|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
30.11.2015 23:55:59   
Biba818
она имаме тема за тоа ми е прашање , колку што разгледав не сте ја спомнале маката, ако има префрлете ми го постов па ќе се снајдам

(Одговор на членот Biba818)
Непосредна врска до пораките: 1226
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 0:24:30   
MademoiselleNina
Ако ти рекол лекарот ништо да не пиеш, зошто си ја почнала? Што не почекаш малку...

(Одговор на членот Biba818)
Непосредна врска до пораките: 1227
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 10:00:10   
Kvisko
Biba818 маката е прилично зезната и знае да оправи ама и да поремети хормони. Ништо од тие додатоци на исхрана не е баш испитано како точно делува и без консултација со лекар јас не би земала на своја рака. Верувај се имам зезнато со милион такви препарати и на крај мака не ни сакав да пробам иако маж ми пиеше демек била добра за спермограм. Кај него ич немаше промена па ја баталивме.

За ФСХ евентуално смокви во маслиново масло како најнеутрално а корисно.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1228
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 15:41:25   
scared RR
Има ли нешто за намалување на Лх? Кај нас со пцос е секогаш дупло покачен, сега прочитав дека покрај инсулинот и ток влијае на лачењето на андрогените хормони, ги поттикнува јајниците да ги лачат, ај инсулинот го средив ама оваuser posted image

Друго што сакав да прашам иако сега ми се намали андростендионот јас сеуште имам зголемена длакавост на лице, редуцирана е малку за разлика од порано ама уште е присутна. Ендокринологот планира да ми го прекине декстаметатонот за месец дена и сум преплашена дека пак ке се покачи андростендионот. Според неа не се пие пред и за бременост, иако повекето гинеколози даваат кортикостероиди во постапките на иуи и ивф. На триста ума сум, планирам да и го кажам ова наредна контрола ама некако нејзината стручност е доведена во прашање после ова нејзино тврдење.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1229
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 15:55:32   
Kvisko
Јас до сега не сум сретнала ништо за намалување на ЛХ. Тебе ти е дупло покачен ЛХ??? Кај ПЦОС е обично два пати поголем од ФСХ ама не и над граници на нормала. Ако е покачен пак ѕтреба лекар да го среди. Инаку ако е два пати повее од ФСХ тоа е за жал дел од ПЦОС и нема што многу да се прави.
За дексаметазонот сепак прашај за ендокринологот. Јас на пример немав дексаметазон при ивф.

Влакнатоста тешко се средува скоро е невозможно да се среди се намалува со соодветно средување на хормоните ама не исчезнува. Мене на пример најдобар лек до сега ми е бременост така што штом ќе стигнеш до таа точка најубаво ќе се среди.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1230
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 16:57:47   
scared RR
Да дупло покачен пд фсх ама последниот пат беше и малку над граница, сега одамна не сум го испитала, како би се средил он ако е над граница? Мене до сега никок ниту ме прашал ниту ми обрнал внимание на ова, повеке се задржуваат на проблематичниве хормони за кои пијам терапија, аман од овие пцос ужас се, и мене ми рекоа во бременост ке се намалат влакната значително, но менр ми е страв да не се пречка за забременување или спонтан.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1231
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 18:23:47   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Има ли нешто за намалување на Лх? Кај нас со пцос е секогаш дупло покачен, сега прочитав дека покрај инсулинот и ток влијае на лачењето на андрогените хормони, ги поттикнува јајниците да ги лачат, ај инсулинот го средив ама оваuser posted image

Друго што сакав да прашам иако сега ми се намали андростендионот јас сеуште имам зголемена длакавост на лице, редуцирана е малку за разлика од порано ама уште е присутна. Ендокринологот планира да ми го прекине декстаметатонот за месец дена и сум преплашена дека пак ке се покачи андростендионот. Според неа не се пие пред и за бременост, иако повекето гинеколози даваат кортикостероиди во постапките на иуи и ивф. На триста ума сум, планирам да и го кажам ова наредна контрола ама некако нејзината стручност е доведена во прашање после ова нејзино тврдење.



Jas isto imam pcos i Petanovski mi prekina se pred vtoroto ivf i spironolaktonot i metforminot...i mene vlaknetosta mi se pokaci otkako gi piev spironolaktonot a realno nemav tolku potreba zosto androgenite hormoni mi bea vo red no vidlivo na licevo imav vlaknetost...eve sega i so zamrznati embrioncinja sum i ne mi prodolzi nisto osven terapijata sto se pie posle ET i plus vit.D3...Prasaj si sepak kaj ndokrinolog izvini se znaes suetni se mnogu aman od niv i ke ti pojasni sto i kako za da ne ti e na misla...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1232
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 18:41:09   
scared RR
Мене друг ми беше муабетот дека од спиронолактон во комбинација со декстаметазон ми се намалија влакната и андрогените хормони се доведоа во нормала, најзаслужен за тоа беше декстаметазонот според мене и затоа не ми се прекинува. А метформинот не би требало да ти го прекинува се пие и во бременоста тоа сите ми го кажале.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1233
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 20:26:19   
kapina
da metformin se pie do 4 mesec od bremenosta

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1234
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
1.12.2015 20:32:24   
kapina
za insulinska rezistencija najdobro bilo da se jade kurkuma po edna lazicka dnevno

(Одговор на членот Biba818)
Непосредна врска до пораките: 1235
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
2.12.2015 12:03:33   
Pinky30
Mene togas Dr.Brankica od Emdokrinologija mi go dade preventivno deka hormonite mi bea dobri...go piev 6 meseci i mi go prekina Petanovski...Bas i mm na doktorska baza pak ja prasa Dr.Brankica i taa rece ne e problem cim Petanovski odlucil taka zosto vika kaj nejze preventivno sum i gi dala...toa go kaza e sega sto e tuka e...zdravje ke vidime sega so zamrznative sto ke bide pa ke vidime sto ponatamu...

