|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
3.6.2013 23:47:45   
andrijance90
Во систина е најефтино , 400 денари, резултати за 10 минути user posted image

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 526
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
4.6.2013 9:52:14   
bebence19
sakav da ve prasam deneska mi e tret den od ciklus i vo bolnica nemaa standardi da mi proverat LH i estradiol, a morav da se vratam na rabota dali ovie hormoni moram da gi pravam vo tret den ili moze i utre ???????? ne mozam da go dobijam mojot lekar :( da mu kazev i da me nasocese sto da pravam

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 527
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
5.6.2013 10:00:19   
LoveableMe RR
Здраво девојки,

Бев на контрола TSH за бидејќи ми беше малку покачен 4,54 а нормалата е 4, но за инсеминација и ин-витро е потребно да биде 2. Пиев Еутирокс 25 скоро 6 недели.

Кога отидов на тестирање гледам 4,84, наместо со апчињата да се регулира, се зголемила сега ке одам на Ендокринологија да ми препишат нова терапија да го намалат TSH-то. Пишете ако некоја од вас како го регулирала ако имала ваков проблем како мене.

Позз,

(Одговор на членот bebence19)
Непосредна врска до пораките: 528
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
27.6.2013 9:54:37   
LoveableMe RR
Здраво рингерајки,

За ТСХ-то на Ендокринологија д-р Бранкица Крстевска, која викаат е специјалист за забременување и бременост, ми ја покачи дозата на Еутирокс 50. Пролактинот ми е добар, го регулирам со Достинекс пола апче на 10 дена, а претходно пиев ВИТЕКС од Ројал Свансон во Рамстор.

Некаде читав дека уредна тироидна жлезда придонесува и за намалување на пролактинот, не знам дали е точно. Очигледно треба напоредно да се следат и тироидната и пролактинот.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 529
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
6.9.2013 15:14:34   
LoveableMe RR
Девојки бев да тестирам хормонски статус на 3-ти ден од циклус и еве резултати:

- TSH 0,351 (0,400 -4,50)
- Free T4 17,6 (9,50-25,0)
- Anti-TPO (17,2 (10,0-50,0)
- Eastradiol 58,1 (26,5-160) fol.faza
- Prolactin 22,4 (1,90-25,0)
- LH 5,15 (1,10-11,6) fol.faza
- FSH 3,43 (1,98-11,3) fol.faza

Начелно ми рекоа се е ок, само за пролактинот морам наместо Достинекс пола апче на 10 дена, ќе земам пола апче на 7 дена, малку да го намалам, а досега добар ми беше, може малку стресови имав па затоа.

И да се надоврзам на мојот претходен пост, очигледно уредна тироидна не значи и намален пролактин, ете.user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.9.2013 15:15:38 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 530
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
10.9.2013 22:52:20   
I LOVE
eve go mojot hormonski status 3-ti den,dali e se vo red?

FSH 10.0 ( 1.9-11.6)
LH 5.04 ( 0.8-10.5 )
prolaktin 15.07 (1.2-19.5)
E2 43.6 (26.5-161)
TES 39.8 (63.0-120)
TSH 2.57 (0.400-4.00)
T4 94.5 (57.9-161)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 531
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
11.9.2013 8:44:08   
kapina
Moite hormoni vcera bea super I denes pak treba da ispitam fsh lh I estradiol

(Одговор на членот I LOVE)
Непосредна врска до пораките: 532
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
20.9.2013 17:49:38   
тест
Здраво,
Ме интересира дали некој знае на форумот, испитував хормони на 13 ден од циклусот и FSH i LH i ESTR 2 ми беа премногу ниски, а една ден претходно докторката ме гледаше на ехо и ми рече дека имам јајце клетка околу 18,9 и дека се о во ред. Малку ми е нелогично, имам менструација на 28 ден, не ми прескокнала ниту ден. Дали е проблем за забременување. Благодарам!!!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 533
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.10.2013 13:59:56   
andrijance90
Jas denes gi zedov rezu;ltatite od hormoni i site se super, duri se zacudiv, zasto sekogas imalo nesto sto ne e vo red. Prasanjeto mi e dali moze antibioticite da vlijaat na hormonite? Zasto koga ispitav a i seuste pijam Vibramicin, vo laboratorija mi rekoa ne mi trebalo ama sepak vo prasalnici sum user posted image

