|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
30.1.2011 22:20:44   
mamamoni
и мене ми стасаа за октомври и ноември на 28.01.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Паричен надоместок
31.1.2011 11:40:18   
ben10
jas cekam za noemvri se nadevam deka ke stasaat user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Паричен надоместок
31.1.2011 11:52:39   
Pepelaska *
sakam pariiii user posted image  jas nemam voopsto zemeno a od avgust sum na porodilno koga ke mi stignat , kolku kasnat?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Паричен надоместок
31.1.2011 14:37:13   
danced
user posted image denes mi prefrlile pari za porodilno za mesec Dekemvri user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Паричен надоместок
31.1.2011 19:00:15   
skorpijana
kaj mene uste nema treba da zemam za noemvri

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Паричен надоместок
1.2.2011 15:02:50   
mmilena2
leleee lugeeee,zema li nekoj deneska za porodilno otsustvo pari???

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Паричен надоместок
1.2.2011 15:30:47   
gvenda
nemaaa a denes mi e rodenden nemozam nisto da se pocastam sram da im e a bas mislev ke me izraduvaatuser posted image

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Паричен надоместок
1.2.2011 16:23:02   
skorpijana
nemaaaaaaauser posted image

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Паричен надоместок
1.2.2011 16:28:31   
Pepelaska *
Да ве зарадувам денес се јавив во фондот и ми кажаа дека ги работеле за ноември а јас кутра од август сум па одговорниот си од фирмата уште не го однел изводот на детето и јас немам денар скршен и којзнае и кога ќе имам Денес се расправам со него и со тетките од фондот од кои едната беше перфектно љубезна а другата беше Бог да чува ми се развика како да сум и згрешила нешто ау како ме изнервира уште ме држи user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Паричен надоместок
1.2.2011 16:53:13   
baby_bump
E toa e, ti ke cekas pari a nekoj ke se zaebava so tebe, i posle ne se nerviraj............
Treba nekoj da gi podbere toa knigovoditelite vo firmite, ama sto da se pravi, privatni firmi, svoevolie, drzava sto najmalku vodi smetka za onie na koi im e napotrebna, so eden zbor HAOS drzava...........
I jas se utepav zvonejki i dosaduvajki vo fondot, koga i kaj mene mojot knigovoditel bil malku zaspan...pa edvaj me opravija, a na telefon me set_aa de javi se za 5 minuti, de imame stranki na salt_er, de jas ne sum za taa problematika, potrazi go janko, petko, bla, bla..... strasen haos vladee..ako prodolzi vaka ke teba na rabota porano da se vratam, zasto drugo care nema, so edna plata ne se izdrzuva.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Паричен надоместок
3.2.2011 13:07:31   
mmilena2
Lelee,3ti e ...i uste nema pari..c c c..i kaj vas li taka ...porodilnoto?user posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Паричен надоместок
3.2.2011 13:30:19   
ben10
mene mi isplatija za mesec noemvriuser posted image user posted image user posted image se nadevam deka ke stasaat i za dekemvriuser posted image

(Одговор на членот mmilena2)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Паричен надоместок
3.2.2011 13:47:56   
skorpijana
denes donesoa za treto dete user posted image user posted image user posted image
aj sega uste porodilnoto da mi go uplatat i ke bide suuuuuuuper

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Паричен надоместок
3.2.2011 17:20:14   
ole2004
Denes bev vo banka.Firmata vo koja rabotam mi pustila plata po greska,pa da gi vratam na smetkata na firma.Pari za porodilno uste nemam pusteno,a cekam od juli.Knigovoditelkata od firmata mi vika deka dokumentite se podneseni vo socijalno.Jas sum malku skeptik,da ne zgresila kako so platatauser posted image Ako moze nekoj da mi kaze sto treba da nosam vo socijalno za sama da si proveram.Pozdrav 

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Паричен надоместок
3.2.2011 22:04:29   
mamamoni
документите за породилно боледување се поднесуваат во фондот за здравство а не во социјално книговодителката треба тоа да го знае. јас сум на породилно од октомври месец а веќе за два месеци ми се исплатени пари имам другарка што работи во фондот и документите брзо ми ги средија. како и да е од јули е многу долг период

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Паричен надоместок
4.2.2011 11:43:21   
ole2004
Moja greska,mislev na fondot za zravstvo.Tolku se iznervirav vcera sto nema pari na smetka,pa morav da vnesam za provizija na bankata za da ja vrati platata na firmauser posted image .

