|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.11.2013 14:01:08   
LoveableMe RR
Sanosan, ti treba upat od internist, cenata e okolu 350 den. Toa e na klinika, na glaven vlez vtora ulicka desno, ima park I zgradata e kako na brdo malo. Pozz, pa pisi

(Одговор на членот Sanosan24)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.11.2013 15:00:59   
Kvisko
Sanosan мислам дека сега со новите измени прво треба да одиш кај матичниот лекар па од таму да добиеш упат за интернист па од интернист Биохемиска лабораторија. Нормално сето тоа ќе ти оди преку новиот систем за електронско закажување термин освен во самата лабораторија каде оди со бројче (или така беше јас последно кога бев).
Можеш тие хормони да ги испиташ и на Клиника за Гинекологија со упат од матичен гинеколог. Оваа опција мислам дека ти е подобра бидејќи скокаш еден чекор.
Цената ич не е висока, не знам точно колку е, ама мислам некаде до кај 100 денари за сите беше пред некое време.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 25.11.2013 15:12:30 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.11.2013 22:40:14   
Sanosan24
Квиско.. јас имам само упат од матичната моја.. не спомна дека треба прво да одам кај интернист.. рече дека треба на шалтер да се предади упатот и дека ќе ми ги направат испитувањата.. баш утре ќе и се јавам да ја препрашам, чисто да се осигурам, да не одам за џабе.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.11.2013 22:48:36   
kapina
Sanosan jas gi ispituvav skoro tie hormoni I za niv plativ300denari

(Одговор на членот Sanosan24)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
28.11.2013 10:28:37   
Kvisko
Имаш од матичниот лекар или од матичниот гинеколог? Со тој од матичниот лекар се оди на клиничка биохемија, ама и јас како и Loveableme мислам дека можеби ќе ти треба упат од интернист. Ако ти е од гинеколог можеш да одиш и на Клиника за гинекологија. Најдобро прашај ја докторката каде да одиш и убаво провери за која лабораторија ти гласи упатот. Ова чисто за да не се маткап низ Клинички центар.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
28.11.2013 13:02:18   
Melanija RR
Девојки да не се маткате за забременување па и во бременост за секој упат и испитување одете преку матичен гинеколог

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
28.11.2013 14:11:08   
Kvisko
И јас мислам дека така треба да се оди.
Сега со новиов начин на закажување термин уште поголемо маткање е зашто ако нешто малку не се покплопи во систем може и назад да вратат пациенти. Катастрофа невидена е, лично се уверив маткајќи се по клиники.
Преку матичниот гинеколог се поедноставува постапката, зашто се скока едно ниво.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
28.11.2013 14:14:22   
LoveableMe RR
Imate dve opcii:

- matichen ginekolog vi dava upat za GAK i tamu vi ispituvaat hormoni
- preku internist (ako imate moznost, poblisku vi e, sl.) moze da ispituvate hormoni na Klinichka biohemija

Vikaat deka rezultatite na GAK malku otstapuvaat, a deka najtochni se na Klinichka biohemija, zatoa vi gi dadov i dvata predloga, koj sakate i koj vi odgovara moze da se izbere.

Cenata na komplet site potrebni hormoni e okolu 350 den. Pozz

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
28.11.2013 15:31:33   
Sanosan24
Квиско упатот ми е матичниот гинеколог.. а на него пишува Клиничка Биохемија.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
28.11.2013 19:25:19   
Kvisko
Тогаш тоа е тоа. Веројатно во тој случај матичнио гинеколог ќе ти ги толкува резултатите и ќе ти каже што и како понатаму. Со среќа.

(Одговор на членот Sanosan24)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.12.2013 12:46:59   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: I LOVE

i mene mi e fsh pokacen mislam vo granici na normala e ama na gorna granica e. A isto taka dali moze od stimulacijata fsh da mi se pokacil i dali nekoj so suvi smokvi i maslinovo maslo e uspeal da go namali. Jas koga pravev ivf fsh mi bese 12 a mi izvadoa 10jc dali e toa vo red,se plasam da ne mi se namaluvat rezervite. Sega ke treba da cekam 6 meseci za naredno ivf i bi sakala toj fsh da go namalam nekoi mi vikat da si kupam maka vo prav mnogu pomagala za sreduvanje na site hormoni. A i fsh mene mi varira sekogas mi e razlicen a najvisok mi bil 12 inaku jas imam samo 26god mozno li e da nemam veke jc,me faka panika



ИЗВОРНА ПОРАКА: I LOVE

Sega bas gi razgleduvav rezultatite mene E2 mi e nizok i na tie rezultati kade sto mi e E2 ponizok tamu mi e fsh povisok a znam deka ovie dva hormona se vo vrska,znaci ako E2 e povisok go sprecuva pokacuvanjeto na fsh eve primer

FSH 12.0 ( 3.0-12.0)
LH 7.16 (0.8-10-10.5)
E2 29.76 (30-120)


FSH 9.00 ( 3.0-12.0)
LH 5.04 (0.8-10.5)
E2 43.6 (30-120)

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.12.2013 12:58:56   
LoveableMe RR
Рецепт за подобрување на ФСХ КЛИК овде. Позз

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
5.12.2013 14:04:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: валери

zdravo ...jas prvpat se vklucuvam i ve molam da mi pomognete ..pravev ispituvanje na fsh-hormon i vrednosta e epten golema ima li nadez deka toj hormon se namaluva ili varira ...dali smao ednas napraven rezultat e presuden


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

KЛИК тука има рецепт, варира и не се замарај, не значи дека нема да има бременост.