(Одговор на членот тест)
Непосредна врска до пораките: 534
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
14.10.2013 17:43:35   
kapina
Jas kolku sto znam antibioticite ne vlijaat na hormonite inaku jas vo sreda treba da ispituvam hormoni da sevide dali nastapuvaovulacijamoralo posle ran spontan abortus da se ispita I toa mene malku mi bese cudno toa no stom takakaza endokrinologot taka ke napravam

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 535
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.10.2013 17:12:49   
LoveableMe RR
Андријанче, баш ми е мило за тебе, се надевам наскоро ќе не издрадувашuser posted image . Јас еве да пишам, во постапка на ИВФ сум, ТСХ ми е под 1.00, а пролактинот ми е 21, што е под максимумот, ама ми се чини пак висок. Гинекологот вика супер си, така продолжи. Некоја со слично искуство? Позз

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 536
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
15.10.2013 22:27:07   
kapina
Prolaktinot najdobro e da bide pod15za oploduvanje kaj mene bese9

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 537
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.10.2013 12:14:26   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: I LOVE

Devojki sakam da ve prasam nesto,jas od vcera pocnav so superfakt e sega mene mi e malku pokacen prolaktinot ref granici 1,2-19,5 a mene mi e 23.14 a dokotorot kade sto ke go pravam invitroto mi vika deka nema potreba od terapija i deka prolaktinot nema da napravi problem bidejki ovaa bila vestacka ovulacija. malku sum zbuneta vie sto mislite za toa?


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Јас од денес почнав во боцкање со Суперфакт, им реков дека во Систина ќе се боцкам, не можам сама бе, плашливец сум. Инаку, пролактинот ми е 21 (макс е 25), а ТСХ ми е под 1. Докторот вика супер си така продолжи, ама јас си викам пролактинот треба да ми биде понизок, нели?


Капина фала ти многу за твојот придонес во текот на постапката на ИВФ, многу ни значи. Девојки, јас и I LOVE имаме иста ситуација со пролактинот, може некоја од вас да сподели искуство што имала слично на нашето со пролактинот кога почнала постапка за ИВФ? Дали има врска, прави проблем или не? Позз

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 538
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
17.10.2013 17:37:01   
viktorijabt
Zdravo na site user posted image
Imam edno prasanje do vas :) Dali e mozno da variraat hormonite za nekolku meseca, imeno pred nekoj mesec mi dadoa sosem drugi vrednosti sega sosem drugi pa malce mi e cudno

Isto da prasam sto znaci visok progesteron i DHEA-S na 3 den od menzis? Unazad godini mi bile uredni ama eve sega visoki. Pred nekoj mesec mi bese visok ANDROSTENDIONOT a sega e sosema normalen i toa bez terapia ali sega pa ovie nenormalni sto vikam jas user posted image .
Vo ponedelnik sum na lekar no nemozam da docekam do togas pa ako nekoj e upaten vo ovie nesta ke go zamolam da mi pisi

Fala :)

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 539
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.10.2013 9:29:25   
andrijance90
Jas da prasam nesto za Fsh i Lh , spored referentnite vrednosti se dobri, ama gledam endokrinologot stavil minusi do niv valjda toa mu znaci deka ne e bas ok, a jas duri sega zaprimetivuser posted image vo ponedelnik treba da idam da vidam sto e rabotava.
Fsh mi e 4,62 ( 3-12)
Lh mi e 4,60 ( 1.6-10.2)
user posted image

I mene me interesira isto dali moze da se smenat hormonite , vo april Fsh mi bese 6,5 (1.98-11.6)
a Lh 4.4 (1.98-11)
Help? :)

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 540
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.10.2013 9:58:35   
koki12
Devojki od moe iskustvo moite hormoni bile sekogas vo najdobar red.Pred dva meseca koga gi proveriv FSH i LH mi bea katastrofa.Doktorot mi kaza deka toa moze da e momentalna reakcija od nekoj stres(koj jas za zal dva dena pred da ispitam hormoni go imav),i mi kaza deka tie sami ke se sredat i za niv nema terapija.Isto i prolaktinot mi bese mnogu visok prviot pat 25,za dve nedeli bez terapija 36 posle dve nedeli so Dostineks tableti go simnav na 5.87.Sega momentalno imam krvarenje veke 17 dena koe isto mi bilo zaradi disbalans na hormonite,i mi dadoa da pijam cikloproginova tableti.Jas kolku sto znam hormonite mozat mnogu brzo da se promenat se zavisi od naseto zdrvje.