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1236
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
2.12.2015 13:31:00   
Kvisko
Девојки во принцип има неколку типоови на ПЦОС. Главнаат разлика е во тежината (нормала или зголемена) и инсулинската резистенција (има или нема). Кај оние што има инсулинска резистенција метформинот многу помага, а ако нема инсулинкса резистенција нема нешто многу да помогне (да не кажам ич нема да помогне). Затоа тоа што кажал лекар тоа се следи. Ние тука не сме лекари само си кажуваме сопствени искуства така што Pinky30 опушти се и се надеваме на user posted image user posted image .

Инаку куркума е сега модерна па ја препорачуваат за се и сешто. А јас си ја знам како зачин за ИНдиска храна. Ако помагаше тогаш јас кога живеев со цимерка Индијка требаше се да ми се среди затоа што во се ја ставаат па баш тогаш имав циклус што траеше три месеци и не се смири додека не се вратив дома и си почнав во терапија препишана од лекар. Плус ако се пијат лекови не се пијат чаеви, бабини лекови и слично зашто не се знае каква е интеркацијата на билките со лековите. Затоа или едно или друго.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1237
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
2.12.2015 14:01:31   
scared RR
Мене многу ми рекле дека не делувам за типичен пцос, а баш таков имам. Секогаш слаба сум била, по градбата на тело исто со ништо не соодвествувам на пцос, никогаш сум немала акни, влакнава ми се појавија последниве години, но и тие со добра шминка не се приметуваат , а без шминка да.
Не знам што да кажам веке user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1238
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
2.12.2015 17:28:17   
Pinky30
Da Kvisko jas samo si go kazuvam moeto iskustvo vo toj pogleduser posted image a jas sepak i insulinskata rezistencija mi e uredna nemam i zatoa preventivno se mi dade togas se mislese 5 min.zosto i hormonite mi bea uredni a tie 6 meseci realno bar na sebe nemav nekoj promeni..a znam mnogumina sto im pomignal metforminot i bas me raduva sto sreduvaat sostojba so toj lek...So lesno devojkiiiii ajde so dobra mislam ke se izborime do nasata cel...ke se sredi se i ke si dojde na svoe mesto...NA MAKATA SE POZNAVAAT JUNACITE..Jaki sme nie zeniteuser posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1239
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.12.2015 10:56:34   
scared RR
Може ли од бромергонот да болат градите? Не ме болат како пред циклус, послаба е болката па затоа мислев да не е од нив. и циклусов не доага 40 ден ми е денес пукнав user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1240
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.12.2015 15:28:51   
Kvisko
А да направш еден тест за бременост. Може има нешто.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1241
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.12.2015 16:17:11   
scared RR
Нема бебе квиско тоа сигурно, немавме односи месец дена лечевме бактерија , на 32 ден од циклус имавме прв пат јас и така немам овулација па уште на 32 ден user posted image
се надевам ке добијам наскоро user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1242
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
23.12.2015 23:32:23   
Rakce 1
Здраво имам еден проблем па ако може совет треба да испитам хормони на трет ден од менст. меѓутоа денес имам нешто така малку како кафено а цел ден стомак ме боли и незнам дали да го рачунам овој ден или не молам за одговор

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 1243
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
24.12.2015 16:16:10   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rakce 1

Здраво имам еден проблем па ако може совет треба да испитам хормони на трет ден од менст. меѓутоа денес имам нешто така малку како кафено а цел ден стомак ме боли и незнам дали да го рачунам овој ден или не молам за одговор


Rakce1, најдобро се рачуна кога ќе протече убаво. Кога ќе одиш да испитуваш хормони?


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1244
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
28.12.2015 15:23:04   
Rakce 1
LoveableMe RR проверив во саботата ми беше трет ден не рачунајќи ја среда што имав само малку кафено сега ги чекам резултатите ми кажаа за во вторник па ке видиме сто ке биде благодарам на одговорот

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1245
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
29.12.2015 9:19:27   
LoveableMe RR
Ракче.1, пиши ни ги резултатите user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1246
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
29.12.2015 21:50:34   
Rakce 1
LoveableMe RR Eve gi rezultati te ako moze pisete mi dali se vo red
FSH - 6,8
LH - 10,9
PROLACTIN - 27,3
ESTRADIOL - 56,4
DHEA-S - 2,3

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1247
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
29.12.2015 21:51:39   
Rakce 1
I INSULIN 2,0

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1248
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
30.12.2015 0:17:07   
kapina
Rakce nema li ref vrednosti na rez vaka nemoze da se komentira sekoja lab ima svoi ref vrednosti za hormonite jas kako sto gledam lh e povisok od fsh toa e znak za pcos

(Одговор на членот Rakce 1)
Непосредна врска до пораките: 1249
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
8.1.2016 14:57:39   
Rakce 1
Da ima ref . vrednosti megutoa maticniot ginekolog so tie rezultati me isprati na endokrinolog na klinika pa koj znae sega tamo sto ke bide user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1250
Страница:   <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?