|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
18.2.2011 12:38:03   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


Сигурна сум затоа што на породилно сум од октомври, минатиот месец ми исплатија за октомври+ноември, а сега на 10,02 за декември.



Може ли само да ми кажеш дали за да ти исплатат октомври+ноември наеднаш фати врски или така исплаќаат?




Со многу врски и галама, јавување скоро секој петок кога наводно ги спремаат списоците за исплата, за да ми објаснат зошто сеуште немам решение, а документите беа експресно предадени на книговодителот (за 3 дена откако се породив се му беше предадено и извод и породилно и здравна книшка на бебето), висење пред шалтер, кавги, пцуење, закани за отказ на книговодителот од мојот шеф, закани дека ќе има реакции по медиумите .............. и што уште не. Тежок беше патот, но се исплатеше. Како да им бараш дел од нивната плата, а не твоите пари што ти следуваат и што си ги заработил со редовните плаќања на придонесите.
Затоа барајте си го своето право како знаете и умеете, зашто нашата држава, за никого не се интересира, владее страшна бирократија, незаинтересираност, нестручност на раководните особи,....да не почнувам сега пак, таман се смирив од нервозите.
Таа исплата беше таква а сега наредните си одат по редослед месечно.
Се надевам ќе ги добиеш парите што ти следуваат брзо.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Паричен надоместок
18.2.2011 15:15:32   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

ИЗВОРНА ПОРАКА: baby_bump


Сигурна сум затоа што на породилно сум од октомври, минатиот месец ми исплатија за октомври+ноември, а сега на 10,02 за декември.



Може ли само да ми кажеш дали за да ти исплатат октомври+ноември наеднаш фати врски или така исплаќаат?




Со многу врски и галама, јавување скоро секој петок кога наводно ги спремаат списоците за исплата, за да ми објаснат зошто сеуште немам решение, а документите беа експресно предадени на книговодителот (за 3 дена откако се породив се му беше предадено и извод и породилно и здравна книшка на бебето), висење пред шалтер, кавги, пцуење, закани за отказ на книговодителот од мојот шеф, закани дека ќе има реакции по медиумите .............. и што уште не. Тежок беше патот, но се исплатеше. Како да им бараш дел од нивната плата, а не твоите пари што ти следуваат и што си ги заработил со редовните плаќања на придонесите.
Затоа барајте си го своето право како знаете и умеете, зашто нашата држава, за никого не се интересира, владее страшна бирократија, незаинтересираност, нестручност на раководните особи,....да не почнувам сега пак, таман се смирив од нервозите.
Таа исплата беше таква а сега наредните си одат по редослед месечно.
Се надевам ќе ги добиеш парите што ти следуваат брзо.



Само што прашав вчера за парите денес ми префлиле.
Ама јас не добив никакво решение.
Само пари на сметка и тоа за еден месец (односно за 5 дена од октомври)user posted image .

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Паричен надоместок
18.2.2011 15:58:09   
bilpet
E kako uspeavte da dobiete informacija vo vrska so isplakanjeto, za sreduvanje na dokumentite se ok kazuvaat na salter, mene uste kon krajot na januari mi rekoa deka se e vo red so dokumentite i da cekam isplata naredniov mesec t.e. sega vo fevruari, a koga se javuvav da prasam kako im e procedurata koga pustaat pari, dali na pocetok na mesec, okolu 15 ili na kraj, tie mi kazaa deka za toa ne se nadlezni i nemoze nikoj da mi dade informacija od kaj niv. kazete kade tocno da se javam ili pojdam i da prasam koga ke mi pustat pari???

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Паричен надоместок
18.2.2011 16:05:05   
strelec 8
podracnite ne znaat koga ke ima pari bidejki cekaat pari od fondot na rm.fondot na rm cekaat pati od ministerstvoto za zdravstvo,ministerstvoto od vladata.e sega ti javi se deka mislis deka treba

(Одговор на членот bilpet)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Паричен надоместок
18.2.2011 16:11:11   
bilpet
da sigurno licno kaj nikola gruevski,...toj sto se javil i dobil informacija neka kaze kade???