(Одговор на членот Idna mamica)
Непосредна врска до пораките: 541
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
18.10.2013 10:59:03   
LoveableMe RR
Aндријанче, не знам зошто ставил минуси, кога се во границата на нормалата. Баш ме интересира пиши што ќе ти каже, а вака начелно изгледаат дека ти се ок.

Коки, да хормоните се пореметуваат од стрес и од некои процеси во организмот. Помалку стрес....еее колку добро звучи да биде само реално user posted image

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 542
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.10.2013 0:16:14   
andrijance90
Ima li nekoja iskustvo so Spironolakton? Mi gi prepisaa demek za zgolemena vlaknetost, ama spored upatstvoto za se se apcinjava osven za toa. Vo apteka mi rekoa deka se za zgolemen pritisok, za isfrlanje visok tecnosti od teloto, ne znam zasto mi se dadeni user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 543
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.10.2013 10:44:08   
nataly86
Еве го мојот хоронски статус на 3 ден

FSH 6.2 (2.0 - 14.0)
LH 2.9 (1.5- 8.0)
PROLACTIN 44.5 (2.0- 22.0)
ESDRADIOL 45.2 (30-100)
TSH 1.5 (0.25 - 4)

Вторник сум на др, горе долу знам најверојатно ке пијам Бромергон но сепак дали другите хормони се во ред за пред почеток IVF terapija

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 544
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.10.2013 12:26:36   
LoveableMe RR
Натали другит се одбри, пролактинот не чини, пробај со Бромергон ако ги поднесуваш, мора да го намалиш за ИВФ, мислам и од Фондот нема да ти ги прифатат документите, пролактинот мора да ти е во граница, така знам.

Можеш и Достинекс, зависи што поднесуваш. Јас од Бромергон имав мака, а Достинекс добро ги поднесувам. Позз

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 545
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.10.2013 18:11:31   
koki12
Nataly86 i kaj mene prolaktinot bese 36.Piev po pola apce Dostineks ednas nedelno.Posle tretoto go ispitav prolaktinot mi bese padnat na 5.Znam deka i dvata tipa na apcinja se efikasni samo sto Dostineksot site dobro go podnesuvaat od ovie drugive im se gadi i imaat vrtoglavici.Ako mozes pobaraj si gi ovie mislam deka imaat isto dejstvo.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 546
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.10.2013 18:59:01   
kapina
Не е точно оти на сите им се гаде од другите лекови освен од достинекс јас го пијам бромергонот веќе 3гајле немамгодини до јануари па

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 547
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.10.2013 19:50:29   
nataly86
Fala na odgovirite..vtornik odam na dr i ke vidam koja terapija ke ja predlozi dr, inaku i bromegron i dostineks imam pieno od dvete mi se normaliziral pa ke vidime,
Pozdrav


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 548
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
25.10.2013 21:21:48   
kapina
Бромергонот најдобро е да се пие навечерги имам пиено јас и достинекс ист ефект имаа како бромергонотсамо се поскапи ништо друго на почетокот кога почнав да ги пијам бромергон имав малку мачнини потоа не

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 549
   RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост
26.10.2013 9:50:02   
MaVeBo
Zdravo devojki :-) Ako moze vase mislenje za hormonalniot test koj prvpat go pravam, ama d-r nekako bese mnogu vozdrzana otkako mi kaza deka bile mnogu visoki vrednostite i kaza deka ke vidime sledniot mesec... user posted image eve gi vrednostite:
estradiol 30,7
prolactin 5,79
FSH 12,0
LH 5,09
third TSH 2,07
Inaku testot go pravev na 3-ot den.


(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 550
Страница:   <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?