? Од фирмата?А зошто,си прашала ли? Јас да сум како тебе ќе им се јавам во трудова инспекција!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Паричен надоместок
7.2.2010 17:15:27   
srnicka
Abe se plasam da ne mi napravat nesto problem i zatoa ne gi prijavuvam, mi rekoa da bidam trpeliva ke gi odnesat. I jas normalno si cekam ama neznam do koga ke zdrzam :)

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Паричен надоместок
7.2.2010 17:18:48   
Еца
срничка барај им ги документите од фирмата и сама однеси ги, една моја колешка исто така беше влезена во 4 месец како остана на породилно и кога прашала зошто не и стугнува, и рекле дека од работа не и биле однесени, па си ги зема и сама се пријави.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Паричен надоместок
12.2.2010 15:06:27   
Olga
Site MAMI koi se korisnici na paricen nadomestok da si izvadat potvrdi od socijalno (za isplatite vo 2009g.), bidejki ovoj dokument e potreben za popolnuvanje na godisna danocna prijava za ostvareni prihodi za 2009 godina (UJP-rok 15.03). ....Sega so transakcikite smetki imaat pregled za site prilivi...
Ova kolku za potsetuvanje, pa zarem ne sme tuka da si spodelime informacija, iskustvo, radost.....taga

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Паричен надоместок
12.2.2010 15:17:41   
srnicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

срничка барај им ги документите од фирмата и сама однеси ги, една моја колешка исто така беше влезена во 4 месец како остана на породилно и кога прашала зошто не и стугнува, и рекле дека од работа не и биле однесени, па си ги зема и сама се пријави.


Abe jas ke gi odnesam ama ne mi davaat rekapitulari a bez niv nemozat od fondot da me isplatat.Neli?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Паричен надоместок
12.2.2010 15:30:11   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Olga

Site MAMI koi se korisnici na paricen nadomestok da si izvadat potvrdi od socijalno (za isplatite vo 2009g.), bidejki ovoj dokument e potreben za popolnuvanje na godisna danocna prijava za ostvareni prihodi za 2009 godina (UJP-rok 15.03). ....Sega so transakcikite smetki imaat pregled za site prilivi...
Ova kolku za potsetuvanje, pa zarem ne sme tuka da si spodelime informacija, iskustvo, radost.....taga


Па исплатите што се во 2009 година воопшто не одеа на трансакциска,туку поштар ги носеше на врата...Ова веројатно ќе важи за следната година,затоа што сега се врши обнова на документите и парите од 01,01,2010 ќе пристигнат на трансакциска...Така да за старите нема потреба ова да се прави...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Паричен надоместок
12.2.2010 15:37:47   
Olga
dolzam dopolnuvanje: se raboti za par. nadomestok po osnov na poroduv., a ne par. dodatok za vtoro, treto.... dete. POzzz

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Паричен надоместок
12.2.2010 15:45:17   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Olga

dolzam dopolnuvanje: se raboti za par. nadomestok po osnov na poroduv., a ne par. dodatok za vtoro, treto.... dete. POzzz


Па во таа пријава се пријавуваат податоци во врска со дополнителни примања т.е се поднесува доколку имате примања плус покрај платата... Јас прашував во УЈП и таму микажаа дека доколку има примања само од плата нема потреба да се поднесува пријава...А ова нели е по основ на плата???

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Паричен надоместок
12.2.2010 15:49:58   
topce
нас на работа секоја година ни даваат пасулце со тоа колку плата сме зеле колку придонеси и слично.
ако имаш + од платата и покрај тоа што ти е платен персоналецот мора да ја пополниш пријавата на УЈП.
е сега породилното не влегува во тие + пари тоа е плата и има придонеси платено, наместо работодавецот ги плаќа фондот. знаете дека додека сте на породилно законски не смеете да работите друга работа освен бебе да чувате тоест приход имате само од плата. немојте некој да пријави дополнителен приход зашто каза следува.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Паричен надоместок
12.2.2010 15:51:18   
Annabel
Јас мислам дека pacuvce е во право. парите од боледување не треба да се пријават...

Е сега, ако сте имале дополнителен приход (на пр.од продажба на стан, кола, акции, хонорар), тогаш ќе мора да ја пополните пријавата, а со тоа и ставката за плата...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Паричен надоместок
19.2.2010 8:20:31   
zami
Slucajno naidov na nego i mislam deka tuka mu e mestoto.

Formular za ednokratna paricna pomos za novorodence, rodeno vo Op.Karpos

http://www.karpos.gov.mk/images/stories/baranje_paricna_pomos.pdf


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?