|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Паричен надоместок
20.1.2011 14:20:25   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Дали некој знае број во социјално да се јавам и да прашам до каде се парите за парична помош за прво дете. Веќе 2 месеци ги чекам уште не ситгнале.
Тие пари знам дека ќе ми ги донесе поштар на рака,и би ве прашала дали може некој да ми каже, доколку поштарот не не најде дома што да правам, од каде ќе знам дека бил овде и не ме нашол, ќе остави ли некаква порака или известување на вратата???? user posted image



јас земав парична помош за прво дете во висина од 10.000 денари. Поштар никаков не дојде, едноставно писменце за пратка во сандаче, парите на сметка и завршена работа. Но ги добив некаде 3 месеци после породувањето.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Паричен надоместок
20.1.2011 15:19:15   
AnnaMolly RR
Ау, 10.000 Мацо? Браво!
Јас земав 4.950. Според кои критериуми одредуваат колку пари да се исплатат?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Паричен надоместок
20.1.2011 16:39:11   
skorpijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Дали некој знае број во социјално да се јавам и да прашам до каде се парите за парична помош за прво дете. Веќе 2 месеци ги чекам уште не ситгнале.
Тие пари знам дека ќе ми ги донесе поштар на рака,и би ве прашала дали може некој да ми каже, доколку поштарот не не најде дома што да правам, од каде ќе знам дека бил овде и не ме нашол, ќе остави ли некаква порака или известување на вратата???? user posted image



cekaj nekade okolu 5-10 treba da stignat togas stasuvaat za treto dete togas i tie ke ti stasat

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Паричен надоместок
20.1.2011 16:41:03   
skorpijana
a tie sto zemaat za treto dete dali nekoj obnovuvase dokumenti sega ke ni stasuvaat na smetka a ne postarot da gi donese doma mene taka mi kazaa i mi baraa smetka vo banka

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Паричен надоместок
23.1.2011 19:26:19   
ben10
ima li nekoj zemeno pari za noemvriuser posted image

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Паричен надоместок
23.1.2011 20:46:31   
Mamicka3
a tie sto zemaat za treto dete dali nekoj obnovuvase dokumenti sega ke ni stasuvaat na smetka a ne postarot da gi donese doma mene taka mi kazaa i mi baraa smetka vo banka
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

a tie sto zemaat za treto dete dali nekoj obnovuvase dokumenti sega ke ni stasuvaat na smetka a ne postarot da gi donese doma mene taka mi kazaa i mi baraa smetka vo banka

skorpijana jas za treto dete gi obnoviv a isto i lani koga gi objavuvav mi baraa smetka vo banka no ni ednas ne stignaa na smetka cicko postar gi nosi,kolku mozes pobrzo zavrsija taa rabota za pobrzo da zemes



_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Паричен надоместок
23.1.2011 20:46:59   
Twins
jas user posted image

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 12:43:44   
skorpijana
jas gi obnoviv uste onaj mesec samo prasuvam dali e za site isto taka so smetka

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 12:44:15   
skorpijana
togas ke si go cekame cicko postar

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 13:30:32   
Axel
sakav da ve prasam dali pokraj porodilnoto sleduvaat i nekoi pari kako ednokratna pomos za vtoro dete (ili za novorodeno voopsto) i od kade se zemaat. Znam deka na primer opstinite davaat po 5000 (na pr. karpos, aerodrom).
No me interesira neli porano davaa paket peleni i nesto plus vo torba, posle za kerka mi pred 5 godini ni davaa po 3000 denari so potvrdata od maticniot ginekolog. A, sega ginekologot mi rece neznam, pa nekoj ako znae ke ve molam za odgovor.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 13:46:30   
strelec 8
zenski da ve izraduvam .ke ima pari ovaa nedela od fondot.proverena informacija so sigurnost