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Паричен надоместок
4.2.2011 14:23:09   
mamamoni
навистина ја претеруваат, провери да не ти се зафрлени некаде документите овде кај нас се е можно кога најмногу ти требаат пари тие се зафркаваат

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Паричен надоместок
8.2.2011 11:04:42   
mamaDragana
Moeto bebe ima polni 4 meseci,edni prijateli mi kazaa deka me sleduva paricen nadomestok od socijano za rodeno vtoro dete.Neznam dali e tocno ako znae nekoj neka mi kaze i neli e malku kasno bidejki bebusot e golem ili nema vrska.Inaku sum od Kratovo

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Паричен надоместок
8.2.2011 12:48:07   
ben10
ne davaat pari za vtoro dete definitivno,osven od opstinata i toa e znak  ?

(Одговор на членот mamaDragana)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Паричен надоместок
9.2.2011 0:58:30   
leona7
Zdravo, gledam deka nekoi od nas se ubavo informirani za toa od kade, kolku i kako se isplakjat parite i imam nekolku prasanja pa ako moze nekoja neka mi odgovori.... znaci vaka...

-Prvo za patoloshka bremenost boleduvanjeto od kaj se isplakja od fond za zdravstvo ili od socijalno, isto i porodilnoto od kade potocno.
-Vtoro prashanje za iznosot nekoi spomnuvaat prosek od firmata ...sto se slucuva ako imas pogolema plata ....a firmata ima prilicno ponizok prosek...primer ti imas 40 000 a firmata prosek 15 000 ...kolku isplakjaat za boleduvanjeto a kolku za porodilnoto, dali ke mi platat 15000 kolku sto e prosekot na firmata ili ke presmetaat sredna vrednost od mojot prosek i prosekot na firmata
-Treto kolku e maksimumot shto se isplakja za boleduvanje (patoloshka) i za porodilno.

Devojki..please ako znae nekoja neka mi odgovori... pozdravce

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Паричен надоместок
9.2.2011 1:26:09   
baby_bump
И за патолошка бременост и за породилно боледување, пари исплаќа фондот за здравство.

Висината на породилното е 100% од сумата што ти ја исплаќа фирмата на трансакционата сметка, а тоа е просек само од ТВОИТЕ последни 12 плати, не од просекот на фирмата. (Зашто ако е просек од целата фирма, така тие што земаат помали плати од остатокот од фирмата, породилното ќе им е повисоко од платата?). Ова го проверив неколку пати и сега кога ми дојде породилното се уверив дека е така.

За патолошка бременост не сум сигурна, но мислам дека е 80% од износот на платата.

НО. ако имаш повисока плата од 30 000 денари, породилното ќе ти биде максимум 30 000 денари, (ова се промени од пред 2 години кога во фондот се исплаќале многу високи износи на породилно, поради неколку фантомски вработувања со плати преку 100 000 денари, кога фондот извршил проверка на осигурениците и кога се открила таа фамозна далавера, висината на породилното ја ограничиле на 30 000ден.)

(Одговор на членот leona7)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Паричен надоместок
9.2.2011 14:01:20   
gvenda
zemala li nekoja za noemvri pari

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Паричен надоместок
9.2.2011 15:26:15   
gurgica
Deneska mi prefrlile pari za noemvri,konecno.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Паричен надоместок
9.2.2011 16:25:05   
skorpijana
nema kaj mene be
lele preteraa

(Одговор на членот gurgica)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Паричен надоместок
9.2.2011 17:22:03   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: gvenda

zemala li nekoja za noemvri pari





да уште минатиот месец сега чекам за декември оваа недела

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?