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Паричен надоместок
21.2.2011 16:26:20   
cica@maca
Ve molam dali nekoj moze da mi kazi dali redovno tecat boleduvanjata ili gi preskoknuvaat mesecite i otprilika na koj datum gi pustaatuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bilpet)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Паричен надоместок
21.2.2011 17:58:37   
mama26
devojcinja vistina e deka za 3to dete nema veke pari/ukinat bil zakonot?ili ne?user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот cica@maca)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Паричен надоместок
22.2.2011 8:24:14   
skorpijana
ne e ukinat  do 5mart treba da stasat pari taka mi kaza vo socijalnoto 

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Паричен надоместок
22.2.2011 9:53:58   
mama26
fala skorpijana mi trebase ovaa informacija za moja epten bliska user posted image pa nesakam da ja lazat,

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Паричен надоместок
22.2.2011 11:29:34   
podarok
И јас вчера добив за 9 дена од октомврин но немам и решеније. Дали некој знае како го пресмеруваат просекот за минатата година и дали во нив влегуваат боледувањата бидејки јас пола бременост морав да ја преседам дома а парите што ми стасаа се многу помалку од мојот просек.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Паричен надоместок
22.2.2011 12:43:55   
ben10
user posted image user posted image user posted image do koka da cekam pa ne feruser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Паричен надоместок
22.2.2011 13:37:39   
Hristina1
Lele od noemvri sum na porodilno...ni denar mi nemaat prefrleno...se javiv vo FZO i tetkata mi vika dokumentite za da gi proveris na salter licno...nemozam da svatam sto e tolku tajno i doverlivo pa ne moze preku telefon...ako se vo red ok, ako ne se neka kaze togas ke im odnesam licno na salter...a vaka, so detevo da se dignam po salteri, kaj go ima toa...bezobrazluk neviden...za tvoi pari da se molis user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Паричен надоместок
22.2.2011 15:47:13   
podarok
Probaj na maill na FZO , mene taka mi odgovorija samo sto me izlagaa deka ke mi gi spratat za 10, 11 i 12 odednas a tie vcera pustija samo za 10 i toa malkuuser posted image

(Одговор на членот Hristina1)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Паричен надоместок
23.2.2011 11:04:15   
srnicka
Kazete mi dali davaat pomos za vtoro dete od drzavata, ako davaat kolku vreme, dali ednokratna ili podolgo i sto dokumenti trebaat i kade se podnesuvaat ?

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Паричен надоместок
23.2.2011 11:32:30   
baby_bump
Нема веќе еднократна помош за второ дете. Тоа беше за деца што се родиле до април 2010.

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Паричен надоместок
23.2.2011 14:22:37   
Nadezna
Стигнале пари за ноември

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Паричен надоместок
23.2.2011 20:54:08   
ben10
kaj mene nema nisto usteuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Паричен надоместок
23.2.2011 21:11:40   
mamamoni
мамички само што проверив кај мене пуштиле за декември user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Паричен надоместок
23.2.2011 21:54:53   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: podarok

И јас вчера добив за 9 дена од октомврин но немам и решеније. Дали некој знае како го пресмеруваат просекот за минатата година и дали во нив влегуваат боледувањата бидејки јас пола бременост морав да ја преседам дома а парите што ми стасаа се многу помалку од мојот просек.


Mene za 20 dena od noemvri mi stignaa taman kolku sto ocekuvav.
Edna koleska mi kaza da si proveram toa da ne mi e za dva meseca, zosto nejze za prite dva meseca i doslo po pola suma, ama nema logika nekako....

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Паричен надоместок
23.2.2011 21:56:47   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: ben10

kaj mene nema nisto usteuser posted image user posted image user posted image user posted image


A da pretrcas do fond?
Moze nesto ne ti e vo red, sekako nema da odvojat vreme da ti kazat....

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Паричен надоместок
23.2.2011 23:03:45   
podarok
Мамички има ли некоја од вас сметководител да ми каже дали е законски во просекот на плата да ми го земаат боледувањата бидејки кај имав проблем со бременоста сега и меказнуваат да примам 80 % од плататаuser posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Паричен надоместок
24.2.2011 11:45:50   
strelec 8
podarok,znaci koga ti se zima prosekot od poslednite plati ,ne ti se racuna ako si bila togas na boleduvanje.znaci smetkovoditelot ke ti ja dade platata bez boleduvanjeto.a ako si na predporodilno(rizicna bremenost)boleduvanjeto ke ti bide 80%,a bremenosta(od koga ke se porodis)100%

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Паричен надоместок
24.2.2011 18:14:37   
ole2004
Da se pofalam mene mi pustile pari za prvite 4meseciuser posted image user posted image user posted image .Podarok i jas bev na bolovanje pred da se porodam i mi pustile cela suma od plata.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Паричен надоместок
25.2.2011 12:21:58   
cica@maca
Ole 2004 dali i vie ste osigurani prku skopskiot fond ili od vnatresnosta bidejki velat deka od skopje gi kasnat parite

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Паричен надоместок
25.2.2011 13:36:27   
ole2004
Osigurana sum preku Skopski fond,a za cekanje ne prasuvaj gi cekam od juliuser posted image

(Одговор на членот cica@maca)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?