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 17:00:54   
skorpijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

zenski da ve izraduvam .ke ima pari ovaa nedela od fondot.proverena informacija so sigurnost



za porodilno li

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 17:01:35   
skorpijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

sakav da ve prasam dali pokraj porodilnoto sleduvaat i nekoi pari kako ednokratna pomos za vtoro dete (ili za novorodeno voopsto) i od kade se zemaat. Znam deka na primer opstinite davaat po 5000 (na pr. karpos, aerodrom).
No me interesira neli porano davaa paket peleni i nesto plus vo torba, posle za kerka mi pred 5 godini ni davaa po 3000 denari so potvrdata od maticniot ginekolog. A, sega ginekologot mi rece neznam, pa nekoj ako znae ke ve molam za odgovor.




mislam deka za vtoro dete ne davaat treba da prasas vo socijalnoto tie ke ti kazat

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 17:40:14   
Axel
A vo koe socijalno kaj crven krst li?

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 17:56:40   
skorpijana
axel od kade si ti jas sum od stip

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 18:09:21   
strelec 8
da za porodilno

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 18:21:29   
skorpijana
ajde ke se opareme

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 18:23:12   
slavicav

ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

sakav da ve prasam dali pokraj porodilnoto sleduvaat i nekoi pari kako ednokratna pomos za vtoro dete (ili za novorodeno voopsto) i od kade se zemaat. Znam deka na primer opstinite davaat po 5000 (na pr. karpos, aerodrom).
No me interesira neli porano davaa paket peleni i nesto plus vo torba, posle za kerka mi pred 5 godini ni davaa po 3000 denari so potvrdata od maticniot ginekolog. A, sega ginekologot mi rece neznam, pa nekoj ako znae ke ve molam za odgovor.


Nie zemavme eve poveli user posted image
Еднократна помош за новороденче од Министерство за труд и социјална работа
Кисела вода, кај Станица за технички преглед на возила (карши Расадник);
Работно време: секој вторник и петок, од 9:30 до 12:00
За други подрачни единици на министерството – види:
http://uslugi.gov.mk/UslugaDetali.aspx?UslugaID=F3D376C3169A413EA1FE026BB17FB0D4

Потребни документи:

. Барање/апликација (го даваат на шалтер)
. Извод на детето од матична книга на родени
. Копија од лични карти на родителите
. Потврда од матичен гинеколог (за првородено дете/бременост)

Сума:
. 4.800 денари (стигаат по пошта, на домашна адреса)

Рок за поднесување на барањето и документите:
. 60 дена од денот на раѓањето на детето
Повеќе инфо: http://mtsp.gov.mk/default.mk.asp?ItemID=99AFD73E6F103F48BEAFE2A11633F0B9



(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 18:23:52   
slavicav
Potvrdata ja plativme 250den.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Паричен надоместок
24.1.2011 23:25:38   
Axel
Slavicav blagodaram mnogu za iscrpniot odgovor i informacii. Utre i ke se javam da prasam oti gledam deka e samo za prvorodeno dete ne i za vtoro, pa ke pisam informacija na forumov. Fala uste ednas.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Паричен надоместок
27.1.2011 10:23:45   
Axel
davaat samo za prvo dete.

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Паричен надоместок
27.1.2011 20:02:35   
baby_bump
Po dolgo izmacuvanje i nervozi konecno vcera me isplatija za Oktomvri i Noemvri...........sega uste da se razdolzime, pa ke vidime kolku ke ni ostanat.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Паричен надоместок
27.1.2011 20:03:24   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: Axel

Slavicav blagodaram mnogu za iscrpniot odgovor i informacii. Utre i ke se javam da prasam oti gledam deka e samo za prvorodeno dete ne i za vtoro, pa ke pisam informacija na forumov. Fala uste ednas.


Davaat samo za prvo i treto dete, prasav...

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Паричен надоместок
30.1.2011 8:24:42   
Sarah
Sto se e potrebno za treto dete?

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Паричен надоместок
30.1.2011 21:49:45   
skorpijana
pa drzavljanstvo potvrda od sudot deka ne ti e odzemeno roditelskoto pravo izvodi za decata fotokopija od licna karta fotokopija od maticna kniga na vencanite od socijalnoto treba da zemes obrasci i tamu ke ti kazat se sto ti treba

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?