ИЗВОРНА ПОРАКА: koki12

Valeri mene kako sto mi imaat kazano toj hormon varira sekoj mesec vo zavisnos od toa dali imas ili nemas ovulacija.I kaj mene bese mnogu visok i FSH i LH i doktorot smeta deka e toa poradi visokiot prolaktin sto go imav toj mesec.Kaj tebe prolaktinot kako e?Ovie denovi ke go ispitam pak pa ke ti pisam dali ima nekoi promeni kaj mene.


Koki, пролактинот варира, пиши што пиеш и дали ти делува. Викаат B6 три пати дневно по 2, помага за намалување на пролактинот, или Витекс капсулите. Позз

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 8:02:27   
koki12
LoveableMe jas za prolaktinot pijam dostineks tableti po pola apce nedelno.Posle tretoto ispieno apce prolaktinot od 36 go simnav na 6,i sega seuste gi pijam redovno,utre ke gi ispitam hormonite uste ednas pa ke vi pisam daj boze se da e se dobro.Najprvin probav so B6 dve nedeli i prolaktinot mi se pokaci poveke(znaci ne mi deluvaa) i mi dadoa nesto pojako kako dostineksot.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 10:50:35   
LoveableMe RR
Ajде, те чекаме со убави вести да биде се во ред. Јас пијам Достинекс исто пола апче неделно и плус пијам B6. Позз

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 12:19:55   
trust
I jas imam visok FSH ve molam pisete ako nekoj znae kako da se namali user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 12:54:08   
LoveableMe RR
Trust, клик ОВДЕ имам напишано рецепт за регулирање на ФСХ. Но знај дека вредноста на ФСХ не значи дека нема да забремениш, не се оптоварувај многу со тоа.

Јас денес бев на ендокринолог, за контрола на ТСХ, ми рече дека по ИВФ, кога е неуспешно, хормоните не се тестираат 3 месеци, бидејќи вредностите што ќе ги покаже се резултат на хормонската терапија и не можат да се земат во предвид, се дури организмот не се стабилизира. Ми рече да дојдам во февруари и да ви кажам ми олесна, бидејќи ми се смачи од доктори, тироидни пролактини и слични циркуси. Еве пишувам за другите девојки како мене да знаат за контрола на хормоните.

Инаку, читав дека проблем со прогестерон може да направи проблем на имплантација на ембрионот и дека треба да се провери на 21-ви ден. Ние со ИВФ примаме сите прогестеронска терапија по трансферот/инсеминациите, но дали е тоа доволно или треба да се почне неколку месеци порано со прогестерон.

Досега немам правено, бидејќи докторите викаат важно е на 3-ти ден, кога ми бил добар, а никој не ми побарал на 21-ви де. Што мислите вие за ова?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.12.2013 23:44:40 >

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 13:10:24   
Kvisko
LoveableMe тоа за 21 ден е да се види дали телото произведува доволно прогестерон, а воедно е и показател дали имало овулација или не. Во ИВФ при контролиран циклус ништо не е како природно. Затоа се дава и прогестерон во втората фаза. Ако читаш поконкретно за ИВФ има објаснување и зошто е тоа така - супресија на одередени хормони во првата половина, стимулирање со одредени хормони и слично. Убаво си кажа дај си малку простор за одмор наредниве месеци па со нови сили напред.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 15:21:45   
MademoiselleNina
LovableMe RR кај ендокринолог беше? Јас сакам да одам, ама матичниот не ми дава упат, вика нема потреба, на резултатот од хемолаб пишува низок тсх.

Ако некој има предлог кај кој ендокринолог да одам (по можност приватен) нека ми пише.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 15:31:42   
MademoiselleNina
На листот што ми го дадоа од ремедика за ивф (што се е потребно) пишува прогестерон на 21 ден од циклусот. А матичниот не ми дава упат, вика - не требало - тоа било застарен метод на проверка.
А на еден српски сајт прочитав дека нивото на прогестерон многу варира и во текот на самиот ден и дека било речиси невозможно точно да се измери.


(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 23:20:54   
trust
loveableme koga kliknuvam na linkot pisuva deka porakata e premestena

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.12.2013 23:45:42   
Melanija RR
trust го проверив линкот,клик на зборот ОВДЕ и ќе ти го отвори конкретниот пост со рецепт

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
7.12.2013 0:04:20   
kapina
nina pobaraj si upat od opstiot maticen lekar na mene on mi dava upat do endokrinologija kako moze da ne ti dade upat za endokrinologija so nizok tsh zosto da ne saka da ti dade


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
7.12.2013 16:30:59   
LoveableMe RR
Нина, ако имаш низок ТСХ нема потреба од ендокринолог, е сега Т3и Т’4 и останатите хормони како ти се, тоа е важно. Ти пратив приватна порака.

Позз

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.12.2013 22:59:10   
kapina
Na mene mi kazaa sega vo february da ispitam antitpo I antitg oti sum hipotireoticna I oti imav spontan abortus I pokacenite vrednosti na niv mozele. da bidat pricina za spontan. abortus I dobroe site sto se hipotireoticni da gi napravat I ovie ispituvanja da se utvrde dali hipotireozata e rezultat na hashimotoviot sindrom a inaku ovie ispituvanja ke gi pravam na patofiziologija oti na endokrinologgija ne sekogas ima reagensi za niv i

< Поракaта ја уредил kapina -- 14.12.2013 23:02:01 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?